Trakya’nın İncisi Edirne de Gezilecek Yerler

Edirne de gezilecek yerler dendi mi akla kocaman bir tarih ve Trakya’ nın kalbi gelir. Trakya’ da gezilecek yerler içerisinde belki en kapsamlı gezi listesine sahip olan Edirne için 1 gün yetmez desek yeridir. Peki en meşhur Trakya yemekleri nelerdir?

Edirne’ de gezilecek yerler listesini elinize aldığınızda bu güzel ilin gezilecek noktaları kültürü ve en önemlisi meşhur yemekleri aklınızı başınızdan alacak! Aslında bu güzel geziye bir sıralama yapsanız çok daha verimli olabilir.

Meşhur Trakya yemekleri nelerdir ve bu yemeklerin tadına bakmak için sadece bir günü verseniz emin olun vakit nasıl geçecek bilemezsiniz. Zaten mekan gezmesi başladığınızda yoğun bir tarih muhteşem bir doğal güzellikle sizleri bekleyen manzara muhteşem! O halde daha fazla vakit kaybetmeden Türkiye’ nin her yerinden gelecek misafirlere detaylı şekilde Edirne’ yi anlatalım:

Edirne Nerede?  Edirne’ ye Nasıl Gidilir?

fikirsiz-trakyanin-incisi-edirne-de-gezilecek-yerler

Edirne yurdun en batı noktasında Yunanistan ve Bulgaristan ile sınır ilimizdir. Günlük bu ülkeler arasında geçişin serbest olduğu bilinmektedir. Edirne’ye yolunuz düştüğünde çok sayıda yabancı turistle karşılaşacaksınız. Bunun en önemli sebebi turistlerin çok ciddi şekilde Türk tarihini merak etmesi ve Edirne’ nin de tarihte birçok kez başkentlik yapmış olması.

Buram buram tarih kokan bir memleketin yoluna düşenler için yol tarifi yapalım. İstanbul’ dan ortalama 3 saat hususi aracınız ile kara yolu sürmektedir. Edirne’ de havaalanı olmadığı için ya Çanakkale ya da İstanbul üzerinden hava yolu ile ulaşım sağlanabilmektedir.

Oldukça kalabalık bir nüfusa sahip olan şehir kışın don tutan bir soğuğa yazın ise ayağınızı pişiren hatta taban eriten bir sıcaklığa sahip. Trakya bölgesinde en çok tıp fakültesi faaliyetleri ile tanınan ve oldukça önemli bir yere sahip olan Edirne, tarihi mekanları ile oldukça keyifli bir gezi imkanı sunmaktadır.

Edirne’ de Ne Yenir? Edirne Meşhur Yemekleri Nelerdir? Trakya Yemekleri Nelerdir?

fikirsiz-trakyanin-incisi-edirne-de-gezilecek-yerler
En meşhur Trakya yemekleri nelerdir?

Eğer yolunuz Edirne’ ye düştüyse asla tadına bakmadan dönmemeniz gereken bazı lezzetler var. Edirne meşhur yemekleri ile tanışmadan asla olmaz! Peki bu yemekler hangileridir? En meşhur Trakya yemekleri nelerdir?

Edirne ciğeri dendi mi akan sular durur… Selimiye Camisi ile Rüstem Paşa arasında kalan kısımda birçok ciğerci karşınıza çıkacaktır. He illa meşhur bir ciğerci olsun derseniz birkaç saat sıra bekleyip Aydın Tava Ciğer yemenizi özellikle tavsiye ederiz.

Arnavut ciğeri gibi derseniz yanılırsınız! Meşhur Trakya yemekleri nelerdir deyince sayılmaya başlanan Tava ciğer, ciğer sarma, mutancana, zerde, zirva, elbasan tava, piyaziye gibi lezzetlerin tadına bakmadan bu güzel memleketten asla ayrılmayın. Zira bu yemekleri başka yerde bulabilmeniz neredeyse imkansız!

Edirne’ de Nerede Kalınır? Edirne Konaklama Fırsatları Nelerdir?

Edirne de gezilecek yerler araştırması yapıyorsanız kalacak yerleri de önceden ayarlamanız gereklidir. Edirne otelleri ve konaklama alanları noktasında oldukça geniş bir listeye sahip. Hangi noktada kalmak isterseniz çok rahat şekilde pansiyon, otel bulabilirsiniz.

Hatta memurlar için öğretmenevi de bir alternatif olabilir. Ancak yaz aylarında buraya gelme planınız varsa günü birlik kalacak yer bulmanız zorlaşacaktır. Günlük kiralık evler dahi çok önceden kiralanmaktadır. Deniz kıyı olan merkezler için ise yazlık planlamalar kış aylarından başlamaktadır.

Edirne de Gezilecek Yerler Listesi

fikirsiz-trakyanin-incisi-edirne-de-gezilecek-yerler

Trakya gezi rehberi içerisinde; Kırklareli’ de gezilecek yerler ya da Tekirdağ’ da gezilecek yerler karşınıza çıkar ancak en detaylısı Edirne de gezilecek yerler olarak bilinir. Edirne tarihi ve güncel dokunun bir arada bulunduğu insanı çok farklı boyutlara götüren bir görünüme sahiptir. İşte Edirne’ nin en güzel gezilecek yerleri!

1- Edirne de Gezilecek Yerler |Meriç Köprüsü

 

 

Edirne Merkez’de yer alan köprü Meriç sularının üzerinde Tunca Nehri’ ni enine uçtan uca bağlar. Edirne ile Karaağaç bölgesinde birleşim noktası olan bu köprü oldukça büyük öneme sahiptir. Sultan Abdülmecid tarafından yaptırılmıştır. Tam 13 tane ayak üzerine kurulu bu köprü Edirne’ nin simgeleri arasında başta yer almaktadır.

2- Enez Kalesi

fikirsiz-trakyanin-incisi-edirne-de-gezilecek-yerler

Bizans döneminden de önce bir dönemde kimin yaptığı belli olmayan bu kale Balkanlardan gelecek olası tehlikeleri önleme amacı ile Enez’te çok yüksek bir tepeye kurulmuş. Enez 2 gelecekseniz mutlaka buraya uğramanızı tavsiye ederiz.

3- Hıdırlık Tabyası

fikirsiz-trakyanin-incisi-edirne-de-gezilecek-yerler

Balkan Harbi’ nin en önemli noktalarından birisidir.  Tarihi dokusu ile mutlaka görmeniz gereken bir yerdir.

4- Edirne de Gezilecek Yerler Alışveriş |Rüstem Paşa Kervansarayı

fikirsiz-trakyanin-incisi-edirne-de-gezilecek-yerler

Edirne dendiğinde akla gelen yerlerden biridir bu koskoca tarihi kervansaray. Mimar Sinan’ ın eserlerinden olan bu yapıda; alışveriş, yeme-içme gibi birçok işi bir arada görebileceğiniz bir yerdir. Selimiye karşısında yer alan bu yapıda hatta güzel bir çay keyfi isterseniz Rüstempaşa’ nın oldukça güzel bir çay bahçesi vardır.

5- Hacı Adil Bey Çeşmesi

fikirsiz-trakyanin-incisi-edirne-de-gezilecek-yerler

Hacı Adil Bey Çeşmesi Meriç Köprüsü hemen sonunda yer almaktadır. Bu tarihi çeşme barok tarzı bir mimariye sahiptir.

7- Edirne Büyük Sinagog

fikirsiz-trakyanin-incisi-edirne-de-gezilecek-yerler

Meriç Köprüsü’ nü geçince Karaağaç kıyısında karşınıza çıkan bu sinagog Avrupa2daki en büyük sinagogtur. Aynı zamanda Dünyanın en büyük 3. Sinagogudur. Bu özellikleri ile tarihi ve güncel konumu gereği mutlaka görmeniz gereken mekanlardan birisidir.

8- Edirne de Gezilecek Yerler İçinde Sanatın Merkezi |Selimiye Camii

fikirsiz-trakyanin-incisi-edirne-de-gezilecek-yerler

Edirne denildiğinde akla ilk gelen yer hiç şüphesiz ki Selimiye Camisi’dir. Bu müthiş mimariye sahip eserin sahibi elbette Mimar Sinan. Sadece Edirne değil, Türkiye’ de en büyük mimari değerlerimiz arasında Sultanahmet, Beyazıt Camileri kadar ciddi bir yere ve öneme sahiptir.

9- Edirne De Gezilecek Yerler Kültürel |Kırkpınar Meydanı

fikirsiz-trakyanin-incisi-edirne-de-gezilecek-yerler

Edirne yağlı güreşleri özellikle diğer illerden gelenler için ciddi merak konusudur. Edirne’ ye gelmişken buraya da bir uğramanız keyifli olacaktır.

10- Selimiye Arastası

fikirsiz-trakyanin-incisi-edirne-de-gezilecek-yerler
meşhur Trakya yemekleri nelerdir?

Selimiye arastası Selimiye Caminin hemen yakınında 3. Murat tarafından inşa edilen bu yapı hala faaldir. Selimiye camii’ ne gelir sağlamak amacı ile yaptırılan bu güzel mekanda Edirne hatıraları alabilir ve oldukça keyifli bir alışveriş yapabilirsiniz.

 

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

This Post Has 4 Comments

  1. Edirne denilince akla Selimiye cami ve Kırkpınar yağlı güreşleri gelmektedir Selimiye camisini ve güreşlerin yapıldığı bölgeyi mutlaka görünüz

  2. çok güzel yerlerden bahsetmişsiniz kesinlikle gidince görülmesi gereken yerler sinagog olsun kale olsun hepsi birbirinden güzel yerler

  3. Hep merak ettiğim bir memleketti gidince nerenin meşhur olduğunu gezip görülecek yerleri gördüm ve sitenizde buna benzer bir çok yazı olması çok hoşuma gitti çok güzel konulara değinmişsiniz emeğinize sağlık teşekkürler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *