TOGG Nasıl Satın Alınır?

Türkiye merkezli otomobil markası olan TOGG hakkında ne işe yaradığını, satış fiyatını, evde nasıl şarj edildiğine kadar çoğu bilgiyi öğrenin.

TOGG veya açılımı ile bilinen Türkiye’nin Otomobil Girişim Grubu, Türkiye’de merkezi bulunan otomobil üreticiliği olan şirkettir. Genel merkezi Gebze Kocaeli’nde bulunan TOGG fikri mülkiyet haklarını almasının ardından 29 Ekim 2022 yılında seri üretime geçmiştir. 2022 yılının son çeyreğinde yapılan bir araştırmaya göre 750 bin TL maliyetli arabanın fiyatını 900 bin TL’ye satılacağı bilgisi verilmiştir.

Yerli otomobil üretmek için ilk olarak şirket bilgisini halka Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2017 yılında açıklamıştır. Haziran 2018 yılında ise çeşitli şirketlerin katkılarıyla Türkiye’nin Otomobil Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. olarak kurulmuştur. 2019 yılında ise şirket genel merkezini yoğun görüşmeler sonucunda Gebze Kocaeli’ne taşımıştır.

TOGG için merkezlerinden birisinin Gemlik Bursa’da olduğunu merak edenler için şirket, 22 Milyar TL maliyetle fabrika kuracağını açıklamıştı. Bu fabrika, proje bazlı ve devlet yardımıyla gerçekleşeceği duyurularak yapımı 2020 yılında başlanmıştı. Şirketin yeni logosu aynı yıl tanıtılmasının ardından ocak 2022 yılında Amerika CES etkinliğinde yer alarak Türkiye’yi temsil etmiştir.

Zorlu Holding, Turkcell gibi sayılı şirketlerin sahibi oldukları TOGG markasını birçok kişi merak etmektedir. Bu nedenle özellikle insanların sordukları siparişlerin nasıl alındığı, satış fiyatı ne kadar olduğu, ne zaman satın alınabileceği, 100 km’de ne kadar yaktığı gibi konulara yanıt vereceğiz.

TOGG Sipariş Alıyor Mu?

TOGG Sipariş Alıyor Mu?

TOGG sipariş hakkında insanların merak ettiği birçok konu olmaktadır. Özellikle Türkiye’nin ilk yerli elektrikli otomobili olan markayı çoğu insan satın almak birbirleri ile rekabet altına giriyor. Bu yüzden sosyal medyada verilen bilgilere göre markanın ne zaman sipariş alındığı bilgisine yer vereceğiz.

29 Ekim 2022’de sergilenen tanıtımla araçlar insanların ilgisini çekmeyi başarmıştır. Otomobillerin elektrikli olması ve yüksek konfor içermesi sebebiyle satın almak için ön sipariş tarihini beklemeye başlamıştır. Çoğu insanın bilmek istediği sorular şöyledir: ‘TOGG ön sipariş alacak mı?’, ‘Fiyatı Ne Kadar Olacak?’.

Resmi sosyal medya hesabına göre Mart 2023 yılında akıllı cihaz ile birlikte yollara çıkacağı bilgisi verilmiştir. Ayrıca ‘TOGG tarafından açıklanmayan bilgilere itibar etmeyiniz’ ilgili bilgi kamuoyuna paylaşılmıştır.

TOGG Satış Fiyatı Ne Kadar Olur?

TOGG Satış Fiyatı Ne Kadar Olur?

Türkiye’nin elektrikli olarak ilk yerli otomobili olan TOGG hakkında insanlar satış fiyatının ne kadar olacağı hakkında araştırma yapmaktadır. Yapılan araştırmalara ve haber bilgisine göre marka, C-Sedan, C-Suv, B-Suv, C-MPV, C-Hatchback adı ile 5 farklı model çıkaracağını duyurmuştu. Bu çeşitlilikten ötürü bu modellerin ne kadar olacağı ile ilgili tahminler verilmeye başladı.

5 farklı model olsa da son güncellemelere göre TOGG, 2 farklı motor ile satışa sunulacağı açıklanmıştı. 7,6 saniye içerisinde 200 beygir gücünde olup, ikinci motor ise 4,8 saniye içerisinde 400 beygir gücünde 0-100 km/s hızla ulaşabilecektir.

TOGG satış fiyatının ne kadar olacağı ile ilgili olarak firma tam olarak açıklama yapmasa da TOGG C-Suv 2023 fiyatı 900.000 TL olarak tahmin edilmektedir. Bu otomobiller yüzde 10 vergi dilimi aşmayacağı konusunda bilgi verilmiş olsa da henüz net bir açıklama olduğunu söyleyemeyiz. Ama ilerleyen zamanlarda şirket bununla ilgili açıklama yapacak ve kesin bilgiyi kamuoyuna sunacaktır.

Tahmini fiyatı belirlenen TOGG C-Suv 2023’ün bir de teknik özelliklerine yakında bakın:

 • Motor: 150/300
 • Koltuk: Otomobilde toplamda 4 koltuk bulunmaktadır
 • Aks: Aks mesafesi 2890 mm olarak belirlenmiştir
 • Beygir: Otomobilin beygir gücü 200 ve 400 olarak açıklanmıştır
 • Motor tipleri: Motor seçenekleri olarak da arkadaş itiş ve dört çeker olarak iki farklı çeşidi bulunmaktadır.
 • Bagaj: Markanın otomobil ile ilgili açıkladığı bilgilere dayanarak, bagaj hacmi litre (lt) olarak 450 olacağı belirlenmiştir
 • Boyutlar: Otomobilin ölçüleri 1676 yükseklik, 1886 genişlik ve 4599 uzunluk olmaktadır
 • Menzil: Km cinsinden hesaplandığında 300/500 olarak şirket tarafından açıklanmıştır

TOGG Ne Zaman Satın Alınabilecek?

TOGG Ne Zaman Satın Alınabilecek

Türkiye’nin yerli ve milli otomobili olan TOGG için insanların çoğu ne zaman satın alınabileceğini merak etmektedir. Geçtiğimiz başlıkta ne zaman sipariş hakkında detaylara yer vermiştik. Ancak bu başlık altında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklamalara göre detaylara yer vereceğiz.

Cumhuriyetin 99. Yıl dönümünde Tüm Türkiye’ye gururla yerli ve milli otomobili 29 Ekim’de tanıtıldı. Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan aşağıdaki açıklamalarda bulunmuştur:

Ülkemizin ilk yerli ve milli otomobil markası Togg’u Cumhuriyetimizin 99. kuruluş yıl dönümüne yakışır şekilde 29 Ekim’de banttan indirdik. Şubat ayında satışı, Mart ayı sonunda teslimi başlayacak.

Bu bilgilere bakıldığında Şubat ayında satışa çıkarılacak otomobilin Mart 2023 yılında sahibine teslim edileceği tahmin ediliyor.

TOGG 100 Km Ne Kadar Yakar?

29 Ekim 2022’de ilk gösterime çıkan yerli ve milli otomobil TOGG hakkında insanların akıllarında 100 km’de ne kadar yakacağı ilgili sorular çıkmıştır. Bunun üzerine şirket elektrikli otomobili hakkında teknik bilgiler ile yanıt vermiştir. İstanbul açılan deneyim mağazasında şirket, batarya, şarj ve yakıt tüketimi ile ilgili birçok bilgiye yer verdi.

Şehir için kullanımda ortalama 16.9 kWh/100 km yakıt tüketimine sahip olan otomobilde gerekli ayarlamalar kontrol panelinde yapılarak 100 km’de 11.3 kWh değerine kadar indirmek mümkündür. Ancak bu seviye teknik bilgilerin paylaşıldığı detaylara göre en düşük seviye olacaktır.

Tahmini veriler, Ankara ve İstanbul arası yolculuğun ne kadar süreceği hakkında detaylara yer vermektedir. Bunun üzerine 4 saat 48 dakika ve 445 km uzunluğa sahip olan yolun SUV ile gidildiğinde 1.6 litre motor hacmine göre 716 TL’ye gidebilmek mümkün olacaktır. Yine aynı tahminlere göre TOGG C-SUV kullanıldığında ise bu oran 321 TL’ye kadar düşebileceği belirlenmektedir.

TOGG Evde Şarj Oluyor Mu?

TOGG markası, elektrikli otomobiller ürettiğinden dolayı evinizde, apartmanızda veya benzeri şarj istasyonlarında şarj etmeniz mümkündür. Şirket bununla ilgili bir videoda cep telefonunu şarj eder gibi otomobilin de şarj edebilmenin basit olduğunu açıklamıştır.

TOGG otomobiline sahip olduğunuzda aşağıdaki yolları kullanarak kolayca ve basit bir şekilde arabanızı şarj edebileceksiniz:

 • Şarj kablosu kullanmak: Tıpkı cep telefonu şarj eder gibi evinizde, apartmanız veya prizin olduğu her yerde şarj edebilirsiniz. Bunu yapmak için öncelikle bagajda yer alan şarj kablosunu çıkartıp önce prize sonra otomobile takmanız olacaktır.
 • DC istasyonları: Halka açık yüksek performanslı DC şarj istasyonları sayesinde daha hızlı olarak otomobilinizi şark etmeniz mümkün olacaktır. Tahmini verilere göre tam batarya doluluk oranını yüzde 20’den yüzde 80’e kadar 25 dakikada çıkartabilmeniz basit olacaktır.
 • Monte edilebilir AC istasyonları: Evinizde, apartmanızda veya sitenizde kolayca bulabileceğiniz şarj kutuları sayesinde aracınızı hızlı ve güvenli olarak şarj edebileceksiniz. Bunu yapmak için öncelikle şarj cihazınızn bir ucunu TOGG otomobilin şarj soketine takın. Ardından yüksek akım alan kablonuz ile birlikte otomobiliniz daha hızlı şarj olması için aracınızı besleyecektir. Bu eğer işe yaramadıysa şirket tarafından verilen şarj istasyonu kablosu veya DC şarj istasyonlarını kolay ve güvenli şekilde kullanabilirsiniz.

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *