Whey Protein Tozu Zararları Var mı? Kansere Sebep Oluyor mu?

Özellikle yoğun bir şekilde antrenman yapan sporcuların kullanmayı tercih ettiği Whey protein tozu, vücudun protein ihtiyacı karşısında ortaya çıkardığı etkiler sayesinde en çok kullanılan takviyelerden bir tanesi olmuştur. Fakat kimyasal yollar ile üretilmekte olan protein tozunun zararları da mevcuttur.

Sporcuların Tercihi Protein Tozu Zararlı mı?

Bu ürünün sahip olduğu zararlı etkiler, whey protein tozu kullanan sporcular tarafından ya da protein tozu satışı ile ilgilenen bazı kişiler ve spor hocaları tarafından göz ardı edilse de sağlık açısından çok kötü sonuçlar meydana getirebilir. Dolayısıyla bu ürünü kullanmadan önce mutlaka zararları da bilinmelidir.

Kas liflerinin kısa sürede gelişmesine çok yardımcı olduğu için acemi sporcular tarafından da sıklıkla tercih edilen protein tozları, genel olarak peynir altı suyundan üretilir. Soya proteini, yumurta proteini ya da süt proteininden de elde edilebilen bu protein tozları, üretim aşamasında kimyasal uygulamaların yanı sıra ısıl işlemlerin de gerçekleştirildiği ürünlerdir.

Bu işlemlerin kalitesi, üretilen tozların kalitesini de doğrudan etkiler. Bundan dolayı, eğer bu ürün satın alınacaksa her protein tozunun satın alınmaması ve sadece iyi markalara ait ürünlerin satın alınması da oldukça önemlidir.

Whey Protein Tozu Kullanımı ve Zararları

Whey protein tozu zararları

Protein tozunun zararları hakkında bilgi sahibi olabilmek için, öncelikle proteinin vücutta ne şekilde sindirildiğini doğru anlamak gerekir. Protein maddesinin vücut içindeki sindirimi ilk olarak midede başlar. Bu sindirim süreci ince bağırsaklarda da devam eder ve protein, yapı taşları olan amino – asitlere ayrılır.

Vücut için emilimi ince bağırsakta gerçekleşen bu amino – asitler kan yolu ile karaciğere ulaştırılır ve orada bulunur. Dolayısıyla kimyasal olarak üretilebilen protein tozları, en fazla mideye, ince bağırsağa ve karaciğere zarar verir.

Özellikle bilinçsiz olarak, gerekenden fazla miktarlarda tüketilmesi durumunda bu zararlar daha çabuk ortaya çıkabilir. Bundan dolayı protein tozlarının yalnızca uzman tavsiyelerine uygun olarak tüketilmesi mutlaka tavsiye edilmektedir. Aksi halde Whey protein tozunun zararları ortaya çıkmaktadır.

Whey Protein Tozu Zararları

Whey protein tozu zararları Whey protein tozu zararları

Aşağıdaki sağlık sorunları, protein tozunun zararlarına bağlı olarak meydana gelen en yaygın hastalıklardan birkaç tanesidir. Bunlar haricinde çeşitli sindirim sistemi hastalıkları ile kalp ve damar hastalıkları da görülebilir. Fakat bu durum, protein tozunun tamamen zararlı bir ürün olduğu anlamına gelmemektedir. Yeteri kadar kullanılması uygun olsa da, daha sonra çeşitli hastalıkları ortaya çıkarabildiği bir gerçektir.

1.     Karaciğer hastalıkları

Sindirim sonrasında proteinin taşındığı karaciğer, kimyasal tozlar ile alınan yüksek miktardaki proteinden dolayı daha fazla çalışmak zorunda kalır. Bu ise karaciğer dokusuna zarar vererek çok sayıda karaciğer hastalıklarının görülmesini kolaylaştırabilir.

2.     Kemik erimesi

Vücuda alınmış olan aşırı miktardaki protein, kanın daha asidik bir hale gelmesine sebep olur. Kan değerlerinin normal hale gelmesi için ise kalsiyum kullanılmaktadır. Vücutta en fazla kalsiyum maddesinin bulunduğu kemik yapıları bu durumda zayıflamaya başlar. Kalsiyum kaybetmekte olan kemiklerin zaman içinde zayıflamaya başlaması ise kaçınılmazdır.

3.     Böbrek taşı

Whey Protein tozunun sebep olabileceği bir başka rahatsızlık böbrek taşıdır. Bu taşlar, büyük bir bölümü kalsiyum maddesinin fazla olmasından dolayı ortaya çıkan sorunlardır. Kemik erimesi durumu ile ilişkili olarak, kemiklerdeki kalsiyumun kandaki asidik dengeyi korumak için vücut tarafından kullanılması, vücut atıklarında kalsiyum oranının artmasına sebep olur. Bu durum ise uzun bir süreç içinde böbrekte taş meydana gelmesi için yeterlidir.

Protein Tozu Cinsel Zararları

Protein doğal besinlerden alınmayarak hızlı etki etmesi amacı ile whey protein tozu kullanımı çeşitli sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Pek çok kişi tarafından protein tozu kısırlık yapar mı sorusu sorulmakta ve merak edilmektedir. Protein tozu içerisinde testesteron arttırıcı ek steroidler olması halinde testis küçülmesi ve kısırlık sorunları ile karşılaşılabilmektedir.

Ancak son yıllarda protein tozu gibi bitkisel takviyelerin içerikleri sıkı denetim altında tutulmakta olup protein tozunun cinsel zararları olması ya da protein tozunun kısırlık yapma ihtimali oldukça düşüktür.

Protein Tozu Kansere Sebep Olur mu?

Protein tozlarının vücut üzerindeki etkileri hakkında pek çok sayıda araştırma yapılmıştır. Fakat bu araştırmalar, doğru işlemler sonucunda üretilmiş olan protein tozlarının kanser hücrelerini güçlendirdiği konusundaki iddiaları doğrulamamaktadır.

Dolayısıyla “whey protein tozu kansere sebep olur mu?” sorusu için kesin bir cevap verilemez. Protein tozunun zararları arasında kanser olma riski pek bulunmasa da, sağlık açısından bu ürünü kullanırken dikkatli olmakta fayda vardır.

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

This Post Has One Comment

  1. Çok doğru ve önemli bilgiler verilmiş bize zararlı olan şeyleri kullanırken dikkatli bir şekilde tüketmeliyiz kendimiz için iyi olduğunu biLip tükettiğimız ürünler bazen bize zarar veriyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *