Yüzmenin Faydaları Nelerdir? 10 Maddede Yüzmenin Sağlığa Faydaları

Sizleri hem fiziksel hemde ruhsal olarak rahatlatan yüzmenin faydaları her yaştan insan için çok fazladır. Yüzme yaş, kilo ya da fiziksel özellikleri fark etmeksizin herkesin tehlikesi şekilde yapabileceği bir spordur.

Yüzmenin Faydaları Nelerdir ?

fikirsiz-yuzmenin-faydalari-nelerdir-yuzme-sagliga-nasil-katki-saglar

Su insanlar için oldukça sakinleşirici bir araçtır. Suyun içinde kişiler sakinleşir ve vücut ağırlıklarının altında ezilmekten kurtulur. Herkesin rahat bir şekilde egzersiz yapabileceği bir ortam olan suda yapılan sporların başında yüzme gelir. Su kaldırma kuvveti sayesinde bizi yer çekiminden kurtarır. Bu durum eklem ve kemiklerimizi rahatlatır. Bu nedenden dolayı yüzme yaşlı ve kilolu kişilerce daha çok tercih edilebilir. Bu yazıda yüzmenin faydaları maddeler halinde okuyabilirsiniz.

1.      Kalorileri Yakmanıza Yardım Eder

fikirsiz-yuzmenin-faydalari-nelerdir-yuzme-sagliga-nasil-katki-saglar

Yüzmenin faydaları arasında en popüler olanı şühpesiz yüzmenin kalori yakımında sizlere yardımcı olmasıdır. Bu nedenden dolayı kilo vermek ya da forma girmek isteyenler için favori sporlardan biridir. Günde 40 ile 60 dakika arasında yüzmek ortalama 500 kalori yakmanıda sizlere yardımcı olur. Yüzerken yüksek miktarda efor sarfettiren bir spor olduğundan metabolizmanızı hızlandıracaktır. Bu nedenden dolayı yüzme sonrasında da kalori yakımı devam eder.

2.      Vücut Koordinasyonunuz ve Dengeniz Artar

fikirsiz-yuzmenin-faydalari-nelerdir-yuzme-sagliga-nasil-katki-saglar

Yüzme yapıldığı anda bütün kaslarınızın çalışmasını sağlayan bir spordur. Yüzmenin bütün stillerinden kol, bacak, baş, karın ve sırt kaslarınız uyum içinde ahenkli bir şekilde çalışır. Birbirleriyle uyum içinde çalışsan kasla denge ve koordinasyon anlamına gelir. Bu nedenden dolayı yüzme vücut koordinasyonunuzu ve dengesi arttırmakta çok etkilidir.

3.      Psikolojik Olarak Sizi Destekler

fikirsiz-yuzmenin-faydalari-nelerdir-yuzme-sagliga-nasil-katki-saglar

Yüzme her şeyden önce bir tür egzersizdir. Her egzersizde olduğu gibi vücudun bir diğer sporlar gibi vücudun hareket etmesini sağlar. Yüzdüğünüz zaman vücudunuzda dopamin ve serotonin gibi ruh sağlığınız için iyi ola hormonlar salgılanmaya başlar. Bunların yanında su size dinlinlik, yumuşaklık ve ferahlık veren bir ortamdır. Suyun içinde bulunmanın bile sizlere iyi geldiğini göreceksiniz.

4.      Kolesterolünüzü Dengelemenizde Yardımcı Olur

fikirsiz-yuzmenin-faydalari-nelerdir-yuzme-sagliga-nasil-katki-saglar

Yüzmek fazlasıyla efor harcatan bir spordur. Bu efordan dolayı vücudunuz yağ depolarını kullanmaya iter. Bu sayede vücudunuzda kalori yakımı olur. Bu kalori yakımı sayesinde vücudunuz için zararlı olan kötü kolesterol dengede kalır.

5.      Tüm Kaslarınız Çalışır

fikirsiz-yuzmenin-faydalari-nelerdir-yuzme-sagliga-nasil-katki-saglar

Her yüzme tekniğinde vücudunuzda bulunan bütün kaslarınızı kullanırsınız. Kol, bacak, sırt, karın ve boyun kaslarınız büyük bir uyum ve ahenk içinde çalışırlar. Bu noktada yüzme diğer spor türlerinden ayrılır. Diğer sporlarda genellikle vücudunuzun belirli bölgelerindeki kaslar çalışır. Yüzmede ise bütün kaslarınızı eşit oranda kullanırsınız. Bu durumda kas ve iskelet sisteminiz için sağlıklıdır.

6.      Beyninize Daha Çok Oksijen Gitmesini Sağlar

fikirsiz-yuzmenin-faydalari-nelerdir-yuzme-sagliga-nasil-katki-saglar

Yüzmek kas ve iskelet sisteminizin, eklemlerinizin yanında bütün organlarınız içinde yararlıdır. Yzüme sırasında kan akışınızı arttığından dolayı oksijen beyninize daha fazla oksijen gider. Daha çok oksijen gitmesi sayesinde beyninizin performansı artar. Bu sayede daha iyi bir hafızanız olur, bilişsel işlevliğiniz artar ve uyanıklık haliniz artar. Eğer yüzmeye gidecek kadar vaktiniz yoksa Evde Spor Nasıl Yapılır? konusuna bir göz gezdirmenizde fayda var 🙂

 

7.      Vücut Postürünüz Düzelir

fikirsiz-yuzmenin-faydalari-nelerdir-yuzme-sagliga-nasil-katki-saglar

Vücudunuzdaki bütün kasların düzenli bir şekilde çalışmasının yararı sadece yukarıda okuduklarınız değildir. Bunlardan çok daha fazlası vardır. Yüzmek diğer sporlar gibi vücudunuzun aşırı derece zorlanmasına neden olmaz. Bundan dolayı kemikleriniz ve kaslarınız kapasiteleri kadar güç üretir. Bu durum omurga sağlığınız için çok yararlıdır. Bu sebeple masabaşında çalışanlar, sırt ya da bel ağrısı çekenler için veya durui problemleri olanlar için yüzmek çok iyi bir seçimdir.

8.      Esneklik Oranınız Artırır

fikirsiz-yuzmenin-faydalari-nelerdir-yuzme-sagliga-nasil-katki-saglar

Kaslarınız için yüzmenin faydalarından biride esnekliğin artmasıdır. Eğer esneyememek ya da kas gelişimiyle ilgili sıkıntılarınız varsa yüzmek sizin için en iyi tercih olabilir. Suyun kaldırma kuvvetinden dolayı suyun içerisinde eklem ve kemikleriniz yer çekiminin etkisinden kurtulur ve rahatlarlar. Bu durumda uzuvlarınız daha geniş açılarla açılır ve esneklik kazanır.

9.      Bağışıklık Sisteminiz Güçlenir

fikirsiz-yuzmenin-faydalari-nelerdir-yuzme-sagliga-nasil-katki-saglar

Her spor türünde olabileceğini gibi kaslarınızın zorlanmasından dolayı mikro hasarlar oluşabilir. Bu mikro hasarların tedavi edilebilmesi için vücudunuzdaki bağışıklık sistemi hücreleri aktif hale gelir. Diğer yandan yüzme sırasında hücrelerinize eşit miktarda kan ve oksijen gitmesinden kaynaklı vücudunuzdaki toksinlerden arınırsınız. Aynı zamanda yüzme sırasında lenf sisteminiz düzenlenir, akyuvarlarınız korunur ve bedeninize dengeli bir şekilde dağılır.

10.  Egzersiz Kaynaklı Astımı İyileştirebilir

Spor salonları gibi kapalı alanlarda gibi kuru hava ya da mevsimlik polen bulunan yerlerde spor yapmak nefes almayı güçleştirebilir. Yüzme havuzlarının nemli ortamından dolayı nefes almakta zorlanmanız azaları. Araştırmalara göre yüzmenin faydaları arasında astım semptomlarının azalmasının yanında akciğerlerin genel duruma göre iyileşmesi söz konusudur.

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *