Tüm Gerçekleri İle Erkeklerin Kabusu Jinekomasti

Jinekomasti diye adlandırdığımız hastalık türü erkeklerde görülen göğüs büyümesi rahatsızlığıdır. Farklı yaşlarda nadir görülen bu hastalık kişinin özgüveni etkileyerek kişilerde utangaçlığa bile neden olabilir. Tüm detaylarıyla “Jinekomasti Nedir?” sorusunu cevapladık.

Jinekomasti Nedir?

Erkeklerde büyüyen göğüs bezi dokusuna tıpta jinekomasti adı verilir. Bu hastalık çocuklukta, ergenlikte ve hatta 60 yaş üstünde görülebilecek bir hastalık türüyken hormona bağlı değişiklikler veya ilaçların yan etkileri nedeniyle de farklı yaş gruplarında görülen bir durumdur. Hatta fazla kilolu olmak bile bu hastalığın nedenleri arasında görülebilir.

Nasıl Belli Olur?

Üç belli başlı faktörlerin göğüs dokusundaki büyümenin temel belirtileri arasında olduğunu söyleyebiliriz. Bunlar; göğüslerde hassasiyet, göğüste şişlik ve hatta göğüste akıntı olarak belirtilebilir. Jinekomastinin sebebine bağlı olara farklı belirtiler de ortaya çıkabilir. Bu sebeple belirttiğimiz bu üç faktörden sadece biriyle karşılaşırsanız doktora görünmelisiniz.

Nedenleri ?

Çoğunlukla testesteron hormonundaki azalma ve östrojen hormonundaki artışla beraber çoğu erkekte göğüs büyümesi durumu gözlemlenebilir. Bu hormonlardaki değişiklikler yaşamın farklı boyutlarında normal karşılanarak bebekleri, ergenleri, çocukları ve hatta yaşlıları bile etkileyebilir. Aşağıdaki faktörler bu hastalığın sebepleri arasında yer almaktadır.

  • Anne Sütü : Bebekler anne sütü içerken göğüs büyümesi durumunu yaşayabilirler. Çünkü anne sütünde östrojen hormonu bulunmaktadır ve anne sütü içen bebeklerin östrojen seviyelerinde artış gözlemlenmektedir.
  • Ergenlik : Erkek vücudu androjen üretirken, kadın vücudu ise tam tersine östrojen hormonu salgılamaktadır. Erkekler ergenliğe girerken androjenden daha fazla östrojen hormonu üretmektedir. Bu da jinekomastiye sebep olmaktadır. Geçici bir durum olarak bilinen bu süreç, hormon seviyelerinin dengelenmeye başlamasıyla beraber azalma durumu gösterir.
  • Andropoz : Andropoz yani bir diğer tanımıyla kadınlarda görülen menopoza benzer bir durumda testosteron üretiminde bir kaç yıl içinde azalma gözlemlenir. Bu süreç genellikle orta yaşlarda sık yaşanır. Bu hormon eksilmesi jinekomasti, saç dökülmesi ve uyku düzensizliğine neden olabilir.
  • İlaçlar : Steroid ve amfetamin içeren ilaçlar vücuttaki östrojen hormonunu tetikleyebilir. Bu da tabi ki jinekomasti hastalığına sebebiyet verir.

Jinekomasti Nasıl Tedavi Edilmektedir?

Jinekomasti hastalığı genellikle bir tedavi gerektirmez ve kendi kendine geçmesi beklenir. Tabii, jinekomasti tıbbi bir durumdan ötürü kaynaklanıyorsa göğüs büyümesini engellemek için tedavi edilmesi gerekir. Ciddi ağrı ve kaygılara neden olabilen jinekomasti rahatsızlıklarında, bu durumu ortadan kaldırmak için ilaç ve gerekirse ameliyat yapılarak tedavisi edilebilir.

Intermittent Fasting Yöntemi İle Diyetisyensiz Hızlı Kilo Verme adlı yazımıza gitmek için tıklayın

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *