Matematik Nasıl Çalışılır Öğrenmek İsteyenler Buraya

Matematik nasıl çalışılır sorusu herhangi bir sınava giren kişiler tarafından sıkça sorulan sorudur.  Günümüzde ortaokuldan sonra iyi bir liseye geçmek için bir sınav yapılmaktadır. Bu sınavın adı LGS olmaktadır. Daha sonra liseyi bitirince üniversiteye girmek için yine bir sınav yapılmaktadır. Bu sınavın da günümüzde adı YKS olmaktadır. TYT ve AYT olmak üzere iki bölüm içermektedir.

Daha sonra eğer kişi devlette çalışmak istiyorsa KPSS isimli sınava girmesi gerekmektedir. Bu adı geçen sınavların yanı sıra DGS, ALES, MSÜ gibi bir takım başka sınavlar da eğitim sistemimizde mevcuttur. Adı geçen sınavların hepsinde matematik soruları bulunmaktadır. Dolayısıyla hangi aşamada olursa olsun bir sınava giren öğrenci matematik nasıl çalışılır sorusunu sormaktadır, sormalıdır.

Matematik Nasıl Çalışılır Sorusuna İlk Cevap

matematik-nasil-calisilir-ogrenmek-isteyenler-okusun1

Güzel gitar çalan birini gördüğümüzde ne kadar da güzel gitar çalıyorsun çok şanslısın deriz. Aslına buradaki mesele şans değildir. Gitar çalan kişi, size sunduğu 30 dakikalık gösteri için sizce kaç saat çalışmıştır. Bu gitarı ilk eline almasından itibaren bu seviyeye gelene kadar olan süre kadardır. Yani kısacası bu seviyeye gelene kadar sabırla çalışmıştır.

[irp posts=”8302″ name=”Türkiye’nin En İyi 10 Üniversitesi”]

İşte bu şekilde meşhur sorunun ilk cevabı sabırlı bir şekilde çalışmaktır. Aynı gitar performansında olduğu gibi karşınıza gelecek 1 dakikalık soruyu çözebilme seviyesine gelmek için daha önceden uzun bir çalışma gerekir.

Ben Hiçbir Şey Anlamıyorum Diyenler

matematik-nasil-calisilir-ogrenmek-isteyenler-okusun3

Matematik dersi birikmiş bilgi içeren bir derstir. Yani önceden öğrenilen bir konu diğer konuları bağlamaktadır. Bir başka deyişle bazı konuların ondan önceki konu bilinmeden anlaşılması imkansızdır. Birikmiş bilgi içermesinin tanında sarmal bir şekilde de ilerlemektedir. Bir konunun içerisinde başka konular da kullanılabilmektedir.

Eğer bir öğrenci il başta ilkokulda öğretilen dört işleme hakim değilse sınav matematiğinin konularını anlamaması kadar doğal bir şey yoktur. Matematik birikmiş bilgi içerdiği için önce dört işlem bilgisi daha sonra da ortaokul matematik konuları iyi bilinmelidir. Bu konular temel olarak iyi atılmadığı sürece boşa kürek çekmiş olunur.

Matematik nasıl çalışılır ben hiçbir şey anlamıyorum diyenler daha yüzme bilmeden okyanusa atlayan kişiler gibidir. Dolayısıyla matematiğin temel konuları iyi bir şekilde hazmedilmelidir.

Seviyeni Belirle

matematik-nasil-calisilir-ogrenmek-isteyenler-okusun2

Matematik nasıl çalışılır sorusuna ilk cevap sabırlı çalışmaktır. İkinci cevap ise sistematik çalışmaktır. Sistematik çalışmak için öncelikle yapılması gereken amacı belirlemektir. Amaç belirlendikten sonra kendi seviyemizi belirlemektir. Daha sonra da kendi seviyemizden hedefe ulaşmak için kaç fırın ekmek yemek gerektiğini hesaplamaktır.

Seviye belirlendikten sonra bu seviyedeki sorular ve konular iyi bir şekilde çalışılmalıdır. İyi de bu nasıl olacak diyenler okumaya devam edin.

Konu Olarak Matematik Nasıl Çalışılır?

matematik-nasil-calisilir-ogrenmek-isteyenler-okusun4

Matematikte bir konu nasıl çalışılır sorusuna cevap verelim. Öncelikle yapılması gereken konunun bir anlatan tarafından iyice dinlenilmesidir. Bu anlatan bir arkadaş, bir öğretmen ya da bir youtube videosu olabilir. Anlatanın önemli dediği yerler göz önünde bulundurulmalıdır.

Bir matematik dersi örnek sorusuz zaten anlatılmaz. Bu yüzden derste öğretmenin konuyu pekiştirmek için çözdüğü örnekler iyi dinlenilmelidir. Dersten sonra bu örnekler çözüme bakılmadan çözülmeye çalışılmalıdır. Takıldığın yerde çözüme bakılabilir.

Daha sonra İlk seviye problemler çözülmeye çalışılır. Bu sırada alınan notlar ve öğretmenin örnek soruları masada açık olabilir. Tökezlenildiğinde buradan destek alınabilir. Bu aşamada kesinlikle çözülemeyen sorular karşınıza çıkacaktır. İşte tam bu noktada çalışma bırakılmamalıdır. Bunu yerine o çözülemeyen sorular kesinlikle bir bilene sorulmalıdır.

Çözülemeyen soruların çözümlerinin öğrenilmesi size aşama kaydettirecektir. Aksi takdirde yerinizde saymaya ve bu matematik nasıl çalışılır diye sormaya devam edersiniz.

 

 

 

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *