10 LGBT Bayrağı Üzerinde ki LGBT Sembolleri ve Renkleri Ne Anlama Geliyor?

Son yıllarda insanlar LGBT bayrağı üzerinde yer alan LGBT sembolleri ve anlamları, LGBT renkleri konusuna ayrı bir merak sarmaya başladı. Hatta LGBT konusunun ne olduğu, bayrakta renklerin neleri ifade ettiği, neden LGBT yürüyüş ve hakları hakkında çalışmalar olduğu da fazlası ile merak ediliyor. Çünkü LGBT son yıllarda dünyanın üzerinde durduğu nadir konulardan bir tanesi. Hatta uzmanlar LGBT sorunlarının çözülmesinin iklim krizi ve göç krizi kadar önemli bir konu olduğunu dile getiriyor.

Dünyanın her yerinden insanların mağdur olduğu durumlardan olan LGBT için yoğun çalışmalar yapılıyor. Fakat yine de hala net bir çözüm bulunmuş değil. Bunun yanı sıra LGBT+ üyelerinin yaşadığı sorunlar günden güne büyüyor ve içinden çıkılması zor bir hal alıyor. LGBT sembolleri ve bayrakları bile günümüzde dünyanın belli yerlerinde hala yasak. Bu tarz durumlar bulunun çözümlerin etkisini de azaltıyor. Gerek yürüyüş gerek ise sosyal medya üzerinden her gün farklı bir LGBT sorunu gündeme geliyor.

Gündeme gelen bu sorunlar da insanların LGBT ile alakalı daha fazla şeyi merak etmesine neden oluyor. LGBT sanıldığı gibi tek bir cinsel yönelime sahip insanlar için kullanılan bir tanım değildir. Bunun yanı sıra kullanılan LGBT bayrağı da tek bir bayrak değildir. Her cinsel yönelim için kullanılan bir bayrak vardır. Bu bayrakların arkasında da ayrı bir anlam ve çalışma vardır. LGBT bayrağı ve kısaltmaları pek çok LGBT yürüyüşünde kullanılır. Genellikle her cinsel yönelime sahip kişiler kendi bayraklarını kullanır.

Tarihte LGBT Sembolleri ve Anlamları

LGBT konusu baktığımız zaman son 10 yıl içerisinde fazlası ile gündeme gelmiş gibi duruyor. Fakat tarihe baktığımız zaman LGBT konusunun M.Ö. 2000 – 3000 yılları arasına kadar uzandığı görülmektedir. O zamanlar bu durum “LGBT” olarak isimlendirilmese de farklı şekillerde sürekli gündeme gelmiş. Antik Mısır, Sümer ve Hitit kalıntıları incelendiği zaman LGBT bireylerden sürekli söz edilmiş. Hatta o zamanlarda günümüzde çoğu ülkede olmayan pek çok hak LGBT bireylere sunulmuş.

[geo_alert style=”2″ color=”primary” ]Sürekli Ağlama İsteği İle Başa Çıkmak İster misiniz?(7 Soru da Kesin Çözüm)[/geo_alert]

Buna en iyi örnek M.Ö. 1400 yılından kalma bir Hitit yasa derlemesi. Bu yasa derlemesinde devlet erkekler arasında evliliğe izin verdiğini belirtmiştir. Hititler bu yasa ile tarihte eşcinsel evliliğe izin veren ilk devlet haline gelmiştir. LGBT sembolleri ve anlamları da bu dönemlerde farklı şekillerde ifade edilmeye başlanmıştır. Bayrak ya da yürüyüş gibi olmasa da farklı sembolle ve anlamlar o dönemlerde bu bireyler tarafından kullanılmıştır. LGBT bireyler tarihte daha pek çok kültür ve bölgede kendine yer bulmuştur.

Tarihte Antik Yunan, Antik Çin ve Arap Bölgelerinde LGBT Bireyler

LGBT Bayrağı Üzerinde ki LGBT Sembolleri ve Renkleri
LGBT Bayrağı Üzerinde ki LGBT Sembolleri ve Renkleri

Antik Yunan dönemlerinden kalan kalıntılar incelendiği zaman da LGBT bireylerinin bu dönemde fazlası ile yer aldığı görülmektedir. Üstelik Antik Yunan dönemlerinde LGBT bireylerin gayet normal karşılandığı da ayrı önemli konulardan bir tanesi. Bunun yanı sıra Antik Çin dönemlerinde de eşcinsellik son derece normal karşılanan bir durum olarak ifade ediliyordu.

Arap bölgesinde ise bu durum 19. Yüzyıl sonralarına kadar devam etmiş. Kalıntılar Arabistan’da eşcinsel ilişkilerin oldukça fazla olduğunu gösteriyor. Hatta Arap ülkelerinde eşcinsel ilişkilerden esinlenerek yazılan bir şiir geleneği bile bulunuyor. 19. Yüzyıla kadar Afganistan’da makyaj yapan erkekler zengin erkek Afganların hareminde kendine yer buluyordu. Cinsel yönelim sembolleri tarihin bu dönemlerinden beri kendine yer bulmuştur.

Tarihteki LGBT Sembolleri ve Anlamları Karşıtlığının Çıkışı

Tarih boyunca LGBT bireylerine her zaman pozitif yaklaşılmamıştır. Aynı günümüzde olduğu gibi tarih boyunca da LGBT sembolleri ve anlamları için karşıtlık yapılmıştır. Bunun ilk örnekleri arasında Yahudiler yer alıyor. Binlerce yıl önce Yahudi toplumları eşcinselliğe hep karşı durmuştur. Ayrıca çok ağır cezalar ve yaptırımlar ile de süreci ilerletmiştir. Fakat toplumlar bu karşıtlığını sürdürdükçe kökten bir çözüm hiç bulamamıştır. Yahudilerden ayrı olarak Hristiyanlığın yayılması da LGBT karşıtlığına neden olmuştur.

Özellikle Orta Çağ’da Avrupa LGBT konusunda büyük bir ayrıma düşmüştür. Hristiyanlık eşcinsellik konusunda sınırları son derece net çekmiştir. Fakat aynı dönemde Orta Çağ Avrupa’sında eşcinsellik son derece yaygın bir konuydu. Papa ve mahkemeler çok kesin yasaklar koysa da halk buna karşı çıktı. Rönesans ile LGBT sembolleri ve anlamları bir kez daha Avrupa’da yükselişe geçti. Fakat yine de Avrupa’nın belli bölgeleri hala yasaklara sahipti. 1810 yılındaki Fransız Devrimi tüm yasakların kökten kalkmasını sağlamıştır.

2. Dünya Savaşı ve Sonrasında LGBT

Dünyayı kasıp kavuran Nazi Almanyası LGBT bireyler için adeta cehennem anlamına geliyordu. Nazilerin o dönemlerde pek çok topluma karşı kin ve öfkesi LGBT bireylerine de yansıdı. Toplama kamplarına götürülen LGBT bireyleri burada hem işkence hem de açlık görmeye başladı. Bu durum Almanya’nın yenilmesine kadar devam etti. Fakat LGBT sembolleri ve anlamları için olan karşıtlık bu süreçte yayılmaya başladı. Yani Almanya’nın başlattığı bu süreç aslında dünyada yayılan bir süreç olmayı başardı.

2.Dünya Savaşından sonra Amerika ve Avrupa’da LGBT karşıtlığı baş göstermeye başladı. Bu karşıtlık insanlara hakaret etmeye ve aşağılamaya kadar ilerledi. Hatta Amerika gibi ülkelerde polis şiddetleri bile kendini gösterdi. 1968 ve 1969 yılındaki ayaklanmalara kadar bu süreç devam etti. Fakat bu ayaklanmalardan sonra Amerika ve Batı Avrupa’da eşcinseller kendilerine daha fazla hak bulmaya başladı. Zamanla LGBT sembolleri ve anlamları dünyanın dört bir tarafına yayıldı.

LGBT Bayrağı ve Onur Yürüyüşü

LGBT Bayrağı Üzerinde ki LGBT Sembolleri ve Renkleri
LGBT Bayrağı

Onur yürüyüşü dünyada LGBT kadar eski bir kavram değil. Hatta onur yürüyüşü oldukça yakın bir zamanda ortaya çıkan bir kavramdır. 1969 yılında Stonewall Inn adındaki bir bar bu yürüyüşlerin başladığı yer olmuştur. Baskı, şiddet ve ayrımcılığa dayanamayan LGBT üyeleri bu barda ayaklanma çıkarmıştır. Ayaklanma sonucu olarak ise kendilerine şiddet gösteren bir polisi 4 gün barda hapis tutmuşlardır. Bu süre zarfında sokaklarda çatışmalar olmuş ve olaylar 4. Günün sonunda bitmiştir.

1969 yılında başlatılan bu süreç günümüze kadar gelmiştir. Her yıl haziran ayı sonlarında bu yürüyüşler dünyanın dört bir yanında gerçekleşmeye başlamıştır. Yürüyüşler genellikle belli şehirlerde ve şehirlerin belli bölgelerinde yapılmaktadır. Ülkemizde bu yürüyüşler genellikle İstanbul’da Taksim meydanında gerçekleştirilir. Bu yürüyüşler zaman zaman polis baskısı görmüş ya da iptal edilmiştir. Yürüyüş sırasında atılan sloganlar ve açılan bayraklar uzunca bir süre ülkelerin gündemin olmuştur.

LGBT Açılımı ve Anlamı Ne Demek?

LGBT rastgele seçilmiş kelimelerden meydana gelmez. Aynı zamanda LGBT sembolleri ve anlamları da özenle hazırlanmış bir kavramdır. Bunun yanı sıra LGBT renkleri de kendi içerisinde özel bir anlam içerir. Normal kadın erkek cinsel yönelimlerden farklı olan tüm cinsel yönelimler LGBT içerisinde ifade edilmektedir. LGBT kelimesindeki harflerin ifade ettikleri ise şu şekildedir:

 • L: L harfi Lezbiyen
 • G: G harfi Gey
 • B: Biseksüel
 • T: Transseksüel

[geo-post id=”13495″ label=”Tavsiye!!”]

Lezbiyen Ne demek ve Lezbiyenler Hangi Cinsel Yönelime Sahiptir?

Tarih boyunca lezbiyenlik kavramı kendine yer bulmuştur. Antik Yunan döneminde bu cinsel yönelimin ilk adımları atılmıştır. Antik Sparta ve Antik Çin döneminde de lezbiyenlik yönelimleri kendine yer bulmuştur. Lezbiyen bir kadının başka bir kadına cinsel yönelimde bulunmasıdır. İsmi ise tarihteki ilk lezbiyenlerden olan Sappho’nun yaşadığı ada olan Lesbos adasından gelmektedir. Aynı zamanda lezbiyenlik yerine eşcinsel kadın kavramı da zaman zaman kullanılmaktadır.

LGBT Bayrağı Üzerinde ki LGBT Sembolleri ve Renkleri

Gey Ne demek ve Geyler Hangi Cinsel Yönelime Sahiptir?

Tarih boyunca Gey bireyler kendilerini hep saklamak zorunda kalmıştır. Bunun nedeni ise devletlerin bu kişilere ağır yaptırım ve cezalar uygulamasıdır. Lezbiyen kişilere göre gey kişiler tarih boyunca çok daha gizli yaşamışlardır. Fakat Cinsel Devrimden sonra insanlar bu yönelimlerini yavaş yavaş açıklamaya başlamıştır. Gey bir erkeğin başka bir erkeğe cinsel yönelimde bulunmasını ifade eder. İlk olarak 1960’lı yıllarda Gey kelimesi kullanılmaya başlanmıştır.

Biseksüel Ne demek ve Biseksüeller Hangi Cinsel Yönelime Sahiptir?

Biseksüellik tarih boyunca en fazla görülen cinsel yönelimler arasında yer almıştır. Biseksüel kişiler cinsiyet fark etmeksizin romantik çekim gücü yaşayan kişilerdir. Yani bir erkek hem erkeklere hem kadınlara cinsel yönelimde bulunabilir. Ya da bir kadın hem kadınlara hem de erkeklere cinsel yönelim yaşayabilir. Karşı cinsellik ve eş cinsellikle ile biseksüellik 3 ana cinsel yönelimden bir tanesidir. İnsanlara ek olarak bu durum hayvanlar aleminde de gözlenmiştir. İlk olarak ise 19. Yüzyılda biseksüel kavramı ortaya çıkmıştır.

Transseksüel Ne demek ve Transseksüeller Hangi Cinsel Yönelime Sahiptir?

Hem yakın hem de geçmiş tarihlerde transseksüel kavramı sürekli gündeme gelmiştir. Bu cinsel yönelim kişinin kendini doğuştan sahip olduğu cinsiyete değil karşı cinsiyete ait görmesidir. Yani bir erkeğin kendini erkek değil kadın gibi görmesidir. Aynı durum kadınlar için de geçerlidir. Bir diğer yandan tarih boyunca transseksüel kavramı hastalık olarak da görülmüştür. LGBT Sembolleri ve anlamları arasında kendine yer bulan transseksüel için tarih boyunca tedavi çalışmaları yapılmıştır.

Günümüzde ise transseksüel kişiler ameliyatlar ile karşı cinse geçebiliyor. Fakat bu durum geçmiş yüzyıllarda mümkün olmadığı için farklı şekillerde meydana gelmiştir. İlk olarak ise 1952 yılında Amerikalı bir erkek ameliyat ile kadın olmuştur. Geçmiş yıllarda ise bu durum makyaj ya da kıyafetler ile mümkün olabiliyordu. LGBT sembolleri ve anlamları arasında yer alması ise tarihte 1960’lı yıllara kadar ulaşıyor. Diğer LGBT bireyleri gibi bu cinsel yönelime sahip kişilerin de kendi bayrak ve ifadeleri vardır.

LGBT Bayrağı Üstünde Yer Alan LGBT Sembolleri ve Anlamları

LGBT Bayrağı Üzerinde ki LGBT Sembolleri ve Renkleri
LGBT Bayrağı Üzerinde ki LGBT Sembolleri ve Renkleri

Dünyada LGBT bireyleri ifade etmek için pek çok farklı kavram kullanılmaktadır. Aynı durum geçmiş bin yıl boyunca olmuştur. Fakat zaman zaman kullanılan semboller argoya kaçmıştır. Günümüzde ise bu durum daha minimalize edilmiştir. Hatta Onur Yürüyüşlerinin olduğu zamanlarda LGBT sembolleri klavye ve sosyal medyalarda bile kendine yer bulmuştur. LGBT sembolleri ve anlamları arasında ilk dikkat çeken nokta kısaltmalardır. Bugün dünyada “LGBT” kısaltmasına alternatif olarak çok daha farklı kısaltmalar kullanılmaktadır. Kullanılan kısaltmalar ise şunlardır:

 • GLBT
 • LGB
 • LGBTT
 • LGBTİ
 • LGBTTIQ

Bu kısaltmalardaki “İ” harfi interseksüelleri ifade etmektedir. İnterseksüel kişiler hem erkeksi hem de kadınsı özellikler gösteren insanlardır. “Q” harfi ise Queer kavramını ifade eder. Bu kişiler ise cinsel yönelimlerini heteroseksüel yönelimleri olan kişilerden ayrı tutar. LGBT sembolleri ve anlamları arasına ilk olarak 1990’lı yıllarda girmeyi başarmıştır. Türkçe Kuir olarak ifade edilen bu kelime “acayip” anlamına gelmektedir. Bu yönelime sahip kişiler “Acayip ya da tuhaf” kelimelerinin kendilerini tam olarak ifada ettiğini belirtmektedir.

LBGT Bayrakları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

LGBT Bayrağı Üzerinde ki LGBT Sembolleri ve Renkleri

Bugün LGBT denildiği zaman insanların akıllarına genellikle gökkuşağı rengindeki LGBT bayrağı gelir. Bu bayrak LGBT sembolleri ve anlamları arasında belki de en çok bilinen bayraktır. LGBT bireylerin en çok kullandığı bu bayrak aslında tek bayrak değildir. LGBT bireylerinin kullandığı daha onlarca farklı bayrak vardır. Fakat gökkuşağı bayrağı hem en yaygın olan hem de en çok tercih edilen bayrak olmayı başarmıştır. Onur yürüyüşlerinde çokça tercih edilen bu bayrağın arkasında bir hikayesi ve anlamı vardır.

LGBT Gökkuşağı Sembolü ve Anlamı Nedir?

Gökkuşağı sembolü anlamı 1978 yılına kadar uzanıyor. O yıldan beri gökkuşağı bayrağı LGBT sembolleri ve anlamları arasında kendine yer buluyor. İlk olarak bu bayrak sanatçı Gilbert Baker tarafından tasarlanmıştır. LGBT bireyler arasında çok tanınan bir isim olan Baker Harvey Milk’in ricası üzerine bu bayrağı tasarlamıştır. Milk senatoya giren ilk eşcinsel kişi olma unvanını kazanmış bir LGBT üyesidir. Baker bayrakları bir onur sembolü olarak gördüğünü ifade etmiştir.

LGBT gökkuşağı sembolünün anlamı ise aslında direkt olarak adından anlaşılıyor. Gökkuşağı renklerinin yer aldığı bayrak eşcinsel bireylerin görünebilir ve gerçek hayatta var olduklarını ifade eder. Gökkuşağının gökyüzünden gelen doğal bir bayrak olduğunu savunan Baker eşcinselleri bu bayrağın en iyi şekilde ifade ettiğini belirtmektedir. Ayrıca Baker bayrakta her renge ayrı bir anlam yüklemiştir. LGBT sembolleri ve anlamları arasındaki en meşhur bu bayrağın renklerinin anlamı ise şunlardır:

 • Pembe Renk: Cinsiyet
 • Kırmızı Renk: Yaşam
 • Turuncu Renk: İyilik
 • Sarı Renk: Işık
 • Yeşil Renk: Doğa
 • Turkuaz: Sanat
 • Nil Mavisi: Ahengi
 • Mor Renk: Canlılık

Baker o dönem bu bayrağın ilk örneğini kendi imkanları ile dikti. Fakat daha sonra ise bunun üretimini yapmak istedi. O dönemlerde üretim sorunları yüzünden bayrakta bazı değişikler yaptı. Nil Mavisi yerine mavi kullanıldı. Ayrıca Pembe ve turkuaz renkler bayraktan çıkarıldı. 1994 yılında Stonewall ayaklanmasının 25. Yılında ise Baker 1.6 km uzunluğundaki bir bayrak ile sokaklarda kendini gösterdi. Ayrıca bu yıl bayrağın resmi olarak da kabul edildiği ilk yıl olarak kabul gördü. İlerleyen süreçlerde yeni bayraklar da çıkmaya başladı.

LGBT Sembolleri ve Anlamları Arasında Bayrakların Yeri

LGBT Bayrağı Üzerinde ki LGBT Sembolleri ve Renkleri

Gilbert Baker tarafından çıkartılan ilk bayraktan sonra insanlar farklı arayışlara girmeye başladı. Her cinsel yönelime sahip kişiler kendi bayrakları için büyük bir çalışmaya girdi. Bunun sonucunda ise bu kişiler kendi cinsel yönelimleri için LGBT bayrağı renkleri anlamı için farklı bayraklar ortaya çıkardı. Bugün baktığımız zaman dünyada onlarca farklı LGBT bayrağı kullanılıyor. Her bayrak kendince bazı anlamlara ve sembollere sahip. Fakat hiçbir bayrak Gibert Baker bayrağı kadar popülerliğe ulaşamamıştır.

Philadelphia Onur Bayrağı ve Anlamı

Eşcinseller tarafından kullanılan Philadelphia onur bayrağı aslında oldukça yeni bir bayrak. Yapan ya da tasarlayan kişiler ise More Color More Pride isimli bir gruptur. Bu grup 2017 yılındaki Onur Ayında düzenlediği bir kampanya ile bu bayrağı ortaya çıkarmıştır. Bu kampanya kapsamında bayrağa siyah ve kahverengi renkler eklenmiştir. Bu renklerin eklenmesindeki amaç beyaz olmayan LGBT bireylerine dikkat çekmektir. Kısa sürede bu bayrak geniş kitleler tarafından büyük saygı ve talep görmeyi başardı.

Trans Bayrağı ve Anlamı

LGBT sembolleri ve anlamları arasında da geçen Trans bireyler için 99 yılında özel olarak bayrak hazırlandı. Bayrak eski bir Amerikan subayı olan Monica Helms tarafından tasarlandı. Baker bayrağı geniş bir beğeni topladığı için Trans bireyler için de Helms özel bir bayrak tasarlamaya karar verdi. Bayrak üzerinde sırasıyla mavi, pembe, beyaz, pembe ve mavi renkleri yer alıyor. Mavi renk erkekleri pembe renk ise bayanları temsil ediyor. Beyaz kısım ise geçiş sürecinde olan kişileri ifade ediyor. Sosyal medyada yapılan yoğun uğraşlar sonucu bayrak emojiler arasında kendine yer buldu.

Biseksüel Bayrağı ve Anlamı

LGBT konusuna meraklı pek çok kişi pembe mor mavi bayrak ne demek diye merak etmiştir. Çünkü Baker bayrağından sonra en çok kullanılan bayraklardan bir tanesi de budur. 1998 yılında ilk olarak ortaya çıkan bu bayrak LGBT sembolleri ve anlamları arasında kısa sürede popüler oldu. Çünkü bayrak toplumda ve LGBT bireyler arasında biseksüellerin varlığına dikkat çekmek için tasarlandı. Bayraktaki pembe renk eşcinselleri, mavi renk heteroseksüelleri ve mor kısım ise iki kısmı birden temsil ediyor.

Panseksüel Bayrağı ve Anlamı

İlk olarak 2010 yılında ortaya çıkan bu bayrağın tasarımcı bilinmiyor. Fakat bu bayrak internette  görüldükten sonra kısa sürede fazlası ile tercih edilmeye başlandı. Panseksüellik cinsiyet ya da cinsiyet kimliği olmaksızın bir kişiye çekim duymayı ifade ediyor. Bayrak yukarıdan aşağı doğru pembe sarı ve maviden oluşuyor. Pembe renk kadınları, mavi erkekleri sarı ise iki cinsiyetin dışında kalanları ifade ediyor. LGBT sembolleri ve anlamları arasında son yıllarda en çok kullanılan ifadelerden birisidir.

Genderkuir Bayrağı ve Anlamı

Marilyn Roxie tarafından 2011 yılında tasarlanan bu bayrak genderkuir bireylere dikkat çekmek için hazırlandı. Genderkuir bireyler kendisini erkek ya da kadın olarak görmüyor. Hem erkek hem kadın ya da iki cinsiyetin de bazı özelliklerini taşıyan kişiler olarak görüyor. Yukarıdan aşağı doğru bayrakta lavanta, beyaz ve koyu yeşil bulunuyor.

LGBT sembolleri ve anlamları arasında son zamanlarda bu bayrak kendine yer bulmaya başladı. Lavanta kadın ve erkekleri ifade ediyor. Koyu yeşil ise kendini ne erkek ne de kadın gören kişileri gösteriyor. Beyaz şerit ise iki tanımında dışında kalan kişileri ifade ediyor.

[geo_alert style=”2″ color=”primary” ]Instagramda En Çok Takipçisi Olan Türk Influencerlar @39 Ünlü[/geo_alert]

Non-Binary Bayrağı ve Anlamı

17 yaşındaki Kye Rowan 2014 yılında bu bayrağı tasarlamıştır. Non-Binary, iki şeyden olmayan anlamına geliyor. Bu kavram kendini erkek ve kadından oluşan ikili cinsiyetin dışında olan kişiler için kullanılıyor. Bayrak üzerinde sarı, beyaz, mor ve siyah renkler yer alıyor. Sarı kısım non-binary bireyleri ifade ediyor. Beyaz kısım ise bir ya da daha fazla cinsiyete sahip olan kişileri gösteriyor. Mor kısım non-binary kişilerin farklılığı ve siyah kısım ise kendini cinsiyetsiz olarak gören kişileri ifade ediyor.

İnterseks Bayrağı ve Anlamı

2013 yılında ortaya çıkan interseks bayrağı tüm dünyada beğeni ile karşılandı. Bayrağı ise Avustralyalı aktivist Morgan Carpenter tasarlamıştır. LGBT sembolleri ve anlamları arasında bayrağında şekle yer veren tek bayrak budur. Bayrakta arka plan sarı ve ortada mor bir daire vardır. Daire olan kısım interseks bireylerin bütünlüğünü temsil ediyor. Sarı ve mor kullanılmasının nedeni ise iki rengin de cinsiyetçi açıdan en nötr renkler olmasıdır. 2013 yılından sonra onur yürüyüşlerinde bu bayrak fazlası ilde kullanılmaya başlanmıştır.

Aseksüel Bayrağı ve Anlamı

Aseksüellik kavramı cinsel istek eksikliği olan kişilier için kullanılıyor. Bu bayrak da Aseksüel ile alakalı bir kuruluşun logosundan esinlenerek ortaya çıkmıştır. Bayrak üzerinde siyah, gri, beyaz ve mor renk yer alıyor. Siyah kısım asekseül kişileri ve gri kısım aseksüellik kısmına yatkın kişileri gösteriyor. Beyaz kısım ise asekseüllerin destekçilerini ifade ediyor. Mor kısım ise toplumun geri kalan kısımlarını temsili olarak gösteriyor. Bayrağın tam olarak kim tarafından tasarlandığı bilinmiyor.

Yeni Onur Bayrağı ve Anlamı

Zaman içerisinde LGBT sembolleri ve anlamları artmaya devam etti. Bu durum bir yandan iyi olurken bir yandan da kafa karışıklıklarına neden oldu. Bu yüzden Baker bayrağı üzerinde bazı değişimler yapılmak istendi. 2018 yılında tasarımcı Daniel Quasar yeni bir çalışmaya imza attı. Normal Baker bayrağına soldan üçgen şeklinde 5 şerit ekledi. Bu şeritler dıştan içe doğru siyah, kahverengi, açık mavi, pembe ve beyazdır. Diğer bayraklardaki renkle bu sayede klasik LGBT bayrağı üzerinde yer almış oldu.

LGBT Bayrağı, LGBT Sembolleri Hakkında Sık Sorulan Sorular

LGBT Bayrağı Üzerinde ki LGBT Sembolleri ve Renkleri
LGBT Bayrağı Üzerinde ki LGBT Sembolleri ve Renkleri

LGBT bayrağı ve üzerinde yer alan LGBT sembolleri ne anlama geliyor yanıtlamaya çalıştık. Birbirinden farklı LGBT bayrakları ve LGBT renkleri içeren 10 bayrak hakkında sıkça sorulan soruları yanıtlamak istiyoruz.

LGBT Renkleri Farklı Anlamlar İçerir Mi?

Her LGBT bayrağındaki renkler farklı anlamlar içerir. Genellikle bayraklarda cinsel yönelimler ve toplumlar ifade edilir.

Her Cinsel Yönelime Sahip Kişilerin Bayrağı Var Mı?

LGBT konusunda genellikle her cinsel yönelime sahip kişiler kendi bayraklarını tasarlamış durumda. Bugün internet üzerinden tüm cinsel yönelimlerin bayraklarına ulaşmak mümkün.

LGBT Sembolleri Nasıl Belirleniyor?

Dünyada LGBT sembolleri ve anlamları arasında yer alan tüm çalışmalar bireyler tarafından onay almıştır. Direkt kişisel olarak onay yerine sosyal medyada beğenilmesi dolayı yoldan onaylanması anlamına geliyor.

LGBT Bayrakları Sadece Ünlüler Tarafından Mı Tasarlanır?

Bugün baktığımız zaman pek çok LGBT bayrağının ünlü bir tasarımcı tarafından yapıldığı görülür. Fakat LGBT sembolleri ve anlamları için ünlü biri olmaya gerek yok. Tasarlanan bazı bayrakların arkasında ünlü ya da tasarımcı olmayan normal kişiler de yer alıyor.

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *