Mor Ekmek Nedir? Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Mor ekmek, son günlerde internet ortamında ve tüm medyada geniş yer bulan farklı bir ekmek çeşidi olarak dikkat çekmektedir. Pek çok fırınlarda yerini alan ekmek, ramazan ayı boyunca da birçok kesim tarafından tüketilmektedir.

Mor Ekmek

Yeni duyulan bu ekmeğin ne olduğu ve faydasının olup olmadığı gibi konular, her ortamda sürekli olarak araştırılmaktadır. Ekmeğin üretiminde kullanılan malzemeler kadar ekmeğin sahip olduğu renk de merak konusu uyandırmaktadır.

Mor Ekmek Nedir, Faydaları Nelerdir?

 

Mor renkli ekmek nedir, mor ekmek faydaları nelerdir sorusu pek çok platform üzerinden araştırılmaktadır. Bu yeni ekmeğin ne olduğu ve faydalarının neler olduğu da diyetisyenlere ve ekmeği üretenlere sorulmaktadır. Özel bir üretim şekline sahip olan ekmeğin pek çok faydası bulunmaktadır. Ekmeğin genel olarak faydaları şunlardır:

 • Tüketildiğinde kansere yakalanma riskini azaltır,
 • Ekmeğin içerisinde yer alan antioksidanlar sayesinde bağışıklık sisteminin gelişir ve güçlenir,
 • Antioksidanlar sayesinde vücudun doğal yollarla temizlenmesi sağlanır,

Mor Ekmek

 • Karaciğer ve kalp için sayısız faydası bulunur,
 • Organların rahat bir şekilde işlevini yerine getirmesini sağlar,
 • Şeker hastalığı ile mücadelede etkilidir,
 • Ekmeği tüketen kişinin kan şekerini dengeler, şekerin kana hızlı bir şekilde karışmasını önler,
 • Şeker hastalarının ekmeği tüketmesinde bir sakınca bulunmamaktadır.

Mor Ekmek Unu Nedir?

Mor Ekmek

Mor ekmek unu ekmeğin yapım aşamasında kullanılan özel bir karışım sonucunda elde edilmektedir. Üretimde kullanılan un, tek bir çeşit undan oluşmamaktadır. Ekmeğin yapımında kullanılan un, farklı bir un değildir. Beyaz un ve farklı buğday unlarının karışımı ile üretimde kullanıldığı şekliyle ekmek unu elde edilmektedir. Una katılan bir madde, sıradan un karışımını özel bir hale getirmektedir. Üretim sırasında kullanılan un miktarı tercihe göre değişebilmektedir. Karışımda yer alan özel maddenin kullanım oranı ise sabittir.

Mor Ekmek İçin Kullanılan Mor Un Nedir?

Mor Ekmek

Ekmeğer rengini veren mor un nedir sorusu merak edilmektedir.. Sağlıklı besinlerin bir araya getirilmesi ile mor un ve ekmek üretilmektedir. Bu nedenle pek çok kesim tarafından sağlıklı olduğu gerekçesi ile ekmeğin tüketimi artmıştır. Ekmeğin rengini veren, üretimi sırasında kullanılan mor renkli meyve ve sebzelerdir. Ancak bu konuda bazı ihtilaflar bulunmaktadır. Kimisine göre ekmeğin rengini vermek için kullanılan mor renkli meyvelerden elde edilen mor renk, orijinal ekmeği yansıtmamaktadır.

Ayrıca bazı üretim alanlarında, ekmeğe mor bir renk vermek için gıda boyası kullanıldığı da iddia edilmektedir. Ekmeğin orijinal olup olmadığını anlamak için, ekmeği ikiye bölerek iç kısmına limon sıkılmalıdır. Limon değen bölge kırmızı bir renge dönüştüyse, ekmek orijinal ekmektir.

Ekmeğin içerisinde; ekşi maya, beyaz un, sarı sert buğday unu, tam buğday unu, havuç suyu ve tuz bulunmaktadır. Ayrıca ön maya için de ekşi maya, su ve un kullanılmaktadır. Ekmeğe mor rengini veren havuç suyu için,  mor havuç ve su karıştırılmaktadır. Mor renk elde etmek için kullanılan meyve ve sebzeler değişebilmektedir.

Mor Ekmek Kalori Yüksek Midir?

Mor Ekmek

Mor ekmek kalori hesabı yapıldığında ekmeğin kalorisi yüksek değildir. 1 dilim ekmekte 71 kalori bulunmaktadır. 1 dilim ekmek ise 30 grama denk gelmektedir. Bu ekmeğin 100 gramında 237 kalori bulunmaktadır. Ekmeğin orijinal tarifi ile yapılması sonucunda ekmeğin herhangi bir kalori problemi meydana getirmediği bilinmektedir. Çünkü kullanılan özel karışım sayesinde, ekmeğin sindirimi beyaz ekmeğe göre daha yavaş bir sürede gerçekleşmektedir.

Bu Yazı Kaçmaz: 7 Zeytin 1 İncir Mucizesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ancak ekmeğin orijinal tarifi hakkında pek çok tartışma bulunmaktadır. Sonuç olarak ekmeğin sahip olduğu kalorinin yanı sıra içerisinde faydalı besinler olduğu için tüketilmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Normal şartlarda 100 gramlık beyaz ekmekte de 265 kalori bulunmaktadır.

Ekmeği, beyaz ekmekten ayıran özelliği düşük bir kaloriye sahip olmasıdır değildir. Zaten beyaz ekmek ile arasında kalori bakımından ciddi bir far bulunmamaktadır. Normal bir beyaz ekmeğin zararları, bu özel ekmekte kullanılan özel bir karışım sayesinde azalmaktadır.

Mor Ekmek Besin Değerleri Nedir?

Mor Ekmek

Mor renkli bu ekmek için besin değerleri şöyledir:

Ekmeğin 100 gramında:

 • 237 kalori,
 • 34,57 gram su,
 • 37,10 gram karbonhidrat,
 • 11,87 gram protein,
 • 4,72 gram yağ,
 • 330 miligram sodyum,
 • 0,49 mikrogram thiamin,
 • 0,33 mikrogram riboflavin,
 • 4,39 mikrogram niacin,
 • 4,88 miligram demir bulunmaktadır.

Mor Ekmek Neden Mor Renklidir?

Mor Ekmek

Mor renkli bu popüler ekmek renginden dolayı tüketiciler tarafından ilginç bir ekmek olarak karşılanmaktadır. Ekmeğin neden mor renkli olduğu, ekmeği ilk kez üreten Sankara Gıda tarafından açıklanmıştır. Ekmeğin mor renkli olmasının nedeni, mor renkli sebze ve meyvelerin sahip oldukları aktif bileşen renginden kaynaklanmaktadır. Sebze ve meyvelerin insan sağlığına yararlı olan kısmının da şekerli kısımdan ziyade meyve ve sebzeye rengini veren doğal kısım olduğu belirtilmektedir.

Bu doğal kısmın renginin mor olması, ekmek üretiminde kullanılan karışımın renginin de mor olmasına yol açmaktadır. Sonuç olarak, üretilen ekmeğin rengi de mor bir renkte üretilebilmektedir. Ekmeğin üretiminde sentetik olan hiçbir madde bulunmamaktadır.

Mor Ekmek Tarifi Nedir?

Bu kadar açıklamadan sonra mor renkli ekmek tarifi herhalde merak edilmiştir. Ekmeğin genel tarifi şöyledir:

Ön maya için gereken malzemeler ve kullanılması gereken miktarlar:

 • Ekşi maya 30 gram,
 • Un 30 gram,
 • Su 30 ml,

Ekmek için gereken malzemeler ve kullanılması gereken miktarlar:

 • Ekşi maya 90 gram,
 • Beyaz un 200 gram,
 • Sarı sert buğday unu 50 gram,
 • Tam buğday unu 115 gram,
 • Havuç suyu 280 ml,
 • Tuz 7 gram,

Karışıma rengini veren mor havuç suyu için kullanılan malzemeler ve miktarlar:

 • Mor havuç 2 adet,
 • 300 ml su.

Mor Ekmek Hazırlanışı

 

Mor ekmek hazırlamak için, bir tencere içerisine havuçlar rendelenerek atılır ve üzerine su dökülür. Bu şekilde elde edilen karışım kaynatılır. Bu aşamada, suyun içerisine havucun rengi tamamen geçmelidir.  Bu durum gerçekleştikten sonra karışımın suyu süzülmeli ve soğumaya bırakılmalıdır. Ekşi mayanın buzdolabından çıkarılarak 4 saat kadar bekletilmesi gerekmektedir. Havuç suyu, un ve maya birlikte karıştırılarak 7 dakika boyunca yoğurma işlemi yapılmalıdır.

Yoğurma işlemi bittikten sonra karışımın üzeri kapatılarak dinlenmeye bırakılmalıdır. Dinlenme gerçekleştikten sonra karışıma 7 gramlık tuz katılmalı ve tekrar yoğurma işlemi yapılmalıdır. İşlem sonrasında hamur, bir kabın içerisine alınmalı ve zarf şeklinde katlanmalıdır. Bu işlemi 4 sefer tekrar etmek gerekmektedir. 4 tekrardan sonra karışım, mayalama sepetine alınmalıdır.

Karışım, yaklaşık 24 saat boyunca mayalama sepetinde durmalıdır. Sonrasında döküm bir tencere yardımı ile 250 derecedeki fırında 1 saat kadar pişirilmelidir. 1 saat kadar piştikten sonra ekmek fırından alınmalı ve 3 saat kadar soğumaya bırakılmalıdır. Soğuma işlemi gerçekleştikten sonra ekmek, servise hazır hale gelmiştir. Ekmek üretiminde farklı malzemeler ve farklı yöntemler kullanılabilmektedir. Önemli olan antosiyanin barındıran mor sebze ve meyve özünün karışımda kullanılmasıdır. Ekmeği, diğer ekmeklerden ayıran en önemli madde antosiyanin maddesidir.

Mor Ekmek İçindekiler Ne ki Bu Kadar Faydalı Olmaktadır?

Mor ekmeğin faydaları duyanlar tarafından Mor ekmek içeriği nedir, mor ekmek içindekiler nelerdir sorusu merak edilmektedir. İnternette dolaşan pek çok ekmek tarifi bulunmaktadır. Bu tarifler incelendiğinde, ekmeğin yapımında kullanılan ve farklı olan şeyin havuç suyu ve diğer mor sebzeler olduğu görülmektedir. Bir de ekmek ununun, buğday unu ve beyaz unla karıştığı görülmektedir. Haliyle insanlar, ekmekteki faydanın mor meyve ve sebzelerden mi geldiğini merak etmektedir.

Aslında ekmeğe mor rengini veren, ekmeğin üretiminde kullanılan mor renkli meyve ve sebzelerdir. Mor renkli meyve ve sebzelerin içerisinde antosiyanin maddesi bulunmaktadır. Mor ekmek faydaları da işte bu maddeden kaynaklanır. Antosiyanin sayesinde kan şekeri hızlı bir şekilde yükselememektedir. Antosiyanin içerisinde yer alan zengin antioksidanlar sayesinde, vücudun hasarlı bölgelerinin hızlı bir şekilde onarıldığı görülmektedir.

Ekmeğin üretimi sırasında tamamen doğal bir şekilde elde edilen konsantre bir karışım kullanılmalıdır. Bu konsantre karışım, antosiyanin madde sağlamada bir numaradır. Ekmeğin üretiminde kullanılması gereken mor un ismi Mormiks’tir. Mormiks, beyaz un kullanılarak yapılan ekmeğin sağlıklı bir hale gelmesine yardımcı olmaktadır.

Mormiks sayesinde ekmeğin sindirimi hızlı bir şekilde gerçekleşmemektedir. Ekmek sindirimi, normal bir ekmeğe göre %20 daha yavaş sindirilmektedir. Bu bilgiler göz önüne alınarak mor  ekmeğin faydaları elde etmek için kullanılması gereken doğru karışım şu şekilde açıklanmıştır:

 • Tam buğday unu %65 oran,
 • Beyaz un %35 oran,
 • Mormiks karışımı %8 oran

Mormiks karışımı ile ilgili olarak belirtilen oran, Mormiks üretimini gerçekleştiren Sankara Gıda’nın resmi internet sitesinde 300 gram için %24, 100 gram için %8 olarak belirtilmiştir. 100 gram ekmekte %8 oranında Mormiks kullanıldığında, ekmekten 20 mg antosiyanin elde etmek mümkün olmaktadır. Bu miktar da sağlık açısından oldukça faydalıdır.

Japon Mor Ekmek Tarifi Nedir? Farklı Bir Tarif Midir?

Japon mor ekmek tarifi de ekmeğe ilgi duyanlar tarafından internet üzerinden sıklıkla araştırılmaktadır. Aslında ekmeğin Japon ekmeği olarak anlaşılması bir yanlışlık sonucunda gerçekleşmiştir. Bazı kaynaklarda bu ekmeğin Japonya’da tüketiminin yoğun bir şekilde gerçekleştiği ifade edilmektedir. Aslında ekmeğinde üretiminde yer alan mantık, fonksiyonel gıda tüketimi ile ilişkilidir.

Japonya’dan alınan bölüm ise gıdaların fonksiyonel olarak tüketilmesi kısmıdır. Yani ekmeğin Japonya’dan alındığı haberleri gerçeği yansıtmamaktadır. Bu ekmeğin tamamen Türkiye’de üretilen bir ekmek olduğu belirtilmiştir. Ekmeğin Japonya’dan alındığına yönelik olarak da, ekmekle ilgili Malatya’da yapılan bilgilendirme toplantısı sırasında Japonya’da bulunan gıda çalışmalarından ve ilgili yönetmeliklerden bahsedilmesi sırasında gerçekleşen bir yanlış anlaşılma sonucunda kaynaklandığı açıklanmıştır.

Mor Ekmek Ankarada Nerede Satılıyor?

Ekmeğin İstanbul’da satışa başlanmış olduğuna ilişkin haberlerin çıkmasından sonra mor ekmek Ankarada nerede satılıyor sorusu merak edilmiştir. Ankara’da ekmeği satan pek çok fırın bulunmaktadır. Ankara’da Mormiks karışımı kullanarak ekmek üretimi yapan yerler Mutlu Günler Fırını ile Çağdaş Ekmek Fabrikasıdır. Mor renkli ekmek ankara için bu fırınlar tercih edilebilir. Ürünün internet üzerinden pek çok firma aracılığı ile satışı da bulunmaktadır.

Ayrıca, ekmeği keşfeden ve ilk kez Malatya’da tanıtan Sankara Beyin ve Biyoteknoloji Araştırma Merkezi’nin internet sitesi üzerinden Mormiks karışımını satın almak mümkündür. Böylece antosiyanin bakımından zengin karışımdan istenildiği miktarda alım yapılabilmektedir. Evde üretilen ve beyaz un kullanılarak yapılan tüm yemeklerde Mormiks kullanılabilmektedir. Bu karışımı evlerde kullanarak un ve türevlerinin zararlarından korunmak mümkün olmaktadır.

Mor Ekmek-Edirne Üretimi Yapılmakta Mıdır?

Mor renkli ekmek-Edirne üretimleri Malatya ve Ankara’dan sonra hızlı bir şekilde Uzunköprü İlçesinde 2020 yılının Ocak ayı içerisinde başlamıştır. Edirne’de ekmeğin üretimine başlandıktan sonra talebe yetişmekte zorlanıldığı ve ilave vardiyalar ile talebe yetişilmeye çalışıldığı belirtilmiştir. Edirne’de ekmeğin satışına başlamadan önce üretimi yapan firma tarafından Mormiks karışımını üreten ekiple temasa geçildiği ve ekmeğin üretimine bu görüşmelerden sonra başlanıldığı açıklanmıştır. Ekmeğin satışa çıkmasından sonra Edirne halkından ekmekle ilgili güzel geri dönüşler alınmıştır.

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

This Post Has 2 Comments

 1. Mor ekmek yapılırken pancar kullanıldığını düşünmüştüm. Pancar da kullanılabilir mi?
  Ayrıca ekmek yemesi gereken fakat yemeyen çocuklar içinde oldukça ilgi çekici bence.

  1. Pancar oldukça besleyici ve sağlıklı bir sebze. Ekmek yaparken de elbette kullanabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *