Yeryüzünde ki Cennet Phuket Adası’nda Gezilecek Yerler

Tayland’ın güneybatısında ve Hint Okyanusu’nun Andaman Denizi’nde bulunan Phuket Adası muhteşem turkuaz renginde denizi, bembeyaz kumsalları, olağanüstü doğası ve tapınakları ile tanınıyor. Dini bakımdan Tayland’ın geneli Budist fakat ülkede Müslüman kesimde yaşıyor. Phuket Adası’nda gezilecek yerler ve görülecek yerler o kadar çok ki bu sebeple sanatçıların ve artistlerin, turistlerin ve balayı çiftlerinin ilgi odağı oluyor. Turizmin ön planda olduğu adanın birçok plajı bulunduğu gibi etrafında pek çok ada ve adacıklarda var. Fakat bu adaların çoğunda yaşanmıyor.

Phuket Adası ve Plajları

Phuket Adasına gidip de etrafındaki adacıklar görülmez mi diyenler en çok civardaki adaların turlarına katılıyor ve adaların gizemli mağaralarını kanolarla geziyorlar. Bu adaların arasında en çok dikkat çeken James Bond’un 1974 senesinde “The Man With The Golden Gun” filminin çekildiği James Bond Adası olarak da adlandırılan ada bulunuyor. James Bond Adası’nda yürüyerek gezebilme imkânınız olduğu gibi gezerken alışverişte yapabiliyorsunuz. Hong Adası muhteşem görüntüsü ve lagünleri ile turistlerin dikkatini çeken adaların başında geliyor ve adayı kanolarla gezebilmekte mümkün.

Yine Phuket Adası’nın civarında bulunan Phi Phi Adası ise tam bir cennet ve “Anlatılmaz yaşanır” denilecek adalarından birisi. Hem konaklama imkanının olduğu hem de denize girilebilecek yerlerden birisi olarak bilinen Ao Nang Centara plajı da turistlerin seçimleri arasında yer alıyor. Rai Leh Adası’nda en çok kaya tırmanışları dikkat çekiyor ve gezginlerin çoğu burada kayalara tırmanıp sonrasında da denize girebiliyor. Bazı adalarda maymunların bulunduğunu ve insanlarla dostça anlaştıklarını da burada dipnot olarak söylemeden geçmeyelim.

Phuket Adaları’nda Yapılabilecek Aktiviteler

Phuket Adaları’nda yapacağınız ada turları, doğa turları, gece eğlenceleri ya da tapınakları ziyaret ederek keyifli dakikalar yaşayabilirsiniz. Şimdi bunları madde madde inceleyelim.

  • Filler ile doğa turu: En çok tercih edilen aktivitelerin başında filler ile yapılan turlar geliyor. Filler ile turunuzu ormanda yapıyor ve doğanın keşfine çıkıyorsunuz.
  • Zipline aktivitesi: Eğer ağaçtan ağaca uçmak isterseniz muhakkak Zipline yapmalısınız. Zipline nasıl yapılıyor derseniz eğer; Yüksek ağaçlara çıkmadan önce demir halatlar ile bağlanıyorsunuz. Sonra ağaçlara tahta merdivenlerden çıkarak iki ağaç arası yine tahtadan yapılmış havada asılı zikzak köprülerde yürüyorsunuz ve en önemlisi aralarında metrelerce mesafe bulunan bir ağaçtan diğerine halat zincirler üzerinden kayarak uçuyorsunuz.
  • Şovlar: Phuket adalarına gittiğiniz zaman FantaSea şovuna mutlaka katılmalısınız. Bu şovda filler ile gösteriler yapıldığı için oldukça eğlenceli zaman geçiyorsunuz. Simon şovda şarkılar dinliyor, danslar izliyorsunuz. Siam Nimarit şovda ise tiyatro ve müzikalitenin ön planda olduğu şahane gösteriler seyrediyorsunuz.
  • Tapınaklar: Tapınakların başında Wat Chalong Temple, Big Buddha ve Wat Suwan Khuha gibi tapınaklar geliyor. Phuket Adası’na giden gezginlerin uğrak yerlerinden olan tapınaklarda görülmeye değer Buda heykellerini görebilirsiniz. Devasa büyük ve bembeyaz bir görünüme sahip gösterişli Big Buddha heykeli Phuket Adası’nın en yüksek tepelerinden birisi olan Nakkerd Tepesi’ne inşa edilmiş. Buradan muhteşem bir manzara seyredebileceğiniz gibi adanın pek çok yerini de tepeden izleyebilirsiniz.
  • Eski Phuket: Eski Phuket’te tarihi yapılar ve alışveriş yapılabilecek mekanlar en çok dikkat çeken yerler oluyor.
  • Tik Tuk’lar: Phuket Adası’nın en önemli ulaşım araçlarından olan Tik Tuk’lar ile şehir içerisinde turlara katılabilirsiniz.

Bunların dışında nehirde eğlenceli rafting ve Coral Island’da  dalış yapma şansınız oluyor. Yolunuzu Phuket Adası’na düşürdüğünüzde Khao Saam Haad tepesine çıkmayı ihmal etmemelisiniz, çünkü bu tepeden Phuket Adası’nın artarda gelen ve kilometrelerce uzanan üç plajını görebilirsiniz. Kelebekler bahçesi ve böcekler dünyası da görülmeye değer yerler arasında sayılabilir. Gece hayatını sevenler içinde Phuket Adaları’nda kulüpler, barlar, diskolar ve şovlar ile eğlenebileceğiniz geniş bir yelpaze bulunuyor.

Phuket Adası’nda Yeme Ve İçme

Yeryüzünün cenneti denilebilecek Phuket Adası’nda hiçbir şekilde tarımda kimyasal gübre kullanılmıyor. Bu sebeple adanın lezzetli ve belki de daha önce hiç tatmadığınız tropikal meyvelerinden yeme şansına sahipsiniz. Hindistan cevizi ve sütü adada bolca tüketiliyor. Hindistan cevizi çorbası, tavuk ve deniz mahsullerinden yapılmış yemeklerden yiyebilirsiniz. Adada seyyar tezgahlardan pankekler, krepler ve genellikle ızgara ile yapılan yemeklerden tercih edebilirsiniz. Izgara çeşitleri arasında mısır ve balık çeşitleri geliyor. Ada halkının bir kısmı Müslüman olduğu için helal yemek yeme imkânı da bulunuyor. Phuket Adaları’nda farklı kültürlerden insanlarda yaşadığı için ada restoranlarında geniş yemek çeşitlerinden ve değişik lezzetlerden tatmanız da mümkün oluyor.

Phuket Adaları’ndan Alınabilecek Hediyelik Eşyalar

Phuket Adaları’ndan Dünya’ca ünlü tay ipeklerinden satın alabileceğiniz gibi, minyatür Buda heykelleri, fil heykelleri, dekoratif ahşap objeler, el boyaması şemsiyeler, pazarlardan yöresel kıyafetler, takılar, mücevherler, değerli taşlar satın alabilir ve kısa süre içerisinde kendinize kıyafet diktirebilirsiniz.

Phuket Adası Nerede Kalınır?

Her bütçeye uygun kalınabilecek oteller Phuket Adaları’             nda bulunabiliyor. Özellikle zenginler Surin Beach’te kalıyorlar. En çok tercih edilen yerler arasında Patong Beach, Phuket Town, Bandtao Beach ve muhteşem peyzaja sahip otelleri olan Kamala Beach gibi yerleri sayabiliriz. Dünya’dan oldukça fazla turist tarafından ziyaret edilen Phuket Adası otellerine yeni evlenen çiftlerde balayı için gidiyorlar. Her ne kadar gidildiğinde otel bulma imkânınız olsa da gitmeden önce bir seyahat acentesi ile anlaşarak gitmeniz en doğrusu olacaktır. Hem seyahat acenteleri ile anlaşarak gittiğiniz zaman orada turlar hakkında da bilgi sahibi oluyor, Phuket adasında gezilecek yerlere de rahatlıkla gidebiliyorsunuz.

Yılın her mevsimi gidebileceğiniz muhteşem doğası, yakıcı güneşi, turkuaz denizi ve pırıl pırıl kumuyla, aktiviteli, keyif alacağınız ve ister gümbür gümbür eğlenceli ya da sakin bir tatil yapmak istiyorsanız Phuket Adaları’nı seçmelisiniz. Tabii ki Phuket Adasına gittiğinizde Dünya’ca meşhur olan Tailand masajlarından da yaptırmayı unutmamalısınız.

”Antik Şehir Roma’da Gezilecek Yerler” adlı yazımızı okumak için tıklayın.

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *