Spora Yeni Başlayanlar İçin Altın Değerinde Tavsiyeler

Spora yeni başlayanlar için önemli tavsiyeler verilebilir. Yaz aylarına giriş yaptığımız şu günlerde spora başlamak için çok geç kaldığınızı düşünmeyin. Hiçbir şey için geç kalmış sayılmazsınız. Spor salonunda biraz daha fazla vakit geçirerek istediğiniz forma kısa zamanda kavuşacağınıza olan inancınızı kaybetmeyin. Plajları düşündükçe her ne kadar mevcut kilonuzdan dolayı tedirgin olsanız da sistemli ve düzenli bir çalışma ile kilo probleminin halledilmeyecek gibi görünmediğinin siz de farkına varacaksınız. Her şey sevmeyle başlar ve eğer spor yapmayı seviyorsanız işiniz daha kolay olacaktır.

İlk kez spor salonuna gideceklere tavsiyeler arasında, önce kişinin kendi vücudunu bilip ona yönelik egzersizlere yönelmesi oldukça önemli bir husustur. Sabahtan akşama kadar spor salonlarına kendimizi kapatıp büyük bir emek sarf ederek yapılan antrenmanlar, çoğu zaman etkili sonuçlar vermemektedir. Kimi zaman, çok sıkı çalıştığınızı zannedip aslında verimli çalışmadığınızın farkında olmayabilirsiniz.  Vereceğimiz bu tavsiyelerde amaç, yapılan yanlışları ya da yanlış bilinen doğruları düzeltmek olacaktır.

Spora Yeni Başlayanlar İçin Tavsiyeler de Isınmanın Önemi

spora-yeni-baslayanlar-icin-altin-degerinde-tavsiyeler2

Spora başlamanın ana kuralı ısınarak vücudu o tempoya hazırlamaktır. Özellikle ağır egzersizlere başlamadan önce vücudu esneterek hazır hale getirmek gerekmektedir. Egzersizlerinizin arasına serpiştireceğiniz ısınma hareketleri, hem esnek olmanızı kolaylaştıracak hem de performansınızın daha da artmasını sağlayacaktır. 10 ile 30 dakika arasında değişen ısınma hareketleri spor öncesi size çok büyük kolaylıklar sağlayacaktır.

Kendinize Bir Başlangıç Programı Hazırlayın

spora-yeni-baslayanlar-icin-altin-degerinde-tavsiyeler3

Spora yeni Başlayanlar Hangi hareketleri Yapmalı sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Sürece yeni başlayanlar için başlangıç programının neleri içerdiğinin bilinmesi son derece önemlidir. Amatör olanlar için bir giriş düzeyinde bir program hazırlanarak, spora ön hazırlık yapılmış olmalıdır. Programın amacı; çok ağır bir tempoyla çalıştırıp vücudu kasa boğmak değil de, hafif tempo ile çalışarak vücudu sonraki aşamalara hazır hale getirmektir. Başlangıç çalışmaları, ileriki seviyeler için bir ön hazırlık niteliğindedir. Başlangıç programında kendinize biçmiş olduğunuz hedefi belirlemeniz son derece önemlidir. Kısacası, spora başlamaya karar verdiyseniz, başlangıç programınızda mutlaka somut bir hedefiniz olmalıdır.

Spor Sadece Ağırlık Kaldırmadan İbaret Değildir

spora-yeni-baslayanlar-icin-altin-degerinde-tavsiyeler4

Başarılı bir spor çalışmasının arkasında sadece ağırlık kaldırma yoktur. Spora yeni başlayanlar için daha sonraki aşama olan ağırlık kardırma; çalıştırmak istediğimiz kas grubuna göre değişmektedir. Hangi kasın daha ön planda ve daha etkili olmasını istiyorsanız, o kaslara yönelik çalışmaları spor hocanızdan talep edebilirsiniz. Sadece ağırlık kaldırarak istediğiniz vücut tipine sahip olamazsınız. Vücudun tüm bölgelerini harekete geçirecek egzersizler bir bütün olarak yapılarak en doğru sonuca ulaşılacaktır.

Spora Yeni Başlayanlar Nefes Kontrolünü Unutmamalı

spora-yeni-baslayanlar-icin-altin-degerinde-tavsiyeler5

Spora yeni başlayanlar için doğru nefes alıp vermek atlanabilecek bir konu özelliğine sahip değildir. Nefes kontrolündeki püf nokta; harekette zor olan bölümlerinde nefesin verilmesi gerektiğidir. Hareketin zayıfladığı ve kasın esnediği yerde nefesi burundan alıp sonrasında ağızdan vermek doğru olan nefes kullanım yöntemidir. Özellikle, ağırlık çalışmaları sırasında ve hareketleri yaptığımız esnada doğru nefes alıp vermek son derece önemlidir. Eğer doğru nefes alıp vermeyi başarırsanız spor yaparken hareketin zorluk derecesini de azaltabilirsiniz. Doğru nefes sayesinde, spor yaparken vücudunuzun potansiyelini de tam anlamıyla kullanabilirsiniz.

Beslenme Alışkanlıklarını Gözden Geçirmek Gerekir

spora-yeni-baslayanlar-icin-altin-degerinde-tavsiyeler6

Spora yeni başlayanlar için en önemli husus, yeme alışkanlıklarının değişiklik göstermesi gerektiğidir. Bu süreçte, önceki yeme düzenlerinden sıyrılıp tamamen disiplini de içine alan bir beslenme takvimine geçilecektir. Spor hocanız gerek duyarsa bir beslenme uzmanı eşliğinde de yiyeceğiniz ürünleri belirleyebilirsiniz. Ağırlık kaldırmayı ve kondisyon çalışmayı seviyorsanız yemek alışkanlıklarınızı da gözden geçirmeniz gerekmektedir. Spora başlarken ve spor sürecinde kullanılacak besinler kadar, spor sonrasında da nelerin tüketileceği önemlidir. Yapılan egzersizlerin sonucunda, vücudun kaybettiği besin değerlerini de geri kazanmak, spor sürecinde önem verilmesi gereken noktalardandır. Spora yeni başlayanlar için BESLENME konusunda yeteri kadar araştırma yapılmalıdır.

Spora Yeni Başlayanlar Bilmesi Gereken Hareketi Doğru Yapmak

spora-yeni-baslayanlar-icin-altin-degerinde-tavsiyeler7

Spora yeni başlayanlar genelde, ya bir an önce zayıflamak istemekte ya da istedikleri o kaslı vücuda kavuşmayı arzulamaktadırlar. Yapılan hareketlerde önemli olan, egzersizlerin eksik ya da yanlış uygulanmamasıdır. Ayrıca egzersizleri yaparken de alınan yanlış pozisyonlar, sporda yapılacak hataların başında gelmektedir. Hareketin yanlış yapılması sonucunda ciddi bir sağlık problemi ile karşılaşmak da olası riskler arasındadır. Hareketi doğru ve düzgün yapma seviyesine gelene kadar, hareketi spor hocası eşliğinde yapmak en doğru tercih olacaktır.

Spor Sürecinde Konsantrasyonun Önemi

spora-yeni-baslayanlar-icin-altin-degerinde-tavsiyeler8

Spora yeni başlayanlar büyük bir hevesle bu sürece giriş yapmaktadır. Yeni başlayanlar; spora adaptasyon konusunda ilk zamanlarda zorluk yaşamaktadır. Konsantrasyon problemini, dikkati zihinde toplayarak atlatmak mümkündür. Çalışma esnasında kas kontrolünü sağlamak ve tüm dikkati, çalıştırılan kas üzerinde yoğun kılmak, konsantrasyonu sağlamaktadır. Konsantrasyon ile spor kalitesinin paralellik gösterdiği bilinen bir gerçektir. Spor salonuna giderken ne giyilir sorusu da konsantrasyonu etkileyen bir konudur. Rahat ve havadar kıyafetlerin spor salonuna giderken tercih edilmesi son derece önemlidir.

 

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

This Post Has One Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *