KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır | KOSGEB Girişimci Destekleri

KOSGEB, her türlü küçük ya da orta ölçekli girişimler için sağlanabilen ve tamamen geri ödemesiz hibe yöntemi ile çalışan bir kredi desteğidir. “Türkiye Cumhuriyeti Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı” tarafından oluşturulan bu fon sayesinde girişimcilerin desteklenmesi ve Türkiye ekonomisine faydalı olmaları hedeflenmiştir. İşte en güncel detaylarıyla KOSGEB kredisi nasıl alınır? KOSGEB Destekleri sorularına faydalı cevaplar.

İlginizi Çekebilir: Ziraat Bankası Esnaf Kredisi

KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır?

KOSGEB, iş kurmak isteyen ve girişimci ruhuna sahip olan her işletmenin alabileceği bir hibe hakkıdır. Özellikle küçük çaplı işletmeler daha büyük adımlar atabilmek için bu kredi türüne başvuru yapmayı tercih edebiliyor. Bunun yanı sıra AR-GE alanında yenilikler gerçekleştirmek ve çığır açan projeleri hayata geçirmek isteyen işletmeciler de bu imkandan faydalanabiliyor. KOSGEB kredisi nasıl alınır? sorusunun aşamaları ise şu şekilde;

Bu konuda atmanız gereken ilk adım uygulamalı KOSGEB kursu için katılım talep etmek olmalıdır. Kurslar için başvuru yapan kursiyer adayları basit ve oldukça kısa bir teste tabii tutuluyor ve testin neticesinde kursa katılım için kayıt yaptırılıyor.

Kurs neticesinde kursiyerler başarılı oldukları taktirde girişimci sertifikasına sahip olabiliyorlar. Kurs eğitimin ardından girişimcilik üzerine çalışmış olan kişilerin bir faaliyet raporu ve iş planı oluşturmaları bekleniyor. İş planları KOSGEB tarafından onaylanmış girişimci adayları da bu kredi desteğinden faydalanma hakkını elde etmiş oluyor.

Girişimci unvanına sahip kişilerin sonraki adımı olarak ise online başvuru geliyor. Tamamen internet üzerinden ve herhangi bir ücret ödemeden yapılan ilk başvuru aşaması oldukça kolay. Başvuru işlemleri de KOSGEB internet sitesine üye olarak yapılmaktadır. İlk başvuru için belirtilen başvuru formunu doldurmalı ve veri tabanına kaydınızı yaptırmış olmanız gerekmektedir. İlk kayıt işleminde vergi numaranızı belirtmeniz ve başvuru formunda talep edilen tüm bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmuş olmanız gerekiyor. Tüm bu ilk başvuru işlemleri yalnızca birkaç dakikanızı alıyor.

Her şey tamamlandıktan sonra girişimci unvanı ile destek almaya hak kazanan kişinin iş yerine KOSGEB yetkilileri tarafından birkaç defaya mahsus olmak üzere denetlemeler yapılabiliyor. Her şey yolunda giderse de kişiye kredi şartları sunuluyor ve kredi desteğinden faydalanması sağlanıyor.

KOSGEB Destekleri

KOSGEB destekleri, genel itibariyle üretim, yönetim ve organizasyon, pazarlama, dış ticaret, insan kaynakları, mali ve finansal işler, bilgi yönetimi gibi projeleri kapsamaktadır. Her türlü istihdam, verimlilik arttırıcı projeler, hizmet kalitesini geliştirici adımlar, maliyet düşürücü projeler ve müşteri memnuniyetini arttırmaya yönelik yapılan yenilikler bu kredi desteğinin alanına girmektedir.

KOSGEB Girişimci Destekleri

Girişimci destekleri denildiğinde ise girişimcilik faktörünü geliştirmeye yönelik çeşitli adımlar atılmaktadır. Geleneksel ve ileri girişimci programları ile girişimcilik alanına yönelik değişen meblağlarda destekler sunulmaktadır.

Geleneksel girişimci programı içerisinde son bir yıl içerisinde açılmış olan işletmelere destek işlemleri yürütülmektedir.

İleri girişimci programı içerisinde ise yine son bir yıl içerisinde kurulmuş olan ve İleri Girişimci Kapsamındaki Faaliyet Konuları Tablosu’nda yer alan alanlarda faaliyet gösteren işletmelere destek sağlanması hedeflenir.

KOSGEB Girişimcilik Kursu

Bir diğer adı Uygulamalı Girişimcilik Kursu olan KOSGEB Girişimcilik Kursu, yeterli sayı sağlandığı sürece Türkiye genelindeki her ilde açılabilmektedir. Bu kurstan faydalanmak için e-devlet kapısı sistemi üzerinden gerekli başvuruları yapmış olmanız beklenmektedir. Tamamen online olarak yürütülen başvuru hizmetinde başvuru formunda yer alan gerekli bilgileri eksiksiz olarak doldurmuş olmanız bekleniyor.

Gerekli başvurunun yapılmasının ardından ise ikamet etmiş olduğunu ilde yer alan KOSGEB kurslarına katılım sağlayabiliyorsunuz.

KOSGEB tarafından Online Girişimcilik Eğitimi başlatıldı. E-Devlet üzerinden giriş yaparak hemen KOSGEB’in ücretsiz girişimcilik eğitimine katılabilirsiniz. Eğitimi tamamlamanızın ardından yine E-Devlet üzerinden size “Girişimcilik Eğitimi Katılım Belgesi” elektronik sertifika olarak verilecek ve bu sertifika ile ilgili girişimci destek programından yararlanma imkanına sahip olacaksınız.

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

This Post Has 2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *