Masseter Botoks (Çene Botoksu)Nedir?

Masseter botoks diğer bir adıyla çene botoksu diş gıcırdatma ve diş sıkma gibi durumların tedavisinde kullanılan bir işlem olmaktadır. Diğer yandan çene botoksu yüzün alt kısmı ve çene yanlarına doğru olan kare görünümü düzenleyerek yüzü inceltir. Alternatif bir tedavi şekli olarak bilinen çene botoksu uzun süreli olarak etki göstermektedir.

Çene kasının orantısız büyüklüğü kadınların erkek gibi görünmesine neden olmaktadır. Bu tür görüntüden rahatsız olan kadınlar masseter botoks uygulaması ile bu rahatsızlık vereci durumdan kolay bir şekilde kurtulabilecekledir. Çiğneme kaslarının olduğu yere yapılan uygulama ile kasların hacmi küçültülerek daha ince bir görünüm kazandırılır.

Kadın ve erkeklerde uygulanabilen bu işlemle kişiler kendilerini psikoloji olarak da rahat hissederler. Yapılan uygulama ile uykuda bilinçsiz bir şekilde diş gıcırdatma ve diş sıkma sonucu diş yüzeylerinde oluşan kırılma ve aşınmalarında önüne geçilmiş olacaktır. Diş sıkma sonucu oluşan çene ağrıları da yine bu tedavi ile tamamen ortadan kalkacaktır.

Masseter Botoks Neden Yapılır?

Masseter Botoks Neden Yapılır

Çene kasının büyümesi fonksiyonel olarak bir engel teşkil etmese de görüntü bakımından rahatsızlık verici olabilmektedir. Bu gibi durumlarda çene yanlara doğru genişleyerek yüzün kare bir şekil almasına neden olur. Bu durum kadınlar için daha fazla rahatsızlık oluşturmaktadır. Meydana gelen erkeksi görünüm kadınların psikolojik açıdan da kendilerini kötü hissetmelerine neden olabilmektedir.

 • Diş sıkma tedavisi,
 • Diş gıcırdatma tedavisi,
 • Diş gıcırdatması ve diş sıkmasına bağlı olarak oluşan baş ağrılarının tedavisinde,
 • Çene hattı belirginleştirme,
 • Diş plağı kullanımının zorlaşması durumunda,
 • Aşırı eklem basıncını engellemek amacıyla,
 • Yanak inceltme tedavisinde,
 • Yüz inceltme tedavisinde,
 • Yüzün biçimlendirilmesi amacıyla kullanılmaktadır.

Çene Kası Neden Büyür?

Masseter kasının büyümesine neden olan bazı durumlar bulunmaktadır.

 • Genetik faktörün etkisiyle kasın hiperaktif olması,
 • Strese bağlı geceleri diş sıkma,
 • Çok fazla sakız çiğneme,
 • Sert maddeleri dişle kırmak,
 • Strese bağlı diş gıcırdatma,

Masseter Botoks (Çene Botoksu) Nasıl Yapılır?

Masseter Botoks (Çene Botoksu) Nasıl Yapılır

Masseter botoks, botulinum toksini isimle botoks ürününün küçük dozlar halinde çene kasına enjekte edilmesi şeklinde yapılmaktadır. Uygulanan bu işlemle çene kasları rahatlatılır, diş gıcırdatması nedeniyle oluşan yıpranma ve aşınmalar azalır. Yüz ifadeleri ve çiğneme gibi istemli şekilde yapılan hareketler yapılan çene botoksundan etkilenmez.

Masseter botoks uygulaması ortalama 10 dakika gibi kısa bir sürede gerçekleştirilmektedir. Bireysel bu uygulama esnasında hiçbir acı duymazlar. Uygulama yapılmadan önce anestezik krem ile uygulama yapılacak olan alan uyuşturulur. Bu işlem tedavi esnasında acı duyulmasını engelleyecektir. Masseter botoks işleminin ardından günlük hayata hızlı bir dönüş yapılabilmektedir.

Masseter Botoks Nasıl Etki Eder?

Masseter Botoks Nasıl Etki Eder

Masseter kası yani çene kası hem yüzün görünümü hem de sağlık açısından oldukça önemlidir. Gerginlik ve aşırı kullanma gibi durumlarla çene kasında kalınlaşma ve büyüme olmasıyla farklı problemler ortaya çıkar. Bu problemlerden bazılar diş sıkma ve diş gıcırdatma olarak ortaya çıkabilmektedir. Diğer yandan yüzün köşeli ve geniş görünmesine de yol açabilmektedir. Bu tür kaygılar üzerine üst yüz, orta yüz ve alt yüz olmak üzere üç ayrı bölümü işlem uygulanmaktadır.

Erkekler ve kadınlarda ideal çene formu farklılık göstermektedir. Güçlü bir karakter algısı oluşturan kare yüz şekli erkekler tarafından beğeni toplarken; belirgin ve ince bir yüz hattı kadınlar tarafından estetik bulunmaktadır. Masseter botoks işlemi yapmadan önce herhangi bir ön hazırlığa gerek yoktur.

Masseter botoks uygulanmasında ince uçlu iğneler kullanılarak deri altındaki kaslara enjekte edilen botoks masseter kasının gevşemesini sağlar. Uygulama yapılacak alan anestezik krem ve jellerle hissiz hale getirildiğinden uygulama esnasında ve sonrasında hiçbir ağrı hissedilmez. İşlem uygulanan yerde hafif sızı ve yanma hissedilebilir. Bu sızılar buz tedavisi ile minimum düzeye indirilebilir.

Çene botoksunun uygulanmasının ardından ertesi gün günlük hayata ve iş hayatına dönülebilir. Fakat ağır aktivite ve aşırı sıcaklık gibi ortamlardan uzak durulması gerekmektedir. Yatma pozisyonuna dikkat edilerek işlem uygulanan bölgenin ovuşturulmaması gerekmektedir. Uygulama yapılan alanlarda yan etki görülme olasılığı oldukça düşüktür. Alerji problemi olan kişilerde haksizlik, kaşıntı ve baş dönmesi gibi şikayetlerle karşılaşılabilmektedir.

Masseter Botoksun Faydaları Nelerdir?

Masseter botoks uygulamasının bireyler üzerinde birçok faydası yer almaktadır.

 • Masseter botoks cerrahi müdahale gerektirmeyen bir işlemdir. Son derece güvenli olan bu işlem plastik cerrahi operasyonlarında olduğu gibi risk taşımamaktadır.
 • Diş gıcırdatma ve diş sıkma gibi durumların sonucunda oluşan ağrılardan kurtulmak mümkündür.
 • Çene yapısının inceltilmesini sağlayarak yüzün kare görünümden kurtulmaya yardımcı olur.
 • Çene kaslarının boyutu küçültülerek daha belirgin ve daha ince yüz hatlarına kavuşmayı sağlar.
 • Uygulama yapılan kişide dikiş, yara ve kesi gibi izler olmaz.
 • İyileşme süresi gibi bir süre yoktur. Uygulama yapılmasının ardından hasta ertesi gün günlük hayatına devam edebilir.
 • Çene botoksunun ardından gülüşte bir değişiklik yaşanmaz.
 • Çenenin daha iyi bir görünüm kazanması sağlanır.
 • Çene sarkmasının azalmasına yardımcı olur.

Çene Botoksu Yaptırmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çene Botoksu Yaptırmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Masseter botoks yaptırmadan önce bazı durumlara dikkat edilmesi büyük önem arz etmektedir. Bu aşamada düzenli olarak her gün kullanılmak durumunda olan ilaç varsa bu durumun doktora bildirilmesi gerekir. Bu konu kanın sulanmasını tetikleyebileceğinden üzerinde mutlaka durulması gereken bir konudur. Kişinin ek bir hastalığı varsa bu durumda önceden doktora bildirilmelidir.

Masseter Botoks Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Estetik uygulamaları arasında en popüler uygulamaların başında masseter botoks gelmektedir. Botoks uygulamasından sonra bazı durumlara dikkat etmek istenmeyen sonuçlarla karşılaşmayı engelleyecektir.

 • Botoksun ardından en az 24 saat spor, yüzme ve aşırı egzersiz gibi durumlardan kaçınılması gerekmektedir.
 • Yapılan botoksun ardından uygulama yapılan alana masaj yapmak ya da o alanı ovalamak istenmeyen komplikasyonlara neden olabilecektir. Botoksun ardından 48 saat boyunca o bölgeye masaj yapmaktan kaçınılmalıdır.
 • Botoks yapılmasının ardından ilk 3 -4 saat yüz yatılmamalıdır. Özellikle ilk akşam yüz üstü yatmamak oldukça önemli bir durumdur.
 • Botoksun ardından alkol almak morlukların oluşmasına neden olabilecektir. Morarmanın yanında diğer komplikasyonları tetikleme durumu söz konusu olabileceğinde mümkün olduğunca alkolden uzaklaşılmalıdır.
 • Botoks yapılmadan önce ve yapıldıktan sonra kan sulandırıcı kullanmamaya dikkat edilmesi gerekir. Bu tür ilaçların ne zaman kullanılmaya başlanacağına dair doktorla konuşarak daha net bilgi alınabilir.
 • Botoks yapılan bölgeye ilk saat süresinde ovuşturarak yıkamamak ve su değdirmemek gerekir. Bu sürenin ardından ilgili alan su ve sabunla nazik bir şekilde yıkanabilir.
 • Botoks uygulamasının ardından aşırı ısıya maruz kalmaktan kaçınılmalıdır. Ödem ve kızarıklık ortadan kalkana kadar sauna, sıcak su, hamam ve güneş banyosu gibi işlemlerden uzak durulmalıdır.
 • Botoks enjeksiyonun cilt üzerinden yapılması sebebiyle uygulama yapılan gün makyaj yapılmaması gerekir.
 • Masseter botoks uygulamasında aç ya da tok olmanın bir etkisi yoktur. Hasta antibiyotik kullanma sürecinde ise bu durumu mutlaka doktoruna bildirmek durumundadır.
 • Hamilelik ve emzirme dönemi gibi süreçlerde Masseter Botoks yapılması önerilmemektedir.

Masseter Botoks Etkisi Ne Kadar Sürer?

Masseter botoks etkisi çoğunlukla 6 ay süre etki etmektedir. Etkiyi korumak adına müdahale belirli aralıklarla tekrarlanmak durumundadır. Tekrarların yapılıyor olması estetik ve diş gıcırdatması açısından önem arz etmektedir.

Çene botoksunun oluşturduğu etki diş sıkmanın şiddetine, kişiye ve kasların yoğunluğuna bağlı olarak farklılık göstermektedir. Bireyin troid hastalığının olması botoksun etkinliğinin azalmasına neden olabilmektedir.

Masseter botoks yapılmasının ardından kas aktivitesinin azalması hemen gerçekleşmeyecektir. Yapılan uygulamanın etkisi genellikle 12 ile 72 saat aralığında görülmeye başlar. Bu etki iki hafta içerisinde maksimum düzeye ulaşır. Hafif bir yüz hacminin azalmasının gözle görülür hale gelmesi ile 4 ile hafta aralığında gerçekleşmektedir. Yapılan botoksun etkisinin fark etmek için belirli zaman aralıkları ile aynı açıdan fotoğraf çekmek faydalı olacaktır.

Çene Botoksu Ne Kadar Süre İle Tekrarlanmalıdır?

Etkinliği 2 ile 9 ay süre olan botoks işleminin belirli aralıklarla tekrar edilmesi fayda sağlayan bir işlem olacaktır. Masseter botoks 6 aylık süreler içerisinde tekrarlanmalıdır. Daha önce botulinum toksini ile tedavi görüldüyse bu süre 9 aya hatta 1 yıla kadar çıkarılabilir. Bu durumun en önemli nedeni kasların zayıflamış olması ve kasılamamasıdır.

Kasların mevcut duruma alışması ile rutin yapılacak uygulama sonucu uygulamanın kalıcı olması doğrudan birbiri ile etkileşim halinde olan bir durumdur. İkinci uygulamanın yapılmasının ardından diş sıkamama hali daha belirgin şekilde oluşacaktır. Çene botoksunun çok kısa süreler içerisinde tekrar ediliyor olması kalıcılık süresinin kısalmasına neden olabilir.

Masseter Botoks Yan Etkileri Nelerdir?

Masseter botoks yapılmasının ardından bazı hastalar yaşadıkları nezle ve baş ağrısı gibi durumları yapılan uygulamaya başlayabilmektedir. Bu gibi olumsuzluklar nadir görülen yan etkiler arasında yer alıp ilk 72 saat boyunca botoksun yan etkisi bulunmamaktadır. Masseter botoks ardından oluşan her türlü yan etki için doktora başvurulması gerekmektedir.

Masseter botoks işleminden sonra iğne giriş yerlerinde kırmızı noktalar olabilmektedir. Bu noktalar tedavinin ertesi günü geçiyor olacaktır. Tedavinin ardından hafif bir baş ağrısı görülebilir. Enjeksiyon bölgesine göre anatomik farklılık bulunan bazı hastalarda yanlış kaslara çok yakın botulinum toksini enjekte edilebilmektedir. Bu gibi durumlarda hastalar 2 ile 4 hafta süresi boyunca yeme, içme ve konuşma gibi etkinliklerde sorunlar yaşayabilirler.

Profesyonel olarak yapılan botoks çalışmasında kızarıklık ve morarma gibi durumlar oluşabilmektedir. Bu gibi durumlar geçici olup botoksun uzun süre etkili olan olumsuz durumları daha tehlikeli olacaktır.

Çene Botoksu Kimler Tarafından Yapılır?

Masseter botoks diş hekimleri ve tıp hekimleri tarafından yapılmaktadır. Uygulamayı yapan hekimin kasların çalışma mekanizması ve yüz anatomisi gibi konulara hakim olması gerekir. Aksi durumda olumsuz durumlarla karşılaşmak kaçınılmaz olacaktır.

Diş sıkma problemi olan kişilerin kas gücü, kas volümü ve ihtiyacına bağlı olarak şekilde uygun dozda çene botoksu yapılmaktadır. Kas küçültme işlemi yapılırken uygulanan masseter botoks yeme ve içme gibi fonksiyonları etkilemeyecek düzeyde olmalıdır.

Diş sıkma botoksunda asıl amaç çene kasını kontrollü bir şekilde eritmek ve zayıflatmaktır. Diş sıkma botoksunun ardından bir hafta gibi süre boyunca çiğnemede hafif güçlük yaşanabilir. Bu durum çiğnemeye engel bir durum olmayıp kısa süre içerisinde çene sağlığına kavuşacaktır.

Klinik Tercihinin Önemi

Günümüzde botoks uygulamasını gerçekleştiren birçok klinik yer almaktadır. Özellikle yüz inceltme botoksunda aynı toksin kullanımı yapılmaktadır. Uygulama yapılan kas gruplarının geniş olması ve yine bu bölgenin fonksiyonel açıdan aktif olması bu uygulamayı daha önemli kılmaktadır. Masseter kaslarına uygulanmış olan toksinin etkileri yüzde daha fazla etkili olmaktadır. Bundan dolayı botoks uygulaması yapan her kliniğin yüz inceltme botoksu yapması söz konusu olan bir işlem değildir.

Estetik cerrahların yüz inceltme botoksu yapması tercih sebepleri arasında yer almaktadır. Kimi durumlara sertifika sahibi branşlarda bu operasyonu yapmaktadır. Olası her türlü sorunla karşılaşmamak için bu işlem kesinlikle doktor olmayan kişilere yaptırılmamalıdır. Merdiven altı kliniklerden her zaman uzak durulması gerekmektedir.

Hastaların yüz inceltme botoksu yaptırmadan önce klinik seçiminde bazı durumlara dikkat etmeleri gerekmektedir.

 • İlgili klinikte daha önce tedavi görmüş ve yüz inceltme botoksu yaptırmış olan insanlarla konuşulmalı, internette yapılan yorumlar okunmalıdır.
 • Kliniğin internet adresinin olmasına dikkat edilmeli, varsa internet adresi detaylıca incelenmeli ve profesyonellik açısından değerlendirilmelidir.
 • Hastanede ve klinikte yüz inceltme operasyonu yapmış olan cerrahların geçmişleri araştırılmalıdır.
 • Masseter botoks işlemini yapan kliniğin Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olup olmadığı araştırılmalıdır.
 • Kliniğe gidilerek gezilmeli ve gözlemler yapılmalıdır. Güven vermeyen kliniklerden uzak durulmalıdır.

Masseter Botoks Öncesi Hastanın Değerlendirilmesi

Klinik seçiminin yapılmasının ardından hastanın değerlendirilmesi aşamasına geçilmelidir. Yüz inceltme işlemi basit bir operasyondur. Fakat bazı durumlara dikkat edilmemesi daha büyük sorunlara yol açabilmektedir. Hasta değerlendirme aşamasında;

 • Hastanın yüz tipinden memnun olmamasının sebepleri araştırılarak bu durumda alt yüz bölgesinin etkisi araştırılmalıdır.
 • Hastanın alt yüz estetiği bozuksa bu durumun temelinde yatan nedenler araştırılmalıdır. Çene kemiğinden kaynaklı bir bozukluk olması durumunda yapılan estetiğin pek fazla etkisi olmayacaktır.
 • Yüksek tansiyon hastası olanlara, kanser hastalarına, emzirenlere, hamilelere, deri hastalığı olanlara ve kas hastalığı olanlara bu işlem uygulanmamaktadır.
 • Operasyondan önce hastanın değerlendirilmesi aşamasında kan testleri yapılarak bulaşıcılık hastalık olup olmadığı araştırılır. Kan değerlerine bakılarak hastanın metabolizması değerlendirilir.
 • Gerektiği durumlarda çene bölgesinin görüntüsü alınır ona göre planlama aşamasına gidilir.

Hastanın değerlendirme aşamasının yapılmasının ardından hazırlık aşamasına gidilmektedir. Operasyonun basit olması sebebiyle bu aşama oldukça basittir. Hastanın yüz tipi değerlendirmesi yapılarak uygulama yapılacak olan alan işaretlenir. Yapılacak olan uygulama fotoğraflama ile hastaya gösterilir ve onay alınır. Operasyon için uygun tarih belirlenir.

Operasyon öncesinde hastanın hafif bir kahvaltı yapması gerekir. Tansiyonu arttıracak ve şekeri yükseltecek Besimlerden uzak durulmalıdır. Hasta operasyon yapılacak gün makyaj yapmamalıdır. Operasyon koltuğuna alınan hastanın yüzü tıbbi temizleyiciler yardımıyla temizlenir. Toksinin ilgili bölgeye uygulanması ile işleme başlanmış olur.

Masseter Botoks Fiyatları

Masseter botoks fiyatları tedavi yapılacak çene kasının büyüklüğü ve uygulanacak doz miktarı gibi durumlara bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Her türlü botoks uygulamaları için bu işlemi yapan kliniklerden fiyat bilgisi alınabilir. Bunun yanında kliniğe, uzmanın tecrübesine göre de fiyat aralıkları değişkenlik gösterebilmektedir.

Genetik faktörler sonucu meydana gelen durumlar botoks uygulaması ile ortadan kaldırılabilir. Botoksun etkisi geçmeye başladığında bu uygulama tekrarlanır. Bu süre 6 ay ile 9 ay aralığında değişmektedir. Elde edilen etkinin kalıcı olabilmesi açısından bu tekrarlar büyük önem arz etmektedir. Yapılan bu tekrarlarla birlikte çene istenilen görünüme kavuşmuş olacaktır.

Masseter Botoks Kimlere Yapılmamalıdır?

Yaşın ilerlemesi ile birlikte ciltte sarkma ve gevşemeler meydana gelmektedir. Masseter kasının yer aldığı çenenin alt kısmı yüze hacim kazandırmaktadır. Bu kasın büyük olması bazı hastalarda lifting sağlar. Doğru tetkik ve analiz yapılmadan sarkma problemi olan kişilere masseter botoks uygulandığında bu sarkmalar daha belirginlik hale gelecektir. Sarkık yüzlü olan ve yaşlı olan kimselere masseter uygulanmadan önce değerlendirmelerin mutlaka yapılması gerekir.

Masseter Botoks Kimlere Yapılabilir?

Masseter botoks uygulamak için herhangi bir yaş kısıtlaması yoktur. Alt yüzü büyük olan kişilerde yüz inceltme amacıyla yapılabileceği gibi diş gıcırdatma ve diş sık gibi problemlerin tedavisinde de kullanılabilmektedir. Çene kası bazı kişilerde tek taraflı büyüyerek asimetriye neden olur. Çene kasının tek taraflı büyümesine bağlı gelişen asimetrini ortadan kaldırılmasında da çene botoksu uygulaması yapılır.

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *