Rooibos Çayı Nedir, Nerede Satılır, Faydaları Nelerdir?

Latince ismi “aspalathus linearis” olan rooibos çayı “kızıl çay” yahut “kırmızı çay” adıyla da anılmaktadır. Yaklaşık olarak 300 yıl önce keşfedilmiştir. Bu çayın kökeni Güney Afrika’nın dağlarına dayanmaktadır. Bu dağlarda bulunan ağaçlardan toplanan yaprakların okside olmasını engellemek için toplandıktan sonra kurutulması gerekmektedir. Hemen kurutulması hâlinde rengi yeşil olarak kalacaktır. Yeşil renkte tüketilen çay damağınızda otsu bir tat bırakabilir. Kahverengi, kırmızı, turuncu renkleri ise fermente olduğu zaman elde edilebilir.

Bu çayın yaprakları kaynar suda demlenir. Demlendikçe daha parlak kırmızı bir renge sahip olan yaprakların keskin ve benzersiz bir kokusu mevcuttur. Daha sonrasında süzgeçten geçirilerek tüketilmeye hazır hâle gelmektedir. Tein ve kafein içermeyen yapısı sebebiyle çay ve kahve yerine alternatif olarak kullanılmaktadır. Kendi aroması ne kadar güzel olsa da vanilya, portakal yahut çikolata aromaları ile de tatlandırarak içen bir kesim de mevcuttur.

Rooibos Çayı Faydaları Nelerdir?

Rooibos Çayı Faydaları Nelerdir

Rooibos çayı tek başına zayıflatmasa da zayıflama sürecine yardımcı olan bir çaydır. Yağ yakımını hızlanmasına sebep olduğundan ötürü bu çayın yanında sağlıklı yiyecekler tüketilirse ve yeterince su içilirse kısa sürede büyük etkiler görülebilmektedir. Zayıflama etkisi dışında birçok faydaları da mevcuttur.

 • Rooibos çayı kişinin bedeninin rahatlamasına ve sakinleşmesine yardımcı olur. Bu sebeple strese bağlı hastalığı bulunan kişilere önerilen bitki çaylarının başında gelmektedir. Aynı zamanda uyku sorunu yaşayan bireylerin de yatmadan önce başvurduğu çaylardandır.
 • Kafein tüketmesi sakıncalı olan kişiler için de alternatif olan bir çaydır. İçeriğinde şeker bulunmaması da tüketici sayısının çoğalmasında büyük bir rol oynamaktadır.
 • Tanen maddesi demir emiliminin azalmasına sebep olan bir maddedir. Rooibos çayında ise bu madde yoktur. Bu nedenle demir eksikliği yaşayan bireylerin rahatça içebileceği bir bitki çayıdır. Yani bu çay kanserli hücre oluşumunu önlemeye yarar.
 • Yeni hücre oluşumuna destek olan rooibos çayı aynı zamanda var olan cilt hücrelerini de onarmaktadır. Bu sebeple güzellik uzmanları çayı soğutup yüze peeling yaparak cildin yenilenmesine katkı sağlanılabileceğini söylemişlerdir. Aynı zamanda yara yahut tahriş gibi durumlarda bu çayın tüketimi tavsiye edilmektedir.
 • Sindirim sistemini koruduğu gibi karaciğer yağlanmasını da önlemektedir.
 • Kan şekerin yükselmesini önlemekle kalmayıp aynı zamanda kan şekerinin dengelenmesine de katkı sağlamaktadır.
 • Bağırsakların temizlenmesine de yardımcı olur.
 • Sindirim sisteminin normal düzeyde çalışmasına fayda sağladığından ötürü hazımsızlık, şişlik gibi sorunların yaşanmasını önler.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirdiğinden dolayı soğuk havalarda tüketilmesi tavsiye edilmektedir.
 • İçinde kalsiyum, potasyum, magnezyum, bakır, florin, demir, çinko, sodyum gibi birçok vitamin mevcuttur. Aynı zamanda antioksidan açısından da zengindir.
 • Ağrı kesici özelliğinden dolayı baş, diş, eklem ağrıları olduğunda tüketilmesi tavsiye edilir. Kadınların regl dönemlerinde başvurdukları bitki çaylarının başında gelmektedir.
 • Kas ağrılarını hafiflettiği gibi aynı zamanda kemik erimesine karşı vücudun korunmasına yardımcı olur.

Rooibos Çayı Zararları Nelerdir?

Rooibos Çayı Zararları Nelerdir?

 • Demir emilimini önlediğinden dolayı fazla tüketildiğinde demir eksikliğine sebebiyet verebilir.
 • Hassas mideye sahip olanlarda mide bulantısı görülebilir.
 • Bir diğer yan etkisi ise baş dönmesidir.
 • Kanser tedavisi gören bireylerin tüketmemesi tavsiye edilmektedir.
 • Hamile olanların ise doktor kontrolünde tüketmesi önerilir.

Rooibos Çayı Nerelerde Satılır? Fiyatı Ne Kadardır?

Rooibos Çayı Nerelerde Satılır

Rooibos çayı marketlerden ve aktarlardan kolaylıkla temin edilebilir. 100 gramı ortalama 80 liraya denk gelmektedir. Aynı zamanda bu çay hazır paket çayları hâlinde de mevcuttur.

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *