Once Upon a Time in Cinema: Sinemada “Bir Zamanlar” Başlıklı Filmler

Sinemada once upon a time kavramı sıkça kullanılmaktadır. Türkçesi bir zamanlar… olan bu kavramın genellikle bir bölgeyi ya da ülkeyi nitelendirdiği örnekler mevcuttur. Özellikle son dönemlere damga vuran Quentin Tarantino filmi Once Upon A Time In Hollywood ile birlikte artık tür haline gelen bu kavrama daha da yakından bakalım dedik. İçerisinde kapsamlı olayları barındıran ve genellikle macera ve kara film türünde olan bu filmlerin incelemesini de yazımızda bulabilirsiniz. İşte her yönü ile sinemada bir zamanlar başlıklı filmler.

1.      Once Upon a Time in the West

once-upon-a-time-in-cinema-sinemada-bir-zamanlar-baslikli-filmler2

Spagetti Western türünün en başarılı örneklerinden olan film, türünün şüphesiz en kült yapımlarından. İtalyan yönetmen Sergio Leone tarafından çekilen filmde western türünün en önemli elementlerinden örnekler bulabilirsiniz. Türkiye’de 1972 yılında ilk kez vizyona giren film, “Batıda Kan Var” adı ile sinemalarda yer almıştır. Once upon a time kavramının geçtiği ilk film olan bu yapımı şüphesiz çok seveceksiniz.

Kusursuz ve Sürükleyici Bir Hikaye

Filmde, usta aktör Henry Fonda’yı da görebilirsiniz. Frank rolü ile western kariyerinin ilk kötü kahraman rolünü alan Fonda, bu rolü ile büyük beğeni toplamayı başarmıştır. Demiryolu ve çete temalı bu filmde iç içe geçmiş macera dolu olaylara tanık olacaksınız. Kasabada bir anda beliren ve armonika çalan gözü pek bir yabancı ve bir anda dağılan dört kişilik bir ailenin dramı filmin en önemli noktalarını oluşturuyor. Kasabaya gelen genç ve bir o kadar da güzel bir kadının geçmişi de izleyicide büyük merak uyandırıyor.

2.      Once Upon a Time in America – 1984

once-upon-a-time-in-cinema-sinemada-bir-zamanlar-baslikli-filmler3

Bir zamanlar temalı filmler arasında Once Upon A Time in America da oldukça dikkat çekici bir yapımdır. Bu filmin de yönetmeni usta İtalyan yönetmen Sergio Leone’dir. Filmin başrollerinde usta oyuncular Robert De Niro ve James Woods yer alıyor. Yönetmeninin son filmi olan bu yapım, aynı zamanda müzikleri ile de ön plana çıkmayı başarıyor.

Başarılı Bir Gangster Filmi

Bu film, New York’ta yaşayan Yahudi kökenli bir gangsterin hayatına odaklanıyor. Öyle ki filmde karakterin çocukluk, ilk gençlik ve yetişkinlik zamanları da yer almaktadır. Bir karakterin hayatının her noktasına değinmeye çalışan bu yapım eleştirmenler tarafından da her zaman olumlu eleştiriler almayı başarmıştır.

3.      Once Upon A Time in Mexico – 2003

once-upon-a-time-in-cinema-sinemada-bir-zamanlar-baslikli-filmler4

Bir zamanlar başlıklı filmler arasında Meksika’da geçen bu yapımı da unutmamak gerekiyor. Robert Roriguez tarafından yönetilen bu film aynı zamanda El Mariachi ve Desperado filmlerinin de devam filmi olarak nitelendiriliyor. Meksika Üçlemesi olarak adlandırılan bu filmlerde Meksika’nın derinliklerine doğru bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Desperado ve Once Upon a Time in Mexico filmlerinde başrollerde usta oyuncular Antonio Banderas ve Salma Hayek yer alıyor. Ayrıca Once Upon A Time in Mexica’da Johnny Depp, Mickey Rourke ve Eva Mendes gibi popüler oyuncuları da görmek mümkün.

4.      Bir Zamanlar Anadolu’da – 2011

once-upon-a-time-in-cinema-sinemada-bir-zamanlar-baslikli-filmler5

Türk yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın başyapıtlarından biri olan Bir Zamanlar Anadolu’da, yönetmene pek çok festivalde ödül getirmiş bir yapımdır. Filmin başrollerinde Türkiye’nin usta oyuncularından olan Muhammet Uzuner, Yılmaz Erdoğan, Fırat Tanış ve Taner Birsel yer alıyor. Aslında bir cinayet hikayesi olan filmde Nuri Bilge Ceylan sinemasının auther izlerini bulmak mümkün.

Gerçekçi Bir Anadolu Hikayesi

Bir Zamanlar Anadolu’da doktor, savcı ve emniyet amirinin hayatlarına dokunan bir Anadolu hikayesi. Filmde 12 saatlik bir süreç anlatılırken küçük bir ilçede yaşanan cinayetin sebeplerinin derinliklerine de iniliyor. Cinayetin sorumluları yakalanırken sorgulanmak ve olayı anlatmak üzere uzun bir yolculuğa çıkartılıyorlar. Bu yolculuk esnasında tüm karakterlerin çözüldüğünü ve cinayetin aslında filmde çok da yer etmediğini anlayacaksınız.

Türkiye sinemasının en önemli yapıtlarından biri olan Bir Zamanlar Anadolu’da bol ödüllü ve neredeyse kusursuz bir yapımdır. Filmin senaryosunu da Ebru Ceylan, Ercan Kesal ve Nuri Bilge Ceylan birlikte kaleme almışlardır.

5.      Once Upon A Time in Venice – 2017

once-upon-a-time-in-cinema-sinemada-bir-zamanlar-baslikli-filmler6

Once upon a time başlıklı filmlerden biri olan bu yapım da aksiyon ve macera türünde dikkat çeken bir yapımdır. Filmin başrollerinde Bruce Willis, Jason Momoa ve Famke Janssen’i izliyoruz. Steve Ford isimli özel bir dedektifin çalınan köpeğini kurtarmak için atıldığı maceralar izleyenlere gergin dakikalar yaşatacak. Özel dedektif, köpeğine bir an evvel kavuşmak adına azılı bir çetenin ona verdiği görevleri yerine getirmek zorunda kalıyor.

6.      Once Upon A Time… in Hollywood – 2019

once-upon-a-time-in-cinema-sinemada-bir-zamanlar-baslikli-filmler7

Quentin Tarantino tarafından çekilen bu başyapıtta Hollywood dünyasına dair bazı gerçek hikayeleri izleyeceğiz. En yeni film olan bu filmde Brad Pitt ve Leonardo DiCaprio gibi başarılı ve popüler aktörleri de görüyoruz. 1960’lı yıllarda geçen bir dönem filmi olan yapımda Charles Manson ve tarikatının etkileri de ustaca anlatılıyor. Once Upon A Time… in Hollywood, Oscar adaylıkları ile de büyük dikkat çekiyor.

Hollywood’un Gerçek Hayatlarına Bir Bakış

Once Upon A Time…in Hollywood, altmışlı yılların sonunda geçen bir film. Filmde, Sharon Tate ve arkadaşlarının hikayesine yer verilirken korkunç bir tarikatın Tate ile ilgili eylemine de değiniliyor. Bunun yanı sıra Los Angeles’ta yaşanan başlıca olaylar da ele alınıyor. Filmde Leonardo DiCaprio, bir döneme damga vuran fakat artık pek de başarılı olmayan bir western aktörünü canlandırmaktadır. DiCaprio’nun her şeyine koşan ve yer geldiğinde dublörlüğünü yapan Brad Pitt de bu rolü ile büyük övgü almıştır.

 

 

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *