Mucizevi Besin Bamya Tohumu Zayıflatır mı?

Bamya tohumu pek çok kişi tarafından mucizevi bir besin olarak tanımlanıyor. Peki, gerçekten öyle mi? Birçok kişi gerek yaz mevsiminde gerek de kış mevsiminde aldığı fazla kiloları vermenin yollarını aramakta ve bamya tohumu zayıflatır mı sorusu ile karşı karşıya kalmaktadır.

Fazla kilolardan yakınan bazı insanlar bu kilolardan kalıcı olarak kurtulmak ve düzenli bir beslenme programına sahip olmak için diyetisyenlere başvururken bazıları da sağlığa pek de uygun olmayan yöntemlerle kısa sürede kilo vermeyi hedeflemektedir.

Her ne kadar sağlıksız da olsa kısa süre içerisinde alınan kiloları vermek isteyenler çeşitli diyet programları uygulamakta ve spesifik besinlerden medet ummaktadır.Bunlardan biride son dönemlerde ismini sıklıkla duyduğumuz bamya tohumu olmaktadır.

Neden Bamya tohumu? Bamya tohumu zayıflatır mı? Bamya tohumunun faydaları nelerdir? Bamya tohumu nasıl kullanılır? Bamya tohumu çayı tarifi ister misiniz?

Bamya Tohumu Zayıflatır Mı?

İçeriğindeki yüksek lif sayesinde tüketildiğinde tokluk hissi yaratan besinlerden biri de bamya tohumudur. Yapılan araştırmalar sonucunda bamya tohumunun birçok faydasının bulunduğu ve zayıflama sürecinde olanlara katkı sağlandığı tespit edilmiştir.

Fakat ‘’Bamya tohumu zayıflatır mı?’’ sorusunun cevabı tabi ki de hayırdır. Bamya tohumu mucizevi bir besin değildir ve sadece zayıflamada destekleyici bir etken olarak kullanılır.

Hiç bir besin tek başına zayıflatıcı bir etkiye sahip değildir. Bamya tohumu da bunlardan biri olup vücut sağlığımız için olumlu etkilere sahiptir. Peki, Bamya tohumu faydaları nelerdir merak ediyor musunuz? Bamya tohumu faydalarından sonra bamya tohumu nasıl kullanır hakkında detaylı bilgilere de yer verdik.

Bamya Tohumunun Faydaları

Mucizevi Bir Besin Bamya Tohumu! Peki, Bamya Tohumu Zayıflatır mı?

 • Bamya tohumu içeriğinde prosiyanidin, epikateşin gibi birçok antioksidan çeşidi barındırmaktadır. Vücudun zehirli maddelerden arınmasını sağlayan bu antioksidanlar aynı zamanda diyabetin önlenmesinde yardımcı olur.
 • Özellikle bağırsak ve midenin düzenli ve sağlıklı çalışması için lifli gıdaların bolca tüketilmesi gerekilmektedir. Bamya tohumun yüksek oranda bulundurduğu lif sayesinde bağırsak ve midenin düzenli ve sağlıklı çalışmasını sağlar.
 • Bamya tohumu özellikle suda çözünen B,C ve yağda çözünen K vitaminleri açısından zengindir. Bu vitaminlerin çokça bulunması sebebiyle bamya tohumunu tüketenlerin cilt yaşlanması gecikir, sinirsel iletimi güçleneceğinden tepkileri gelişir ve kanının pıhtılaşmama gibi sorunları ortadan kalkar.
 • Yapısında bulunan mineraller sayesinde kolesterolün dengelenmesinde rol alır.
 • Kesin olmamakla birlikte bamya tohumlarının tüketilmesiyle vücutta oluşabilecek tümör hücrelerinin engellenmesi sağlanır.
 • Kolon kanseri, karaciğer ve böbrek hastalıklarına karşı koruyucu etki gösterir.
 • Barındırdığı yüksek vitamin ve mineraller sayesinde vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca diz ağrısı, sıvı kaybı, kireçlenme ve menüsküs gibi diz rahatsızlıklarının genelinde tedavi amaçlı kullanılır.
 • Astım gibi akciğer hastalıklarının tedavilerinde olumlu etki gösterir.
 • Düzenli bir şekilde tüketilen bamya tohumu, reflü, gastrit gibi mide problemlerini azaltarak yok eder.
 • Çok fazla miktarda bulundurduğu lif oranı sayesinde tüketiminde tokluk hissi yaratır ve böylelikle zayıflamada önemli bir rol oynar.
 • ‘’Bamya tohumu zayıflatır mı?’’ araştırmalarında bamya tohumunun stres ve depresyonu önlediği de tespit edilmiştir.

Bamya Tohumu Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Mucizevi Bir Besin Bamya Tohumu! Peki, Bamya Tohumu Zayıflatır mı?

Bamya tohumunun kullanımının diğer tohumlar gibi birçok yolu bulunmaktadır. Bu yollardan bazıları zayıflamak için kullanımlarda daha etkilidir. Ayrıca bu yolların her birinde farklı tatlar ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple sizler bu yollardan birkaçını deneyerek size daha yakın olan tadı seçebilir ve tüketebilirsiniz.

Öncelikle bamya tohumu tüketmek amacıyla bu tohumun kahvesi hazırlanabilir. Bunun için bamya tohumları eğer varsa kahve makinesinde öğütülmeli, Türk kahvesi gibi pişirilmeli ve mümkünse şekersiz olarak tüketilmelidir.

Bir diğer yol ise bamya tohumlarını suda bekleterek tüketmektir. Bunun için bamya tohumları su içerisine katılmalı ve yaklaşık olarak 12 saat kadar bekletilmelidir. Ardından bu su kaynatmalı ve uygun sıcaklığa geldikten sonra içilmelidir.

Bir sonraki yol ise bamya tohumlarının macununu yapmaktadır. Bamya tohumu macunu için öncelikle bamya tohumları ezilerek toz haline getirilmelidir. Toz haline gelen bamya tohumları daha sonra biraz bal ve biraz zeytinyağı ile karıştırılarak macun kıvamı alana kadar karıştırılmalıdır. Macun oluşturulduktan sonra her gün 1 çay kaşığı kadar tüketilmelidir.

Dikkat edilmelidir ki bamya tohumları her ne kadar doğal bir besin dahi olsa da kontrolsüz tüketimi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Bu sebeple özellikle hamilelik, kronik hastalık, kullanılan ilaçların varlığı gibi durumlarda diyet uygulamadan önce bir hekime danışılmalı ve hekimin direktifleri doğrultusunda kullanılmalı ya da kullanılmamalıdır.

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *