2022 Acil Durumlar İçin Ambulans Uçak Kiralama

Ambulans uçak kiralama Sağlık Bakanlığı onaylı olarak gerçekleştirilen hasta naklinin yapılmasını sağlayan hizmetlerdir. Bu konuda hizmet veren firmalar çalışmalarını büyük bir titizlikle sürdürmektedirler. Bunun yanı sıra müşteri memnuniyeti ve güvenlik firmaların üzerinde durduğu en önemli konular arasında yer almaktadır.

Ambulans Uçak Kiralama Hizmeti

Ambulans uçak kiralama hizmeti veren firmalar hizmetlerini belli prensip üzerine yürütmektedirler. Buna göre;

 • Hasta kişinin vize işlemleri ile gümrük işlerinin yürütülmesi,
 • Ambulans kalkış ve inişlerinde yer için ambulansının ayarlanıyor olması,
 • Hasta kişinin epikriz raporunun çıkarılıyor olması,
 • Medikal takip hizmetleri, gibi hizmetler ambulans uçak hizmeti veren firmalar tarafından karşılanmaktadır.

Ambulans uçak hizmeti veren firmalar bu hizmetleri yurt içi ve yurt dışı olarak verebilmektedirler. Bu hizmetlerde çalışan kişiler alması gereken tüm eğitimleri almış donanımlı ve profesyonel kişilerden oluşmaktadır.

Ambulans Uçak Hizmet Süreci Nasıl İşlemektedir?

Ambulans uçak kiralama hizmet süreci içerisinde uçaklar hazır bir şekilde her türlü duruma karşı hazırlıklı olarak beklemektedir. Bu işlem için yurt içi ya da yurt dışı fark etmemektedir. Olası her duruma karşı ambulans uçaklar hazır olarak beklemektedir.

[geo_alert style=”2″ color=”primary” ] SMA Hastalığı Nedir, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?[/geo_alert]

Ambulans Uçaklar Dahilinde Hangi Hizmetler Yer Almaktadır?

Ambulans uçak dahilinde olan hizmetlere göre;

 • Yeni doğan hava ambulansı
 • Pediatrik hava ambulansı
 • Bariatrik hava ambulansı
 • Geriatrik hava ambulansı şeklinde hizmetler de yer almaktadır.

Yeni doğan Hava Ambulans Hizmeti Nedir?

Yeni doğan Hava Ambulans
Yeni doğan Hava Ambulans

Yeni doğan hava ambulansı, ciddi sağlık problemi ile doğan bebeklerin acil durum ve müdahale gerektiren durumlarında zaman kaybı olmadan gerekli yere taşınmasını sağlayan hizmettir. Yeni doğan hava ambulanslarında ihtiyaç duyan ve en gerekli şeylerden biri yeni doğan yoğun bakım ünitesidir.

Bebeklerin güvenli bir şekilde hava ambulansı ile taşınabilmesi için gerekli kuvöz ve solunum cihazları uçakların içerisinde yer almaktadır. Böylece bebekler daha steril ve hijyenik bir ortamda taşınmış olacaktır. Müdahalede bulunan ekip, pediatri doktoru, pediatri hemşiresi ve alanında uzman diğer çalışanlardan oluşmaktadır.

Pediatrik Hava Ambulans Hizmeti Nedir?

Ciddi yaralanmalarla birlikte hayati tehlikenin olduğu çocuklarda zamanla yarışın hız kazandığı bir süreçte hava ambulansları önemli bir kurtarıcı olmaktadır. Çocukların hiçbir zarar görmeden doğru bir şekilde hastaneye ulaştırılması için ekip büyük bir titizlikle çalışmasını sürdürmektedir.

[geo-post id=”15062″ label=”İlginizi Çekebilir”]

Ambulans uçak kiralama için en önemli sebeplerden biri şüphesiz ki sağlıktır. Bu amaçla medikal ekip uçak içerisinde hazır bekleyerek her türlü acil durumda müdahale etmektedir. Pediatrik hava ambulanslarında görev alan baş hemşire ve pediatri hemşiresi;

 • Hastayı sürekli gözlem halinde tutarak ateşinin olup olmadığı, solunumunun ne düzeyde olduğu ve kan basıncı gibi durumları gözlemleyerek not alır.
 • Medikal ekip uygun gördüğü durumlarda oral parenteral ilaç uygulamasını da gerçekleştirebilir.
 • Uçuş sırasında her türlü oluşabilecek duruma karşı gerekli tedbirler alınmaktadır. Hastanın transfer aşaması gerçekleştirirken tüm ayrıntılar en ince detayına kadar araştırılmaktadır.

Bariatrik Hava Ambulans Hizmeti Nedir?

Hava Ambulans şirketleri
Hava Ambulans şirketleri

Bariatrik hava ambulansı sağlıksız beslenme ve bunun gibi durumlara bağlı olarak ortaya çıkan, obezite nedeniyle hayati tehlikede olan kişiler için verilen hizmeti kapsamaktadır. Kişi olması gerektiği kilodan 50 kilogram daha fazla olduğunda bu durum çok ciddi bir durum olarak görülmekte ve bu durum acil müdahale gerektirmektedir.

Sağlık Bakanlığı ambulans uçak kiralama ile alınan bariatrik hava ambulans hizmeti veren firmalar hava yolculuğunun iyi bir şekilde gerçekleşmesi ve hastanın başarılı bir şekilde transferinin sağlanabilmesi için gerekli tüm tedbirleri almaktadır.

Hastanın fiziksel durumu göz önüne alınarak ona göre planlı bir şekilde transfer işlemi gerçekleştirilmektedir. Hastanın geçecek olduğu uçak kapısı, sedye ve diğer ekipmanlar da bu doğrultuda seçilmektedir.

[geo_alert style=”2″ color=”primary” ] Gripin Nedir? Gripin Ne İşe Yarar? | 2021[/geo_alert]

Geriatrik Hava Ambulans Hizmeti Nedir?

Kişiler yaşa bağlı durumlar nedeniyle sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabilmektedirler. Özellikle 65 yaşının üstünde olan kişiler önemli sağlık sorunlarının sık olarak görüldüğü yaş grubu içerisinde yer almaktadırlar. Bazı durumlarda bu durum hayati tehlike oluşturabilmekte bu durum da zamanla yarışa sebep olabilmektedir.

65 yaşının üstünde olan birçok kişi seyahat etmek istemekte fakat seyahat için yolculuk aşamasına gelindiğinde rahatsızlanabilmektedir. Ambulans uçak kiralama ile hizmet veren geriatrik hava ambulansları hastanın güvenli bir şekilde taşınmasına yardımcı olmaktadır. Bu nedenle uçuş esnasında oluşabilecek her türlü duruma karşı gerekli önlemler alınmaktadır.

Geriatrik Hastalarda Hangi Durumlara Dikkat Edilmektedir?

Geriatrik hastalar belli yaş grubunun üstünde olan kişiler olduğundan oldukça dikkat bir şekilde çalışma sürdürülmektedir. Buna göre;

 • Uçuş fizyolojisi göz önüne alınarak ve hastanın uçuş esnasında oksijensiz kalma durumu göz önüne alınarak hastalara gerek görüldüğü taktirde oksijen verilmektedir.
 • Uçuş süreci bazı kişiler için oldukça stresli olabilmektedir. Bu stresin azaltılması adına bazı ilaçlar kullanılabilmekte fakat geriatrik hastaların kullanmakta olduğu bazı ilaçlar ve bunun duyarlılığı göz önüne alınarak ilaç kullanılmamasına dikkat edilmektedir.
 • Belli bir yaşın üzerinde olan kişiler cilt hassaslığı durumu ile karşı karşıya olmaktadırlar. Bu durum göz önüne alınarak cilt hasarının önüne geçmek için gerekli tüm tedbirler alınmaktadır. Bu durum hastaların stres ve endişesini azaltmaktadır.
 • Hastaların ambulans uçak kiralama ile transfer işleminin yapılması sırasında dehidrasyon riski fazla olarak ortaya çıkmaktadır. Bu durumun önüne geçebilmek adına damar yolu ile ya da ağızdan verilen sıvılar ile su kaybı büyük ölçüde engellenmektedir. Hasta transfer aşamasında oluşabilecek her türlü duruma karşı özel uçuş ve medikal ekibi hazır olmaktadır.

[geo-post id=”13459″ label=”İlginizi Çekebilir”]

Ambulans Uçak Hangi Durumlarda Kullanılmaktadır?

 • Kara yolu ile ulaşımın mümkün olmadığı doğal afet gibi durumların yaşandığı durumlarda,
 • Hastanın hayati tehlikesinin olduğu ve acil bir şekilde sağlık merkezine ulaştırılması gereken durumlarda,
 • Organ nakli sırasında organın zaman kaybetmeden yetiştirilmesi gereken durumlarda,
 • Yoğun bakımda olan hastaların acil bir şekilde hastaneye yetişmesi gereken durumlarda,
 • Beyin felci geçirmiş ve acil müdahale gerektiği durumlarda,
 • Besin zehirlenmesi durumuyla karşı karşıla kalan kişilerin taşınması gibi durumlarda ambulans uçak kiralama hizmetinden faydalanılmaktadır.
 • Sağlık bakanlığı hava ambulans operasyon merkezi afet durumlarında talep olmadan bölgeye hizmet götürmektedir.

Ambulans Uçak Kiralama Fiyatları

Ambulans Uçak Kiralama Fiyatları
Ambulans Uçak Kiralama Fiyatları

Sağlık Bakanlığı ambulans uçak kiralama fiyatları, ambulans uçak hizmeti veren firmadan firmaya değişiklik göstermektedir. Bunun yanında ambulans uçakların kiralanması için ulaşım şartları da göz önüne alınarak fiyat politikası belirlenmektedir.

Ambulans uçağın kalkış yeri ile varış yeri arasındaki uzaklık da fiyatların belirlenmesinde önemli bir role sahiptir. Ambulans uçaklar hastanın en iyi şekilde taşınıp transfer edilebilmesi için gerekli tüm tedbir ve donanımlara sahiptir. Ambulans uçak fiyatları hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişilerin firmalar ile iletişime geçerek fiyat bilgisi almaları gerekmektedir.

Ambulans uçak kiralama ile hasta kişinin yanında refakatçi de kabul edilebilmektedir. Bunun yanı sıra uzun mesafeli yolculuklarda ambulans uçaklar daha güvenli olmaktadır. Hastaların nakilleri için helikopter de kiralanabilmekte fakat sunulan hizmetler uçaktaki gibi kapsamlı olmayabilir.

Helikopterle taşınacak olan hastanın yanında refakatçi kabul edilmemekte sadece hasta olan kişinin taşınmasına izin verilmektedir. Diğer yandan helikopterler uzun mesafeli yolculuklar için uygun olmamaktadır. Hız olarak bakıldığında da uçağın helikopterden 2 katı daha hızlı gittiğini söylemek mümkündür.

[geo_alert style=”2″ color=”primary” ] Kuran’ı Kerim’de Sedef Hastalığı Yer Alıyor mu?[/geo_alert]

Ambulans Uçak Kiralama Fiyatları Neye Göre Belirlenmektedir?

Ambulans uçak ücretli mi sorusu ambulans uçak hizmeti almak isteyenlerin cevabını merak ettiği konulardan biridir. Ambulans uçaklar ücretli olarak hizmet vermekte olup bu ücretleri belirleyen bazı unsurlar bulunmaktadır. Buna göre Sağlık Bakanlığı ambulans uçak fiyatları üzerinde etkili olan unsurlar;

 • Ambulans uçağın kiralamasının yapıldığı dönem,
 • Kiralanan uçağın modeli,
 • Uçağın kalkış ile inişi arasındaki mesafe,
 • Hastanın ihtiyaç durumu göz önüne alınarak verilen hizmetler, ambulans uçakların fiyatlarının belirlenmesinde doğrudan etkili olmaktadır.

Ambulans Uçak Kiralama Ücreti İçerisinde Hangi Hizmetler Yer Almaktadır?

Ambulans uçak kiralama ücreti kapsamında;

 • Uçuş ekibinin uzman kişilerden oluşması,
 • Profesyonel ve deneyimli uçuş hekimi ile sağlık personellerin uçak içerisinde yer alması,
 • Hastanın gerekli durumlarda ihtiyaç duyduğu tüm ekipmanların uçakta hazır olması,
 • Hastanın ve hasta yakınlarının güvenli bir şekilde yolculuklarını tamamlayabilmesi için gerekli tüm tedbir ve önlemlerin alınması, hizmetleri yer almaktadır.

Ambulans Uçak Kiralama Hakkında Sık Sorulan Sorular

Ambulans uçak kiralama

Acil durumlar da hizmete giren ambulans uçak kiralama hizmetinden faydalanabilmek için bazı koşullar mevcuttur. Yazımızda sizler için oldukça detaylı bir şekilde konuyu ele almak istedik. Bu konuda sık sorulan soruları da yanıtlamak istiyoruz. Sizin de bu konuda merak ettiğiniz bir husus var ise bize yorumlardan bildirebilirsiniz.

Hastanın Ambulans Uçak İle Transferinin Yapılabilmesi İçin Hangi Belgelere İhtiyaç Duyulmaktadır?

Hastanın ambulans uçak ile transferinin yapılabilmesi için, yurt içi seyahatlerde hasta kişinin ve refakatçinin kimlik fotokopileri gerekmektedir. Yurt dışı seyahatlerinde ise pasaport fotokopileri ve medikal raporun da alınması gerekmektedir.

Ambulans Uçak İnişi Mümkün Olmayan Durumlarda Ne Yapılmalıdır?

Ambulans uçak inişi her yer için mümkün olmayabilır. Bu gibi durumlarda helikopter ile hasta transferi gerçekleştirilmelidir.

Ambulans Uçak İçerisinde Hangi Malzemeler Yer Almaktadır?

Ambulans uçakta, aspiratör, solunum cihazı, defibrilatör, monitör, infüzyon pompası ve ventilatör gibi malzemeler yer almaktadır. Bu malzemeler ihtiyaç durumunda uzman sağlık personeli tarafından hastaya uygulanmaktadır.

Ambulans Uçak Kiralama Ücretini Sigorta Karşılıyor Mu?

Pek çok sigorta şirketi ambulans uçak kiralama ücretini karşılamamaktadır. Bunun yanında bazı özel sağlık sigortaları sigorta karşıladığından bu sigorta şirketleri ile görüşme sağlandığında ambulans uçak hizmet ödemesinin bir kısmı geri alınabilmektedir.

Ambulans Uçak Hangi Durumlarda Kullanılmaktadır?

Sağlık Bakanlığı ambulans uçak kiralama hizmetinden, hastanın acilen hastaneye yetiştirilmesi gerektiği ve hayati tehlikenin olduğu durumlarda, kara yoluyla ulaşımın mümkün olmadığı durumlarda kullanılmaktadır. Bunun yanında organik nakli ve yeni doğan yoğun bakım bebeklerinin taşınması gibi durumlarda da ambulans uçak kiralama hizmetinden yararlanılmaktadır.

Ambulans Uçak Kiralamadan Faydalanamayacak Olanlar Kimlerdir?

Ambulans uçak kiralama, hastanın sağlığı için oldukça önemli olup bazı kişilerin ambulans uçak kullanması mümkün olmamaktadır. Daha önceden müdahalede bulunulmamış kişiler, davranış bozukluğu olan ve bunu uçak içerisinde sergileyebilecek olan kişiler bu hizmetten faydalanamayacakladır.

Ambulans Uçak Kiralama Hizmeti Hangi İllerde Verilmektedir?

Ambulans uçak sağlık alanında günümüzde en çok kullanılan araçlardan biri olmaktadır. Oldukça kapsamlı olan bu hizmetler pek çok ilde uygulanmaktadır. Gerekli araştırmayı yaparak ve firmalarla görüşme sağlayarak hangi illerde bu hizmetlerde faydalanabileceği hakkında bilgi alınabilmektedir.

Ambulans Uçak Kiralama Fiyatları Nedir?

Ambulans uçak kiralama fiyatları hizmeti veren firmadan firmaya bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Uçak kiralama fiyatları hakkında detaylı bilgi almak isteyenlerin firma ile görüşmeleri gerekmektedir.

Ambulans Uçaklar Güvenli Mi?

Ambulans uçak kiralama hizmeti veren firmalar bu hizmeti verirken gerekli tüm güvenlik önlemlerini ve tedbirleri almaktadır. Her türlü olası durum göz önüne alınarak hastaların güvenli bir şekilde transferi için her türlü imkan kullanılmaktadır.

Ambulans Uçak Kiralamak İçin Hangi Bilgilere İhtiyaç Duyulmaktadır?

Ambulans uçağın kiralaması esnasında bazı bilgilere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu bilgilerin ambulans uçak hizmeti alınmak istenen firmaya bildirilmesi gerekir.
• Hastanın yaşı, cinsiyeti, sağlık durumu,
• Hastanın nereden nereye transfer işleminin gerçekleştirileceği,
• En son alınan tıbbi raporun fotokopisi,
• Hasta kişiye kaç kişinin refakatçi edeceği,
• Doktorun isim soy ismi ve telefonu

Ambulans Uçak Kiralama İşlemi Ne Kadar Sürer?

Ambulans uçak kiralama işleminin ne kadar sürdüğü firmadan firmaya bağlı olarak değişebileceği gibi işlemlerin tamamlanma durumuna göre değişiklik göstermektedir. Ortalama süre bakıldığı zaman uçuş 12 saat içerisinde gerçekleştirilmektedir.

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *