Türkiye’de Geleceğin Meslekleri! 10 İlgi Çekici Meslek

Her döneme hakim olan; her dönemin ihtiyaçlarına cevap veren, bu ihtiyaçlar için kalıcı ve güncel çözümler üreten belirli meslekler bulunmaktadır. Geleceğimizi şekillendiren bu meslekler, geleceğin meslekleri olarak adlandırılırlar. Peki, Türkiye’de geleceğin meslekleri 2021 de neler oldu?

Türkiye’de Geleceğin Meslekleri ve Görevleri

Pek çok genç henüz lise aşamasında gelecekteki meslekler neler olacak sorusunu mutlaka soruyordur. Hele ki üniversite sınavına girecek olan gençlerimiz eşit ağırlıkta gelecek vaat eden meslekler hangileri, geleceğin en iyi meslekleri yönünde cevaplar arama ve kararlar alma aşamasında. İsterseniz lafı uzatmadan Türkiye’de geleceğin meslekleri nelerdir inceleyelim.

3D Üretim Mühendisi

Türkiye'de Geleceğin Meslekleri: 3D Üretim Mühendisliği
Türkiye’de Geleceğin Meslekleri: 3D Üretim Mühendisliği

Ülkemizde ve dünyada son dönemin en önemli buluşları arasında olan 3d yazıcı teknolojisi, gelişimi ile birlikte yeni bir meslek dalının yıldızının parlamasını sağlamıştır. 3d üretim mühendisi ismi verilen, 3d yazıcılar ile ürünler üretim yapılan iş alanında oldukça büyük bir potansiyel bulunmaktadır.

Türkiye’de geleceğin meslekleri arasında yer alan ve her geçen gün yıldızı parlayan bir meslek olara 3D üretim mühendisliği tercih edilebilir. Grafik tasarım ve üretimi detaylarıyla öğrenen mühendis adayları yiyecek, içecek, giyecek ve hatta canlı organizmalar da geliştiriyorlar.

Yapay Zeka Mühendisi / Eğitmeni

Türkiye'de Geleceğin Meslekleri

Günümüzün ve geleceğin en önemli Türkiye’de geleceğin meslekleri listemizde 2. sırada yer alan yapay zeka mühendisliği ve yapay zeka eğitmenliğidir. Makineler üzerine uygulanan programlar sonucunda, makinelerin karar verme ve seçim yapma yeteneklerinin geliştirilmesini sağlayan bu çalışma alanı, sadece bugün değil; gelecekte de tüm dünyayı etkisi altına alacak gibi görünüyor.

[geo-post id=”16493″ label=”Size Önerimiz Var!”]

Biyoteknolog

Türkiye'de Geleceğin Meslekleri

İnsan yaşamının çok daha sağlıklı ve uzun sürmesini sağlamak amacıyla genetik çalışmalar yürüten biyoteknoloji alanı, bu alanda çalışan biyoteknologların da geleceğin meslekleri listesinde yer almasını sağlamaktadır. DNA ve RNA üzerine çalışmaların yürütüldüğü alanda, DNA programcılığı gibi önemli alanlarda çalışmalar yapılmaktadır.

Veri Analisti

Türkiye'de Geleceğin Meslekleri
Veri Analisti

Veri, bugünün ve geleceğin en önemli kaynağıdır. Veri analistleri ise elde bulunan verileri, teknoloji yardımı ile inceleyen, analiz eden, yeni veriler ortaya çıkaran ve yorumlayan kişilerdir. Veri analistliği de geleceğin meslekleri arasında önemli bir yere sahiptir. Çünkü öğrenilen ve depolanan tüm bilgiler bugünün ve geleceğin verilerini oluşturmaktadır.

Endüstriyel Tasarım Mühendisi

Türkiye'de Geleceğin Meslekleri

Endüstriyel tasarım mühendisleri, hayatımızın her alanında kullanılan her türlü nesnenin ergonomik ve daha sağlıklı şekilde kullanılmasını amaçlayarak; yeni ürün ve teknolojiler üreten kişilerdir. Tasarımın ve kişiselliğin önemli hale geldiği günümüzde de bu alan çalışanları geleceğe hitap etmekte ısrarcı görünüyorlar.

Türkiye’de Geleceğin Meslekleri: Drone Pilotu

Türkiye'de Geleceğin Meslekleri
Drone Pilotu

Ülkemizde ve dünyada çok ses getirdiği açıkça belli olan drone teknolojisi, ulusal ve uluslararası alanda iş bulmak isteyen kişilerin tercih edebilecekleri, hem eğlenceli hem de teknik alt yapıya sahip olan bir meslektir. Drone ehliyeti alarak yapabileceğiniz Drone pilotluğu, yalnızca şimdinin değil; geleceğin de kilit meslekleri arasında olacağını açıkça ortaya koymaktadır. Askeri, sosyal ve teknik alanlarda kaydedilen başarılı çalışmalar, bu durumun en önemli kanıtıdır.

[geo_alert style=”2″ color=”primary” ]Silahlı İnsansız Hava Aracı Nedir? Özellikleri Nelerdir?[/geo_alert]

Kişisel Gizlilik Danışmanı

Türkiye'de Geleceğin Meslekleri
Türkiye’de geleceğin meslekleri

Hemen hepimiz sosyal medyanın ve bu medyanın oluşturduğu paylaşım kültürünün olumsuz etkilerinden rahatsız olmuyor muyuz? Günümüzde çok yaygın olmasa da geleceğin önemli meslekleri arasında yerini alacak önemli bir alan oluşmaya başladı bile: Kişisel Gizlilik Danışmanlığı. Alana hakim olan ana disiplin, kişisel verilerin korunmasını ve paylaşımının ancak ve ancak sahibine ait olmasını sağlamayı amaçlamaktadır. Yakında bu alanda çalışan bir danışmana ihtiyaç duyacak gibiyiz.

Enerji Sistemleri Mühendisi

Türkiye'de Geleceğin Meslekleri
Türkiye’de Geleceğin Meslekleri

Evrenimiz bir enerji döngüsü ile hayatta kalmaktadır. Çevremizi oluşturan doğal dengenin daha az tahrip olması ve enerji kaynaklarından daha fazla kazanım elde edebilmemiz için enerji sistemleri mühendisi ünvanında çalışan uzmanlara ihtiyaç duyacağız. Çünkü şu an kullandığımız enerji kaynakları yakında yok olacak ve doğal enerji türlerine yönelmek zorunda kalacağız. Bu da çalışma alanını tüm hayatımızın oluşturduğu bu yeni mesleğin geleceğin mesleği olmasını sağlayacak.

Teknik Etik Danışmanı / Uzmanı

Teknik etik uzmanları, bilimsel araştırmaların ve teknolojilerin hakkaniyet çerçevesinde, başkalarının haklarına müdahil olmayacak şekilde kullanılmasını sağlamak amacıyla kişi ve kurumlara danışmanlık vermektedir. Bu kişiler, bilimsel etik ve ahlakın çevrelediği kültürel değerleri, insanlara öğretmeyi amaçlamaktadır. Teknolojinin ve bilimin son hızla geliştiği günümüzde, teknik etik danışmanlığı da geleceğin meslekleri arasında kendisine yer bulmaktadır.

Finansal Koç

Türkiye'de Geleceğin Meslekleri

Online alışveriş ve çevrim içi para kazanma yöntemlerinin hızla ilerlediği günümüzde, birçok işlem bitcoin hesapları üzerinden yapılmaya başlandı bile. Finansal koçlar ise kişi ve kurumların finansal hareketlerini kontrol ederek; kişi ve kurumların daha sistemli bir şekilde kazanç elde etmelerini amaçlamakta iken; bu yönüyle geleceğin meslekleri olma yolunda ilerlemektedir.

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

This Post Has One Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *