Rus Takvimi Cinsiyet Hesaplama | 25 Cinsiyet Belirleme Yöntemi

Rus takvimi cinsiyet belirleme dünya genelinde bebek cinsiyeti hesaplama da kullanılan birkaç farklı metottan sadece birisidir. Bugün ki yazımızda sizin için geçmişten bu güne kadar eski çağlarda da insanların bebeklerinin cinsiyetini tahmin edebilmek için yaptıkları uygulamaların tamamından bahsedeceğiz.

Rus takvimi cinsiyet uygulaması isminden de anlaşılacağı gibi Rusya da ortaya çıkmıştır. Bu takvime göre bebeğin cinsiyetini kan yenilenme sürecine göre belirliyorlar. Bilimsel olarak doğruluğu bulunmasa da yıllardır bebek bekleyen çiftler ultrason da bebeklerinin cinsiyetini görene kadar bizim size bahsedeceğimiz cinsiyet belirleme türlerinden en az biri ile mutlaka cinsiyet tahmini yapmaktadır.

Rus Takvimi Cinsiyet Uygulaması Doğru Çıkanlar Gerçekten Var Mı?

Bilim insanları tarafından doğruluğu asla kabul edilmemekle birlikte anne baba adaylarının bu tarz uygulamalarla büyük hayal kırıklıkları yaşayabildiklerini en doğru uygulamanın gebeliğin 16. Haftası ile ultrason görüntülemesi yapılarak, cinsiyet öğrenmeleri gerektiğini savunmaktadırlar. Bu duruma rağmen günümüz de çoğu anne adayları gebelik planlamalarını Rus takvimi cinsiyet belirleme tahminlerine göre planlamaktadır.

Bilim insanlarının kabul etmediği takvim türlerinin %100 doğru olduğunu savunmak tabii ki de akıl dışı olmaktadır. Ama her anne ve baba adayının merakının da bu konu da artması bu tarz uygulamaları hayatımıza dâhil etmiştir. Rus takvimi doğru mu? Sorusunun cevabı doğruluğunu savunan, deneyim sahibi annelere de bakılırsa %70 %80 civarındadır.

Rus Takvimi Cinsiyet Belirleme Nasıl Uygulanıyor?

Rus Takvimi Cinsiyet Hesaplama | 25 Cinsiyet Belirleme Yöntemi
Rus Takvimi Cinsiyet Hesaplama | 25 Cinsiyet Belirleme Yöntemi

Rus takvimi cinsiyet hesaplama sistemi en akılda kalıcı şekli ile kan yenilenme periyotlarından bebeğin Erkek mi? Kız mı? Olduğunu tahmin etmektedir. Anne ve baba adaylarından belirli bilgiler talep edilerek bu tahmin gerçekleşmektedir. Anne ve babanın gün, ay, yıl olarak doğum tarihleri ve annenin son adet tarihi istenmektedir. Burada önemli olan kimlik tarihleri değil gerçek doğumlarının gerçekleştiği tarihlerdir.

Bu takvim ay ve güneş döngüleri dikkate alınarak düzenlenmiştir. Eğer günümüzde gebe iseniz sizde Rus takvimi cinsiyet 2021 uygulamalarında bebeğinizin cinsiyetini araştırabilirsiniz. Bu takvim anlayışına göre kadınların kanı 3 yılda, erkeklerin kanı 4 yılda bir değişmektedir. Ancak atlanan bir durum var ki metabolizma hızı farklı ise hücre yenilenme de insandan insana değişiklik göstermektedir.

Ayrıca geçirebileceğiniz ciddi kanamalı rahatsızlıklar varsa kan yenilenme periyodunuz da farklılıklar, yenilenme sürecinizin farklılaşması söz konusu olacağı için doğru tahminler yapılabilme durumu da azalmaktadır. Ama Rus takvimi cinsiyet uygulaması denemekten de asla geri durmayacağımız ileride doğru tutarsa tuttu diyebileceğiniz bir uygulamadır.

Rus Takvimi İle Cinsiyet Hesaplama Aracımız

Sizler için hazırladığımız Rus takvimi ile cinsiyet hesaplama aracını kullanarak siz de bebeğinizin cinsiyetini öğrenme imkanına sahip olabilirsiniz. Her ne kadar bilimsel bir gerçeğe sahip olmasa da pek çok anne adayı tarafından bu tarz hesaplamalar eğlenceli vakitler geçirilmesine olanak sağlıyor.

[RusTakvimiHesapla]

Çin Takvimi Cinsiyet Hesaplama

Çoğu anne baba bizler gibi düşünüyor olacak ki gebelik süreci yaşayan çiftler çoğunlukla bu tarz takvimlerin tamamında araştırma yaparak cinsiyet tahmini yürütmektedirler. Bazen uyguladıkları her takvimde aynı cinsiyet çıkarken bazen tam tersi de olabilmektedir. Bu sebepten dolayı doğuma kadar %50 olarak düşünmeli son anda bir hayal kırıklığı yaşamamamız için en azından ultrason görüntüleri beklenerek alışverişler yapılmalıdır.

Bu uygulamalardan birisi de Çin takvimine göre cinsiyet hesaplama uygulamalarıdır. Rus takvimi ile birlikte en popüler olan takvim türüdür. Rus takvimi ile Çin takvimi arasındaki farklar minimum farklılıklar göstermektedir. Çin takvimi annenin son adet tarihi ve yaşını isterken Rus takvimi cinsiyet belirleme tüm bilgileri istemektedir. En büyük ayrılıkları budur.

Rus takvimi cinsiyet hesaplamasının geçmişi milattan öncesine dayanır. En az 1000 yıldır kullanılmaktadır. Cinsiyet hesaplama açısından %90 ‘lık doğruluk payı olduğuna inanılır.

Kutsal bir emanet olarak gördükleri bu takvim 12 hayvan ismi verilerek, her hayvanın 5’er defa dönüşüm sağlayarak 60 yılı doldurmaları ile oluşan döngüdür. Bu uygulama da öncelikle Çin yaşınızı hesaplamalı ve o yaşa denk gelen cinsiyete bakmanızla tahmin gerçekleşmektedir. 18-45 yaşları arasında gebe kalmış iseniz bu takvim türünü de denemelisiniz.

[irp]

Japon Takvimi Cinsiyet

Japon takvimi tıpkı Rus takvimi cinsiyet uygulaması gibi bebek cinsiyeti tahmini yapmaktadır. Ama diğer takvim türleri gibi bilimselliği bulunmamaktadır. Doğruluk payının %70 civarında olduğu savunulmaktadır. Hamileliğinizin öncesinde ve sonrasında kullanabileceğiniz bir uygulamadır. Diğerleri gibi cinsiyet belirtmenin aksine yüzdelik tahmin bildirmektedir.

Hatta Japon bilim insanları bile bilimsel bir tarafı olmamasına rağmen Japon inanışı ile şekillendiğinden bu takvimden kendi çocukları için yararlanmışlardır. Anne babanın doğum ayları ile 1’den 12’ye kadar sayıların olduğu tabloda eşleşme yaparlar. Anne babanın doğum aylarının buluştuğu noktadaki sayı gizil sayıl kabul edilerek, gizil sayı tabloda son adet tarihi ile eşleşir. Bu sayede tahmin ortaya çıkmaktadır.

Türk Takvimi Cinsiyet Hesaplama

Rus Takvimi Cinsiyet Hesaplama | 25 Cinsiyet Belirleme Yöntemi
Rus Takvimi Cinsiyet Hesaplama | 25 Cinsiyet Belirleme Yöntemi

Hemen hemen Çin takvimi periyoduna benzerlik göstermektedir. Ama genellikle takvim dışı durumsal ifadeler ile çocukların cinsiyetini belirtmek bizde kalıtsal bir miras olmuştur. Çin takvimi ve Rus takvimi cinsiyet belirleme de daha çok rağbet gördüğü için bu takvim unutulmaya yüz tutmuştur.

Biz Türkler genellikle annenin aşerdiği şeylere, karın hatlarına ve yüzün de oluşan değişimlere göre bebek tahmini yaparak Rus takvimi cinsiyet planlamasını ve diğer tüm takvim uygulamalarını sol da sıfır bırakarak ön plana çıkmışızdır. J Bence bizim tahminler hepsinden daha fazla tutmaktadır. Yedinse tatlıyı almışsındır kucağına Hakkı’yı, yedinse ekşiyi almışsındır kucağına bir Ayşe’yi J güzelliğin gitti ise olmuşsundur bir kız anası, güzelliğine güzellik gelmişse gelmiştir bir oğlan çocuğu.

Biyolojik Takvim Cinsiyet Hesaplama

Aslında diğer tüm uygulamalar gibi annenin biyolojik yaşına göre cinsiyet tahmini yapılmaktadır. Lakin asıl mesele yumurtaya babanın göndereceği spermlerin taşıdığı özelliklerdir. Asırlardır kız çocuğu doğurmak annenin suçu olduğuna inanılarak kadınlara psikolojik ve fiziksel şiddet uygulanmıştır.

Tabii kız çocuğunun olması da nasıl bir suç sayılabiliyorsa, bizler henüz anlamış değiliz. Ama gerçekte cinsiyet belirleme de annenin bir faktörü bulunmamaktadır. Bu uygulamalarda her ne kadar anneye göre şekil alınsa da asıl mesele yumurtlamanın oluşturduğu döngünün saptanabilmesinden kaynaklanmaktadır.

[irp]

Son Adet Tarihine Göre Cinsiyet Belirleme

Bebeğin cinsiyeti tamamen döllenme sırasında belli olmaktadır. Bilimsel olarak takvim yöntemlerinin hiçbirisi ispat edilmemiştir. Ama oluşacak cinsiyet tamamen babadan gelen sperm hücrelerine bağlı şekillenmektedir. Anne yumurtasında sadece X kromozomu baba da ise XY kromozomları bulunmaktadır.

Milyarlarca sperm arasından yumurtaya en hızlı ulaşan ve yumurta duvarından içeriği girmeyi başaran Y veya X kromozomları ile cinsiyet ortaya çıkmaktadır. Yani bu durumda bir yarış var. Spermler arasında en sağlıklı ya da en aceleci olan kim ise yaşama hakkını da o kazanmış oluyor. Aslında bebeğin cinsiyeti ilk anda belli olurken bizler bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur? Sorusuna yanıtı 16. Hafta da alabilmekteyiz.

Gebelikte Cinsiyet Belirleme Yöntemleri

Rus Takvimi Cinsiyet Hesaplama | 25 Cinsiyet Belirleme Yöntemi
Rus Takvimi Cinsiyet Hesaplama | 25 Cinsiyet Belirleme Yöntemi

Rus takvimi cinsiyet tahmini ve Çin takvimi yöntemleri dışında özellikle biz Türklerin ve dünya genelinde bazı takvim dışı kullanılan yöntemlerde bulunmaktadır. Ama tabii ki yüzde yüz cinsiyet belirleme diye bir durum asla söz konusu değildir.

 1. Babychoice- Maternol Metodu: Yumurta zarındaki reseptörlerin hangi günlerde hangi kromozomlara sahip olacağı belirlenerek cinsiyet planlanmaktadır.%90 başarısı vardır. Ücretli bir uygulama olmasına rağmen tahmin tutmadığında %100 para iadesi garantisi vardır.
 2. Microsort: Lazer ışınları ile DNA formülleri kullanılarak spermlerde cinsiyet ayrıştırması yapılıyor. Genlerle oynanabilme ihtimali olduğu için bu uygulama tartışma konuları yaratmaktadır.
 3. Shettles Metodu: Bu metoda göre X kromozomunun Y kromozomuna göre daha yavaş ama daha kuvvetli olduğu savunulmaktadır. Bu düşünceye göre kız çocuğu isteyenler yumurtlamaya başlamadan 3- 5 gün önce cinsel birleşme yaşamalı sonrasında ilişki yaşanmamalıdır. Böylece Y kromozomları ölmüş oluyor.
 4. Whelan Metodu: Shettles Metodunun tam tersini düşünmektedir.
 5. Diyet Metodu: Gebelikten 6-7 hafta öncesinde erkek bebek istemeleri durumunda potasyum ve sodyum içeriği zengin besinlerle cinsiyetin belirlenebileceği yine kız bebek için kalsiyum ve magnezyumla beslenmesinin cinsiyet faktörüne etki edeceği savunulmaktadır.
 6. Pdg Metodu: Çoğu ülke de yasal sayılmayan pahalı bir yöntemdir. Rahimde gelişmekte olan bebek alınarak inceleniyor ve genetik problemi olup olmadığına bakıldıktan sonra anne ve babanın kararına göre ya tekrar rahim içine yerleştiriliyor ya da ölüme terk ediliyor. Bazen bu uygulamada incelenen embriyo anne baba olmak isteyen ailelere de verilebiliyor.
 7. Mshcg Hormon Düzeyi: Bu hormon gebelik sürecinde ki anne de yükselme eğilimi gösteriyorsa kız çocuğun habercisi sayılmaktadır. Hatta Tel Aviv bilim insanları gebeliğin 16. Gününde bu durum ile bebeğin cinsiyetinin net belli olduğunu savunmaktadırlar.
 8. Takvim Yöntemi: Yazımızda da paylaştığımız; Türk, Çin, Japon ve Rus takvimi cinsiyet belirleme gibi yöntemlerdir.
 9. Ultrason Cihazı: Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur? Denildiğinde tüm anne adaylarının artık net olarak bildiği tarih 16. Haftadır. Bu hafta ultrason görüntüleme ile bebeğin pozisyonu uygunsa cinsiyet belirtilir.
 10. İşte geldik en kahkaha attıran yöntem olan ve işin garibi en çok da tutturan geleneksel yöntemlere;J
 11. Yüzük Tahmini: Bir ipe yüzük bağlanır ve anne karnının üzerinden sarkıtılır. Yüzük öne arkaya veya sağa sola gidiyorsa erkek, daire şeklinde ise kız çocuğu olacağı öne sürülür. Özellikle Güneydoğu Anadolu bölgesinde fazlaca uygulanır.
 12. Ye Tatlıyı Çıkar Hakkı’yı: Aşerme döneminde yediğimiz yemeklerin cinsiyete etkisi olduğu savunulmaktadır. Tatlı yersen erkek bebek olur inancını savunmaktadırlar.
 13. Yüzüne Çiğ Düşmüş: Anadolu’da fazlasıyla kullanılan bu uygulama anne adayının yüzünde lekelenmeler ile kız çocuğu olacağının habercisi sayılır. Anasına bak kızını al lafını hamileyken güzelliğini annesinden almasına bağlayarak kullandıklarını düşünmüyor değilim bende.
 14. Karnın Ne Kadar Çok Sivrilmiş: İnanışa göre karın bölgesi sivri ise erkek bebek yuvarlak ise kız bebek geleceğine inanılır.
 15. Makas- Bıçak: Enteresan olan bir başka uygulamada makas-bıçak testidir. İlk duyduğumda diş buğdayında çocukların ileride ne mesleği yapacağını bilmek için kullanılan yöntemi hatırlattı bana. Anne adayının oturacağı minderin altına makas bir diğerine bıçak koyulur. Anne bıçak olana oturdu ise erkek, makas olan minderi tercih ederse kız bebeği olacağı düşünülürmüş.
 16. Arpa Mı? Buğday Mı? : İşte geldik beni benden alan teste. Okuyunca eminim sizde en az benim gibi inşallah denenmiş bir tarla olmamıştır diyeceksiniz.  En eski metotlardan biri sayılan bu inanç Antik Mısır zamanından günümüze kadar ulaşmıştır. Rivayet odur ki yeni hamile kalan anneler 2-3 gün idrarlarını arpa ve buğdaya yaparlarmış. Hangisi filizlenirse bebeğin cinsiyeti belli olurmuş. Hatta inanmazsınız bilim bile bu durumu kısmen onaylamıştır. Hormon seviyeleri yükseldiği için buğday ve arpa anne idrarları ile filizlenebiliyormuş. Ahhh hormonlar!! Siz nelere kadirsiniz. Buğday filizlenirse kız bebek, arpa filizlenirse erkek bebek dünyaya gelirmiş. Umarım bu işlem için tarlaları kullanan anne adayları yoktur.
 17. Göbek Çizgisi: Hamilelikte fazlasıyla salgılanan östrojen hormonu pigmentlerin artmasına sebep olduğu için vücutta lekelenmeler olmaktadır. Bunlardan en belirgin olanı göbek çizgisidir. Eğer genital bölgeden göbek deliğine kadar oluşmuşsa kız, daha yukarıya kadar uzanmışsa erkek bebek olacağına inanılırmış.
 18. Çift Yıl: Hamile kalınan yıl ve yaşınız çift ise kız bebek, biri tek diğeri çift veya ikisi de tek ise erkek bebek dünyaya getirirmişsiniz.
 19. Kalp Atışı: Eğer bebeğin kalp atış hızı 140 ve üzeri ise kız bebek olacağına inanılıyormuş. Yani anlayacağınız kadın anne karnında da kadın ve hayata sıkı sıkı tutunmaya devam ediyor.
 20. Kilo Dağılımı: Aldığınız kilolar cinsiyetin haberci hanımlar, kalça ve basen bölgesinde yoğunsa kız bebek, göbek bölgesindeyse erkek bebek geliyor demek.
 21. Kırmızılâhana Testi:  Kırmızılâhanayı alıp suda kaynatın suyuna birkaç damla idrarınızdan damlatın pembeyse kız bebek, mora dönüyorsa erkek bebek oluyormuş.
 22. Sarımsak Testi: Sarımsak sevmiyorsanız bunu denemeyin derim. 1 diş sarımsağı yiyin. Sarımsak vücudunuzda aşırı koku oluşturuyorsa erkek bebek, koku kalmıyorsa kız bebek olacağına inanılıyor.
 23. Anahtar Testi: Anneye bir anahtar uzatılır, anahtarı yuvarlak kısmından tutarsa erkek, uzun kısmından tutarsa kız çocuğu habercisi sayılmaktadır.
 24. Sabah Bulantısı: Hamileliğin başladığı günden itibaren 3 ay süre ile devam etmesi kız bebek habercisi, daha rahat geçiriyorsa bu dönemi erkek bebek olacağı savunulmaktadır.
 25. Karbonat Testi: Geldik yeni bir idrar testine. karbonata 2-3 damla idrar damlatın; fışkırırsa erkek, küçük çaplı ise kız bebek habercisidir.

Bu listeyi daha çok uzatabiliriz. Cinsiyet belirleme için geleneksel yöntemlerimiz hiç azımsanacak gibi değil.  Yeni bir gebelik yaşıyorsanız veya gebelik planlaması yapıyorsanız Rus takvimi cinsiyet metotları ile başlamalı hepsini denemelisiniz. Hamilelik sürecinizi eğlenceli bir hale getirerek güzel anılar biriktirmenizi tavsiye ederiz. İleride çocuğunuzla bu işlemlerde aldığınız notları paylaşarak anıları yâd edebilirsiniz.J

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

This Post Has One Comment

 1. Çin takvimi hesaplama aracı ay yaşınızı, gebe kalma yaşı artı bir yıl (Ocak veya Şubat’ta doğanlar hariç), gebe kalma ayı ile ilişkilendiren bir tabloyu baz alarak otomatik hesaplama yapar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *