Protein Diyet Nedir? Uygulama Adımları Nelerdir?

Fazla kilolarından şikayetçi olup da kilo vermek isteyenlerin başvurdukları ilk diyetlerden biri olan protein diyet ile kilo vermek mümkündür. Kısa süre de fazla kilolarından kurtulmak isteyenlerin hızlı bir şekilde kilo vermelerine katkı sağlamaktadır. Hem kilo vermek hem de formda kalmak için sıklıkla tercih edilen bu diyet sayesinde kişiler aç kalmadan zayıflamayı başarmaktadırlar. Kısa zamanda kilo vermek isteyip aynı zamanda da aç kalmak istemeyenlerin tercihi olan bu diyet ile sıkça acıkmalara son verilmektedir.

Vücudundaki fazlalıklardan kurtulurken bir yandan da aç kalmak istemeyenlerin başvurduğu diyetler arasında bu diyet öne çıkmaktadır. Özellikle sporcuların ve hızlı bir şekilde kilo vermek isteyenlerin odağında olan bu diyet protein tüketimine dayalı olarak oluşturulmaktadır. Yüksek proteinli yiyeceklerin yer aldığı diyet listeleri sayesinde kişiler insülin direncine karşıda gerekli önlemleri almış olmaktadır. Proteinli yiyeceklerin olduğu diyet programları sayesinde kişiler sık sık acıkma problemi yaşamaktan uzak durarak hızlı bir şekilde zayıflamaya başlamaktadır. Protein diyeti zararları tartışılmakla birlikte uzman eşliğinde diyetin uygulaması daha yararlı olmaktadır.

Protein Diyet ile Formda Kalın

fikirsiz_protein-diyet-nedir-uygulama-adimlari-nelerdir

Diyet ile sağlıklı bir şekilde verilen kilolar zaman içerisinde geri alınmadığı için zayıflamak isteyenler tarafından çokça tercih edilmektedir. Hızla verilen kilolar bu diyet sayesinde hızlı bir şekilde geri alınmadığından formunu korumak isteyenler içinde özellikle ideal olmaktadır. Son zamanlarda popülaritesi gittikçe artan proteinli programlar sayesinde bireyler karbonhidratlı yiyecekleri azaltarak proteinli yiyeceklere yönelmektedir. Düşük karbonhidratlı ve yüksek proteinli diyet yani Saf protein diyeti programları son yıllarda oldukça revaçta olan seçimler arasında yer almaktadır.

Protein değeri yüksek besinlerin tüketilmesi ile daha rahat kilo verildiği ve verilen kiloların da zaman içerisinde geri alınmadığı gözlemlenmektedir. Ancak bu diyet uygulanırken programın beslenme dengesinin iyi bir şekilde ayarlanması gerekmektedir. Protein içerikli besinler aynı zamanda yağ ve kolesterol de bulundurduklarından kullanımlarına dikkat edilmesi gerekli olacaktır. Kilo vermek isteyip de böbreklerin ve damarların bu yüksek proteinli yiyecekler ile zarar görmesini istemiyorsanız ölçülü ve düzenli diyet programı oluşturmak son derece faydalı olacaktır.

[irp posts=”9222″ name=”Diyet Modasına Aldanıp Sağlığınızı Kaybetmeyin”]

Formda kalmak için tercih edilen protein bazlı diyet ile oluşturacağınız günlük menülerinizde yağsız olan besinleri tercih etmek en doğru hamle olacaktır. Bu diyet programlarında yağsız protein besinlerinin tüketilmesi son derece önemlidir. Özellikle bu yiyeceklerin özünde yağ bulunduğundan ayrıca kızartılarak ya da ekstra yağ eklenerek tüketilmesi de oldukça yanlış bir davranıştır. En iyi protein kaynakları arasında bulunan balık, yağsız süt ve süt ürünleri ile yağsız etler diyet programında oluşturulan listelerin olmazsa olmazları arasında yer almaktadır. Bu besinlerin tüketimi ölçülü ve kararında olduğu müddetçe formda kalmanızdaki rolleri oldukça başarılı olacaktır.

Protein Diyet Nasıl Yapılır?

fikirsiz_protein-diyet-nedir-uygulama-adimlari-nelerdir

Protein diyet; et, tavuk, balık, süt, yoğurt ve yumurta gibi zengin besin değerine dayalı besinlerin toplamından oluşmaktadır. Ayrıca bu diyet yağ, karbonhidrat ve şeker gibi besin öğeleri açısından ise oldukça düşük oranlara sahiptir. Yüksek protein diyeti, metabolizmanın hızlı bir şekilde çalışmasını sağlayarak bazı şok diyet programları gibi sadece ödemi atmayıp aynı zamanda yağ yakımını da artırdığından hızlı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olmaktadır. Böylelikle verilen kiloların kalıcılığı da sağlanmış olmaktadır.

Proteinler vücuttan atılırken, yağların ve karbonhidratların sindirilmesine oranla iki kat daha fazla enerji harcandığından kalorileri yakmak çok daha kolay olmaktadır. Kas ve kemiklerin destekleyicisi olan proteinler uygulandıkları diyet programların da hızlı bir şekilde kilo verilmesini sağlamaktadır. Diğer diyet programlarına göre kasları ve kemik dokularını da koruduğu ve geliştirdiği göz önünde bulundurulursa oldukça etkili bir diyet halini almaktadır.

[irp posts="9222" name="Diyet Modasına Aldanıp Sağlığınızı Kaybetmeyin"]

Protein diyet programlarında dikkat edilmesi gereken bir iki nokta dışında tercih edilmesinde bir sakınca bulunmamaktadır. Yine de Protein diyeti Diyetisyen tarafından gözden geçirilmesi bireylerin yararına olacaktır. Kısa ve hızlı bir şekilde kilo verdirmeyi amaçlayan bu diyet programı içerisinde, kırmızı ve beyaz et, yumurta, süt ve süt ürünleri, yoğurt ve baklagillerin kullanımı ölçülü olduğu müddetçe serbest bırakılmaktadır. Ancak karbonhidrat, şekerli gıda ve içecekler ile şeker oranı yüksek olan meyvelerden uzak durulması gerekmektedir.

Kısa Zamanda Hızla Kilo Verdiren Proteinli Diyet Listesi

fikirsiz_protein-diyet-nedir-uygulama-adimlari-nelerdir

Diyet programının içeriğine geçmeden önce dikkat edilmesi gereken en önemli husus, bu programın uzman doktor tarafından tavsiye ediliyor olmasıdır. Uzman doktorlar tarafından önerilen diyet sizin değerleriniz kontrol edilerek o değerlere uygun bir liste oluşturulması ile uygulanmalıdır. 3 gün sürecek olan ve aralıklı olarak uygulanacak bu diyet için gerekli olanları sizler için sıralayacağız.


1.Gün

  • Sabah kalkar kalkmaz 1 su bardağı ılık su için,

Sabah: 3 yemek kaşığı yulaf,

3 yumurtanın akı ile yapılmış omlet,

4 adet biber ( yeşil veya kapya biber olabilir),

Bol yeşillik,

Şekersiz çay,

Öğlen: 4 adet yağsız veya az yağlı kıyma ile yapılmış ızgara köfte,

Bol yeşillikli salata,

Ara öğün: Bir kase yağsız sütten yağılmış yoğurt,

10 adet çiğ badem veya ceviz içi,

Akşam: 1 kase tercihinize göre hazırlanmış çorba,

Bol yeşillikli salata


  1. Gün
  • Kahvaltıdan önce 1 su bardağı ılık su,

Sabah: 1 adet haşlama yumurta,

Tuzsuz lor peyniri veya çökelek,

Bol yeşillik,

Şekersiz yeşil çay,

Ara öğün: 3 adet ceviz içi veya 10 adet çiğ badem,

Öğlen: 1 küçük porsiyon ızgarada yapılmış balık,

Roka salatası,

Akşam: 1 kase tercihe göre çorba,

Yeşil salata


  1. Gün
  • Uyanınca 1 su bardağı ılık su için,

Sabah: 3 adet yumurta (haşlama veya omlet şeklinde olabilir),

1 yemek kaşığı lor peyniri veya çökelek,

2 demet kadar maydanoz,

Yeşil biber,

Şekersiz çay,

Ara öğün: 1 su bardağı yağsız yoğurttan yapılmış ayran veya kefir,

Öğlen: Izgarada hazırlanmış tavuk göğsü,

Bol yeşillikli salata

Akşam: 1 kase yağsız yoğurt içerisine 5 yemek kaşığı yulaf, tercihe bağlı olarak şeker oranı düşük 1 adet meyve, 1 adet ceviz içi, 1 çay kaşığı kadar toz tarçın, 1 tatlı kaşığı kadar keten tohumu karıştırılarak yağ yakımını hızlandıran kür tüketilmelidir.

fikirsiz_protein-diyet-nedir-uygulama-adimlari-nelerdir

3 günde 2 ile 3 kilo arasında kilo verdirmeyi amaçlayan protein diyet ile sağlıklı zayıflama mümkün olmaktadır. Bu diyette dikkat edilecek noktalardan biri öğün arasındaki zaman ayarının 5 saat olmasının gerekliliğidir. Ayrıca bu diyet bireyleri su içmeye yönlendirdiği içinde bol bol su tüketilmesine özen gösterilmelidir. Son olarak diyet içerisinde pek bulunmasa da gün içerisinde şekersiz çay, kahve veya yeşil çay da tüketmenizde bir sakınca bulunmamaktadır. Sebze protein diyeti de proteinli beslenmeye farklı bir alternatif olmaktadır.

 

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *