Tren Yolculuğu Sevenler İçin 10 Etkileyici Tren Rotaları

Tren yolculuğu, dünyanın her noktasında rağbet gören bir ulaşım biçimidir. Fakat bazı tren yolculukları, sadece bir ulaşım ihtiyacı olmaktan çıkıp, seyir zevki veren bir serüvene dönüşmektedirler. Bu sebeple de diğerlerinin arasından sıyrılmaktadırlar. Masalsı bir dünyanın kapılarına doğru uzanan bu raylardan birkaçı, dünyanın en güzel 10 tren rotası başlığı altında incelenebilirler.

Çeşitli vilayetler içerisine serpiştirilen bu tren rotaları, aslen doğal manzaralarıyla göz doldurmaktadırlar. Bu tren yolculuğu bazen günü birlik olurken, bazen günlerce sürmektedirler. Eğer trenin güzergahı dünyanın en iyi tren rotaları üzerinden ilerliyorsa, ‘keşke günlerce sürse bu yolculuk’ diye iç geçirtmektedirler. Bu nedenle bu meşhur rotalı güzergahlara olan biletler, havada kapılmaktadırlar.

Tren Yolculuğu Sevenlere Özel Dünyanın En Güzel 10 Tren Rotası

Tren Yolculuğu Sevenler İçin 10 Etkileyici Tren Rotaları

En güzel tren rotaları o denli ün yapmışlardır ki, bu trenlerin biletleri sadece bu serüvenin bir parçası olmak için dahi temin edilebilmektedirler. Yani amaç bir yerden bir yere seyahat etmek değil, o trenin içinde boy göstermektir. Tren yolculuklarının, en rahat ulaşım şekli olması konusunda bir iddiası olmasa da, en rahatlatıcı ulaşım biçimlerinden biri olduğu yadsınamaz bir gerçektir.

Bu rotasyonlar kimi zaman yemyeşil ovaların göbeğinden geçerken, kimi zaman bozkır edalı dağlar arasında savrulmaktadırlar. Her mevsim birbirinden eşsiz güzelliklere sahip olan en iyi tren rotaları, yolcularını bacası tüten bir ev misali bağrında saklamaktadırlar. Hatırı sayılı çapta kişinin ayak bastığı coğrafyaların ellerinden tutarak ilerlemek, bin bir renkte hikayenin saçlarını okşayarak gitmek, hayata çıplak bir pencereden bakmak isteyenler için bu tren yolculukları bulunmaz bir hint kumaşıdır.

Bu bilgilerin gölgesi altında, akıllara gelen ilk soru: Bu tren rotaları hangi ülkelerin bağrında gizlenmektedirler? Cevabı bulup, perçemlerinden yakalayıp, çekip çıkarmak için bu maceranın derinine dalmakta fayda olacaktır.

1.Dünyanın En Güzel 10 Tren Rotası Fort William Ekspres

Tren Yolculuğu Sevenler İçin 10 Etkileyici Tren Rotaları
Tren Yolculuğu Sevenler İçin 10 Etkileyici Tren Rotaları

İlk uğrak durağı, İskoçya’ nın bağrından kopup gelen The Jacobite – Steam Train’ dir. Bu tren yolculuğu, tarihi motifler ile çizilmiş bir köprünün üzerine raylarını döşemiştir. Sessizliğin esir aldığı eğimlerin ve bitkilerin içerisinde ilerlemektedir. ‘Bu treni gözüm bir yerden ısırıyor’ diyenler yanılmamaktadır. Buharlı trenlerden biri olan The Jacobite – Steam Train, çizdiği rotasyon ile meşhur Harry Potter filminden fırlamış gibidir.

Hatta bu film içerisinde rol de almıştır. Bu sebepler ışığında, yolcularına Hogwarts’a yolculuk yapıyor hissiyatını ilklerine kadar hissettirmektedir. Glenfinnan köyünde mola veren trenin, son durağı Mallaig limanıdır. Bu tren yolculuğu için bilet temin etmek isteyen yolcular, internet üzerinden en erken 3 ay sonrasına rezervasyon yaptırabilmektedirler.

2. Rocky Mountaineer Ekspres

Tren Yolculuğu Sevenler İçin 10 Etkileyici Tren Rotaları

Kanada’ nın nefes kesici manzarası altında, derin ormanlarının kucağında, ardına ihtişamlı dağları da katarak macerasına başlayan bu tren yolculuğu, 3 gün sürmektedir. Toronto’ da başlayan bu serüven, Vancouver şehrinde sona ermektedir. Vahşi doğanın koynunda ilerlerken, arada sadece bir cam olacak şekilde bir ayı veya geyik ile burun buruna gelmekte olası bir ihtimaldir. Dünyanın en güzel 10 tren rotası içinde yer alan bu ekspres, heveslilerine unutulmaz anlar yaşatmaktadır.

3. Trans – Sibirya Ekspresi

Tren Yolculuğu Sevenler İçin 10 Etkileyici Tren Rotaları
Tren Yolculuğu Sevenler İçin 10 Etkileyici Tren Rotaları

Dünyanın en uzun tren yolculuğu olarak nam salmış ve simgeleşmiş Sibirya ekspres, soluksuz ilerlediğinde yaklaşık 1 hafta sürmektedir. Pekin, Çin Seddi, Gobi Gölü, Baykal Gölü, Moğolistan yerleşim yerleri derken epey köklü bir rotasyona sahiptir. Asya sularının en konforlu ve güvenilir tren yolculuklarından biri olan bu yolculuğun maliyeti, 600 dolar ve 1000 dolar arasında seyretmektedir.

Soğuk Sibirya kollarında dumanı tütmeye başlayan ekspres, ismini karların üzerine yaza yaza ilerlemektedir. Yolcularına, soğuk iklimlerde sıcak bir atmosfer keyfi sunan bu tren, misafirlerini çatısı altında cömertçe ağırlamaktadır.

4. Eastern – Oriental Ekspres

Tren Yolculuğu Sevenler İçin 10 Etkileyici Tren Rotaları

Dünyanın en güzel 10 tren rotası içinde yer alan bu tur, Singapur, Bangkok ve Malezya’ yı avcunun içine alan bir rotasyona sahiptir. Yolcularına, Güneydoğu Asya demiryollarında üç veya dört günlük bir macerayı ince belli bardakta sunan bu trenin özelliklerinden biri, içinin oldukça lüks döşenmiş olmasıdır. Yalnızlığının koluna girip, kendine unutulmaz bir tur ısmarlamak isteyenler için ideal bir tercih olacaktır.

Bir tarafı kayalıklar arasında açan yeşillikler ile bir tarafı nehir ile bezeli olan bu tren yolculuğu turunun maliyeti ise, 2000 dolar ile 9000 dolar arasında değişmektedir.

5. The Indian Pasific Ekspres

Tren Yolculuğu Sevenler İçin 10 Etkileyici Tren Rotaları
Tren Yolculuğu Sevenler İçin 10 Etkileyici Tren Rotaları

Hikayesi 3 gece 4 gün süren Pasific tren yolculuğu, Batı Avustralya’ nın Perth semtinden Sidney’ e doğru eteklerini savurmaktadır. En güzel tren güzergahları bu turun içinde boy göstermektedir. Görkemli dağlar, orman manzaraları, ihtişamlı şelaleler, normal bir yolda insanın önüne düşmesi güç olan hayvanlar bu yolculuğun en sıradan üyeleri olmaktadır. Bu nedenle, misafirlerine doğanın kundağında tıngır mıngır sallanıyormuş hissi vermektedir.

6. Mavi Tren

Tren Yolculuğu Sevenler İçin 10 Etkileyici Tren Rotaları

Dünyanın en güzel 10 tren rotaları içinde, hatırda kalacak olan bir deneyim kazanmayı arzulayanlar için, Güney Afrika’ yı Mavi Trenin perdeleri altından izlemek nokta atışı bir tercih olacaktır. Pretoria kentinden çıkışını yapan tren, Cape Town’ a 27 saatte varmaktadır. Küba puroları ve gurme yemekleri, lüks bir oteli anımsatan bu yolculuğun en dikkat çekici detaylarından biridir. Rayların üzerinde salınırken, üzüm bağları, ormanlar, tarım arazileri pencereyi süsleyen manzaralar arasında yerini almaktadır.

7. Copper Kanyonu Ekspres

Tren Yolculuğu Sevenler İçin 10 Etkileyici Tren Rotaları
Tren Yolculuğu Sevenler İçin 10 Etkileyici Tren Rotaları

Dünyadaki tren yolları arasında en ikonik olanlardan biri de bu rotasyondur. Meksika’ nın göğsünü yara yara ilerleyen bu münferit trende, yolculuğun büyük bölümü tünellerin içinde geçer. Kanyon tutkunu olanlar, bu tren yolculuğu boyunca inanılmaz fotoğraf kareleri yakalayabilirler.

8. The Ghan Hattı

Tren Yolculuğu Sevenler İçin 10 Etkileyici Tren Rotaları

Avustralya’ nın kuzey – güney semaları arasındaki en uzun tren hatlarından biri olan bu tren, boylu boyunca çöl manzarası ile donanmıştır. Turistleri de çeken bu popüler rotasyon, sadece seyahat amaçlı da kullanılmaktadır. Yolculuk boyunca bir sonbahar tuvali içindeymişçesine hissettiren trenin penceresinin perdesi sıcak bir rüzgar ile havalanmaktadır.

9. Glacier Ekspres

Tren Yolculuğu Sevenler İçin 10 Etkileyici Tren Rotaları
Tren Yolculuğu Sevenler İçin 10 Etkileyici Tren Rotaları

İsviçre Alpleri’ nin kana kana içilse de doyulmayan manzarası altında ilerleyen tren yolculuğu, günde sadece bir sefer düzenlemektedir. Bu güzergahı kullanan her tren İsviçre’ ye aittir. Tek hat tren rotasına sahip olan Glacier, yolcularına çılgın bir deneyim yaşatmaktadır. Çünkü yüksek ve yalçın dağlar arasında ilerlerken yürekler tutulmaktadır. Böylece dünyanın en güzel 10 tren rotası listesine en başlardan giriş yapmış olmaktadır.

10. Turistik Doğu Ekspresi

Tren Yolculuğu Sevenler İçin 10 Etkileyici Tren Rotaları

En güzel tren rotaları Türkiye, muhakkak tadına bakılması gereken bir hattır. Turistik Doğu ekspresi 2017 yılında ün yapmaya başlamıştır. Ankara’ dan kalkıp, 1 günlük yolculuk sonunda Kars’ a varmaktadır. Coğrafya kitapları arasına hapsolan İç ve Doğu Anadolu Bölgesinin, karlı bir fotoğraf karesi içinde yerini almak isteyenler için, unutulmaz bir yolculuk olmaktadır.

Doğu ekspres tren yolculuğu esnasında kişiye ait konpartman istenilen şekilde dizayn edilebilmektedir. Led ışıklar, pijamalar, göze hitap eden mini bir masa şöleni ve ekoseli battaniyeler yolculuk akşamlarına imzasını atmaktadır. Tren yolculuğu sevenler için dünyanın en güzel 10 tren rotası böylece beğeniye sunulmaktadır.

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *