Sesli Kitap Okuma ve Kitap Okumak Arasında Fark Var mı? 6 Adımda İnceledik!

Globalleşen dünyada her yeni gelişmenin hayatımıza renk vermesine en büyük örneklerden birisi de sesli kitap okuma programlarıdır. Kitap severlerin kitap okuma alışkanlıklarını sürdürmeleri zaman içerisinde yaşam şartları arasında erimeye yüz tutmuştur.

https://www.youtube.com/watch?v=fG4y0QHKwvo

Kitap okuma alışkanlığı olsa dahi özellikle kalabalık şehirlerde yaşam sürelerinin silsile halinde sınırlı olması ve işlerinin sürekli devri bu durumu zora sokmuştur. Sesli kitap uygulamaları ise bu süreçte kitap severlerin imdadına koşan en önemli çalışmalar olarak hayatımızda yer edinmiştir.

Peki sesli kitaplar ile normal kitapların okuma zevki konusunda okuyucular ne düşünüyor? Bir kitap sever sesli kitap dinlerken klasik okumanın tadına varabiliyor mu? Gelin hep birlikte merak edilen yönleri ile sesli kitap ile kitap okumak arasındaki farkları inceleyelim:

Sesli Kitap Nedir? Kitap Dinlemek Kitap Okumaktan İyi midir?

Sesli kitap, kitapların internet aracılığı ile seslendirilerek okuyucu ile buluşturulduğu bir sistemdir. Sesli kitap aslında günlük yaşantımızın yoğunluğu içerisinde çoğu kez zaman bulamadığımız kitap okuma alışkanlığını bizlere tekrar kazandırmıştır. Bu yönü ile bakıldığında evet iyidir.

Sesli Kitap Dinlemek Mi Okumak Mi?

Sesli Kitap Okuma ve Kitap Okumak Arasında Fark Var mıdır?

Sesli kitap da neymiş diye soranlar vardır illaki 😊 Aslında bilseler ki nasıl kolaylık sağlayan bir nimet ve iş yoğunluğu içerisinde kitaplara ayıramadığımız vaktin nasıl kurtarıcısı olmuş, öyle bir severiz ki sormayın…

Kitap okurken elbette ayrı bir haz alınabilir. Kitapta ilgi duyulan yerler çizilebilir not alınabilir. Bunun dışında illa o kitabı tutup okumalıyım diyenler için aslında başka da geçerli sebep yoktur. Özellikle tüm gününü işe gidip gelirken yollarda geçirerek boşa zaman geçti diye üzülenler için en güzel seçenek sesli kitap okuma alternatifidir.

Sesli Kitap Dinlemek Faydaları

Sesli Kitap Okuma ve Kitap Okumak Arasında Fark Var mıdır?

Sesli kitap okumanın faydaları aslında günlük hayatta bize kazandırdıkları ile ölçülebilir. Sesli kitap gibi bir şansımız olmasa; her defasında sakince kitap okuyacak bir köşe, huzurlu bir ortam ve sakin bir psikoloji olsun diye bekleriz. Kitap asla uyku gelsin diye okunmamalıdır. Bazı kişiler uykuya dalmak için gözleri yoruldun diye kitap okurlar. Ancak kitap okumadaki amaç bu değildir. Kişisel gelişime katkı sağlamaktır.

İşte normal kitap okumak için fırsat kollar ancak bulamayız. Bu şekilde kitap okuma seansları ötelenir durur. Oysa, sesli kitap böyle değildir. Otobüste, minibüste, yürürken ya da iş yaparken kısa aralarda hemen açıp zihninizi dinlendirecek şekilde sizinledir.

Herhangi bir özel vakte ya da köşeye gerek yoktur. İstediğiniz her yerde istediğiniz kitabı okuma imkanı sunar. Bu sayede senede 1 kitabı bile bitiremeyen kişilerin bir sene içerisinde birçok kitabı okuyup bitirdiği tespit edilmiştir. Kitaptan uzak bir yaşantı değil kitapla iç içe bir yaşantı kültürel anlamda hayatımızı daha faydalı şekilde sürdüreceğimiz güzel bir çalışmadır.

Sesli Kitap mı Normal Kitap mı?

Sesli Kitap Okuma ve Kitap Okumak Arasında Fark Var mıdır?

Sesli kitap arşivi size tüm dünyada en çok beğenilen kitapları kolay şekilde sunmaktadır. Ancak normal kitap okumak demek elinizin altında binlerce kitabın fiziki olarak bulunması demektir. Çok büyük bir kütüphaneniz yoksa normal kitabı okusanız da belirli bir yerde sayı saklayacak yer olmadığı için duracaktır. Bu durumda ya başa dönersiniz okumak için ya da sevdiğiniz kitaplarınızı elden çıkarmak durumunda kalırsınız.

Aslında bir kitap sever için kitapları oldukça kıymetlidir. Bu da üzücü bir durum oluşturur. Ancak sesli kitap için durum farklıdır. Sevdiğiniz kitapların dışında, merak ettiğiniz bütün eserleri sesli şekilde hatta hızlandırılmış versiyonda dinlemeniz mümkün. Bu yönü ile de evet sesli kitap bir adım önde diyebiliriz.

Sesli Kitap Okumak Konuşmayı Geliştirir mi?

Sesli kitap okumak konuşmayı elbette geliştirir. Dinleme esnasında düşüncelerin hızı ile kurulan cümleler eş zamanlı ilerler. Cümlelerin kuruluş düzeni, kelimelerdeki harflerin tam basımı önemlidir. Dinleme dil eğitiminde direkt etkilidir. Konuşmayı güzelleştirmek için yapılan en önemli çalışmalardandır. Bu nedenle sesli kitap okuma kişiye özellikle konuşma becerisi kazandırmak ve hitabet için büyük fayda sağlayacaktır.

En İyi Sesli Kitap Uygulamaları

Sesli Kitap Okuma ve Kitap Okumak Arasında Fark Var mıdır?

 1- Storytel

İsveç yapımı bu uygulama her kitap sever için mutlaka kullanılması sesli kitap uygulamaları arasında geliyor. 2005 ten bu yana dünyayı sesli kitap anlayışı ile tanıştıran bu uygulama aynı zamanda ilk olma özelliğini taşıyor. Storytel resmi web sitesinden 29,90 TL’ ye abonelik kaydı yaparak kullanıma açılmaktadır. Her yeni kullanıcısına 14 gün ücretsiz kullanım kolaylığı sunmaktadır. Dünyanın en büyük sesli kitap kütüphanesi olarak karşımıza çıkan bir uygulamadır.

 2-  Audible

Toplamda 150 bin kitabın seslendirildiği bu online kütüphane Android ve İOS uyumlu bir uygulamadır. Amazon Kindle ile entegredir.

 3-  Audibooks.com

Bir diğer ünlü uygulama Audibooks.com içerisinde ortalama 45 bin üzerinde sesli kitap ücretsiz dinleme seçeneği mevcut. Bu nedenle en çok tercih edilen uygulamalar arasında yer almaktadır. Android ve İOS uyumludur.

 4- Serial Box

Ücretsiz olan bu uygulama, bilim kurgu ve gerilim romanları severleri için biçilmiş kaftan. Sesli kitap dinle konusunda mutlaka faydalanmanız gereken bir kaynaktır.

https://www.youtube.com/watch?v=ZyrjN2ICBCU

5- Google Play Books

Google play boks diğer uygulamalardan daha farklı bir strateji takip etmektedir. Aylık üyelik ya da abonelik ile değil okunan kitabın satın alınması ile sesli kitap okuma hizmeti sunmaktadır.

6- Bookmobile

Tam bir İOS uygulamasıdır. Dijital haklar yönetimi koruması altında ücretsiz içerik sunumu bulunmaktadır. Sesli kitap indir seçeneği ile 60 günlük bir deneme süresine tabi olarak 3 tane sesli kitap okuma indirme hakkı da sunmaktadır.

7- Nook Audiobooks

Hem Android hem de İOS uyumlu bu uygulama kitapları indirme, satın alma ve online olarak sesli kitap okuma fırsatı sunuyor.

 

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *