Tüp Bebek Aşamaları Nedir? 8 Soruda Tüp Bebek Transfer Sonrası

Normal yollar ile sahip olunamayan bebeklere imkan sağlayan tedavi yöntemi tüp bebek tedavisi olarak bilinir. Tıp ve teknolojinin gelişimi sayesinde tüp bebek aşamaları sağlıklı bir şekilde uygulanmakta ve tüp bebek transfer sonrası aileler özlem duydukları bebeklerine kavuşmaktadırlar.

Bebek sahibi olamamanın birkaç sebebi olabilir. Bu sebepler hem anneden hem de babadan kaynaklı problemlerden oluşabilir. Sorun çözümünün anlaşılması için testler yapılır. Yapılan testlerin sonucuna odaklı çözüm yolları ve tüp bebek tedavisi yöntemi seçilir. Tüp bebek yöntemi üremenin yardımcı etkiler ile canlanması ve artışına yardımcıdır.

Kadın ve erkekte kısırlığın oluşması bebek sahibi olmalarına imkan tanımazken tüp bebek tedavisi ile bebek sahibi olmak artık çok kolay. Döllenmeyen rahim veya spermin alınarak uygun ortamlarda döllenmesi sağlanır. Laboratuvar ortamında döllenme sağlanmasının hiçbir yan etkisi bulunmaz. Döllenmesi sağlanmasının ardından anne rahmine yerleştirilir.

[geo_alert style=”2″ color=”primary” ]Tüp bebek transfer sonrası dikkat edilmesi gerekenler[/geo_alert]

Bu tedavi yöntemi ile yalnızca problem yaşanan döllenme konusunda çözüm üretilmiş ve kolaylık sağlanmıştır. Tedavi yöntemi ne kadar geliştirilmiş olsa da bazı genetik durumlardan dolayı tüp bebek tedavisine karşılık vermeyen hastalar yer alır. Bu kapsamda eşlerin en çok merak ettikleri sorular arasında “tüp bebek tedavisi fiyatları 2020 aralığı nedir?” gelir…

Tüp Bebek Nedir Kısaca Özeti

fikirsiz-10-maddede-tup-bebek-tedavisi-nasil-yapilir
Tüp Bebek Aşamaları Nedir? 8 Soruda Tüp Bebek Transfer Sonrası

Bebek oluşumu için gerekli olması gereken etkenler bulunur ve  tüp bebek tedavisi gören bireylerin bu etkenleri sağlaması gerekir. Aksi durumlar için üretilen tedavi yöntemi içerisinde yer alıyorsa bir sorun oluşmaz. Fakat bilimin yer almadığı genetik durumların olmama durumunda tedaviye cevap almak söz konusu değildir.

[geo-post id=”6033″ label=”Huzurlu Bebekler İçin”]

Tüp bebek yönteminde anne rahmi ve baba spermlerinin döllenme işlemi gerçekleştirildiği için bu iki etkenin sağlıklı olması önemlidir. Burada tüp bebek tedavisi kaç ay sürer tahmini bilgi varsa tutup tutmadığı yönünde tahminler ortaya çıkar. Tabi bu süreçte tüp bebek tedavisi görürken hamile kalanlar da görülmektedir.

fikirsiz-10-maddede-tup-bebek-tedavisi-nasil-yapilir
Tüp Bebek Aşamaları Nedir? 8 Soruda Tüp Bebek Transfer Sonrası
  • Anne adayının yumurtalıklarında bir problem olmamalıdır. Yumurta rezervleri bu konuda çok önemlidir. Özellikle yaşa bağlı olarak gebe kalma oranı da değişmektedir.
  • Tüp bebek tedavisi için erken yaştan başvuru yapmak önemlidir. Yaş oranı ilerledikçe kısırlığın tamamlanmış olması durumu ile bebek sahibi olma oranı düşer. Erken yaşta tercih edelerin bebek sahibi olması daha kolay ve çabuk olur.
  • Erkek spermlerinin de önemi çok fazladır. Yumurtanın döllenmesini kolaylaşması için spermlerin çok sayıda ve kalitesinin yüksek olması gerekir. Yumurtayı dölleyebilecek sperm yalnızca bir adettir. Milyonlarca sperm yumurtayı döllemek için yarış halindedir. Önemli olan bu spermlerin arasında kaliteli yani sağlıklı olanların ne kadar çok sayıda olduğudur.
  • Daha öncesinden geçirilen ameliyatların tüp bebek tedavisi için olumsuz etkileri yer alabilir. Üreme sisteminde bağlantılı olan bir ameliyat sonrası rahimde gerçekleşen hasarlar olabilir. Rahim zarının incelmesi tedavide istenmeyen bir durumdur. Zarın incelmesi ile bebek sahibi olma olasılığı azalır.
  • Anne rahminde bebeğe uygun bir ortam olması gerekir. Rahimde oluşan hastalık veya yapısal bozukluklar döllenme sağlansa bile anne rahmin de kalması imkansızdır. Yeterli uygun alanın sağlanmaması bebeğin canlı kalmasını olumsuz yönde etkileyeceği için ebeveyn olma olasılığı en aza iner.
fikirsiz-10-maddede-tup-bebek-tedavisi-nasil-yapilir
Tüp Bebek Aşamaları Nedir? 8 Soruda Tüp Bebek Transfer Sonrası
  • Embriyo için genetik aktarımda önemlidir. Kalıtsal bozuklukların bazıları yaşamsal sorun oluşturmasa da hayati sorunlara sebep olan kalıtım bozuklukları da vardır.
  • Tüp bebek tedavisi anne, baba için sağlanacak tedavinin ilgili ve titiz bir şekilde sağlanması gerekir. Uygulanacak ilaçların doğru seçilmesi önemlidir. Ebeveyn olmak isteyen adayların sorunların çözülmesi ve bebek sahibi olabilmeleri için doğru tıp merkezini seçmesi gerekir.
  • Rahim duvarında yer alan kalınlaşma ve problemler yumurtanın döllenmesinden sonra oluşan embriyonun tutunmasını azaltır. Başarısız olunmasına sebep olan bu durum anne genetiği rol oynamaktadır.
  • Daha önceki zamanlarda yapılan kürtajdan kaynaklı enfeksiyon, mikrop kapması veya rahim zarına zarar verilme durumlarında gebe kalma olasılığı zarar görür.

Tüp Bebek Aşamaları Nelerdir, Tüp Bebek Transfer Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

fikirsiz-10-maddede-tup-bebek-tedavisi-nasil-yapilir
Tüp Bebek Aşamaları Nedir? 8 Soruda Tüp Bebek Transfer Sonrası

Anne ve baba olmak isteyen adayların tüp bebek tedavisi faydalanmaları için dikkat etmeleri gereken hususlar vardır. Embriyonun tutunmamasının için özen gösterilmesi gereken durumlar vardır. Bu durumlar ile gebe kalma daha kolaylaşır. Yazımızın bu kısmında tüp bebek aşamaları ve Tüp bebek transfer sonrası Yapılması Gerekenler Nelerdir sorularının yanıtlarını bulabilirsiniz.

[geo_alert style=”2″ color=”primary” ]Tüp Bebeğin Tutmadığı Nasıl Anlaşılır?[/geo_alert]

1- Sağlıklı Yaşam

fikirsiz-10-maddede-tup-bebek-tedavisi-nasil-yapilir

Tedavi de başarılı olunması için gerekli şartlara uyulması gerekir. Tedavi sürecinin uzun zaman alması dikkate alınarak istikrar önemlidir. Sağlıklı yaşamak her durumda gereklidir. Anne olmayı düşünen ebeveyn adayları içinde titizlikle hareket etmeleri gerekir. Alkol, sigara gibi sağlık için olumsuz durumlar oluşturan kötü alışkanlıkların kullanılmaması gerekir. Hem anne hem de bebek için olumsuz etkiler oluşturur. Tedavi sürecinde olan ebeveyn adaylarının stres, heyecandan uzak durması önerilen bir durumdur.

2- Cinsel İlişki

Tüp bebek tedavisi görenlerin cinsel hayatlarında da özen göstermesi gerekir. Tedavi sonrası cinsel ilişkiye girilmesinde olumsuz bir durum yoktur. Belirli zamana kadar cinsel ilişki bebek için sorun oluşturmaz. Cinsel ilişki sırasında daha özenli ve dikkatli olmak gerekebilir. Zorlamalarda kanama, ağrı olabileceği bilinmesi gerekir.

3- İlaç Kullanımı

Tüp Bebek Aşamaları Nedir
Tüp Bebek Aşamaları Nedir

İlaç kullanımına günlük hayatta ne kadar özen gösterilmesi gerekiyorsa, tedavi sürecinde iki kat önem vermek gerekir. Embriyonun tutunmasını engelleyecek hiçbir duruma ihtimal oluşturmamak gerekir. doktor izni olmadan ağrı kesici dahil kullanılması doğru değildir. Zararsız görünen çok sayıda ilacın embriyonun gelişimini olumsuz etkileyecek durumları olur. İlaç kullanımı dikkatli yapılmalıdır.

4- Vücut dinlenmesi

fikirsiz-10-maddede-tup-bebek-tedavisi-nasil-yapilir

Tüp bebek tedavisi için dikkat edilmesi gereken bir durumda dinlenmektir. Sağlıklı bir vücut yeteri kadar uykusunu almış ve dinlenmiş olandır. Bunun için beslenmeye dikkat edildiği gibi dinlenmeye ve yeteri kadar uykunun alındığından emin olmak gerekir.

Tedavi görenlerin fazla uyuması veya sürekli dinlenmesi demek değildir. Normal bir bireyin sahip olması gereken uyku düzenine ve uyku saatlerini yerine getirmesi yeterli olacaktır. Sürekli evde bulunmak veya dinlenmek olumlu bir sonuç oluşturmak yerine bireyin bunalmasına ve strese girmesine sebep olur. Stres tedavide olumsuz sonuçlar oluşturan bir etkendir.

5- Spor Ve Etkinlikler

Tüp Bebek Aşamaları Nedir
Tüp Bebek Aşamaları Nedir

Daha önceden kazanılan alışkanlıkların tüp bebek tedavisi süresi içinde gözden geçirilmesi gerekebilir. Tedavinin zorlu aşamaları bulunduğu için her zaman spor yapmak olumlu olmayabilir. Bireysel sıkıntılar ve tedavi yöntemine bağlı olarak doktorun karar vermesi daha doğru bir adım olur. Spor yapmanın normal düzenden daha çok zorlamayan hareketler ile devam edilmelidir.

Günlük hayatta yapılan etkinliklerin aza çekilmesi gerekebilir. Sosyal ortamlar da oluşabilecek sigara dumanı olan ortamlara oldukça az girilmelidir. Sauna gebelik döneminde yasaktır. Sıcaklık değerlerinin arttığı ortamlar gebeliği olumsuz etkileyen durumlar oluşturur. Düşük riskini artıran bu ortamlardan uzak durmak gerekir.

6- Tüp Bebek Tedavisinde Beslenme

Tüp Bebek Aşamaları Nedir
Tüp Bebek Aşamaları Nedir

Tüp bebek tedavisi için beslenme anne ve bebek için oldukça önemlidir. Sağlıklı beslenme alışkanlık kazanılması gereken bir davranıştır. Tedavi süresinde anne adaylarının organik ve vitamin değerleri yüksek besinleri tüketmeleri gerekir.

Bu dönemde protein ağırlıklı beslenmek anne ve bebek sağlığı için gereklidir. Yumurta, tavuk, et her gün yeterli miktarda tüketilmelidir. Yağ, karbonhidrat ise en az tercih edilmesi gereken besin gruplarıdır. Beslenmede yasaklı ürünlerden uzak durmak gerekir.

Kötü alışkanlıkların kullanılması zaten yasaktır. Bu yasaklı ürünlere kahve, alkol ve civa bulunan su ürünlerinden uzak durulması gerekir. Süt tüketiminde gaz oluşturmaması dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

[geo_alert style=”2″ color=”primary” ]Rus Takvimi Cinsiyet Hesaplama | 25 Cinsiyet Belirleme Yöntemi[/geo_alert]

Beslenmede yüksek protein içeren besinler tüp bebek tedavisi kolay geçirilmesine yardımcıdır. Bol meyve tüketilmesi önemlidir. Her meyvenin içerisinde farklı vitaminler bulunur. Her vitaminin vücutta faydaları farklıdır. Organik ve taze meyve sebze tüketmeye özen göstermek önemlidir.

Türkiyede tüp bebek merkezleri tarafından yapılan tedavilerde özellikle dikkat edilmesi gereken dönemleri bulunur. Bu hamilelik öncesi ve sonrası dönemlerde doktor tavsiyesinin dışına çıkılmamalıdır. Zor ve maliyetli bir süreç olduğu için bebek sağlığı için ekstra önem vermek gerekir. Bu dönemde sağlıklı yaşamak oldukça önemlidir. Beslenme, uyku düzenine dikkat edilmelidir. Stres ve olumsuz duygular oluşturulacak ortamlardan uzak durmak gerekir.

Tüp Bebek Gebelik Hesaplama

Tüp bebek transfer sonrası tutunma belirtileri merakla beklediğiniz günler geride mi kaldı. Öncelikle sizi tebrik ediyoruz. Tüp bebek gebelik hesaplama aracımız sayesinde hamileliğimin kaçıncı ayındayım sorunuzun yanıtını alabilirsiniz.

[TupBebekHesapla]

Tüp Bebek Transfer Sonrası Sık Sorulan Sorular

fikirsiz-10-maddede-tup-bebek-tedavisi-nasil-yapilir
Tüp Bebek Transfer Sonrası

Tüp bebek nedir, tüp bebek aşamaları ve tüp bebek transfer sonrası dikkat edilmesi gerekenler hususunda en kapsamlı bilgiler yazımızda yer almaktadır. Peki, tüp bebek transfer sonrası ile ilgili sık sorulan sorular nelerdir?

Tüp bebek transfer sonrası dikkat edilmesi gerekenler?

• Tüp bebek transferinin gerçekleştirilmesinden sonrası üç gün evde dinlenmek daha doğru olacaktır. Bu süreçte evde yapılması gereken günlük aktiviteler yorucu olmayacak şekilde yapılabilir.
• Gebelik meydana gelene kadar herhangi bir ani hareket ve davranışta bulunulmaması gerekmektedir. Bu süreçte hapşırma ve öksürmenin herhangi bir zararı bulunmamaktadır.
• Tüp bebek transfer sonrası dikkat edilmesi gerekenler kadınlar kulübü yorumlarında çok uzun mesafe olmayacak şekilde 2 ya da 3 saatlik yolculuk yapılabileceği belirtilmiştir. Uzun süreli yolculuklar için 1 gün beklenilmesi gerekmektedir.
• Transfer işleminin gerçekleşmesinin ardından adet öncesi belirtiler görülebilmektedir. Bu durum normal olup endişe edilecek bir durum bulunmamaktadır.
• Transfer işlemi süresinde ve gebelik sürecinde asitli içecekler, bitki çayları gibi içeceklerden uzak durmak daha faydalı olacaktır.
• Transfer süreci ve hamilelik süresi boyunca su tüketimine önem verilmesi gerektiği gibi taze meyve ve sebze tüketimi yapılmalıdır. Besinler iyice yıkandıktan sonra tüketilmelidir.
• Alkol ve sigara tüketiminin kesinlikle yapılmaması gerekmektedir.
• Bu dönemde ilaç kullanımına dikkat edilmeli doktora danışılmadan herhangi bir ilaç kullanılmamalıdır.
• Tüm bebek transfer sürecinde stresli olmak bu durumu olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle bebeğin sağlık bir şekilde tutunabilmesi için stresten uzak kalınması gerekmektedir.
• Doktorun vermiş olduğu besin takviyelerine uyulması, bebeğin rahme tutunup sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi için son derece önemlidir.

Embriyonun rahme tutunması için ne yapmalı?

Embriyonun rahme tutunması için daha çok çinko içeren besinlerin tüketilmesi gerekmektedir. Bunun yanında yumurta, balık, kepekli tahıllar, yağsız et, kabak çekirdeği gibi besinlerin tüketilmesi gerekmektedir.

Transferden kaç gün sonra belirtiler başlar?

Tüp bebek transfer sonrası tutunma belirtileri 12 ile 14 gün içerisinde görülmeye başlanacaktır. Bu süreç içerisinde annelerin sağlıklarına daha fazla dikkat etmeleri gerekmektedir.

Embriyo transferinden sonra tutunma ne zaman olur?

Embriyo transferinin gerçekleştirilmesinin ardından, tutunma süresinin dolmasının ardından embriyonun rahme tutunup tutunmadığı kontrol edilir. Bu süre ortalama 12 gün sürmektedir.

Tüp bebeğin tutunup tutunmadığı nasıl anlaşılır?

Yapılacak olan kan testi ile bebeğin tutunup tutunmadığını öğrenmek mümkündür. Negatif çıkmayan kan testi sonucu, bebeğin rahme tutunduğu anlamına gelmektedir. Bu durumda annede karın ağrısı ve mide bulantısı gibi durumlar yaşanabilir. Bazı kişilerde bu belirtiler görülmeyebilir.

Tüp bebekte tutunma belirtileri nelerdir?

Tüp bebek transfer sonrası embriyonun sağlıklı bir şekilde rahme tutunması beklenmektedir. Bebeğin rahme tutunmasıyla erken gebelik belirtileri ortaya çıkabilmektedir.
• Bebeğin rahme tutunmasıyla karında oluşan hafif ve orta dereceli kramplar normal görülmektedir. Aşırı ağrı ve kramp olması durumunda mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir.
• Hamilelikte en sık görülen belirtilerden biri mide bulantısı olmaktadır. Hamileliğin 5. haftası ile 8 haftası arasında başlayan bulantılar, 3. aydan sonra azalabileceği gibi doğuma kadar da sürebilmektedir.
• Embriyonun rahme yerleşmesiyle lekelenme durumu görülebilmektedir. Bu durum hamile kalındıktan 12 il 14 gün içerisinde gerçekleşmektedir.
• Hamileliğin gerçekleştiğine dair en güvenilir ve en doğru belirtilerden biri adet gecikmesidir. Adet gecikmesi yaşanmasının ardından yapılacak kan testi ya da idrar tesri ile hamillik durumu olup olmadığı öğrenilebilmektedir.
• Hamilelik durumunun meydana gelmesiyle progesteron hormonunun salgılanıyor olması, annede yorgunluk meydana getirebilecektir. Bu durum erken gebelik belirtilerinden biri kabul edilmektedir.
• Hamileliğin başında görülebildiği gibi ilerleyen süreçte de en sık görülen belirtilerden biri sık idrara çıkma durumudur. Vücudun su kaybını önlemek adına su tüketiminin mutlaka yapılması gerekmektedir.
• Tüp bebek transfer sonrası hamileliğin gerçekleşmesi ile birlikte annede duygusal değişimler meydana gelebilmektedir. Annede heyecan, korku, mutluluk ve kaygı gibi ruhsal değişimler meydana gelebilmektedir.
• Hamileliğin oluşması ve progesteron hormonlarındaki artış nedeniyle bazal vücut sıcaklığında da artış meydana gelecektir. Tüm bebek transferinin ardından hamilelik durumunun oluşması için iki haftalık bekleme süresi boyunca vücut sıcaklığı çok daha fazla görülecektir.

Tüp bebek tedavi ile doğan bebeklerle, normal yolla doğan bebekler arasında fark var mıdır?

Tüp bebek tedavi ile doğan bebeklerle, normal yolla doğan bebekler arasında fiziksel olarak ve zihinsel gelişim olarak aralarında bir fark bulunmamaktadır.

Tüp bebek transfer sonrası düşük riski nedir?

Tüp bebek transfer sonrası düşüş riski normal hamilelik süreci yaşayan kişilerle aynıdır. Bunun yanında tüp bebek transferinin yapılamasından sonra annelerin daha dikkatli hareket etmeleri gerekmektedir.

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

This Post Has 2 Comments

  1. Tüp bebek tedavisyle ilgili herşey var bilgi edinmek istersiniz biz göz atın derim çpk faydalı bir sayfa

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *