Vatikan Müzesi

Müzeler, tarihi geçmişin ve dini hayatların geçmiş izlerini taşıyan, bunu yeni nesillere aktaran merkezlerdir. Vatikan müzesi, Hristiyan Katolik mezhebinin en iyi anlatıldığı ve dünyanın en büyük müzelerinden birisidir.

Roma toprakları içerisinde bulunan, Vatikan devleti sınırları içerisindeki çok sayıdaki tarihi yapılardan oluşan müzede, resim ve heykel gibi çok sayıda eser sergileniyor. Roma gezilerinin önemli bir bölümünü Vatikan müzesinin gezisi oluşturmaktadır. Hristiyan ve Hristiyan olmayan tüm insanlar tarafından merak edilmekte, mutlaka görülmeye çalışılmaktadır.

Müze içerisinde birbirinde farklı çok sayıda bölüm bulunmaktadır. Vatikan devleti sınırları içerisinde ücretli olarak giriş yapılan tek yerdir ve dünyanın en önemli yerlerinden birisi olarak gösterilir.

Vatikan Müzesi Tarihçesi

Vatikan müzesi tarihçesi incelendiğinde, 1500’lü yılların başına kadar gidilmektedir. Yaklaşık 500 yıldır Katolik mezhebinin merkezi olarak kullanılmakta ve buradaki eserler ile Hristiyanlık dini anlatılmak istenmektedir. Papa Julius ll tarafından ilk 1503 – 1508 yılları arasında, dini içerikli çeşitli heykeller ve eserler toplanarak müze haline getirilmeye çalışılmıştır.

Yapılan çalışmalar ile müze içerisinde 54 farklı galeri oluşturulmuş ve her galeride farklı eserlere yer verilmiştir. Vatikan Müzesinin tamamında 1400 oda bulunmaktadır. Büyük bir kompleks olarak oluşturulmuş ve bu bölümlerde, Hristiyanlık dinine ait kabartmalara, mozaiklere, heykellere, çeşitli yazı işlemelerine yer verilmiştir.

Müzeye zaman içerisinde yeni yapılar ve eserler eklenmiştir. İlk olarak Apollo Belvedere heykeli yerleştirilerek başlamış ve günümüze kadar dünyanın çeşitli yerlerinden antik eserler toplanarak müze oluşturulmuştur. Müzenin 5 yüzyıllık bir geçmişi bulunmaktadır.

Vatikan Müzesi’nin Bölümleri

San pietro meydanı vatikan

Vatikan müzesi kompleksi içerisinde, belvedere sarayı, Papa Vlll. Innescontus konutu, ll. Julius saray avluları, koridorlar, galeriler birleştirilmiş ve büyük bir müze oluşturulmuştur. Vatikan Müzesi’nin bölümleri ünlü sanatçılar, Boticelli, Michenlangelo’nun eserlerini barındırmaktadır. 54 sanat galerisi ve 1400 odası bulunan müzede, çeşitli heykeller ve dini motifli eserler sergileniyor.

Müzenin büyük bir bölümünde Rönesans dönemine ait eserler sergileniyor. Vatikan müzesi denildiğinde akla ilk gelen ve herkesin merak ettiği yer Sistine Şapeli’dir. Burasının Hristiyanlık dini açısından önemi büyüktür ve günümüzde ruhani lider seçimlerinde kullanılmaktadır. Tavanında oluşturulmuş tasvirler ile insanlığın doğuşu anlatılmaktadır.

Vatikan Müzesi’nde Görülmesi Gereken EserlerVatikan müzesi haritalar galerisi

 

Vatikan devleti dünyanın en etkili ve en küçük ülkesidir. Burada bulunan yapılar, tarihi açıdan önemlidir ve müzeye dönüştürülen yapılar, dünyada görülmek istenen yerler arasındadır. Vatikan Müzesi’nde görülmesi gereken eserler ziyaretçilerin büyük ilgisini çekmekte ve başka kişilere görülmeleri için tavsiye edilmektedir. Vatikan müzesinde yer alan her bölümünün farklı bir anlamı olduğu için görülecek çok fazla yer bulunmaktadır.

Bu yerlerden bazıları şunlardır;

  • Sistine Şapeli
  • Rabhael odaları
  • Etrüsk Müzesi
  • Borgia Daireleri
  • Haritalar Galerisi
  • Vatikan Sanat Galerisi
  • Apollo Belvedere sarayı
  • Laocoon
  • Porfir Havzası

Görülmesi gereken yerler arasında yer alan Sistine Şapeli tavanında freskler bulunmaktadır. Bu çalışmalar Michelangelo tarafından 4 yıl içerisinde yapılmıştır. Hristiyanlığın geçmişini anlatan ve İncil’den bir tarihi bölümün anlatıldığı tavanın toplam ölçüsü 8600 m² olarak geniş bir yüzeye sahiptir. Aynı sanatçı tarafından Raphael odalarının duvar ve tavanlarına da özel çalışmalar yapılmış ve ziyaretçiler yakından görmeyi istemektedir.

Vatikan Müzesi Ulaşım Bilgileri

Vatikan Şehri ve Aziz Petrus Bazilikası

100 kişilik özel ordu tarafından korunan Vatikan ülkesinin etrafı duvarlarla çevrilidir. Roma sınırları içerisinde yer almakta ve Roma’ya 4 km uzaklıkta bulunmaktadır. Vatikan sınırları içerisinde bulunan Vatikan Müzesi ulaşım bilgileri için seyahatinizi Roma üzerinden planlamalısınız.

Roma’dan Vatikan’a ulaşım için tramvay, metro, otobüs kullanılmaktadır. Otobüs hatları olarak, 49 numaralı otobüs kullanılmaktadır. Tramvay ile ulaşımda 19 nolu tramvay kullanılmaktadır. Roma metrosunda, A hattı kullanılır ve Ottoviano istasyonu ya da Pietro – Musei Vaticani durağında inilir.

En kolay ve yakın ulaşım şekli bunlardır. Yaya yürümek isteyenler 10 dakika yürüyerek müzeye ulaşabiliyorlar. Vatikan sınırları içerisinde gelen tüm ziyaretçiler ücret ödeyerek, Vatikan müzesini gezebiliyorlar. Ülkedeki tek ücretli giriş yapılan yerdir.

Faydalanılan Kaynaklar:

Müze Biletleri – Vatikan Müzesi

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *