Koronavirüs Aşısı İstifa Getirdi!

Rusya’nın Corona virüs aşısının geliştirdiğini açıklaması Alexander Chepurnov cephesinden büyük eleştiri aldı. Rusya’nın geliştirdiği aşı ile ilgili tartışmalar henüz bitmemişken Koronavirüs aşısı istifa getirdi! Rusya  Etik Komisyonu üyesi Profesör Alexander Chucalin kuruldan ayrıldığını duyurdu. Rusya’nın yetiştirmiş olduğu en ünlü virolog olan Alexander Chepurnov geliştirilen bu aşının virüsün yayılmasını daha da hızlandıracağını söyledi.

Koronavirüs Aşısı

Rusya’nın 1 numaralı ismi Başkan Putin Covid-19 aşısının testlerinin tamamlandığını ve Rus Sağlık Bakanlığı tarafından onaylandığını açıkladı.Tüm bu gelişmeler yankısını sürdürürken Rusya etik komisyonu üyesi Profesör Alexander Chucalin’in istifası büyük şaşkınlık yarattı. Chucalin istifa gerekçesi olarak aşının kontrolleri yapılmadan duyurulduğunu ve bu hamleden vazgeçilmemesini gösterdi. Chucalin aşının bütün testler tamamlanmadan kullanıma sunulmasının büyük bir hata olduğunu ve bütün çabalarına rağmen başarısız olması nedeniyle istifa etmeye mecbur kaldığını söyledi.

Aşı Sürecinde Etik İlkelere Uyulmadı

Corona Virüsü Türkiye de! Virüs Nedeniyle Yarın Okullar Tatil mi?

Etik Komisyonuna istifasını sunan Prof. Alexander Chucalin aşının geliştirilme ve duyurulma sürecinde etik ilkelere uyulmadığını bildirdi. Aşının deney sürecinde ‘‘ Hiçbir canlıya zarar vermeme’’ ilkesinin çiğnendiğini ve uluslararası sağlık protokollerine de uyulmadığını açıkladı. Alexander Chepurnov ise aşının aşıya karşı beklenenin aksine zararlı değil faydalı olabileceğini söyledi.

Koronavirüs Aşısı Ters Etki Yaratabilir

Koronavirüs Aşısı

Rusya’da aşıya karşı tepkiler bununla da sınırlı değil. Rusya’nın  önemli virologlarından olan Prof. Alexander Chepurnov aşının bütün testlerinin tamamlanmadan ve gerekli deneylerin yapılmadan kullanılmaya başlanmasının büyük bir hata olduğunu söyledi. Chepurnov ayrıca tüm Dünya’ya yayılan Covid-19  virüsüne karşı  geliştirilecek bir aşının insan deneylerinin çok geniş çaplı deneyler olması gerektiğini söyledi. Ancak Rus virolog Chepurnov Koronavirüs aşısı deneylerinin çok küçük bir grup üzerinde yapıldığını bunun yetersiz olduğunu bildirdi.

Prof. Alexander Chepurnov aşının Rus askerleri üzerinde denenmesinin büyük bir hata olduğunu söylerken aşının bu aşamada aşının insanlar üzerinde test edilmesinin uluslarına protokole aykırı olduğunu bildirdi. Rus bilim insanı Prof. Alexander Chepurnov Rusya’nın tarafından geliştirilen koronavirüs aşısı içerisinde yer alan bazı antikorların virüsün insan vücudunda daha da güçlenmesine yardımcı olabileceğini söyledi.

Prof. Alexander Chepurnov koronavirüs aşısı üzerinde daha fazla çalışma yapılmadan insanlara enjekte edilmesinin virüsün daha hızlı ve daha geniş kesimlere yayılmasına neden olabileceğini açıkladı.

Prof. Alexander Chepurnov Rusya’nın Corona virüs aşısında çok aceleci davrandığını ve bunun Rus hükümetinin başına büyük dertler açabileceğini ve olası kötü bir durumda sadece Rusya’nın değil aşının kullanılacağı ülkelerin daha büyük bir salgınla karşılaşabileceğini bildirdi.

Aşının Doz Fiyatı Belli Oldu

Pandemi nedir | Corona virüsü için Pandemi ilan edildi mi

Rusya’dan Covid-19 aşısının doz fiyatı ile ilgili resmi açıklama paylaşıldı. Rusya Sağlık Bakanlığı yetkilileri koronavirüs aşısı için 2 doz şeklinde satılacağını ve fiyatının 10 dolar civarında olacağını açıkladı.

Rusya Sağlık Bakanlığı Mihail Muraşko ülkesine yönelik yapılan eleştirilerin rekabet duygusu nedeniyle yapıldığını söylerken yabancı bilim adamlarının temelsiz ve dayanaksız eleştirilerde bulunduğunu bildirdi.

Rus Sağlık Bakanı Koronavirüs  aşı ilk etapta sağlık çalışanlarına enjekte edileceğini söyledi. Muraşko ayrıca doktorlarımızın bazıları hastalığa karşı bağışıklık kazanmış durumda ve aşıyı onlara değil gönüllülük esasına göre yapacaklarını bildirdi.

Aşının Adı Sputnik V

Koronavirüs Aşısı

Rusya’dan yapılan açıklamada aşının isminin Sputnik V olarak belirlendiği açıklandı. Aşının isminin uzaya gönderilen ilk yapay uydu olan Sputnik’ten geldiğini açıklayan Rus yetkililer 1957’de ki başarılı uydu fırlatışının tüm Dünya’da uzaya olan merakı arttırdığını söyledi. Ruslar. 1957’de Sovyet Rusya tarafından uzaya gönderilen Sputnik’in yeni bir dönemin başlangıcı olduğunu ve koronavirüs aşısının da böyle bir başlangıca sebep olması için aşıya bu isim verilmiştir denildi.

Dünya Sağlık Örgütünden İlk Açıklama Geldi

Rusya’nın Covid-19 aşısını  açıklamasının ardından Rus Bilim adamı Alexander Chepurnov tarafından sıkça eleştirilen aşı ile ilgili WHO– Dünya Sağlık Örgütü’de ilk açıklamasını yaptı, ‘‘ Covid-19 aşısının onay ve tescil sürecini Rus yetkilerle birlikte yakından takip ediyoruz. Aşının titizlikle incelendikten sonra kullanılması sürecini planlayacağız.’’ Denildi.

Koronavirüs Nedir Kısaca Hatırlatalım

Koronavirüs aslında hayvanlarda bulunan ve hastalığa neden olan virüs çeşidinin genel adıdır. Pek az virüs hayvanlardan insanlara geçebilme kabiliyetine sahip olur. Zamanla mutasyon geçiren yeni tip Koronavirüs belirtileri , 2019 yılında ortaya çıktığı için Covid-19 adını almıştır. Aslen Mers ve Sars ile aynı familyadan gelmektedir. Sars virüsü ile kıyaslandığında öldürme oranı daha az ama bulaşma oranı en yüksek olan kardeştir. Şu ana kadar Veba salgınından sonra dünyada en fazla insan bulaşan virüs için dünya sağlık örgütü yüksek alarm durumuna geçti. Koronavirüs  ve koronavirüs belirtileri hakkında detaylara Corona Virüs Nedir? Corona Virüsü Belirtileri Nelerdir? Risk grubunda Kimler Var? yazımızdan ulaşabilirsiniz.

 

 

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *