Migren Nedir ? Migren Belirtileri Nelerdir ? Tedavi Süreci Nasıl İlerler ?

Son yıllarda migren nedir belirtileri nelerdir acaba benim migrenim var mı soruları sıklıkla sorulmaktadır.  Migren yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bir sinir hastalığıdır. Bu hastalığın insan üzerinde çok fazla ağır etkileri vardır. Sinir hastalığı olan bu rahatsızlık en çok kadınlarda görülmektedir.

Migren Nedir

Şiddeti kişiden kişiye göre değişen ve her insanda farklı tepki gösteren acı verici bir hastalıktır. Şiddeti ağır olan bu rahatsızlık uzun yıllar yakanızı bırakmayan ve belli bir tedavisi olmayan bir baş ağrısıdır. Baş ağrısı olarak değerlendirilen bu hastalığın tetikleyici birçok etkileri vardır. Bu tetikleyici etkiler günümüzün her anında olan sürekli maruz kaldığımız durumlardır. En ağır etkilerinin başında gelen strestir ve günümüzün en büyük belası haline gelmiştir. Diğer etkileri ise yoğun ışığa maruz kalmak, yüksek ses, ağır koku ve açlıktır.

Migren Nedir

Her insanın vücut yapısına göre etki gösteren bu hastalığın günlük hayatı cehenneme çeviren halleri vardır. Migren insandan insana değişik tepkilere sebep olduğu için çoğunda hafif geçerken çoğu insanı hastanelik etmektedir. Bazı insanlarda açlıktan faydalanan bu rahatsızlık insanı dermansız bir hale getirmektedir.

Migren Nedir

Kadınlar da çok görülen bu rahatsızlığın hormonların sürekli değişiklik göstermesinden dolayı oluşmaktadır. Hormonlar beyinde çok noktayı etkilediği için damarların sıkışması ve gevşemesi gibi durumlara neden olurken bu rahatsızlığı da ortaya çıkarmaktadır. Günümüzün ağır şartları, doğanın değişmesi ve hava kirliliği dolayısıyla birçok insanı esir alan bu hastalık kişinin ruh haline göre de kendini göstermektedir.

Migren Nedir ? Migren Belirtileri Nelerdir?

Migren Nedir

Migren birçok insanda farklı olarak görülmektedir ancak genel olarak aynı belirtiler ve tepkileri barındırır. Yaşam tarzı, kişinin ruh hali ve maruz kalınan bazı durumlar bu belirtileri meydana getirmektedir. Kaliteli bir hayat yaşamak isteyen insanlar bu hastalık yüzünden çoğu zaman hayatları zehir olmaktadır. Hastalığın kendini gösterdiği zamanlarda işlerinden, günlük yaşamlarından ve birçok şeyden uzak kalmaktadırlar.

Çok sayıda belirtisi olan bu rahatsızlık için önce tetikleyici bir duruma maruz kalmanız gerekir. Örneğin; stres, yüksek ses, yoğun ışık, ağır koku, uykusuzluk, çok uyumak, saçınızı ıslak bırakmak ve açlık gibi durumlara maruz kaldığınızda baş ağrınızın başlaması an meselesi olacaktır. Her insanın alışmış olduğu bir yaşam şekli vardır bu yaşam tarzının dışına çıktığınızda da hastalık tetiklenmektedir.

Migren Nedir

Migren belirtileri çok çeşitli hallerde kendini göstermektedir. İlk olarak aura dediğimiz görmede zorluk olan odaklanamamanıza sebep olan belirti kendini gösterir. Sonra ağızda dilde ve bazen vücudun daha başka bölgelerinde uyuşma olarak karşımıza çıkmaktadır. İnsanı en hassas olduğu durumlarda yakalayan bu hastalık midenizi ve sindirim sisteminizi de bozmaktadır.

En tehlikeli hali ise bulantı ile gelen ve baş ağrısının en şiddetli olmasıyla beraber geçirilen ataktır. Atak dediğimiz olay genel olarak baygınlık olarak bilinir ama vücut kendini salmak yerine titremeye başlar ve olumsuz zararlara neden olur. Bu tür belirtiler başınıza geldiği zaman yapmanız gereken tek şey en yakın hastaneye gitmek olmalıdır.

Migren Tedavisi Nasıl Yapılır?

Migren Nedir

Migren nöroloji uzmanları tarafından tedavi edilebilen bir hastalıktır ancak tamamen kurtulmanız ise yıllar sürmektedir. Her yıl şiddetini azaltan hastalık gün geçtikçe sizi terk edecektir. Daha hızlı olması için doktorların uygulayacağı tedaviye uymak isteğinize cevap verecektir.

Baş ağrısı olan bu hastalığın tedavisi için özel bir ilacı maalesef yoktur. Tedavide kullanılan ilaçlar ise genelde sinir hastalıkların da etkili olan ve birçok ağrı kesici ilaçlar kullanılmaktadır. Düzenli olarak verilen ilaçlar kullanıldığında faydasını gösterecektir. Baş ağrınızı tedavi etmek için doktorlar ve ilaçlar maalesef yetersiz kalır çünkü bu hastalık çok nazlı ve şımarık bir hastalıktır.

Migren Nedir

Migren nedir? Migren ilacı olmayan bir rahatsızlık olduğu için tedavi ederken çok çaba harcamanız gerekmektedir. Tedavisi bile aylar sürecek olan bu hastalıktan uzak durmak sizin elinizdedir. Baş ağrınız başladığı zaman evde tedavi etmek için önce sessiz ve karanlık bir odada uyumanız faydalı olacaktır. Diğer yöntemler ise bitki çaylarından yararlanmak ağrınızı hafifletecektir. Baş ağrısına en iyi gelen içecek ise Türk Kahvesi’dir.

Ayaklarınızı soğuk suya sokarak da ağrıyı hafifletebilirsiniz bu yöntem damarda ki kanı hızlandırarak ağrıyı durdurmaya yarayacaktır. Bu rahatsızlığı en aza indirmek için ise hastalığı tetikleyen durumlardan uzak durmak yeterli olacaktır. Yaşam kalitesini etkileyen bu hastalık kendini gösterdiği andan itibaren çoğu insanın kâbusu olmaktadır. En iyi tedavi yöntemi ise insanın kendi elindedir. Şımarık bir hastalığın üstesinden gelmek kolay olmayacaktır ama imkânsız da değildir.

 

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *