Sherlock Holmes Dizi Severler için 5. Sezon Gelecek mi?

Sherlock Holmes dizi filmi aslında Arthur Conan Doyle tarafından yazılmış bir eserdir. Arthur Conan Doyle’un 1854 yılında yazmış olduğu ilk Sherlock Holmes hikayesi olarak bilinen “Kızıl Dosya” gazetede yayınlanmıştır. Sherlock Holmes dünyanın en ünlü kahraman dedektifi olarak tanınmıştır.

Dizinin yazarı Doyle zaten tarih, bilim kurgu, oyunlar ve şiirler yazmış bir yazardır. Fakat ünlü olarak en büyük çıkışını Sherlock Holmes ile yapmıştır. Aynı zamanda yazar fantezi ve bilim kuru alanında önemli bir eser olan “Profesör Challenger”ın da fikir sahibidir.

Sherlock Holmes Dizisi, Konusu ve Karakterleri Hakkında

Sherlock Holmes dizi filmi için açıklamalara geçmeden önce dizinin konusu ve karakterlerini öğrenmekte fayda var. İlk olarak dizinin konusunu ele almakta fayda var. Hikaye yer olarak Londra da geçmektedir. Dizi; polis teşkilatının cinayetleri çözerken yardım aldığı kişi olan Sherlock Holmes ve onun ev arkadaşı Dr. Watson’ın olayları çözerken başlarına gelen kimi zaman komik kimi zaman zorlu ama her zaman sürükleyici olan olayları konu almaktadır.

Sherlock Holmes Dizi Severler için 5. Sezon Gelecek mi?

Dizinin ve dolayısıyla hikayenin sabit ve en önemli iki karakteri vardır: Sherlock Holmes ve Dr.Watson. İlk olarak ana karakter olan Sherlock Holmes’ü tanıyarak başlayabiliriz. Sherlock, 1854 yılında Londra da doğmuştur. Aldığı eğitimler neticesinde başarılı bir dedektif olan Sherlock’u diğer dedektiflerden ayıran birtakım özellikleri vardır.

Sherlock olayları gözlem yaparak çözmeyi tercih eder. Bütün bir olaydan parça parça sonuca ulaşma yani tümdengelim yöntemini çok iyi kullanmıştır. Karşısındaki kişiden bir şeyler öğrenmek için soru sorarken aslında sorduğu sorular ile alacağı cevapların birbiriyle bağlantılı olmasını ister. Bunun yanı sıra laboratuvarda çalışırken ortaya çıkan bilgileri tek tek olaylara uygular ve en ufak bir saç telinden, kullanılan bir bardaktan, el yazısı ve ayak izlerinden ve en ufak bile olsa bir bilgi kırıntısından sonuca ulaşır.

Sherlock Holmes’ün biricik dostu en yakın arkadaşı Dr. Watson’ı da anlatmadan geçmek olmaz. Dr. Watson Sherlock’un kimi zaman en yakın arkadaşı kimi zaman ev arkadaşı kimi zaman da davalarda Biricik’e Sherlock’a yardım eden bir yardımcıdır. Genelde hikayeler Dr. Watson ağzından anlatılır. Hikayelerde Sherlock için “beyin” dersek Dr. Watson için de “kalp” denilebilir.

Sherlock Holmes’ün ağabeyi Wycraft Holmes, yine Holmes’ün azılı düşmanı ve bir suç örgütünün lideri olan Jim Moriarty, Dr.Watson’ın karısı olan Mary, Holmes’ün ev sahibi Bayan Hudson ve daha birçok karakterden bahsedebiliriz.

Sherlock Holmes Kitabının Uyarlandığı Dizi, Film ve Bunların Oyuncuları

Sherlock Holmes Dizi Severler için 5. Sezon Gelecek mi?

İlk olarak 1854 yılında yazarın bir gazete sayfasında çıkarıp okuyucuya sunulan eser zamanla o kadar sevildi ve sürükleyici bulundu ki günümüzde de bu eserin pek çok uyarlaması oldu. Gerek film gerek de dizi olarak çok tutuldu Sherlock.

1924 yılında çekilmiş olan ve sessiz bir komedi dalında oldukça dikkat çeken “Sherlock Jr.” Holmes serisinin çekilmiş ilk filmidir ve oldukça eğlencelidir. Film Buster Keaton yönetmenliğinde çekilmiş ve başrolü de Keaton oynamıştır.

İkinci olarak 1939 yılında farklı bir isimle karşımıza çıksa da konu olarak Sherlock Holmes’ü anlatan “Baskervillerin Köpeği” Holmes serisinin unutulmayan filmlerindendir. Basil Rathbone Sherlock’u oynarken Sidney Lanfield yönetmen koltuğunda karşımıza çıkar.

Yine 1939 yılı yapımı olarak karşımıza çıkan “Sherlock Holmes” filmini William K. Howard yönetmiş olup başrolünde Clive Brook oynamıştır.

Sinemadan Televizyona Sherlock Holmes Dizi Filmleri

Sherlock Holmes Dizi Severler için 5. Sezon Gelecek mi?

Sherlock Holmes dizi filmi ilk olarak karşımıza 1965 yılında çıkmaktadır. BBC kanalında yayınlanan ve “Sir Arthur Conan Doyle’un Sherlock Holmes’ü” adıyla ekrana gelen dizi de ilk sezon başrol olarak Douglas Wilmer, ikinci sezonda ise Peter Cushing oynamıştır.

1970 yılında çekilmiş olan ve diğer Sherlock Holmes filmlerinden farklı bir konusu olan “Sherlock Holmes’ün Özel Hayatı” adlı film kendi döneminde çıkan yapımlara göre çok dikkat çekmektedir. Filmi yöneten kısmında Billy Wilder, Başrol kısmında ise Robert Stephens vardır.

80’li yıllara geldiğimizde Sherlock Holmes karakterini oyuncuğuyla göz dolduran Ian Richardson’ın canlandırdığı “Dörtlerin İmzası” filmi dikkat çekmektedir. Filmin yöneten koltuğunda Desmond Davis oturmaktadır.

1984 yılında başlayıp 1994 yılına kadar süren 7 sezonluk bir serüveni anlatmaktadır “Sherlock Holmes’ün Maceraları”.  Jeremy Brett’in başrol oynadığı bu Sherlock Holmes dizi filmi ile oyuncu Holmes karakterine yeni bir soluk getirmiştir.

BBC de Başlayan Sherlock Dizi Filmi

Sherlock Holmes Dizi Severler için 5. Sezon Gelecek mi?

2010 yılında ilk bölümü ile BBC kanalında ekrana gelen 90 dakikalık bir dizi olan “Sherlock” dizisi günümüz dizileri arasında çok sevilen ve üzerinden zaman geçmiş olsa da çok sevilen bir dizi olmuştur. Başrol olarak Benedict Cumberbatch oynamaktadır. Dizinin Ocak 2017 yılında 4.sezonu bitmiştir. Sherlok dizisinin önceki Sherlock film ve dizilerinden ayrılan noktası ise dizinin 21. Yüzyılda geçmesidir.

2009 yılındaki “Sherlock Holmes”, 2011 yılındaki “Sherlock Holmes: Gölge Oyunları” filmlerinde Holmes’e hayat veren ve 2021 yılında çıkması beklenen “Sherlock Holmes 3” filminde de başrolü kapan Robert Downey Jr.’dir. İlk filmin yönetmenliğini Guy Ritchie ve Dexter Fletcher beraber üstlenirken 2. Film de Guy Ritchie’yi tek olarak yönetmen koltuğunda görüyoruz. 2021 yılında çıkacak son filmde ise yönetmen Dexter Fletcher olacaktır.

Sherlock Holmes dizisi kapsamında son olarak ele alacağımız dizi “Elementary” dizisidir. 2012-2019 yılları arasında toplam 7 sezon gösterilen dizinin başrolünde Jonny Lee Miller bulunmaktadır. Bu dizi de günümüze uyarlanmıştır. Fakat bu diziyi diğerlerinden ayıran en önemli özellik ise bütün Sherlock dizi ya da filmlerinde Dr.Watson rolünü erkek üstlenirken Elementary dizisinde Dr.Watson rolünü bir kadın üstlenmiştir. Bu şanslı kadın oyuncu da hem güzelliği hem oyunculuğuyla göz kamaştıran Lucy Liu’dan başkası değildir.

Sherlock Holmes 5. Sezon Gelecek Mi?

Sherlock Holmes dizileri arasında en çok izleneni olan başrollerini Benedict Cumberbatch (Sherlock Holmes) ve Martin Freeman (Dr. Watson)’ın yer aldığı Sherlock” dizisidir. Bu çok sevilen Sherlock Holmes dizisi 2010-2017 yılları arasında toplam 4 sezon sürmüştür. Ancak sezonlar arasına zaman konulması sezonluk bölüm sayısının az olması gibi sebeplerden midir bilinmez gizemini her zaman korumuş ve çok sevilmiştir. Sherlock Holmes 5. Sezon hakkında söylenen pek çok söylenti vardır. Mesela dizi için tadında bırakıldı devamı gelmez diyen de var 4. Sezonun insanı sıkan tarafını unutturmak için yeni sezon gelecek diyende var.

Peki neden Sherlock Holmes dizisi 5. Sezon şu an için yok diye baktığımızda; başrol oyuncularının yoğun çalışmaları, senaristlerin başka film ya da diziler üzerinde çalışıyor olmaları gibi pek çok sebep gözümüze çarpmaktadır. Yapılan açıklamalar 5.sezonun 2021 ortası ya da en kötü ihtimalle 2022 yılında olacağı yönündedir.

 

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *