Kopenhag Gezilecek Yerler Listesinde Olması Gereken 5 Yer

Kopenhag gezilecek yerler arayışı turizm döneminde sıklıkla karşımıza çıkıyor. Biz de bundan yola çıkarak Kuzey’in en güzel kentinde gezilecek en iyi 5 yeri derlemek istedik. Kuzey Avrupa’da yer alan Kopenhag, aynı zamanda Danimarka’nın hem başkenti hem de en kalabalık şehri olarak biliniyor. Aslında 10.yy’da Kopenhag, Viking balıkçı kasabasıyken günümüzde insanların tatil yapacağı, nefes alacağı ve gezi için gidip gezebileceği bir şehir haline gelmiştir.

Kopenhag’da yaşamını sürdüren insanların çoğunluğu İngilizceyi çok iyi bilmekle birlikte, yerel dil olarak da Danca’yı konuşuyorlar. Şehir ayrıca kültürel bakımdan da çok gelişmiştir. Özellikle, Kopenhag sokaklarını gezerken farklı sanat dallarının olduğu yerleri görebilirsiniz. Gelin, Kopenhag gezilecek yerler haritası içerisinde yer alan 5 önemli noktaya daha yakından bakalım.

Kopenhag Gezilecek Yerler İçin En Uygun Zaman
fikirsiz-kopenhag-gezilecek-yerler

Şehirde okyanus iklimi hakim olduğu için, Temmuz ve Eylül ayları arasında yağmur çok yağıyor. Ayrıca Mart ayına kadar da kar çok fazla yağıyor. Haziranla Temmuz ayındaysa, tam yaz dönemi yaşanıyor. Bu yüzden de Kopenhag’ın gezilecek en güzel zamanları için, Mayıs ve Eylül ayları arası olduğunu söyleyebiliriz. Zaten Kopehnag ta gezilecek yerler de bu aylarda turist akınına uğruyor.

Kopenhag’ın Ünlü Tatları Nelerdir?

fikirsiz-kopenhag-gezilecek-yerler

Kopenhag şehrinde, çavdar ekmeği içine, balık ürünleri, et ve peynir koyularak yapılan sandviç yiyeceği oldukça popülerdir diyebiliriz. Ayrıca sokak tadı olarak bilinen hot dog, yani sosisli sandviçte çok ünlü bir yiyecek olarak karşımıza çıkıyor.

Kopenhag Gezilecek Yerler Listesinde Neler Var?

  • Kopenhag’ı ister kendin istersen de profesyonel rehber eşliğinde yürüyerek gezebilirsiniz.
  • Dünya’da bisiklet dostu olarak anılan Kopenhag’da, bisiklet kiralayıp şehri karış karış dolaşabilirsiniz.
  • Gününüzü Christiansborg Palacekulesinde tamamlayabilirsiniz. Özellikle akşamları kuleden, şehrin muhteşem görüntüsünün fotoğraflarını çekebilirsiniz.
  • Güneşin batımından itibaren de Faelledparken Parkı’nda kurulmuş olan açık hava sinemasında da film izleyip keyifli anlar yaşayabilirsiniz.
  • Ayrıca sanat galerisini de gezerek Kopenhag’da muhteşem bir gün yaşayabilirsiniz.

1- Kopenhag Gezilecek Yerler: Tivoli Bahçeleri

fikirsiz-kopenhag-gezilecek-yerler

Walt Disney ve Andersen tarafından oldukça fazla ziyaret edilen Tivoli bahçeleri, 1843’te kurulmuştur. Belediye binasıyla bahçelerin arasının mesafesi oldukça kısa olup yürüme mesafesindedir. Tivoli Bahçeleri, tarihi binalarıyla, eğlenceli lunaparklarıyla ve aynı zamanda da egzotik mimarisiyle de her yaştan ziyaretçinin keyifli anlar yaşamasını sağlıyor.

fikirsiz-kopenhag-gezilecek-yerler

Tivoli Bahçeleri ayrıca, Summer Classical ve Friday Rock adlı iki gelenekselleşmiş etkinliğe de ev sahipliği yapıyor. Akşamları bahçe ışıklandırılarak ziyaretçilerini adeta masal diyarına götürüyor. Eğlence parkında yer alan en eski oyuncaksa, 1914-ahşap hızlı trendir. Bahçenin yemek kısmındaysa her bölgeye has çeşitli lezzetleri bulmak mümkündür.

2- Kopenhag’ın En Özel Noktası: Kopenhag Zoo

fikirsiz-kopenhag-gezilecek-yerler

264 tür ve neredeyse 3 bin civarında canlı Kopenhag Zoo adı verilen hayvanat bahçesinde yaşıyor. Ziyaretçiler buraya geldiklerinde muhteşem, eğlenceli bir gün geçiriyorlar. 1859 senesinde açılan hayvanat bahçesi, 1.500 metre kare yağmur ormanında farklı yılan türlerine, kuşlara, cüce geyiklere, timsahlara ve kelebeklere ev sahipliği yapıyor.

fikirsiz-kopenhag-gezilecek-yerler

Ayrıca Norman Foster tarafından tasarlanarak 2008’de ziyaretçiye açılan yeni fil evinin Kutup Halkası adlı bölümünde, fokların, Kuzey Atlantik kuşlarının ve de kutup ayılarının hem karada hem de su altında hareketlerinin nasıl olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Copenhagen gezilecek yerler denildiğinde akla ilk olarak bu muhteşem hayvan bahçeleri geliyor.

3- Kopenhag Gezilecek Yerler: Nyhavn Kanalı

fikirsiz-kopenhag-gezilecek-yerler

Gezginler genellikle Kopenhag’a geldiklerinde, ilk Nyhavn Kanalı’nı ziyaret ediyorlar. Çünkü Nvhavn Kanalı şehrin merkezi olarak sayılıyor. Eski dönemlerde ticari liman görevi görürken kanal, günümüzde de büyük değişimiyle ve sağladığı sosyal olanaklarıyla birlikte gezginleri ve yerel halkı adeta kendisine çekiyor. Yaz mevsiminde burada gün batımını izleyerek muhteşem dakikalara imza atabilirsiniz.

fikirsiz-kopenhag-gezilecek-yerler

Ayrıca Nyhavn Kanalı’na Noel’de giderseniz rengârenk atmosferlerle de karşılaşabilirsiniz. Kanalın çevresini dolaştığınız takdirde, çok eski yapıları görerek tarihin o muhteşem atmosferini içinize çekebilirsiniz. Şöyle ki, bölgede yer alan en eski yapı 1681 senesinde inşa edilmiştir. Ayrıca Danimarka’nın dünyaya ün salan masal yazarı Hans Christian Andersan’da bu bölgede yaşamıştır.

4- Kentin Simge Binası: Amalienborg Sarayı

fikirsiz-kopenhag-gezilecek-yerler

Kraliyet ailesinin, geçmişi, koleksiyonları, sarayları ve mücevheratı tabi ki her turistin ilgisini çeker. Hele ki turizm sektörünün bir bölümü de kraliyet ailesinin sorumluluğundaysa gezginlerin dikkatini daha da çok çeker. Eğer sizde,  Danimarka kraliyetinin saraylarını görmek istiyorsanız mutlaka Amalienborg Sarayı ziyaretini yapmalısınız. Fakat sarayın bazı bölümleri ziyaretçilere kapalıdır.

fikirsiz-kopenhag-gezilecek-yerler

Sarayın bazı bölümlerinin kapalı olmasının sebebiyse,  Kraliçe Margrethe II’nin hala burada oturmasıdır. Amalienborg Sarayı, aslında soylu dört aile için yapılmıştır. Fakat 1794’te Christiansborg Sarayında yangın çıkınca kraliyet ailesi de buraya taşınmıştır. Sarayda, son 150 yıla damgasını vurmuş kralların ve kraliçelerin yaşamlarını yansıtan objeleri görmek mümkündür. Sarayın içinde ki Amalienborg Müzesini gezdiğiniz takdirde, 150 senesinin öncesinde ki Kral IX. Christian ile Kraliçe Louise zamanına gideceksiniz.

 

Danimarka’da ayrıca krallar Frederick, Christian isimleriyle anılıyorlar. Bu yüzden de sarayı gezerken göreceksiniz ki odalar bu adları taşıyor. Yalnızca krallar tahta ne zaman geçtiyse ona göre isimlerin yanlarında ki sayılar da değişiyor. Odaların dekorasyonu ve orijinalliği kesinlikle bozulmamış. Odaları gezerken kral ve kraliçelerin yaşamlarıyla ilgili önemli detaylar öğreneceksiniz.

5- Turistlerin Uğrak Noktası: Christiansborg Sarayı

fikirsiz-kopenhag-gezilecek-yerler

Kentin merkezinde ki Slotsholmen Adası’nın üzerinde yer alan Christiansborg Sarayı, şehrin önemli turistik yerlerinden olduğunu söyleyebiliriz. 1794 yılıyla birlikte 1884’tede iki tane yangın felaketiyle karşılaştıktan sonra 1907-1928 yıllarında şuan ki şekli ile Neo-Barok tarzıyla inşa edilmiştir.

 

Sarayı Thorvald Jorgensen tasarlamıştır. Ayrıca saray inşa edilirken temelde Kopenhag ve Absalon kalelerinin kalıntıları ortaya çıkmıştır. 1924 yılında temelde ki kalıntılar sergiye açıldı. Günümüzde sarayda kraliyet ailesi çeşitli etkinlikler düzenliyor.

Bu yazımızda Kopenhag gezilecek yerler hakkında önemli bilgileri sizlerle paylaştık. İsterseniz sitemizde yer alan “10 Adımda Avrupanın En Romantik Şehirleri” yazımıza da bakabilirsiniz. Kopenhag kent rehberi sayesinde de keyifli bir seyahat planı sizi bekliyor olacak.

 

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *