Yürekleri Ağza Getiren En İyi Doğal Afet Filmleri Önerileri

Yangın, deprem, tsunami, kasırga gibi felaketleri konu alan doğal afet filmleri listesini sizin için hazırladık. Aksiyon, gerilim, heyecan dolu sahneleri ile izleyicileri içine alan ve bir o kadar da “Ben olsam yapabilir miydim?” sorusunu sorduran gözde doğal afet filmleri IMDB puanına göre sizin için sıraladık.

 

Doğal Afet Filmleri Listesi

İşte en güzel doğal afet filmleri tavsiyeleri:

San Andreas Fayı – (San Andreas)  – 2015

IMDB Puanı: 6,0

Gerilim, macera türündeki film dünyanın en ünlü fay hattı olan San Andreas Fayı’nın kırılmasıyla meydana gelen 9 şiddetindeki depremi konu alıyor. Doğal afet filmleri arasında ilk ona girmeyi başaran filmin oyuncuları arasında Dwayne Johnson, Alexandra Daddrio ve Carla Gugino bulunuyor. Soluk soluğa izlenen, bol aksiyonlu ve gerilimli sahneleri ile doğanın yıkıcı gücünü başarılı görsel efektlerle beyaz perdeye taşıyan filmin yönetmenliğini Brad Peyton üstleniyor.

The Quake – 2018

IMDB Puanı: 6,2

Doğal afet filmleri yeni örneklerinden biri olan ve The Quake, Bolgen (The Wave) filminin devamı niteliğini taşıyor. Başarılı bir İskandinav filmi olan The Quake, etkileyici sahneleri ve başarılı görsel efektleri ile dikkat çekiyor. Serinin ilk filmde, büyük bir travma yaşayan Kristian, bu kez taşındıkları Oslo’da bilimsel verileri doğru okuyarak olası bir depremi öngörür ancak kimse ona kulak asmaz ve şehir acı bir gerçekle yüzleşmek zorunda kalır. Filmin ilk bölümü durağan geçsede ikinci perde de deprem sahneleri sabrınızın hakkını veriyor. En iyi doğal afet filmleri arasında yer alan filmin oyuncuları arasında Kristoffer Joner, Ane Dahl Torp, Kathrina Thorborg Johansen, Jonas Hoff Oftebro, Edith Haagenrud yer alıyor. Filmin yönetmen koltuğunda ise John Andreas Andersen oturuyor.

 The Day After Tomorrow – (Yarından Sonra) – 2004

IMDB Puanı: 6,4

Doğal afet filmleri en iyi örneklerinden biri olan The They After Tomorrow, küresel ısınma ve iklim değişikliğine vurgu yapıyor. Hollywood yapımı, dilimize Yarından Sonra olarak çevrilen film aynı zamanda Bafta En İyi Özel Görsel Efekt Ödülü ve En İyi Aksiyon Sahnesi Dalında MTV Film Ödülü sahibidir. Doğal afet filmleri arasında güncel konuların işlendiği bu filmde, günümüzde de sıkça haber konusu olan buzulların erimesi ve bunun iklim değişikliğine etkisini konu almasıyla da epey dikkat çekiyor. Filmin yönetmenliğini Rolland Emmerich üstleniyor. Oyuncu kadrosu ise başarılı oyuncu Jake Gyllen Haal, Emmy Rossum, Dennis Quaid, Sela Ward yer alıyor.

 Twister – 1996

IMDB Puanı: 6,4

Eski bir yapım, 90’lar tadında ve hala günümüzde keyifle izlenen Twister, bir grup kasırga avcısının macerasını konu alıyor. Erken uyarı sistemi kurmak için ekibi ile kasırgaların peşine düşen Jo (Helen Hunt) bu kez F5 ile karşı karşıya kalır. Doğal afet filmleri listesinde iyi bir puana sahip olan ve heyecan dolu sahneleri ile sıkılmadan izlenen filmin oyuncuları arasında Bill Paxton, Philip Seymour Hoffman ve Jami Gertz bulunuyor. Dönemine göre başarılı hortum sahneleri bulunan filmin yönetmenliğini Lan de Bont üstleniyor.

Yaşam Savaşı – (Hours) – 2013

IMDB Puanı: 6,4

2013 yılında bir trafik kazasında yaşamını yitiren yakışıklı oyuncu Paul Walker’ın başrolünde olduğu film, gerçek bir hayat hikayesine dayanıyor. Doğal afet filmleri açısından iyi bir içerik malzemesi olan Katrina kasırgası sırasında yaşanan bir olay izleyici ile buluşturuluyor. Kasırganın yaşandığı esnada doğum yapan eşini kaybeden, bir bebekle doğaya ve yağmacılara karşı mücadele veren Nolan’ın hikayesi anlatılıyor. Doğal afet filmleri Netflix aramalarında da bulunan filmde Paul Walker’a Genesis Rodriguez, Yohance Myles, Renell Gibss eşlik ediyor. Eric Heissere tarafından yazılıp yönetilen film, dram türüne de güçlü bir örnek olarak karşımıza çıkıyor.

The Wave – (Bolgen) – 2015

IMDB Puanı: 6,7

Son yıllarda çekilen başarılı doğal afet filmleri arasında gösterilen Bolgen, başarılı kurgu ve görsel efektleri ile izleyiciye heyecan dolu dakikalar yaşatıyor. Sel tsunami filmleri arasında güçlü bir eser olan bu film, jeoloji filmleri açısından da güzel bir örnektir. The Quake filminin öncesi olan Bolgen, aynı zamanda Norveç’in muhteşem doğa manzaraları ile kendisine hayran bırakıyor. Başarılı ve tutukulu bir jeoloğu canlandıran Kristoffer Joner’e Ane Dahl Torp, Jonas Hoff Oftebro ve Edith Haagenrud eşlik ediyor. Filmin yönetmeni ise Roar Uthaug’tur.

 Zor Saatler – (The Finest Hours) – 2016

IMDB Puanı: 6,8

İngiltere’de 1952 yılında yaşanan dev gemi kurtarma operasyonunu konu alan filmde, Chriz Pine, Holliday Grainger, Casey Affleck, Eric Bana ve Abraham Bennubi oynuyor. Doğal afet filmleri içinde fırtına sahnelerindeki sahiciliği ile göze çarpan yapımlardan biridir. Korku ve panik havasını da izleyiciye başarılı bir şekilde aksettiren bir yapım olmasıyla da deniz felaketi filmleri içinde favorilerdendir. Dev dalgalara karşı can hıraş bir mücadelenin soluksuz izlendiği başarılı filmin yönetmen koltuğunda ise Craig Gillespie oturuyor.

Aftershock (Artçı Şok – Felaketin İzleri) – 2010

IMDB Puanı: 7,5

Gerçek yaşanmışlıklara dayanan dram içinde dram barındıran bu film, Çin’de 1976 yılında meydana gelen depremde yaşanan bir olay silsilesini konu ediyor. Filmde göçük altında kalan ikizleri arasında seçim yapmak zorunda kalan bir annenin çaresizliği ve sonrasında yaşananlar anlatılıyor. Doğal afet filmleri arasında izleyicisini içsel bir sorgulamaya da sürükleyen yapım, aynı zamanda  duygusal yoğunluğuyla da izleyicisini alt üst ediyor. Filmin oyuncuları arasında Xu Fan, Chen Dao-Ming, Wng Zi Wen, Lu Zhong, Zhang Guo-Qiang yer alırken komedi filmleri ile tanınan yönetmen Feng Xiaogang ise bu kez etkili bir prodüksiyon ile izleyicilerin karşısına çıkar.

 The Impossible  (Kıyamet Günü) – 2012

IMDB Puanı: 7,6

Doğal afet filmleri arasında etkileyici ve gerçekçi sahneleri ile izleyiciyi filmin içine çeken ve soluksuz bırakan 2010 yapımı The Impossible, Tayland’da 2004 yılında yaşanan tsunami felaketini gerçek olaylara dayandırarak anlatıyor. Dev dalgalar arasında kalan bir ailenin hayatta kalma savaşını izlerken, doğanın ne denli güçlü olduğuna da tanıklık edilen filmde Naomi Watts ve Ewan McGregor oyunuyor. Filmin yönetmenliğini ise Juan Antonio Bayona üstleniyor.

 Korkusuzlar – 2017

IMDB Puanı: 7,6

Yine 90’lar tadındaki bu film, 2013 yılında Arizona’da yaşanan yangında görevli 20 itfaiyecinin alevlere karşı verdiği mücadeleyi beyaz perdeye taşıyor. Geçtiğimiz yaz mevsiminde Avustralya’da yaşanan yangını anımsatan film aynı zamanda çok yoğun olmasa da küresel ısınmanın izlerine işaret ediyor. Doğal afet filmleri içerisinde yangın felaketine başarılı bir örnek olan Korkusuzlar, yerel bir olayın uluslararası platforma etkileyici bir şekilde taşımayı başarıyor. Çarpıcı görsel sahnelerle bezenen filmde Josh Brolin, Jennifer Connelly, Miles Teller, Taylor Kitsch ve Jeff Bridges gibi ünlü oyuncular yer alıyor. Yönetmen koltuğunda ise Tron Efsanesi, Oblivion gibi ünlü prodüksiyonlara imza atan Joseph Kosinski oturuyor.

 

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *