Telegram Nedir? Telegram Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Telegram nedir sorusu arama motorlarında sıklıkla araştırılmaktadır. Telegram anlık olarak mesaj göndermeye ve almaya imkan tanıyan bir mesajlaşma programıdır. Kullanıcılar arasında birebir mesajlaşmaya imkan tanıdığı gibi, grup mesajlaşmalarına da olanak sunmaktadır. Kullanıcı kendisine uygun bir gruba katılabilir ya da kendisi bir grup oluşturabilir.

Kişisel gruplar, kişi listesinde yer alan 200 kişiye kadar oluşturulabilmektedir. Genel gruplar, dünya genelinde pek çok kullanıcıyı ağırlayabilmektedir. Genel gruplara katılım mümkündür. Kişiye uygun gruplara üye olma amacı ile grubun linkine tıklamak yeterlidir. Arama işlemi ile yeni gruplar bulunabilmektedir. Bu sayede istenilen gruba üye olup grup içerikleri görüntülenebilmektedir.

Telegram Nedir? Telegram Grupları Hangi Konularda Açılmaktadır?

fikirsiz_telegram-nedir-telegram-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-nelerdir

Telegram nedir sorusundan sonra telegram grupları ile ilgili sorular da merak edilmektedir. Uygulamada, toplu etkileşim alanları olarak gruplar ve kanallar bulunmaktadır. Gruplar, farklı konularda oluşturulabilmektedir. Herhangi bir hobiye yönelik olarak açılabilen gruplar, tanışma, buluşma vb. amaçlara yöneliklere olarak da faaliyet gösterebilmektedir.

Kanalların durumu da benzerdir. Herhangi bir kanala katıldıktan sonra kanalda paylaşılan mesaj ve medya araçları görüntülenebilmektedir. Gruplara katılım gerçekleştikten sonra grupta hangi üyelerin yer aldığı görülebilmektedir. Ancak kanalları takip edenler görüntülenememektedir.

Telegram Giriş Nasıl Yapılmaktadır?

fikirsiz_telegram-nedir-telegram-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-nelerdir

Telegram nedir sorusu kadar uygulamaya giriş işlemleri de uygulama ile araştırılan konular arasında yer almaktadır. Telegram giriş işlemi için öncelikle uygulamanın indirilmesi gerekmektedir. İndirilen uygulamada kayıt işlemi yapılmalıdır. Kayıt sırasında cep telefonuna kod gönderilmektedir. Kısa mesajla gelen kod, uygulamaya girildiğinde uygulama kullanıma hazır hale gelmektedir. Kayıt ve giriş işleminden sonra profil düzenlenebilmektedir. Profil düzenleme işleminde kişisel bilgiler girilebilmekte ve fotoğraf ekleme yapılabilmektedir.

Telegram Sunulan Diller Nelerdir?

fikirsiz_telegram-nedir-telegram-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-nelerdir

Telegram sunulan diller uygulamayı yükleme sırasında daha kısıtlı olmaktadır. Ancak yükleme işleminden sonra uygulamanın dil seçeneği daha da artmaktadır. Uygulamada Türkçe dil imkanı bulunmaktadır. Bu sayede tüm özellikleri kullanmak daha da kolaylaşmaktadır. Türkçe dil desteği sunan Telegram uygulaması, Türkçe grup ve kanalların oluşturulmasına da izin vermektedir. Kullanıcılardan her biri kendi dilinde bir kanal ya da grup kurabilmektedir.

Telegram Özellikleri Nelerdir?

fikirsiz_telegram-nedir-telegram-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-nelerdir

Telegram nedir sorusu ile birlikte Telegram özellikleri de pek çok kullanıcı tarafından merak edilmektedir. Uygulamanın sunduğu farklı özellikler bulunmaktadır. Uygulama, özellikle, gizlilik konusunda adından söz ettirmektedir. Kullanıcılar arasında gönderilen tüm mesajlar, taraflar dışında şifreli olarak oluşturulmaktadır. Bu özellik sayesinde kullanıcıların mesaj içerikleri koruma altına alınmaktadır. Kişiler arasında gönderilen mesajlar ve veriler Telegram’ın server bölümünde dahi tutulmamaktadır. Kullanıcılar istedikleri takdirde daha üst katmanda bir güvenlik özelliğini aktif edebilirler. Böylece tüm mesajlar ekstra bir gizlilikle taraflara ulaşacaktır.

Uygulamada süreli mesajlar bulunmaktadır. Bu özellik, Whatsapp’ta yer almamaktadır. Telegram uygulaması üzerinden gönderilen mesajlar belirli bir süre sonunda kendiliğinden yok olmaktadır. Mesajların kendi kendini imha etmesi beğenilen bir özelliktir. Bu sayede gizli mesajların düzenli olarak silinmesine gerek bulunmamaktadır. Kendini imha etme özelliği medya öğeleri için de söz konusudur. Herhangi bir video ya da resim gönderme işleminden belirli bir süre sonrasında kendiliğinden yok olmaktadır.

Uygulamada sesli arama yer almaktadır. Ancak uygulama içerisinde görüntülü konuşma özelliği yoktur. Görüntülü konuşma bulunmamasına rağmen sesli ve görüntülü mesaj gönderme özelliği vardır. Kullanıcılar, birbirlerine kısa mesaj şeklinde görüntülü mesajlar gönderebilmektedir. Bu özellik, uygulamada pek çok kullanıcı tarafından beğenilmektedir. Kullanıcılar, görüntülü konuşma yapamadıkları için, görüntülü mesajları tercih etmektedir.

Uygulamadaki Tikler Ne Anlama Gelmektedir?

fikirsiz_telegram-nedir-telegram-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-nelerdir

Telegram uygulamasında tikler bulunmaktadır. Mesaj gönderme işlemi sırasında sohbet panosunda tikler ortaya çıkmaktadır. Kullanıcı, başka bir kullanıcıya mesaj gönderdiğinde bu mesaj başarılı bir şekilde ulaşmışsa tek bir tık görülmektedir. Gönderilen mesaj, alıcı tarafından okunduğunda da çift tık görülmektedir. Tikler, Whatspp uygulamasındaki gibi renk değiştirmemektedir. Telegram uygulaması üzerinden kullanıcının uygulamadaki son görülme bilgisini kapatmak mümkündür. Bu sayede uygulamayı gizli bir kullanıcı olarak kullanmak da mümkün olmaktadır.

Telegram Grupları 18 Yaş Sınırı Var Mıdır?

fikirsiz_telegram-nedir-telegram-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-nelerdir

Telegram nedir sorusunun yanı sıra uygulamadaki gruplar ilgi görmektedir. Hemen her konuda açılabilen gruplar 18 yaş üstü özellikte yetişkin içerikli grupların oluşturulmasına imkan tanımaktadır. Telegram Gruplar 18 yaş üstü gruplar için herhangi bir yaş sınırı koymamaktadır. Böyle bir sınır olsa da yaş kontrolünü yapabilecek herhangi bir kontrol mekanizması bulunmamaktadır. Uygulamaya kayıt olurken uygulama tarafından kullanıcı yaşı sorulmamaktadır. Telegram grupları +18 olanlar sayıca fazladır. Bu grupların pek çoğu, genel grup oldukları için herkese açık olmaktadır.

Uygulama Hangi Cihazlarda Çalışmaktadır?

Telegram nedir sorusu kadar bu uygulamanın hangi cihazlarda çalıştığı sorusunun cevabı da önemlidir. Uygulama cep telefonları üzerinde sorunsuzca çalışmaktadır. Akıllı telefonlar dışında, uygulama tablet ve bilgisayarlarda da çalışabilmektedir. Uygulamayı tablet ve bilgisayarda çalıştırmak için uygulamaya ait yazılımı internet üzerinden yüklemek gerekmektedir.

Yükleme işlemi için işletim sistemine uygun bir yazılım tercih edilmelidir. Aksi halde uygulama bilgisayarda ya da tablette çalışmayacaktır. Telegram apk uygulaması üzerinden zaman zaman Telegram’a giremiyorum dönüşleri alınmaktadır. Bu durumda uygulamanın silinerek tekrar yüklenmesi ya da güncellenmesi gerekmektedir.

Telegram Kullananlar Uygulamayı Beğeniyor Mu?

Telegram kullananlar uygulamadan son derece memnun olduklarını belirtmektedir. Forumlarda uygulamanın sunduğu pek çok özellik nedeni ile Whatsapp uygulamasından daha iyi olduğu açıklanmaktadır. Uygulamanın yüksek düzeyde gizlilik sunması, kullanıcıların beğenisini kazanmaktadır. Ayrıca mesajların zaman ayarlı olması da takdir gören diğer özellikler arasında yer almaktadır.

Telegram ekşi yorumları uygulamaya yönelik olumlu kullanıcı yorumlarından meydana gelmektedir. Sözlük yorumlarında uygulamanın Whatsapp’tan fazla özellik sunduğu ve Whatsapp uygulamasının da bir an önce yeni güncellemeler yaparak eksiklerini gidermesi gerektiği açıklanmaktadır.

Telegram Gerçekten Güvenli Bir Uygulama Mıdır?

Telegram nedir sorusuna en doğru cevabı için, uygulama güvenli bir mesajlaşma uygulamasıdır demek yeterli olmamaktadır. Uygulamanın sunduğu gizlilik o kadar fazladır ki, pek çok ülkeden bu gizliliğe erişim talebi olmaktadır. Ancak uygulamanın mucitleri bile, yazılımın sunduğu gizliliğin kendileri tarafından çözülemeyeceğini belirtmektedir.

Hatta bir dönem, uygulamanın mesajlaşma şifresini kırana 300,000 dolar ödül konulduğu ancak şifreyi kimsenin kıramadığı da görülmüştür. Uygulamanın pek çok gizli örgüt tarafından kullanıldığı belirtilmektedir. Uygulamanın mesaj gizliliğinin ortadan kaldırılması için ülkeler nezdinde girişimlerde bulunulmaktadır.

Telegram Hesap Silme Nasıl Yapılır?

fikirsiz_telegram-nedir-telegram-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-nelerdir

Telegram hesap silme işlemi iki yöntemle gerçekleştirilebilmektedir. Telegram uygulaması üzerinden zaman ayarlı olarak hesabı kapatmak mümkündür. İstenilen süre, kullanıcı tarafından belirlenmektedir. Seçilen süre boyunca uygulama kullanıcı tarafından açılmadığında, kullanıcı hesabı tüm verileri ile kendiliğinden silinmektedir.

Bu süreyi beklemek istemeyenler için link aracılığı ile hesabı silmek imkan dahilindedir. Linke tıklandığında kullanıcı hesabına ilişkin cep numarası bilgisi istenmektedir. Cep numarası girildikten sonra cep telefonuna kod gönderilmektedir. Kod girildikten sonra hesap kalıcı olarak silinmektedir. Uygulamanın silinmesi için tıklanması gereken link şöyledir:

Telegram nedir sorusu geniş bir çerçevede açıklanabilir. Uygulamada yer alan gruplar ve kanallar, pek çok toplu etkileşime imkan tanımaktadır. Uygulama içerisinde botlar yer almaktadır. Botlar, yapay zeka sistemine dayalı olarak üretilmiş yazılımlardır. Uygulama içerisinde yer alan grup ve kanalların idaresinde botlar kullanılabilmektedir. Uygulamada zaman zaman gerçekleştirilen güncellemelerle botların özellikleri ve yapay zeka düzeyleri geliştirilmektedir.

 

 

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *