Romantik Komedi Filmler Arasında Yer Alan En Sevilen 10 Yapım

Romantik komedi filmler, aslında sinema severler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.  Romantik komedi filmleri 2019 yılına damga vurduğu gibi aynı zamanda sinema tarihinin de pek çok noktasında yer almıştır. Biz de bu liste içeriğimizde tüm zamanların en iyi romantik komedi filmleri arasından 10 tanesini sizler için derlemek istedik.

Romantik Komedi Filmler Listesi

Romantik komedi filmler Türk ve yabancı sinemanın en sevilen türleri arasında yer almaktadır. Bu yazımızda tüm zamanların en başarılı ve sevilen romantik komedi filmler listemizi bulabilirsiniz.

1- Romantik Komedi Filmler: Eternal Sunshine of the Spotless Mind – 2004

fikirsiz-romantik-komedi-filmler

Charlie Kaufman, büyük olasılıkla bugün Hollywood’da çalışan en yaratıcı senaryo yazarıdır. Kaufman’ın ilk filmi ‘John Malkovich Olmak’, 1999’da gösterime girdiğinde önemli bir başarı elde etmişti. Film, aktör John Malkovich’in kendi akıllarına girmelerine izin veren bir grup arkadaşın hikayesini anlatıyordu. Garip kavramlar etrafında ilgi çekici filmler yazma konusundaki yaratıcı yeteneğini bu filmde de sergiledi.

2004 yılında Kaufman dikkatini ‘Spotless Mind Of Eternal Sunshine’ ile romantik komedi türüne çevirdi. Tipik Kaufman tarzındaki bu film standart bir romantik komedi değildi. Film, Jim Carrey ve Kate Winslet’in oynadığı, ilişkilerinde sorun yaşayan bir çiftin hikayesini anlattı. İlişkilerine bir ara vermek isteyen çift, özel bir yeni bellek tekniği kullanarak birbirlerinin anılarını silmeye karar veriyor.

fikirsiz-romantik-komedi-filmler

Kaufman’ın senaryosu çok yerindeydi ​​ve yönetmen Michel Gondry filmi ticari marka yetenekleri ile yönetti. Carrey ve Winslet de film için harika performanslar sundular, Carrey özellikle kariyerinin en iyi performanslarından birini sergiledi.

Eternal Sunshine of the Spotless Mind, Rotten Tomatoes’da % 93 puan alarak eleştirmenler tarafından büyük bir hit oldu. Seyirciler de filmi çok sevdiler ve yüksek puan verdiler. Film şu anda imdb.com adresinde 8.4 / 10 puan almış durumda.

2– Klasik Bir Yapım: Pretty Woman – 1990

fikirsiz-romantik-komedi-filmler

“Pretty Woman”, aktör Richard Gere’in imajını ve kariyerini bir gecede değiştirdi. Filmin yayınlanmasının ardından, ideal erkek imajını yeniden çizdi ve tüm dünyadaki kadınlar onun büyük bir hayranı oldular.Pretty Woman, bazı sosyal etkinlikler için eskort hizmetlerine ihtiyaç duyan güçlü bir işadamı olan Gere tarafından canlandırılan Edward Lewis’in hikayesini anlattı. Julia Roberts tarafından oynanan fahişe Vivian Ward’ı kiraladıktan sonra, Lewis kısa zaman içinde Ward’a aşık olduğunu fark eder ve bu durum çeşitli olayların gelişmlesine yol açar.

Pretty Woman pek çok şeye sahipti. Bunlarda ikisi ise J.F. Lawton’ın harika senaryosu ve yönetmen Garry Marshall’ın zekice yönetimi.

Film, Rotten Tomatoes’da % 62 gibi orta derecede bir puan alan eleştirmenlerle iyi bir şekilde ilerlerken, romantik komedi türünün sevenleri için ayrı bir yere kondu. Bugün, Pretty Woman şimdiye kadar yapılmış en iyi romantik komedi filmlerinden biri olarak kabul edilir.

3− Unutulmaz Yapımlardan: 10 Things I Hate About You −1999

fikirsiz-romantik-komedi-filmler

“The Taming of the Shrew”, Shakespeare’in en ünlü oyunlarından biridir. Komedi türünde olan bu oyun Verona’da yaşayan bir grup arkadaşın romantik aksiliklerinin hikayesini anlattı. 1999’da ’10 Things I Hate About You’ Shakespeare’in şaheserini modern bir uyarlamasıyd. Film, sıkıntılarıyla mücadele eden bir grup gencin hikayesini anlattı. Heath Ledger, Julia Stiles, Joseph Gordon-Levitt ve o zamandan beri Hollywood’da büyük başarı elde eden diğer genç aktörler bu filmde oynadılar.

10 Things I Hate About You inanılmaz derecede iyi yazılmış bir filmdi. Yazarlar Karen McCullah Lutz ve Kirsten Smith, Shakespeare’in oyununu harika yapan unsurlardan ödün vermeden modern döneme çevirme konusunda mükemmel bir iş çıkardılar. Film aynı zamanda Gil Junger tarafından iyi bir şekilde yönetildi. Ledger ve Gordon-Levitt’in özel sahnelerinin de olduğu tüm oyuncu kadrosu mükemmel performanslar sergiledi.

Eleştirmenler filme Rotten Tomatoes’da % 61 ile ortalamanın üzerinde bir puan verirken, seyirciler filmi çok sevdiler ve sinemalarda uzun bir süre izlediler. Film şu anda imdb.com’da 7.2 / 10 olarak değerlenidiliyor.

4– Kült Romantik Komedi: High Fidelity – 2000

fikirsiz-romantik-komedi-filmler

Nick Hornby’nin ‘High Fidelity’ kitabı genellikle şimdiye kadar yazılmış en iyi İngiliz romanlarından biri olarak kabul edilir. 1995 yılında yayınlanan kitap hızla dünya çapında bir milyon kopya sattı ve eleştirmenler onu yılın en iyi kitaplarından biri olarak adlandırdı. 2000 yılında, yönetmen Stephen Frears, Hornby’nin romanını sinemaya uyarlamak zor görev üstlendi. Filmin senayosunu dört yazar yazdı. D.V. DeVincentis, Steve Pink, John Cusack ve Scott Rosenberg. Aynı zamanda Hornby danışman olarak da görev yaptı. Sonuç, şimdiye kadar yapılmış en keskin, iyi yazılmış, iyi bir şekilde bir araya getirilmiş romantik komedilerden biriydi.

High Fidelity, kız arkadaşı Laura ile ayrıldıktan sonra orta yaş krizine giren bir plak dükkanı sahibi John Cusack tarafından canlandırılan Rob Gordon’un hikayesini anlattı. Film, Gordon’un hayatında işlerin nerede yanlış gittiğini keşfetmek üzerine kuruluydu. Cusack, Gordon rolünü mükemmel bir şekilde oynadı. Gordon’u tamamen somutlaştırdı ve bugüne kadarki en iyi performanslarından birini sergiledi. Destekleyici aktörler Jack Black, Iben Hjejle, Catherine Zeta-Jones, Joan Cusack ve Todd Louiso da filmde harikaydı.

fikirsiz-romantik-komedi-filmler

High Fidelity, Rotten Tomatoes’da etkileyici bir şekilde eleştirmenler tarafından % 91 oranında bir oy aldı. Film şu anda imdb.com’da 7.6 / 10 dereceye sahip.

5– Eğlence Tam Gaz Diyenlere: Love Actually – 2003

fikirsiz-romantik-komedi-filmler

Yazar / yönetmen Richard Curtis, romantik komedi türünün en harikalarından biridir. Kariyeri boyunca şimdiye kadar yapılmış en büyük romantik komedileri yönetti ve yazdı. Love Actually, 2003 yılında vizyona giren, Curtis’in en iyi filmlerinden biridir. İngiliz sinemasındaki yıldız oyuncuların yer aldığı film, Noel’e kadar aşk hayatlarıyla mücadele eden dört çiftin hikayesini anlattı. Curtis, film için mükemmel bir senaryo yazdı ve yönetti. Filmin kadrosu da büyük performanslar çıkarmayı başardı.

Love Actually, Rotten Tomatoes’da eleştirmenler tarafından % 63 oranında bir oy aldı. Ancak seyirciler filmi sevdi ve imdb.com’da filmi 7.7 / 10 olarak derecelendirdi.

6– Sevimli Romantik Komedi: Four Weddings and a Funeral – 1994

fikirsiz-romantik-komedi-filmler

 

‘Love Actually’ ile olan başarısından önce Richard Curtis, 1994 yılında ‘Four Weddings and a Funeral’ de dahil olmak üzere bir dizi başarılı TV şovu ve filmi yazdı. Sadece 4,5 milyon dolarlık küçük bir bütçeyle çekilen Four Weddings and a Funeral, Andie McDowell’in oynadığı Carrie ile ona aşık olan Hugh Grant’in oynadığı Charles’ın hikayesini konu aldı.

Four Weddings and a Funeral beklenmedik bir başarı yakaladı. % 96 puan alan film eleştirmenlerin inanılmaz derecede hoşuna gitti ve tüm dünyada 245 milyon dolardan fazla kazanarak gişe rekoru kırdı. Bu da onu tüm zamanların en başarılı İngiliz filmi haline getirdi. Şu anda imdb.com adresinde 7.1 / 10 olarak değerlendirilmiştir.

7– Sıcacık Bir Aşk Hikayesi: When Harry Met Sally… – 1989

fikirsiz-romantik-komedi-filmler

Romantik komedi türü 80’lerde bir uğursuzun ortasındaydı. Her yerde film severlerin dehşete düşmesi için Hollywood, sıkıcı ve formülik romantik komediler yayınlamaya başlamıştı. 1989’da When Harry Met Sally… bir şeyleri değiştirdi. Nora Ephron tarafından yazılan ve Rob Reiner tarafından yönetilen, When Harry Met Sally…, seksin ilişkilerini mahvedebileceğinden korkan Billy Crystal ve Meg Ryan’ın oynadığı iki arkadaşın hayatını konu alıyordu.

Ephron’un senaryosu esprili ve sıkıydı. Crystal ve Ryan iki baş rol oyuncusu Harry ve Sally rolündeydi. İki oyuncunun sergilediği oyunculuğu izlemek oldukça keyifliydi.Eleştirmenler genel olarak filmden zevk aldılar ve Rotten Tomatoes’da % 88 gibi yüksek bir puan verdiler. Seyirciler ise filmi 1989 yılının en iyi filmlerinden bir tanesi olarak seçtiler.

8– Yetmişlerin Romantik Komedi Filmler Favorisi: Annie Hall – 1977

fikirsiz-romantik-komedi-filmler

Woody Allen uzun ve ünlü bir kariyere sahip. Yazar / yönetmen geçtiğimiz kırk yılda onlarca film yayınladı, bunların çoğu şimdiye kadar yapılmış en iyi filmlerden bazıları olarak kabul ediliyor. 1977’de vizyona giren ‘Annie Hall’ Allen’ın filmografisinde tartışmasız en iyi film. Allen’ın yazdığı, yönettiği ve oynadığı Annie Hall, Diane Keaton’ın canlandırdığı Annie Hall ve ona aşık olan Allen’ın canlandırdığı Alvy Singer’ın hayatını konu alıyordu.

En romantik komedilerde ilişkilerin gerçekliğinden uzaklaşırken, Annie Hall aşk hakkındaki gerçeği ortaya koydu. Allen ve Keaton’ın kimyası inanılmazdı ve çifti ekranda izlemek büyük bir zevkti. Allen’ın tarzı da filmin hikayesini anlatmak için kullanılan birçok görsel ve benzersiz sinema teknikleriyle mükemmeldi.

fikirsiz-romantik-komedi-filmler

Annie Hall, Rotten Tomatoes’da eleştirmenlerden % 98 oranında inanılmaz bir puan aldı. İzleyiciler de imdb.com’da 8.2 / 10 puan ile filme oldukça yüksek bir puan verdiler.

9– Seri Halindeki Romantik Komedi Filmler: Bridget Jones’s Diary – 2001

fikirsiz-romantik-komedi-filmler

Helen Fielding’in 1996 tarihli romanı Bridget Jones’s Diary, tüm dünyada büyük bir hit oldu. Kişisel bir günlük tarzında yazılmış roman, Londra’da bekar yaşamla mücadele eden otuz yaşında bir kadın olan Bridget Jones’un hayatını detaylandırdı. Roman, dünya çapında 2 milyondan fazla kopya sattı ve peşinden devam romanları da geldi. 2001’de ‘Bridget Jones’s Diary’, Fielding’in romanının büyük ekrana uyarlanmasıydı.

Yönetmen Sharon Maguire, oyuncu Renée Zellweger’e isimsiz ana karakteri oynamak için görev verirken, Hugh Grant ve Colin Firth, iki aşığı oynamak için filmde rol aldılar. Bridget Jones’s Diary, dayandığı romanın hissini mükemmel bir şekilde yakaladı ve Zellweger, titiz ana karakter olarak mükemmel bir performans sergiledi.

fikirsiz-romantik-komedi-filmler

Eleştirmenler, Rotten Tomatoes’da % 81 puan alan filmden keyif aldılar. Özellikle Zellweger, sonunda 2002 Oscar’larında ‘En İyi Kadın Oyuncu’ adaylığı ile eleştirmenlerden büyük miktarda övgü aldı. Film, erkek izleyicilerin dikkatini çekemese de, tüm dünyadaki kadın izleyiciler arasında oldukça popüler oldu. Bugün, film genellikle şimdiye kadar yapılmış en iyi romantik komedilerden biri olarak kabul edilir.

10– Fransız Romantik Komedi Filmler: Amélie – 2001

fikirsiz-romantik-komedi-filmler

Amélie, 2001’de vizyona girdiği zaman beklenmedik bir ses getirdi. Fransız yönetmen Jean-Pierre Jeunet tarafından yönetilen film, Avrupa indie film endüstrisinde bir ün kazandı ancak birkaç kişi filmin çok ses getirmeyeceğinde hemfikirdi. Ancak, Amélie beklenmedik bir şekilde ses getirdi ve insanların ilgisini çekti.

Amélie’de, Paris’te yaşayan sessiz ve utangaç bir garson olan Amélie Poulain’i Fransız aktris Audrey Tautou canlandırıyordu. Film, sevginin mutluluğunu keşfederken çevresindeki insanlara yardım eden Poulain’in hayatı üzerine kuruluydu. Amélie mükemmel bir romantik komedidir. Yönetmen Jean-Pierre Jeunet, Paris’in güzelliğini mükemmel bir şekilde yakalarken, yazar Guillaume Laurant’ın diyaloglarını dinlemek bir zevkti. Audrey Tautou, tıpkı filmin diğer oyuncuları gibi kariyerinin de en iyi performansını sergiledi.

fikirsiz-romantik-komedi-filmler

Amélie, klasik bir film ve tüm dünyada film severlerin gözdesi haline geldi. Şu anda imdb.com’da 8.5 / 10 derecesine sahip ve genellikle birçok kişi tarafından şimdiye kadar yapılmış en iyi romantik komedi olarak kabul edilir.

Bu yazımızda tüm zamanların en başarılı 10 romantik komedi filmini sizlerle paylaştık. Romantik komedi sinemasına bu öneriler sayesinde bir hayli aşina olabilirsiniz. Bunun yanında sitemizde yer alan “Girişimcilerin İzlemesi Gereken Filmler” yazımıza da göz atabilirsiniz.

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *