Leonardo da Vinci İmzalı Sanat Tarihinin En Önemli 10 Eseri

Tarihin en büyük ressamlarından bir tanesi olan Leonardo da Vinci, hayatı boyunca yaptığı eserlerin neredeyse tamamına yakının hep yeni teknikler üzerinde durdu. Ünlü ressam, bu sayede her eseri ile başlı başına ün kazandı.  Leonardo da Vinci, zaman içinde yenilikçi kompozisyonlar yarattı. Örneğin insan vücudunu doğru bir şekilde temsil etmek için anatomiyi araştırdı, karakteri göstermek için insan ruhunu göz önüne aldı ve iki boyutlu bir yüzey üzerinde alanı ve üç boyutlu nesneleri temsil eden yöntemler ile denemeler yaptı. Tükenmeyen merakının sonucu, birçok bitmemiş proje değil, aynı zamanda insan doğasının en gerçekçi, karmaşık ve hassas temsillerindendir.

Deneyleri, haleflerinin sanatını etkiledi ve sıklıkla sonraki yüzyıllarda bir standart haline geldi. 1519’daki ölümünde Leonardo, not defterleri ve eskizlerle dolu pek çok defter bıraktı. Çok az sayıda bitirilmiş eseri de vardı. Eserlerinin bir kısmı asistanlar tarafından tamamlandı, bir kısmı kayboldu, yok edildi ya da boyandı. Aşağıda, en iyi bilinen Leonardo da Vinci eserleri arasından 10 örnek verilmiştir.

Leonardo da Vinci Kimdir ve En Bilinen Eserleri Nelerdir?

İtalyan Rönesans ressamı ve mucidi olan da Vinci, sanat tarihinin en ünlü isimlerinin başında geliyor. Da Vinci, dünyaya mal olmuş bir ressam olarak tüm eserleri günümüzde dahi büyük hayanlık uyandırıyor. Biz de bu yazımızda sizinle bu usta ressamın en önemli 10 eserini paylaşmak istedik.

1- Leonardo da Vinci Ustalık Eseri: Mona Lisa (1503-1519)

fikirsiz-leonardo-da-vinci

Dünyanın en ünlü sanat eseri olan Mona Lisa Louvre Müzesinde her gün binlerce ziyaretçiyi gizemli bakışları ve esrarengiz gülümsemesi ile karşılıyor. Görünüşe göre sıradan bir örtü ve kasvetli renkler giymiş olan genç bir kadının portresi, üzerinde hiçbir mücevher olmadan pek de insanları etkileyemez.

Ancak Leonardo’nun gerçekçilik yeteneği, Mona Lisa’nın hafifçe modellenen yüzü, hafif ışık ve gölge tonlarının kullanılması, sanatsal bir teknik olan Sfumato’nun ustaca kullanıldığını gösteriyor. Mona Lisa’nın gülüşü çekici ya da alaycı olabilir. Ama ziyaretçilerin bunu çözmesi gerçekten zor. Çünkü aynı anda birbirinin zıttı iki duyguya da sahip olan karmaşık bir figürdür.

2- Sanat Tarihinin En Önemli Eserlerinden: Son Akşam Yemeği (1495-98)

fikirsiz-leonardo-da-vinci

Leonardo da Vinci Son Akşam Yemeği tablosu ressamın en önemli eserlerinden biridir. Eser, Leonardo’nun Milano’da ilk kaldığı yıllarda Santa Maria delle Grazie Dominik manastırı içinde kendi patronu Ludovico Sforza tarafından istenmesiyle ortaya çıktı. Leonardo’nun, iki hazırlık katında tempera veya yağlı boya kullandığı deneysel boyama tekniği nedeniyle, çalışma bittikten kısa bir süre sonra parçalanmaya başladı. Bununla birlikte, aldatıcı bir şekilde basit bir kompozisyon içinde ortaya konan çeşitli insani duyguların karmaşık bir çalışması olarak adlandırılabilir.

3- Altın Oran Kavramı ve Vitruvian Adamı (1490)

fikirsiz-leonardo-da-vinci

Leonardo’nun kalem ve mürekkep çizimi Vitruvius Adamı, ustalık yıllarında elinde bulunan birçok defterin birinden geliyor. Roman mimar Vitruvius’un MÖ 1. yüzyıldan kalma bir mimarlık kitabında ortaya koyduğu ideal insan oranları üzerine yazıyla yazılmış notlar bulunuyor. Çizim, Vitruvius’un ideal insanın bir daire ve kare ile iki zıt şekle sığabileceği teorisini göstermektedir. Leonardo, üst üste iki pozisyona bir erkek figürü çizerek kavramı bu çözdü. Birinin kolları bir kareye sığacak şekilde uzandı, diğerinin ise bacakları ve kolları bir daire şeklinde yayıldı.

https://www.youtube.com/watch?v=1TfIHuEOeGE

Çalışma, sadece Leonardo’nun önemli metinleri anlama çabasını değil aynı zamanda onları ileriye taşıma arzusunu da göstermektedir. Leonardo Vitruvius’un bilinmeyenlerini açıklayan ilk kişi değildi ancak çizimi daha sonra en ikonik hale gelen çizim oldu. Çünkü kısmen matematik, felsefe ve sanat birleşimi Rönesans’a uygun bir sembol gibi görünüyordu. Çizim şimdi, Gallerie dell’Academia, Venedik’te yer alıyor ve burada iklim kontrollü bir arşivde tutuluyor.

4- Leonardo da Vinci ve Kendi Portresi (1490/1515-16)

fikirsiz-leonardo-da-vinci
Öz portre olarak kabul edilen, uzun dalgalı saçları ve sakalı olan yaşlı bir erkeğin kırmızı tebeşir çizimi. Çoğu insanın Leonardo’nun görünüşü hakkında bilgi sahibi olmasına sebep olmuştur. Ancak yine de bazı bilginler kabarık kaşlı ve buğulu gözleriyle bu resmin Leonardo’nun öldüğü yaştan çok daha büyük göründüğünü söylemişlerdir.

Leonardo 67 yaşında öldü. Çizimin, Leonardo’nun defterlerine çizdiği alışılmış kabataslak çizimlerinden biri olabileceği de düşünülmekte. Ayrıca 80 yaşına kadar yaşayan babasının ya da amcasının portresi de olabilir ya da Leonardo’nun ilerleyen yaşlarda nasıl görüneceğinin bir tasviri de. Portre kimi temsil ederse etsin, Leonardo’nun kullanmaya devam ettiği özelliklerin asaleti ve bilgeliği görülüyor.

5- Kayaların Bakiresi Başyapıtı (1483-86)

fikirsiz-leonardo-da-vinci

Stilistik kanıtlara dayanarak, birçok bilim adamı, Louvre’daki Kayaların Bakiresi resmini Leonardo’nun Kutsal Ailenin Herod Katliamından Mısır’a kaçarken, Vaftizci Aziz John ile buluştuğu apocryphal efsanesi üzerine yaptığı iki resmin ilki olduğunu düşünüyor.

Kayaların Bakiresinde, Meryem Ana, Mesih Çocuk, bebek John ve baş meleklerin figürleri piramidal bir kompozisyonda düzenlenmişlerdir ve sadece bir yer işgal etmeyip, birbirleriyle jestlerle etkileşimde bulunurlar. Genç bir Meryem Ana esrarengiz kayalık bir manzarada birçok ilk dönem Rönesans resminde tasvir edildiği gibi taht üzerinde değil. Vücudu bir hareket içinde. Başını solda dua ederek diz çökmekte olan bebek John’a doğru yatırırken, sağdaki Mesih Çocuğuna dokunuyormuş gibi görünüyor.

6- Bir Kadının Başı (1500-10)

fikirsiz-leonardo-da-vinci

Bir kadının başı resminde küçük fırça darbeleriyle çizilmiş olan bir kadın, başını eğmiş bir şekilde gözleriyle aşağıya doğru bakıyor. Duruşu, Leonardo’nun Kayaların Bakiresi resmindeki Meryem Anayı hatırlatıyor ve bu da resmin bir örnek teşkil ettiğini gösteriyor. Çizimin takma adı La Scapigliata yani “Darmadağınık” anlamına gelir. Bu ismi de genç kadının saç tellerinden alır. Resim Leonardo’nun kontrollü katmanlamayı kullanarak akışkan çalışma yöntemlerini ortaya koyuyor.

7- Ustalık Eserlerinden Biri: Ermin ile Bayan (1489-91)

fikirsiz-leonardo-da-vinci

Pek çok sanat tarihçisi resimdeki genç kadını Leonardo’nun patronu olan Milan Dükü Ludovico Sforza’nın metresi Cecilia Gallerani olarak tanımlıyor. Ermin dük için sık sık amblem olarak kullanılmıştı. Kadının kafası sağa doğrudur ve parlak gözleri bir yere bakmaktadır.

Resim çok fazla boyanmış olmasına rağmen, özellikle de koyu renkli arka plan, yine de Leonardo’nun anatomi bilgisini ve duruş ve ifadede karakteri temsil etme yeteneğini ortaya koyuyor. Kızın gençliğini, samimi doğasını, özenli bakışlarını ve düzgün bir şekilde oturan erminin başının ince işlenmiş kürkünün altındaki kemik yapısını dahi özenli bir şekilde çizmiştir.

8- Leonardo da Vinci ve Salvator Mundi (1500)

fikirsiz-leonardo-da-vinci

Dünyanın kurtarıcısı olan Mesih’in bu portresi 2017 yılında 450,3 milyon dolarlık rekor satışıyla manşetlerde yer aldı. Bazı uzmanlar tablonun Leonardo’ya ait olduğundan şüphe duysalar da bu mesih tasviri 17. Yüzyılda kraliyet koleksiyon envanterinde de görülmektedir. İlk başlarda portrenin geçmişi bilinmiyordu ancak 2000’lerin başlarında yeniden bir çalışma yapıldı. Bu resmin bir kopya olduğu dahi düşünüldü. Çünkü resim aşırı şekilde boyanmıştı. Ancak ilerleyen zamanlarda uzmanlar resmin bir kopya değil Leonardo’nun otantik bir resmi olarak kabul ettiler.

9- Kariyerinin Başlangıcı: Ginevra de’Benci (1474-78)

fikirsiz-leonardo-da-vinci

Washington’daki Ulusal Sanat Galerisi’nde bulunan Ginevra de’ Benci’nin portresi, Leonardo’nun Batı Yarımküre’de sergilenen tek resmi. Leonardo’nun en eski eserlerinden biri, 20’li yaşlarının başındayken bitti ve kariyeri boyunca kullanacağı sıra dışı yöntemlerden bazılarını gösteriyor.

Leonardo bu resimde geleneksel genç kadın portresi yerine üç aylık hamile bir kadın çizerek genç kadın betimleme geleneğinden koptu. Bu sebepten dolayı böyle bir kompozisyonu da ilk defa çizen ilk İtalyan sanatçı olabilir. Mona Lisa da dahil olmak üzere tüm portrelerinde üç çeyrek görüşünü kullanmaya devam etti ve bu bir portre çizimi için hızla bir standart haline geldi. Leonardo, boya yüzeyinde bulunan parmak izlerini Ginevra’nın yüzünü modellemek için kullanmış olabilir.

10- Aziz Anne ile Meryem ve Oğlu (1503-19)

fikirsiz-leonardo-da-vinci

Bazı bilim adamları bu resmin Leonardo’nun çizdiği son resim olduğuna inanıyorlar. Bu çalışmada üç kuşak, Aziz Anne ve kızı ile birlikte Meryem Ana da görülmekte. Aziz Anne piramidal pozisyonun en tepesinde kucağında ise Meryem Ana ve onun kucağında da Mesih bulunur. Mesih’in bir kuzuyu yakalama çabasına Aziz Anne ve Meryem Ana’nın engel olmaya çalışır gibi bir halleri resimde görülmektedir. Kayalıkların Bakiresi resminde tasvir edilen bebek ile zıt olan bu resimdeki bebek daha çok oynak çocuk davranışı sergileyen ve annesine güven veren bir bakış gönderen daha masum bir çocuğu göstermekte.

https://www.youtube.com/watch?v=JdQa2a32-G8

Bu yazımızda sizlerle Leonardo Da Vinci eserleri hakkında önemli detayları paylaşmak istedik. İtalyan ressam da Vinci’nin ünü günümüzde hiç eksilmeden devam ediyor. Siz de dilerseniz bu usta ressamı daha da yakından tanıyabilirsiniz. Aynı zamanda sitemizde yer alan “Rönesans Resim Sanatında Dönemler ve Akımlar” yazımıza da göz atabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *