Recep İvedik Filmleri 6 Seri İncelemesi

Türk sinemasının efsanevi karakteri olan Recep İvedik filmleri serisini incelemek üzere bir rehber hazırladık. Serinin tüm filmlerini, oyuncularını, konusunu, hasılat ve izleyici durumlarını, İMDB puanını gibi pek çok noktaya değindik. Gelin şimdi bu değişik ve aykırı karakterimizin maceralarına yakından bakalım.

Recep İvedik serisinin ilk adımının atıldığı ve izleyenleri gülme krizine sokan o muhteşem serinin ilk filmidir. Şahan Gökbakar serinin ilk filminde karşımıza Güngören ilçesine bağlı ve oranın dobralığını almış bir kişiliği canlandırmaktadır. Görünüşü, giyimi ve kaba lafları ile kendini her ortamda belli etmektedir. Filmde yer alan argo kelimeler nedeniyle bir kısım tarafından eleştirilse de oldukça yerinde tepkileri ve lafları ile pek çok kesimi de kendisine hayran bırakmayı başarır. Bunun neticesinde de gişe de çok iyi rakamlar elde eder. Şahan Gökbakar, yönetmenliği kardeşi Togan Gökbakar’a emanet ediyor. Filmin başrolünde ise Fatma Toptaş ve Tuluğ Çizgen, Şahan Gökbakar’a eşlik ediyor.

Recep İvedik 1 Film İncelemesi

fikirsiz_recep-ivedik-film-serisi-incelemesi

Recep İvedik 1 konusu ise şu şekilde şekilleniyor. Recep bir gün yolda yürürken hemen önünde hareket eden bir adam cüzdanını düşürür. Bunu uzaktan gören Recep, baka yönden bir adamın oraya doğru koştuğunu ve cüzdanı alıp kaçmaya yeltendiğini görür. Ancak Recep her zamanki gibi hemen yanlışa müdahale ederek adamı yakalar ve güreşmeye başlar. Cüzdanını düşüren adam ise bunlardan habersiz bir şekilde yoluna devam eder. Mücadeleyi kazanan Recep cüzdanı almayı başarır ama tam sahibine vermek üzere döndüğü sırada adamı orada bulamaz.

Çaresiz cüzdanla birlikte eve dönen Recep, en büyük hobisi olan televizyon karşısında çekirdek çitlemeye başlar. Bu sırada haberlerde cüzdanını kaybeden Antalyalı bir iş adamı ile ilgili bir habere denk gelir. Adamı görür görmez tanıyan Recep, cüzdanı teslim etmek üzere hiç vakit geçirmeden Antalya’ya doğru harekete geçer.

Yolculuk sırasında bütün sorunları ve komik olayları üzerine çeken Recep, nihayetinde Antalya’ya ulaşmayı başarır. Cüzdanın sahibinin adının Muhsin olduğunu ve bir otel sahibi olduğunu öğrenen Recep, cüzdanı teslim eder ve görevini tamamlama sevinciyle İstanbul’a dönmek için oradan ayrılır. Ancak otelden çıkarken bir sürprizle karşılaşır. Çok eski zamanlarda hayran olduğu Sibel’i bir tur otobüsünden inerken görür.

Sibel’i gören Recep’in tüm duyguları depreşir ve bu durumda İstanbul’a dönemeyeceğini anlar. Antalya’da kalan Recep’in tek hedefi Sibel’e kendini beğendirmekti. Tabi sorunsuz bir an olması düşünülemezdi. Recep, Sibel’e aşıktı ama Sibel’in bundan haberi olmadığı gibi onu hatırlamıyordu bile. Ama Recep ne yapıp edip kendisini ona hatırlatmak ve beğenisini kazanmakta kararlıydı.

22 Şubat 2008 tarihinde ekranlara çıkan  film İMDB sitesinde 4.6 puan almayı başarmıştı. Gişede ise 4.300.000 kişi tarafından izlenmiş olup, 30.172.530 lira gibi çok yüksek bir hasılata ulaşmıştı. Bununla birlikte uzun bir süre zirvede kalmayı başarır.

Recep İvedik 2 Film İncelemesi

fikirsiz_recep-ivedik-film-serisi-incelemesi

Recep İvedik 1 filminde yakalanan büyük başarı sonucunda çok ara vermeden serinin ikinci filmi için çekimlere başlayan Şahan Gökbakar, 13 Şubat 2009 yılında İvedik 2 filmini vizyona çıkarttı. Yönetmen koltuğunu yine kardeşi Togan Gökbakar’a bırakırken, oyuncu kadrosunda ufak tefek değişiklikler oldu. Zeynep Çamcı ve Asiye Dinçsoy bu kez başrollerde Şahan Gökbakar’a eşlik ettiler.

Konusu ise yine her zamanki gibi paratoner misali sorunları çekmesi ve hep bir şekilde o olaylardan sıyrılmayı başarması anlatılıyor. Recep filmlerinde çoğu zaman izleyenleri kahkahaya boğsa da bazı sahnelerde inanılmaz konuşmalar ve düşünceler ile çok farklı anlamlara ve duygulara sokuyor. Bu bölümde çılgın ve sorunlu karakterimizin babaannesiyle yaşadığı hayatı konu ediniyor. Yaşça ileride olan babaannesi oldukça dinç ve güçlü bir kadındı. Aynı zamanda oldukça tuhaf davranışları ve istekleri de vardı.

Babaannesi Recep’in adam olmasını çok istemektedir. Onun br iş sahibi olması, düzgün bir şekilde çalışması, sevgili bulması, evlenmesi, onu sevmesi ve mutlu olmasını ister. Tabi bu Recep için çok uzak şeylerdi ve bunlar aslında Dünya’ya bela olmaktan başka bir şey değildi. Ancak babaannesini kırmayan Recep, onun sözünü dinleyerek iş aramaya başlar. Ancak bulduğu tüm işlerde yaşadığı şeylerden dolayı ve dilini tutamadığı için sürekli kovulur. En son çare kuzeni Hakan’a gitmekte bulur. Büyük bir danışmanlık şirketinin sahibi olan ve aslında bir bakıma Recep’in de ortak olduğu yerde çalışmak ister. Hakan bunu çok istemese de Recep onu bir şekilde tehdit ederek ikna etmeyi başarır. Ancak çalışmaya adapte olmakta zorlanan Recep, şirkette hiç olmadık işlere bulaşır.

Bu filmin çekimleri ağırlıklı olarak Antalya’da yapılmıştır. Çekimlerin bazı sahneleri Üsküp ve İstanbul’da yapıldı. İMDB sitesinden bilgilere göre film 4.2 puan ortalamaya ulaşır. İlk filmde yakaladığı izleyici sayısına ulaşmayı başaran filmde 4.300.000 kişi Recep İvedik 2 filmini izledi. Toplamda 33.500.000 lira hasılat kazancını arttırmayı başardı.

Recep İvedik 3 Film İncelemesi

fikirsiz_recep-ivedik-film-serisi-incelemesi

Recep İvedik filmi başarısı devam ettikçe Şahan Gökbakar hiç ara vermeden bir sonraki filmin çekimine başlıyordu. İlk iki filmden fazlasıyla beklediğini alan Şahan Gökbakar, çok kısa bir zamanda serinin üçüncü filmini çeker. 12 Şubat 2010 tarihinde Recep İvedik 3 filmi büyük umutlarla ve aynı kahkaha tufanı parolası ile vizyona girer. Sıra dışı ve bir o kadar da çılgın olan karakterimiz Recep İvedik’e hayat veren Şahan Gökbakar’a başrollerde bu sefer Zeynep Çamcı, Oktay Dener, Turgut Tunçalp ve Metin Şentürk eşlik ediyor.

Filmin Konusu

3. filminde babaannesini kaybettiğini öğrendiğimiz Recep hayatta artık çok yalnız kalmıştır. Bu yalnızlık onu yemiş bitirmiş ve depresyona sokmuştu. Kendisini toparlamakta zorluk çeken Recep, yine kendince davranış ve tavırları ile izleyenleri bu anda bile güldürmeyi başarıyordu. Ancak rüyalarında ki kabus artık onu dayanamaz bir noktaya getirir. Bu kabuslara son vermek için aklına gelen her türlü yöntemi denemeye başlar. Mahalledeki kadınları toplayıp aklını meşgul etmek isteyen Recep, onlarla dedikodu yapar, günler yapar. Psikologlara gider, cinci hocaya kadar gider ama nafile hiçbir şey o kabusları engelleyemez.

Bir gün evde oturmuş depresyonlu bir şekilde çekirdeğini çitlerken kapı çalar. Karşısında hiç tanımadığı bir kız vardır ve ona akrabası olduğunu söyler. Zeynep adındaki bu kız, İstanbul’a okumaya gelmiştir ve kalacak yeri yoktur. Recep, bu halde kimseyi çekemeyeceğini söyleyerek kabul etmese de Zeynep onu ikna etmeyi başarır. Zeynep eve girer girmez, bu halde insanın depresyona girmesi çok normal olduğunu düşünerek, öncelikle evi toplayıp, ardından da Recep’i depresyondan çıkarmaya çalışacaktır.

3. filmi yapımcılığı Faruk Aksoy tarafından yapılmaktadır. İMDB puan ortalaması önceki filmlere nazaran düşerek 4.0 puana geriler. Bunun en büyük sebeplerinden biride 3 yıl içinde 3 film çekilmiş olması olarak görülebilir. Seyirci sayısında da oldukça büyük bir düşüş yaşanırken 3.300.000 gibi bir izleyici sayısına ulaşır. Gişede de 28.000.000 lira hasılat elde ederken, seriye bir müddet ara vermenin doğru olacağını düşünür.

Recep İvedik 4 Film İncelemesi

fikirsiz_recep-ivedik-film-serisi-incelemesi

2008 yılında başlayan serüven uzun bir aradan sonra kaldığı yerden devam ediyor. Serinin dördüncü filmi Recep İvedik 4 ile yine aşırı komik sahnelere hazırlıklı olun. Üçüncü filmde gelen düşüş ile ara vermenin ve karakterin biraz özlenmesinin doğru olacağını düşünen yapımcılar ne kadar haklı olduklarını bu filmde görürler. 21 Şubat 2014 yılında vizyona giren serinin dördüncü filmi belki de şu ana kadar ki en iyi film olmuş diyebiliriz. Filmin yönetmen koltuğu yine değişmiyor. Şahan Gökbakar’ın kardeşi görevine devam ediyor. Film başrollerinde Şahan Gökbakar’a eşlik eden oyuncular ise İrfan Kangı ve Cem Korkmaz olarak belirlenmiş. Bu kez oyuncu kadrosu da oldukça yetenekli isimler ile donatılmış. Ali İhsan Varol, Barış Bulut, Serkan Sağdıç, Gülşah Yanaş gibi oyuncular kadroda bulunuyor.

Filmin Konusu

 Film konusu ise gündemi yakından takip eden bir konu olmuş. Recep, mahalle kültürünü seven ve bu yüzden çocuklarla vakit geçirmeye alışkın olması nedeniyle onların takımına antrenörlük yapmaktadır. Takımın antrenman yaptığı ve top oynayabildiği sayılı alan bulunurken, bunlardan birisini bir yatırımcı almak ister. Ancak bizim mahalle kültürüne aşık olan karakterimiz çocuklar için orayı sonuna kadar savunur. Ancak savunması da bir yere kadar. Çünkü elinden sadece onlara kaba kuvvet göstermek ve pislik yapmaktan başka hiçbir şey gelmez. Tek yol vardır o parayı bulup, araziyi onlardan önce satın almak. Ancak asıl sorunun büyüğü de buradaydı.

Daha iş bulamayan Recep, o arsanın parasını nereden bulacaktı. Mahalleliye danışır ama bir şey çıkmaz. Kredi çekmek için bankaya gider ama kredi vermezler. Böbreklerini satmayı düşünse de alıcı bulamaz. Yani hiçbir şekilde para bulamaz ama aklına bir fikir gelir. Survivor yarışmasına katılarak, büyük ödülü alıp, o arsayı alacaktır. Bunun için yarışmaya başvurur ve Maldivlere gider. Orada adayı birbirine katan Recep, izleyenleri gülmekten kırıp geçirir.

Film için verilen kararın doğru olduğunu görüyoruz. Çok sık ara ile çekilen filmlerden sonra verilen ara filmi daha değerli hale getirdi. Serinin dördüncü filminde 7.300.000 gibi yüksek bir seyirciye ulaşarak rekor kırar. Hasılat ise 72.000.000 lira olurken, İMDB sitesinde ki puanın düşmesi siteye olan doğruluğu da sorgulattı.

Recep İvedik 5 Film İncelemesi

fikirsiz_recep-ivedik-film-serisi-incelemesi

Recep İvedik 5 film kendini özlettirerek verdiği 3 yıllık aradan sonra 16 Şubat 2017 tarihinde vizyona çıktı. Her filmde gündeme yakın bir konu işlemeye özen gösteren Şahan Gökbakar, Survivor’dan sonra yine bir spor müsabakası konulu filmi ile sinema severlerin karşısına çıktı.

Bu filminde Recep, her zamanki gibi büyük bir soruna neden olur ama çözümünü de yine kendisi bulur. Mahallesinde bulunan ve çok sevdiği şoför İsmet ölür. Taziye evine gittiğinde İsmet’in çok önemli bir görevi olduğunu ve bunu tamamlayamadan hakkı rahmetine kavuştuğunu öğrenir. Onun tamamlayamadığı görevi Recep tamamlamak ister ve yanına Nurullah’ı da alır.

Görevi alan Recep, yolculuğun kısa süreceğini düşünür. Ancak taşıdıklarının Avrasya Gençlik Oyunlarına katılacak genç milli takımdan oluştuğunu anladığında bu maceranın uzun olacağını görür. Şampiyona Makedonya’nın Üsküp kentinde yapılacaktı ve uzun bir yolculuk onları bekliyordu.

Recep, yolda giderken milli takıma moral olsun, güç olsun diye kuru fasulye yapar ve hepsine yedirir. Ancak tüm oyuncular yediklerinden zehirlenirler ve takımın başkanı oyuncularını şampiyonadan çekmek zorunda kalır. Ancak Recep açtığı sorunu düzeltmek için buna izin vermez ve başkanlığı geçici süreyle devralır. Ancak ortada takım yoktu ve bunun içinde kamyoncu arkadaşlarını arayarak hepsini bu oyunlara katılması için çağırır. Sonrası ise malum o sahneler izleyenleri kırıp geçirir.

 İvedik 5 filminde de yönetmen değişmezken, Togan Gökbakar ile devam edilmiştir. Film başrollerinde Şahan Gökbakar ile Orkan Varan ve Deniz Ceylan bulunmaktadır. Recep İvedik 5 filmi yine seyirci sayısını arttırmayı başararak 7.437.050 kişiye ulaştı. Gişe hasılatı ise 85.986.157 lira oldu. İMDB sitesinden alınan verilere göre 13.624 kişi oy kullanırken bunların ortalaması 3.3 olarak ortaya çıkmış.

Recep İvedik 6 Film İncelemesi

fikirsiz_recep-ivedik-film-serisi-incelemesi

Serinin son filmi olan 6 filmi yine farklı bir konu ile karşımıza çıkıyor. Recep, evinde otururken kargo ile gelen davetiye ile adeta kendinden geçer. Konya’da yapılacak kuru fasulye festivaline davet edilen Recep, bu sevincini en yakın arkadaşı olan Nurullah ile paylaşmak için kahveye koşar. Beraber Konya’ya gitmek için onu ikna etmekte zorlansa da sonunda başarır ve Nurullah’a biletler için rezervasyon yapmasını söyler. O da acenteci olan kuzenini arar ve yer ayırttırır. Ancak telefonda yaşanan sorun nedeniyle Konya yerine Kenya’ya bilet alırlar.

Uçağa binip, yaklaşık 2 saat havada kalınca Recep şüphelenmeye başlar. Uçak görevlisine neden hala inemediklerini sorduğunda ise yanlış yere gittiklerini anlarlar ama iş işten çoktan geçmiştir. Mecburen Kenya’ya inen ikili orada inanılmaz maceralar bekler. Tur ekibine katılan ikili büyük göçü izlemek üzere çöl ortasına giderler. Ancak bir şekilde gruptan ayrı düşen ikili, eve dönme çareleri ararken kendilerini bir kabilenin ortasında bulurlar. Onları öldürmek isteyen kabile reisine bir anlaşma teklif eden Recep, hayatta kalmak için yine kendi yöntemlerine başvurur.

Recep İvedik 6 filmi her zaman Şubat ayında gösterime girerken bu sefer bir farklılık yaparak 8 Kasım 2019 tarihinde vizyona çıktı. Gökbakar kardeşler yine yerlerini korurken, başrol oyuncuları olarak Nurullah Çelebi ve Somer Karvan belirlenmiş. Henüz gösterimde 6 ayını doldurmuş olması nedeniyle İMDB oylarında sadece 3.870 oy bulunuyor ve 2.8 ortalamaya sahip durumda. Güncel veriler olmasa da ilk 3 ayda 4 milyon izleyici sayısına ulaşmayı başaran ve buna karşı 68 milyon civarı bir hasılata ulaşan film yeni bir rekora doğru koşuyor diyebiliriz.

 

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *