Sony Playstation 5 Oyun Konsolu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

O beklenen Playstation 5 ilk bakışını sonunda gerçekleştirdik.

Sony Playstation 5 – Sık Sorulan Sorular

Nedir?

Sony tarafından geliştirilen yeni nesil oyun konsoludur.

Ne Zaman Piyasaya Sürülecek?

Sony’nin söylediğine göre ABD’de 2020 tatil ayında piyasaya sürülmesi bekleniyor. Bu bilgiler doğrultusunda Ekim – Aralık 2020 tarihleri arasında satışın başlaması tahmin ediliyor.

Ne Oynayabilirim?

Bir sürü oyun! Yeni bir Spider-Man serisi oyunu, Horizon Zero Dawn oyununun devamı, Demon Souls, Resident Evil 8 ve çok daha fazlasını içeriyor.

Oyun Konsolunda VR Olacak Mı?

Bu soru için, en sık sorulan sorulardan birisi diyebilirim. Yeni nesil konsol, mevcut PSVR donanımı ile uyumlu olacak ve bunun yanı sıra PSVR 2 söylentileri de mevcut.

Oyun Konsolunun Maliyeti Nedir?

Henüz resmi bir açıklama olmamakla beraber, PS4 ve PS4 PRO lansmanda 399$ / £349 fiyat bandında tanıtımı yapılmıştı. Ancak Playstation 5 bunlara göre biraz daha pahalıya mal olacaktır. Söylentiler arasında 499 dolar civarında bir fiyat yer alıyor.

Bu Konsolda Eski Oyunları Oynayabilir Miyim?

PS5 oyun konsolu hemen hemen bütün PS4 oyunlarıyla geriye yönelik olarak uyumlu olacak. Önceki nesil oyunlar hala oynanabilecektir. Sony Mark Cerny’e göre, en iyi 100 PS4 oyununun çoğunluğu PS5 üzerinde desteklenecek.

Koronavirüs Playstation 5 Oyun Konsolunun Piyasaya Çıkış Tarihinde Değişiklik Yaratır mı?

Sony, PS5’in yayınlanma tarihinin şu anda koronavirüs tarafından gecikmediğini doğruladı. PS5’in yıl sonu finansal raporunda 2020 yaz ayında piyasaya sürüleceği tekrar tekrar belirtildi.

Sony Playstation 5 – Tasarım Duyuruldu

 

Sony Playstation 5 Oyun Konsolu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Playstation 5 tasarımı 11 Haziran 2020’de resmen açıklandı. Tanıtımda bir değil, iki farklı PS5 sürümü olacağı belirtildi. Bunlardan birisi 4K Blu-Ray disk sürücüsüne sahip standart bir sürüm ve diğeri ise daha ince disksiz bir PS5 Dijital Sürümüdür.

Her iki sürüm de denetleyicileri için USB-C şarjını kullanıyor. Yeni bir PS5 kablosuz kulaklık ve medya uzaktan kumandasının yanı sıra bir HD kamera aksesuarı da birlikte kullanılabiliyor. Konsolların kendileri oldukça şık ve sade bir tasarıma sahip. Mavi vurgu aydınlatması ile siyah beyaz plastiklerin kıvrımlı bir karışımı, önceki PlayStation konsollarının kara kutu tasarımlarından daha hoş gözüküyor. Ancak bu kısımda açıklanmayan şey ise gizemli olarak kalan fiyatlandırması ve kesin çıkış tarihiydi.

Dijital sürüm, Sony’nin giderek artan bir şekilde fiziksel medya içermeyen, disk tabanlı donanımda oyun veya film satın almak yerine dijital indirmelerden ve akış hizmetlerinden yararlanmak için oyunculara yardım sağlıyor.

Buna ek olarak Sony, Playstation 5 kullanıcı arayüzü için, Playstation 4 kullanıcı arayüzünün %100 revizyonunu alacağını söyledi. Bu da yakında açıklanacak.

Sony Playstation 5 – Piyasaya Sürüm Tarihi

Sony Playstation 5 - Piyasaya Sürüm Tarihi

Sony, PS5’in ABD’de 2020 tatil ayında piyasaya sürüleceğini resmi olarak onayladı. Bu açıklama sonucunda Ekim – Aralık 2020 arasında çıkış yapacağı tahmin ediliyor. Bir söylentiye göre, çıkış tarihinin 20 Kasım 2020 olduğu belirtiliyor. Ancak resmi bir açıklama olmadığını tekrarlamakta fayda var.

Bununla birlikte, PS5’in Kasım 2020’de piyasaya sürüleceğini tahmin ettiğimiz için bu tarihin doğru olma olasılığı da arttı. Kasım ayı tarihsel olarak PlayStation konsollarının piyasaya sürülme ayıdır. Ayrıca Sony genelde bu siparişleri almak için Noel’den önce zaman tanıyordu.

PS5 ve Xbox Series X konsollarında işlemci ve grafik yongaları geliştirmek için görevlendirilen AMD CEO’su Dr. Lisa bu bilgiyi Mayıs 2020’de doğruladı. Bu zamanlama içerisinde bir Kasım lansmanı olabileceği olası görünüyor.

Playstation 5 çıkış tarihinin koronavirüs dolayısıyla etkilenmediği resmi olarak doğrulandı. Bu nedenle tam olarak ne zaman olacağından emin olmasak bile, 2020’nin sonlarında yeni nesil konsol sürümünü kesin olarak göreceğiz.

Sony Playstation 5 – Fiyatlandırma

Sony henüz PS5 fiyatını resmi olarak açıklamadı. Bunun nedeni ise yeni nesil konsolun ne kadar fiyat aralığında tutulacağına henüz karar vermemesidir. 11 Hazirandaki etkinlikte tanıtım yapıldı ancak fiyat açıklaması yapılmadı. Zaten bu açıklamanın olmayacağını az çok tahmin ediyorduk.

Sony henüz bir fiyatı doğrulamamış olsa da, PS5’in ne kadar tutabileceği hakkında bazı söylentiler var. Gelen birtakım söylentilere göre, yeni konsolun piyasaya sürüldüğünde Kuzey Amerika’da 499 dolar gibi bir fiyata satılacağı belirtildi. Playstation 5 oyun konsolunun, PS4 ve PS4 Pro’nun lansman fiyatından sadece 100 $ daha fazla olduğunu düşünürsek konsolun bu fiyatla piyasaya sürülmesi bizim için gayet hoş bir haber olurdu.

Sony Playstation 5 – Özellikler

Sony Playstation 5 – Özellikler

Tasarımın yanı sıra artık PS5 teknik özelliklerini de biliyoruz. Sony, 11 Haziranda yaptığı ilk resmi açıklamasında yeni nesil konsolun detaylı özelliklerini oyunseverlere anlattı.

SSD’nin Önemi

SSD, PlayStation 5 oyun deneyimini artıracak en önemli donanımlardan birisidir. SSD’ler sadece daha hızlı yüklemez, aynı zamanda teorik olarak daha büyük açık dünyalara izin verir. Oyun geliştiricileri, sabit disk sınırlamalarından dolayı daha sınırlı oyunlar yapmasına gerek yoktur. Donanım kısmında yer alan bu SSD’ler sistemde yer alan belleklerin daha etkili kullanılmasına olanak sağlayacaktır.

SSD’ler daha fazla bant genişliğine sahiptir, bu nedenle RAM’e yüklenebilecek potansiyel olarak gereksiz verilerin yığınları yerine veriler gerektiğinde SSD’den yüklenebilir. Ayrıca, oyunları nasıl yükleyip kaldıracağınız üzerinde daha fazla kontrole sahip olacaksınız, yani bir oyunun tüm veri bloğu yerine çok oyunculu modunu kurabilirsiniz. Bu, doğrudan oyunun başlatılmasına izin vererek, oyuncuların tam oyunu başlatmak zorunda kalmadan doğrudan farklı oyunların (maç yapma, oyunu kaydetmeye devam etme gibi) yönlerine atlamasına izin verecektir.

Özel Bir İşlemci ve GPU Geriye Dönük Uyumluluk İçin Ne Anlama geliyor?

Sony’nin sekiz çekirdekli ve 16 iş parçacıklı AMD’nin Zen 2 CPU işlemci teknolojisini kullanacağını zaten önceden tahmin edebiliyorduk. Bu demek oluyor ki PlayStation 5, PS4’ün 1.6GHz’deki 8x Jaguar Çekirdeği yerine 3.5GHz’de (değişken frekanslarda) 8x Zen 2 Çekirdeğini çalıştıracak. Bu durum performansta oldukça büyük bir fark yaratacaktır.

GPU kısmında ise özelleştirilmiş AMD RDNA 2 GPU, 2,23 GHz’de kapatılmış 36 bilgi işlem biriminden yararlanıyor. Bunun yanı sıra 10.28TF’lik bir hesaplama performans zirvesi de belirtildi. Bunun anlamı kısaca Playstation 5, PS4 – PS4 Pro ya göre daha hızlı görüntü işlemesi sağlayacaktır.

Sony Playstation 5 – DualSense Kontrol Cihazı

Sony Playstation 5 – DualSense Kontrol Cihazı

 

PS5, DualShock 5 ile birlikte değil, Sony yeni geliştirdiği yeni DualSense PS5 kontrol cihazı ile gelecek. Yukarıdaki resimde onaylanmış tasarım budur ve PS5 konsol tasarımı tarafından daha önce gördüğünüz gibi yakından yansıtılmıştır. PS5 denetleyicisi uyarlanabilir olacak. L2 ve R2 düğmelerine dokunsal geri bildirim içerecektir. Sony, bu uyarlanabilir tetikleyicilerin oyuncuların bir ok atmak için bir yay çizmek gibi eylemlerinin gerginliğini hissetmelerini sağlamak için önemli olduğunu açıklıyor.

Bunun yanı sıra DualSense kontrol cihazının içinde bir mikrofon içerecek ve oyuncuların kulaklıklarıyla arkadaşlarıyla iletişim kurmasını sağlayacak.

Sony Playstation 5 Pro Hakkında Neler Biliyoruz?

Playstation 5 Pro serisinin olup olmayacağından emin değiliz, ancak tamamen dijital bir PS5’in ortaya çıkması, Sony’nin konsolun birden çok sürümünü planladığını gösteriyor. Bir PS5 Pro mümkün görünüyor, ancak yine de kesin bir bilgi veya resmi açıklama henüz bulunmuyor.

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *