Yurtdışına İlk Kez Çıkacaklara Tavsiyeler ve Hatırlatmalar

Yurtdışına ilk kez çıkacaklara tavsiyeler konusunda pek çok araştırma yapılmaktadır. Bu konuda; nereye gidilirse gidilsin ilk kez olacağı için insanlarda hep bir heyecan ve beraberinde de stres uyanmaktadır. Bazı insanlar açısından yurtdışına çıkmak artık normalleşmiş olsa da, halen daha çoğu kişi hayatlarında, ilk kez yurtdışına çıkmanın ne olduğu konusunu merak etmektedir. Yurtdışına çıkmaktan korkmak yurtdışına ilk kez çıkacak olanların yaşadığı sorunların başında gelmektedir.

Yurtdışına çıkacak olanlar her şeyi günler öncesinden hazırlamalıdırlar. Seyahate yakın bir zamanda hazırlanmayı tercih etmek, ister istemez sizi strese sokacaktır. Hatta aklınız o kadar çok karışacaktır ki çoğu şeyi unuttuğunuzu, valizinizi açtığınızda fark edeceksinizdir. Tüm bunları yaşamamak için, elinize kağıt kalemi alarak, yapılacakları yazmayla, sürece sağlam bir giriş yapabilirsiniz.

Yurtdışına İlk Kez Çıkacaklara Tavsiyeler Konusunda İlk Adım

yurtdisina-ilk-kez-cikacaklara-tavsiyeler-ve-hatirlatmalar2

Yurtdışına ilk kez çıkacaklara tavsiyeler vermek konusundaki ilk tavsiye, kişinin kendisine güvenmesidir. Daha yurtdışına çıkmadan bu kararı kendinize benimsetmeniz gerekmektedir, aksi durumda gezinizin tadını çıkarmak pek mümkün olmayacaktır. Nelerden ve nerelerden hoşlandığınızı kafanızda tespit ederek, o ülkelere doğru rotanızı belirlemelisiniz.

İlk kez yurtdışına çıkanlar için tavsiyemiz, seyahate öncelikle, küçük bir ülke ile başlamaları olacaktır. Büyük olmayan ülkeleri gezmeniz hem kolay olacak hem de ülkenin her yerini gezip görmenin ayrıcalığını elinizde bulundurmuş olacaksınız. Ayrıca küçük bir ülkeyi keşfetmek uğruna harcadığınız para da ölçülü olacağından, bu masraflar gözünüzü de korkutmayacaktır. İlk hangi ülkeye gitmeli sorusunun cevabı, ülkenize en yakın olan ve küçük yüz ölçümüne sahip bir ülke olmalıdır.

Pasaport Çıkartmak

yurtdisina-ilk-kez-cikacaklara-tavsiyeler-ve-hatirlatmalar3

Dünya üzerinde bulunan 3 ülke hariç diğer tüm ülkelere pasaport ile giriş yapılmaktadır. Yurtdışına ilk kez çıkacaklara tavsiyeler hususunun en önemli noktası pasaport konusunun her yönüyle bilinmesidir. Pasaportta dikkat edilecek kriterlerin başında geçerlilik süresinin kontrol edilmiş olması gelmektedir. Güncel halde olan pasaportunuzun seyahat edeceğiniz tarihten sonra, en az 6 aylık bir süre boyunca geçerliliğini koruyor olması gerekmektedir. Ayrıca yurtdışına çıkışlarda pasaport sayfalarından en az 2’sinin de boş olması gerekli olan hususlar arasında yer almaktadır. Son olarak, pasaportunuza, seyahatiniz boyunca gözünüz gibi bakmayı da unutmayın.

Vize Almak

yurtdisina-ilk-kez-cikacaklara-tavsiyeler-ve-hatirlatmalar4

Yurtdışına ilk kez çıkacaklara tavsiyeler verilirken vize almayı atlamamak lazım. Eğer ilk kez pasaport alacaksanız, vize alma işlemleri de dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Tatile çıkma sürenizi ve hatta gideceğiniz ülkenin, seyahate başladığınız ülkeye olan uzaklığını da düşünmelisiniz. Bu hususu düşünerek hesaba katacağınız yolculuk saatlerini planlayıp; vize alma işlemlerinizi daha öncesinde halletmeye özen göstermelisiniz. Vize almaya gittiğinizde gerekli olan tüm belgelerinizi de yanınızda götürmeyi unutmayın. Eğer ki vize sürenizi daha da uzun tutmak istiyorsanız, seyahat sigortası yaptırarak, hem seyahatinizi güvence altına almış olursunuz hem de vizenizin süresini uzatmış olursunuz. Yurtdışında pasaport kontrolünde SORULAN sorular ülkeden ülkeye göre değişebilmektedir.

Resmi Tatil Günlerine Dikkat Edin

yurtdisina-ilk-kez-cikacaklara-tavsiyeler-ve-hatirlatmalar5

Yurtdışına ilk kez çıkacaklara tavsiyeler noktasında, öncelikle hatırlanması gerekmelidir ki; yurtdışına ilk kez çıkıyorsunuz ve çok heyecanlısınız. İşte bu yüzden,  gideceğiniz ülkelerin resmi tatil günlerini gözden kaçırabilirsiniz. Atlamamanız gereken bu durumu, yolculuğa çıkmadan önce ayrıntılı bir şekilde araştırıp, tatil planınızı ona göre ayarlamanız yararınıza olacaktır. Yurtdışına gitmek için kafanıza koyduğunuz ülkeyi belirledikten sonra, seyahatinizin tarihini, o ülkenin resmi tatil günlerine denk getirmemeye özen gösterin. Aksi takdirde gittiğiniz ülkede her yer kapalı olacak ve sadece sokaklarını boş boş gezmeyle yetinmek zorunda kalacaksınız. Her yer kapalı olduğundan o ülkede bulunan hiçbir müzeye, ziyaret amaçlı kullanılan binalara ve varsa orada bulunan tarihi eserlere gidemeyeceksiniz.

Yurtdışına İlk Kez Çıkacaklara Tavsiyeler Çanta–Valiz Hazırlık Süreci

yurtdisina-ilk-kez-cikacaklara-tavsiyeler-ve-hatirlatmalar6

Yurtdışına ilk kez çıkacaklara tavsiyeler denilince akla gelenler arasında, hazırlanacak olan çanta ve valizlerde nelerin olup nelerin olmayacağı konusuna açıklık getirmek hususu yer almaktadır. Uçağa girişlerde herhangi bir sıkıntı yaşansın istemiyorsanız yanınıza alacağınız çantaya ve bagaja koyacağınız valizin içerisinde nelerin bulundurulması ya da bulundurulmamasını iyi bilmek gerekmektedir.

Aslında ülkelerin almış oldukları kararlara göre uçağa geçiş anında alınmaması gereken ürünler, ülkeler arasında farklılık gösterebilir. Bu yüzden gideceğiniz ülkenin nelere izin verip nelere izin vermediğinin, seyahat öncesinde araştırılması, ilk kez gidecek olanlara kolaylık sağlayacaktır. Havalimanında saatlerce mahsur kalmak istemiyorsanız tüm bu anlatılanlara dikkat edilmesi son derece önemlidir.

Döviz Büroları

yurtdisina-ilk-kez-cikacaklara-tavsiyeler-ve-hatirlatmalar7

Yurtdışına ilk kez çıkacaklara tavsiyeler konusunda söylenecek bir diğer husus ise; yurtdışına çıkmadan önce döviz işlemlerinin mutlaka Türkiye’de yapılması gerektiğidir. Eğer Türkiye’de paranızı dövize çevirmeye vakit ayıramadıysanız gittiğiniz ülkede bir döviz bürosuna uğramanız şart olacaktır. Ayrıca döviz bozdurma işini de havaalanına kesinlikle bırakmayın, çünkü orada farklı bir kur uygulanacaktır.

Elinizdeki parayı, gideceğiniz ülkenin parasına çevirme imkanınız yoksa eğer, en azından Euro ya da Dolar gibi hemen hemen her ülkede geçerli olan bir para birimine çevirmeniz, sizin yararınıza olacaktır. Gittiğiniz ülkede döviz bürolarında paralarınızı bozdurursanız, kaçtan bozdurduğunuzu mutlaka kontrol edin, aksi takdirde dolandırılabilirsiniz. Ayrıca gideceğiniz ülkede döviz bürolarının kapalı olma ihtimalini de göz önünde bulundurmanızda fayda vardır. Yurt dışına çıkmak için ne kadar para gerekir sorusu için de kesin bir rakam belirtmek doğru olmayacaktır. Gerekli olan para miktarı, gidilecek olan ülkeye göre değişebilmektedir.

 

 

 

 

 

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *