Ruh Temizliği Diye Bir Şey Var mıdır?Ruh Temizliği Nasıl Yapılır?

Dünyayı beden, anne karnında bulunan çocuğu da ruh olarak betimlersek ruh temizliği için öncelikli olarak dünyaya gelmenin gerekliliği ortaya çıkar. Henüz dünyaya gelmemiş bir insanın kirliğinden söz edebilir miyiz? Doğum süresine iki ay kalmış bir annenin karnını işaret ederek, onun ruhu kirli diyebilir miyiz?

Ruhumuz, bedene kavuşmadan önce tüm diğer ruhlar gibi temiz ve olması gereken yaşındaydı. “Ruh temizliği nasıl yapılır” sorusu; bedenin dünyayla tanıştığı ilk andan itibaren, kirlenmeye müsait bir yapıda olmasından dolayı yıllardır merak ediliyor.

Evinizin rafında bulunan bir bardağı her gün yıkadığınızı ve uygun koşullarda muhafaza ettiğinizi düşünün. Diğer gün bu bardak kirli diyebilir misiniz? Olsa olsa tozlanmış olma ihtimaline karşı sadece sudan geçirme ihtiyacı hissedersiniz. Ancak evvelsi gün kahve içtiğiniz aynı bardağı bir sonraki gün gördüğünüzde, kirlenmiş statüsüne koyup elinizde veya makine de yıkamaya karar verirsiniz. Bu örnekten yola çıkarak, kirli ruh teriminin oluşabilmesi için ruhun bedenimizle tanışmış olması gereklidir.

Günümüz insanlarının temizliğe verdiği önem devasa boyutlara ulaşmış durumda. Hatta öyle ki temizlik, zamanla turizm ve seyahat hizmetlerinin de ön plana çıkmış ve housekeeping adında bir departmanı yaratmıştır. Kişisel alan temizliğine böylesine detaylı önem veren insan, ruh temizliğine yeterli önemi ne yazık ki gösteremiyor. Bu nedenle ruhumuzun ilk andaki gibi temiz kalamaması birçok sebebe iştirak ediyor.

Dünya İşlerinde Ruh

fikirsiz-ruh-temizligi-diye-bir-sey-var-midirruh-temizligi-nasil-yapilir

 • Bedensel ve zihinsel yorgunluk: Vücudumuz, dünya işlerine gereğinden fazla önem vermemizden ötürü bedensel ve zihinsel yorgunluğa geçer. Bedensel ve zihinsel yorgunluk dışsal sebeplerle beraber odak noktamızı, davranış biçimimizi belirler. Ve tüm bunlardan etkilenen ruhumuz çöküş içine girer veya yaşlanır ve dolayısıyla kirlenmeye müsait bir hal alır. Birçoğunun “benim ruhum yaşlı” tabirini kullanmasının esas nedeni budur.
 • Kendimize zaman ayıramama: Belirli bir yaşam düzenine sahip fakat özellikle maddi özgürlüğünü kanıtlayamamış olmasına rağmen “gerçekleştirmek istediğin en büyük hayalin ne?” sorusuna hala cevap veremeyen insanlar var. Bunun temel sebebi de kendimize zaman ayıramayıp dünya işlerine ya da maddiyata daha fazla yoğunlaşmamızdan kaynaklanıyor.

fikirsiz-ruh-temizligi-diye-bir-sey-var-midirruh-temizligi-nasil-yapilir

 • Üşenme hali: Birçoğumuz bazı faaliyetleri gerçekleştirirken isteksiz oluruz. Çabuk bitsin isteriz. Üşendiğimizden “Ne gerek var ki” diye de kendimizi haklı pozisyonlara sokarız. Örneğin; hakkında bilgi sahibi olmak zorunda olduğumuz bir kitabı okurken, aklımızda dünyanın önemli işleri cereyan eder durur. Ruhuma dinginlik kazandırayım, ruhumu okşatayım düşüncesiyle okunan kitapların çoğu akılda kalıyor ve ruhunuzu temizlemek için kullanmak istemediğiniz o ekstra vakitte dünya işlerinde kullanmanız üzere size geri dönüyor.

fikirsiz-ruh-temizligi-diye-bir-sey-var-midirruh-temizligi-nasil-yapilir

 • Temizlik imandan gelir sığınması: Müslüman kimliğine sahip temizlik hastası bir insana, “neden bu kadar çok temizlik yapıyorsun” diye soracak olursanız, temizlik imandan gelir cevabını da duymaya hazırsınız demektir. Bu hususu çoğu Müslüman bilir ve uygulamaya çalışır ancak temizliğe, imanınızdan fazla zaman ayırıp değer veriyorsanız işte o zaman ruhunuzda imanınızda zedelenir.
 • İçinde bulunduğumuz bu hengameler devam ettikçe ruh temizliğine ayırabildiğimiz zaman oldukça daralıyor.
 • İçimizdeki seslere kulak verme oranımız düşüyor.
 • Odağımız bozuluyor ve hayattaki asıl yönümüzü kaybediyoruz.
 • Evet, doğru okudunuz. Ruh temizliğinin bütün bunlar üzerindeki etkisi büyük.

 Ruh Temizliği Nasıl Yapılır?

fikirsiz-ruh-temizligi-diye-bir-sey-var-midirruh-temizligi-nasil-yapilir

Bedenimizin bölümlerini esir alan her şey beyin ve kalpten geçer. Maddesel süreçleri beynimizle, duygusal süreçleri ise kalbimizle kontrol etmeye çalışırız. Ruh bu iki alanda da etkilidir. Ancak istediğimiz sonuçlara ulaşabilmek için ruhumuzu beynimizden ziyade kalbimizle entegre etmeliyiz. Bu entegre sonucu hisler ortaya çıkar. His durumu maddesel gibi gözükse de esasında tamamı ile duygusal bir terimdir. Çünkü bütün duygular hissetmek sonucunda oluşur. Astral seyahat de olduğu gibi gerçekliği kanıtlanamamış olsa da telekinezi, ruhumuzu yönlendirmeyi hissetmekten geçer.

 • Astral seyahatin beyin aracılığı ile yapıldığı düşünülür. Zihnimizin etkisini azımsamıyorum. Ancak esas aracı hislerdir. Ruhun bedenden ayrıldığını hissetmeniz gerekir. Bunun içinde kalbe yoğunlaşmalısınız.

fikirsiz-ruh-temizligi-diye-bir-sey-var-midirruh-temizligi-nasil-yapilir

Ruh temizliği için kalbimizi zihinsel yönlendirmelerden tamamen uzak tutmalıyız. Beynimiz sürekli olarak, yapmamızın doğru olmadığı bir konuda ısrarla “yap yap, bir kereden bir şey olmaz ya da o da sana şunu yaptı” şeklinde komutlar verir ve bizi haklı konumlara sürükler. Burada kullandığım beyin namı diğer nefis (nefs)tir. Hz. Muhammed(sav) nefsi tanımlarken iki kaşımızın ortasında olduğunu söylemiştir. Bu nedenle nefis, yaptığımız her işi görür.

fikirsiz-ruh-temizligi-diye-bir-sey-var-midirruh-temizligi-nasil-yapilir

 • Onunla iş birliği içerisine girmeden; görmeye can attığı ve istediği yerlerden uzakta, kalbinizle seyahat edin.
 • Her konuda bir fikriniz olsun ancak bunu dile getirmeden önce mutlaka kalbinizde istişare edin.
 • Kalbinizi sık sık dinleyin ve onun derinliğinde beyin fırtınası yapın.
 • Olumsuz bütün düşünceleri kelimelerle olumlu hale getirin ve aklınıza geldikçe tekrarlayın.
 • Daha çok konuşmak yerine daha çok dinlemeyi tercih edin. Edindiğiniz yararsız bilgilerin hayatınıza nüfuz etmemesi için bunları, kalbinizin duygusal süzgecinden geçirin. Böylelikle bu bilgiler zihninizde gereksiz yer kaplamayacak ve sizde hem ruh hem de zihin bilincine kavuşmuş olacaksınız.

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

This Post Has One Comment

 1. Bazen yaşadığımız tecrübeler ruhumuzu unutmamıza neden oluyor. Sağlıklı bir beden kadar sağlıklı bir ruhta önemli. Paylaşım çok faydalı bu konuda. Teşekkürler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *