Türkiye’nin En İyi Üniversite Sıralaması Nasıl Oldu?

Bilindiği üzere dünyanın her yerinde üniversite eğitimi oldukça önemlidir. Özellikle Türkiye’de son 10 yıldır eğitim üzerinde oldukça çalışılmış ve önemli gelişmeler kat edilmiştir. Bu gelişmelerden oldukça etkilenen kurumlardan biride üniversitelerdir. Peki, Türkiye’nin en iyi üniversite sıralaması nasıl?

Türkiye’nin En İyi Üniversite Sıralaması

Türkiye’nin en iyi üniversite sıralaması çok farklı kriterlere göre yapılabilir. Elde ettiği başarılar dışında sınav puanlamasına göre de yapılabilmektedir. Biz Türkiye’nin en çok tercih edilen ve en kaliteli eğitimi sunan üniversiteleri listemize almayı tercih ettik.

Türkiye’nin En İyi Üniversite Sıralaması İlk Sırada: İstanbul Üniversitesi

İstanbul Üniversitesi ise kuruluş tarihi açısından 1453 gibi üzün bir süre öncesine dayanır. Türkiye’nin en köklü üniversitelerinden biri olup başarısıyla Türkiye’de ve dünyada önemli olan adı duyulmuş üniversitelerden biridir.

ODTÜ-Orta Doğu Teknik Üniversitesi

1950 yılında eğitimine başlayan üniversite Ankara’da kurulmuştur ve teknik üniversiteler arasında kaliteli eğitim veren sayılı üniversitelerden biridir.

[geo-post id=”15119″ label=”İlginç!!”]

Hacettepe Üniversitesi

Ankara’da kurulan bu üniversite 1967 yılında eğitim vermeye başlamıştır. Genel olarak tüm bölümlerde olan eğitim başarısıyla bilinmektedir.

İTÜ-İstanbul Teknik Üniversitesi

1773 yılında İstanbul’da kurulmuş olan devlet üniversitesi genellikle mühendislik dallarında eğitim vermesine rağmen genel olarak başarısıyla 4. sırada yer almaktadır.

Boğaziçi Üniversitesi

150 yılı aşkın süredir eğitim veren bu üniversite Türkiye’nin en eski üniversitelerinden biridir. İstanbul’da olan bu üniversite çok büyük bir alan üstüne kurulmuş olup çok büyük bir kampüse sahiptir. Türkiye’nin en yüksek puanla öğrenci alan okullarından biri olup Türkiye’nin en iyi üniversite sıralaması içinde 5. olarak seçilmiştir.

Erciyes Üniversitesi

Kayseri ilimizde bulunan Erciyes Üniversitesi başarı sırası olarak 6.sırada yer almaktadır. Tarihi 1978 yılına dayanmaktadır.

[geo_alert style=”2″ color=”primary” ]Has Kayseri’liden Has Kayseri Yağlaması Tarifi[/geo_alert]

Yıldız Teknik Üniversitesi

1911 yılında kurulan üniversite İstanbul’da olup mühendislik dalında ve genel başarılar elde etmiş bir üniversitedir.

Anadolu Üniversitesi

1982 yılında açılan Anadolu Üniversitesi Eskişehir ilimizdedir. Devlet tarafından açılan bu üniversite büyük bir kampüse sahip olup başarısıyla söz ettirmektedir.

Sabancı Üniversitesi

1999 yılında açılan Sabancı Üniversitesi bir vakıf üniversitesidir. İstanbul’da yer alan bu üniversite Türkiye ve dünya çapında başarılı üniversitelerden biridir.

Koç Üniversitesi

1993 yılında açılan Koç Üniversitesi bir vakıf üniversitesidir. Çeşitli başarılara imza atmış bu üniversite dünya çapında da en iyi üniversitelerden biri olarak derece almıştır. İstanbul’da yer alan bu üniversite Türkiye’nin en yüksek puanla öğrenci alan üniversitelerinden biridir.

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

This Post Has One Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *