Stressiz Bir Yaşam İçin Hayır Deme Sanatı (7 Adımda İnceledik)

Stressiz bir yaşama kavuşmak için hayır deme sanatı ile mümkün biliyor musunuz? Gereğinden fazla vaatte bulunursanız asla üretken olamayacağınız açıkça görünen bir gerçektir. Kendinizi çok fazla güçsüz bırakırsınız ve en uygun zamanlarda bile hiçbir şey yapamayacağınız anlamına gelir.

Zamanınız için telefonla, e-posta ile mesajlaşma ile talep her zaman gelecektir. Üretken kalmak ve stresi en aza indirmek için, birçok insanın sorun yaşadığı bir sanat olan nazikçe Hayır Deme Sanatı’nı daha az stresli bir yaşam oluşturabilmek için öğrenmelisiniz.

Hayır diyebilmenin neresi zor? İlk olarak, ‘hayır’ dediğiniz kişiyi incitebilir, kızdırabilir veya hayal kırıklığına uğratabilirsiniz.  Bu genellikle zevk alacağınız bir durum değildir. İkinci olarak, gelecekte o kişiyle iş birliği yapabilceğinizi umuyorsanız, o kişiyle iyi bir ilişkiye sahip olmaya devam etmek isteyeceksiniz ve yanlış bir şekilde ‘hayır’ demek bunu zor hale getirebilir.

Nasıl hayır diyebileceğini Hayır Deme Sanatı ile nasıl ustalaşacağınızı bu yazıda açıkladık.

Hayır Deme Sanatı İçin Ustalaşın

Stressiz Bir Yaşam İçin Hayır Deme Sanatı

1.     Kendinize ve Zamanınıza Değer Verin

Verdiğiniz vaatler ve zamanınızın ne kadar değerli olduğunu anlamalısınız. Daha sonra, birisi sizden zamanınızın bir kısmını yeni bir şeye veya bağlılığa adamanızı istediğinde, bunu yapamayacağınızı anlayabileceksiniz. Ve onlara şunu söyleyin: ‘Şu anda yapamam.’ Bu sizi uzun vadede daha değerli bir kişi kılacaktır.

2.     Önceliklerinizi Anlayın ve Değerlendirin

Ekstradan zamanınız olsa bile ki birçoğumuz için çok nadirdir, bu yeni vaat gerçekten o zamanı harcamak istediğiniz bir şey mi? Kendim için, daha fazla bağlılığın benim için her şeyden daha önemli olan karım ve çocuklarımla daha az zaman geçirmek anlamına geldiğini biliyorum.

3.     Hayır Diyebilmek İçin Alıştırmalar Yapın

Pratik yapmak herşeyi mükemmelleştirmenin en iyi yoludur. Mümkün olduğu kadar sıkça ‘hayır’ demek, daha iyi olmanın ve kelimeyi söylerken daha rahat olmanın enfes bir yoludur. Bazı durumlarda vermek istediğiniz bir mesajı insanlara ulaştırmanın tek yolu kelimeyi tekrarlamaktır. Israr etmeye devam ettiklerinde, hayır demeye kesinlikle devam edin. Sonunda mesajı alacaklar.

Stressiz Bir Yaşam İçin Hayır Deme Sanatı

4.     Özür Dilemeyi Kabul Etmeyin

Hayır demenin yaygın bir yolu olarak, insanlar kulağa daha nazik geldiğini düşündüğü için cümleye ‘üzgünüm ama …’ diye başlarlar. Nezaket önemli bir konu olsad a, özür dilemek kulağa daha zayıf gelir ve ısrarın başlamasına neden olur. Zamanınıza değer vermek hakkında daha kararlı olmalı ve özür dilememelisiniz.

5.     İyi Olmaya Çalışmayı Bırakın

Yine, nazik olmak önemlidir, ancak her zaman evet diyerek nazik olabilmek sadece incitecektir. İnsanların zamanınızı (veya paranızı) kapmasını kolaylaştırdığınızda, bunu yapmaya devam edecekler. Ancak bir duvar örmeniz durumunda, daha kolay hedefler arayacaklardır.

6.     Patronunuza Hayır Deyin

Stressiz Bir Yaşam İçin Hayır Deme Sanatı

Bazı zamanlarda veya belki birçok zamanlarda patronlara karşı evet demek zorunda olduğumuzu hissederiz. Hayır dersek, o zaman işi halledemeyiz gibi algılarız. Aslında tam tersi, patronunuza çok fazla vaat verirseniz üretkenliğinizi zayıflatırsınız. Patronunuz bir şeyi üstlenmeniz için ısrar ederse, görev listenizi gözden geçirin. Çok fazla sorumluluk aldığınızı düşündüğünüz durumlarda tek seferde üstlenebileceğiniz çok şey olduğunu açıklayabilmelisiniz.

7.    Acele Etmemek

Hayır diyebilme sanatı içerisindeki en önemli adımlardan biri de acele karar vermemektir. Herhangi bir şey hakkında o anda ve orada bir cevap vermek yerine, kişiye isteğini biraz düşüneceğinizi ve ona geri döneceğinizi söylemeniz genellikle daha iyidir. Bu, isteği biraz düşünmenize ve önceliklerinizi kontrol etmenize olanak sağlayacaktır. Ardından, isteği kabul edemezseniz şunu söylemeniz yeterlidir:

‘Benden istediğin şeyi biraz düşündükten sonra şu anda isteğini yerine getiremeyeceğim.’

Bir şey hakkında, kapıyı kişiye kapatmak yerine açık tutmak isteyeceğiniz bir seçenekse, genellikle şunu söylemek daha sağlıklı olacaktır:

‘Bu ilginç bir fırsat gibi görünüyor, ancak şu anda vaktim yok. Belki daha sonra birlikte tekrar gözden geçirmeliyiz.’

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

This Post Has One Comment

  1. Hayır diyebilmek özellikle sosyofobik olanlar için gerçekten çok zor bir durum, buradaki yedi adımı uygulamaya çalışmanın pek çok kişinin ilacı olacağı kanısındayım.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *