Nasıl Mutlu Olunur? 10 Adımda Mutluluğun Formülü

Nasıl mutlu olunur sorusu stres ve hüznün yoğun olarak yaşandığı dönemimizde oldukça fazla sorulmaktadır. Hayat şartlarından ve kendi ruh halinden memnun olmayan insanlar psikologların kapısını aşındırarak mutlu olmanın yollarını aramaktadırlar. Kimileri aradığı mutluluğa araştırmaları sonucunda ulaşsa da çoğu insan halen mutsuzluk havuzunda boğulmaktadır.

Dış dünya ve sosyal medya birçok kötülüğü barındırıyor. Her ne kadar stresten ve kötülüklerden uzak durmak istesek de maalesef çevremizde olan olaylardan uzaklaşamıyoruz. Ekonomik sıkıntılar, siyasi tartışmalar, duygusal değişimler, aşk dünyası ve daha birçok nedenden dolayı mutsuzluk vücudumuzun her zerresine yayılıyor. Bu da hayattan zevk almayı ve güzel şeylere odaklanmayı güçlendiriyor.

[geo_alert style=”2″ color=”primary” ]Kemal Sunal Replikleri İle Hafızalara Kazınan 15 Filmi[/geo_alert]

Tüm bu sıkıntılardan ve stresten arınmak isteyen insanlar mutluluğun formülünü arıyor. Biz de mutluluğun sırrını arayan sizlere 10 adımda mutluluğun formülü nedir onu anlatmak istiyoruz. Bu yazıdan sonra hayatınızda bazı şeyleri değiştirmeye hazır olun!

Üzgünken Nasıl Mutlu Olunur?

Etrafımızda olan bitenleri kontrol etmek kabul edelim ki imkansızdır. Peki, bu imkansızlık arasında mutluluğu aramak mümkün müdür? Aristo mutlulukla ilgili “mutlu olmak ile mutlu hissetmek ayrı şeyler” olduğunu söylüyor.

İnsanlar kısa süre mutluluk hissi için haz duyduğu şeyleri yapabilir. Bunun bilimsel adına “hedonizm” denilmektedir. Geçici bir mutluluk yerine sürekli ve ölüme kadar bir mutlu olma haline ise “eudaimonia” denilmektedir. Yani sonsuz mutluluk bir şeyler iyi gittiğinde gelmiyor. Siz mutlu hissettiğinizde çevrenizde iyi şeylerin oluşmaya başladığını fark ediyorsunuz.

O zaman şimdi gelin etrafımızı iyiliklerle çoğaltmanın yollarını inceleyelim. 10 adımda mutluluğun formülü nedir görelim ve hayatımıza bu formülleri uygulayalım. İşte nasıl mutlu olunur sorusuna cevap arayanlara altın değerinde 10 tavsiye!

Nasıl Mutlu Olunur? 10 Adımda Mutluluğun Formülü
Nasıl Mutlu Olunur? 10 Adımda Mutluluğun Formülü

1- Mutlaka Uykunuzu Alın

Uykusuzluk mutlu olmanın önündeki en büyük engellerden bir tanesidir. Tabi uyurken de kaliteli bir uyku uyunmalıdır. Kaliteli uyku için uzmanların önerdiği saat aralığı ise gece 11 ile gündüz 4 arasındaki uykudur. İnsan beyninin bu saatler arasında gün içindeki olayları beyinde analiz ederek çözüme kavuşturduğu ifade edilmektedir. Beyin kendini yenilediği için de güne daha dinç ve formda başlanıyor.

2- Egzersiz Yaparak Güne Başlayın

Kaliteli bir uykunun ardından güne spor ile başlamak vücudunuzda endorfin salgılanmasını sağlayacaktır. Uzmanlar tavsiyelerine günlük 30 dakika kadar egzersiz yapmanın mutluluk açısından faydalı olacağını belirtiyor. Düzenli olarak yapılan egzersizler sayesinde stresten ve depresyondan uzak kalacaksınız.

3- Temiz Hava Bol Oksijen

Doğal yaşamdan uzaklaştıkça stres daha fazla şekilde insanı etkilemektedir. Şehrin gürültüsü, havanın kirliliği ve hayatın hızlı oluşu insanın mutlu olması önünde koca bir duvardır. Bu duvarı aşmak için bol bol temiz hava almaya çalışmalısınız. Uzmanlar dışarıda alınan 20 dakikalık bir temiz havanın insana mutluluk verdiğini ifade ediyor. Bu nedenle nasıl mutlu olunur sorusuna cevap arıyorsanız doğa yürüyüşlerine önem vermelisiniz.

Nasıl Mutlu Olunur? 10 Adımda Mutluluğun Formülü
Nasıl Mutlu Olunur? 10 Adımda Mutluluğun Formülü

4- Günlük Nefes Egzersizi Yapın

Nefes almak her ne kadar olağan bir şey gibi görünse de çoğu insan doğru nefes almaktan uzaktır. Doğru nefes alınmadığı takdirde ise ciğerlerimiz yeteri kadar oksijen ile dolmamaktadır. Oksijene hasret kalan bir bedenin ise mutlu olması daha zordur. Bu nedenle günlük 10 dakikalık nefes egzersizi yapmak zihninizi tazeleyecektir. Beyniniz daha olumlu şekilde düşünmeye başlayacaktır.

5- Ailenizle ve Arkadaşlarınızla Bol Vakit Geçirin

Yalnızlık ve yalnızlık hissi insanları depresyona sokan en tehlikeli faktörlerdir. Yalnız kalan insan özellikle geceleri birçok olumsuzluk düşünebilir. Düşündükçe de daha fazla mutsuz olur. Bu nedenle aile ile vakit geçirmek, arkadaşlarla aktiviteler yapmak sizlere mutluluk aşılayacaktır. Bu evrende yalnız olmadığınızı bilmek sizlere güven ve huzur verecektir. Bu da nasıl mutlu olurum sorusunu sormanıza gerek bırakmayacaktır.

6- İş Yerinize Yakın Bir Yerde Oturun

Özellikle büyükşehirlerde yaşayan kişiler trafikte büyük sorunlar yaşamaktadır. Hem trafikte uzun süre beklemek hem de gürültüye maruz kalmak tüm sinirleri germektedir. Bu da daha iş yerine gitmeden mutsuzluğu tetiklemektedir. Bu nedenle iş yerine yakın bir yerde oturmak dışarıdaki stresli ortama maruz kalma oranınızı azaltacaktır.

7- Yaşatmak İçin Yaşayın – Yaşatma İdealine Sahip Olun

Yapılan araştırmalara göre insanlara faydalı işler yapmak kişilere tarifsiz bir mutluluk hissi veriyor. Bu nedenle insanlara yardım etmeyi kendinize bir görev edinirseniz hayata karşı daha olumlu bakmayı öğrenebilirsiniz. Bu da hayattan tat ve zevk almanıza katkı sağlayacaktır. Bu nedenle nasıl mutlu olurum diye düşünmek yerine mutsuz bir insan nasıl mutlu edilir diye düşünmek sizi daha mutlu olmaya itecektir.

Nasıl Mutlu Olunur? 10 Adımda Mutluluğun Formülü
Nasıl Mutlu Olunur? 10 Adımda Mutluluğun Formülü

8- Nasıl Mutlu Olunur? | Çevrenize Gülücükler Saçın

Gülümsemenin insana mutluluk verdiği, vücuda iyi geldiği zaten bilinen bir şeydir. Fakat günümüzde gülümsemek oldukça lüks bir hale geldi. Uzmanlar gülümsenecek bir şey olmasa da yüz kaslarının gelişmesi için gülümseme egzersizleri yapmanın kişiye iyi geleceğini söylüyorlar. Ayrıca yolda gördüğünüz kişilere gülümsemek, bir çocuğun tebessümüne sebep olmak sizlere tarifsiz bir mutluluk verecektir.

9- Tebdili Mekanda Ferahlık Vardır

Bazı zamanlar aynı mekanları görmek, aynı insanlarla oturup kalkmak, aynı şeyleri tekrarlamak bizleri bunaltmaktadır. Böyle dönemlerde bir seyahat planlamak hem vücudunuz hem de zihniniz için iyi gelecektir. Bu seyahatlerin uzun yolculuklar olması gerekmiyor. Şehir içinde farklı doğal veya tarihi yerleri keşfederek de mutluluğu bulabilirsiniz. Araştırmalara göre bir seyahat planlamak ve o planın gerçekleşmesini beklemek sizi 8 hafta kadar huzurlu hissettirmektedir.

10- Zihin Esnetme Egzersizleri Yapın

Her şey ilk başta zihinde bitmektedir. Eğer zihninizde bir işe odaklanır ve onda karar kılarsanız fiiliyata dökmek daha kolay olacaktır. Zihninizi kötülüklerden arındıracak teknikleri keşfederek mutluluğu bulabilirsiniz. Nasıl mutlu olunur sorusuna cevabı ilk önce zihninizde vererek başlayın.

[geo_alert style=”2″ color=”primary” ]Zamanda Yolculuk ve Farkında Olmadığım Mutluluğum[/geo_alert]

İnsan Tek Başına Mutlu Olabilir mi?

Nasıl Mutlu Olunur? 10 Adımda Mutluluğun Formülü
Nasıl Mutlu Olunur? 10 Adımda Mutluluğun Formülü

Aslında mutluluk ilk başta insanın kendi zihninde başlamaktadır. İçsel bir durum olan mutluluğu tek başımıza elde etmek mümkün olsa da yalnızlık hissi bizi her daim mutsuzluğa itecektir. Bu nedenle tek başınıza mutlu olmaya çalışmak yerine sizi mutlu eden veya mutlu ettiğinizde mutlu olacağınız kişilerle vakit geçirmeye özen göstermeniz önerilmektedir.

Yalnızlığınızı bir evcil hayvanla paylaşarak dahi mutluluğu bulabilirsiniz. Size bir sırdaş ve arkadaş olacak evcil hayvan edinmek sizi mutlu edecektir. Onunla vakit geçirmek, ona huzurlu ve güvende olduğunu hissettirmeye çalışmak sizin de huzurlu olmanızı sağlayacaktır. Stresten uzak bir yaşantı için yalnızlıktan kurtulun ve nasıl mutlu olunur diye düşünmekten kendinizi uzaklaştırın. Mutluluk paylaştıkça çoğalmaktadır.

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *