Kitap Okuma Koltuğu İle Keyifli Saatler (6 Farklı Koltuk Modeli)

Hem modayı hem de kitap okumayı seven kişiler için kitap okuma koltuğu önemli bir yere sahiptir. Bulunduğu her eve kalite ve görsel şölen katan bu koltuklar son zamanlarda popülerliğini de arttırdı. Bu yüzden kitap okuma koltuklarının modelleri de büyük bir artışa geçti. Bugün baktığımız zaman bu koltukları için binlerce farklı model bulmak mümkün. Farklı renk, farklı kumaş ve farklı özellikleri ile bu koltuklar hiç olmadığı kadar üretiliyor.

Kitap Okuma Koltuklarının Tarihsel Gelişimi

Tarihsel olarak baktığımız zaman binlerce yıl öncesinde bile bu koltukların olduğu fark ediliyor. Antik Mısır ve Antik Yunan dönemlerinde bu koltuklar daha basit düzeyde kullanılıyordu. Bu dönemlerde genellikle zenginlerin, hükümdarların ve bilim insanlarının evinde bu koltuklardan sürekli vardı. Ayrıca bu kişilerin hem okuma hem de dinlenme amaçlı kullandığı bu koltuklar gün geçtikçe konforlu bir hale geldi. Dinlenme koltuğu olarak da o dönemlerde ifade edilmesi koltukların gelişmesinde önemli bir etken oldu.

Daha yakın zamanlara bakarsak ise bu koltukların özellikle saraylarda çokça yer edindiğini görebiliriz. Özellikle de Osmanlı Döneminde padişahların bu koltuklara verdiği önem oldukça arttı. Üstelik padişahlar okumak koltuklarını sarayda en çok ziyaret ettiği noktalara yerleştirmiş ve çokça kullanmıştır.

Aynı şekilde Avrupa’da da bu koltuklar özellikle sanatçıların en çok kullandığı aksesuarlardan bir tanesi olmuştur. Bugün Avrupa’da önemli sanatçıların, yazarların ya da bilim insanlarının müzelerinde okuma koltuklar hemen dikkat çeker.

Kitap Okuma Koltuğu Modelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kitap Okuma Koltuğu İle Keyifli Saatler
Kitap Okuma Koltuğu Modelleri: Sallanan Koltuk

Her insanın zevki ve konforu birbirinden farklıdır. Özellikle bir aktivite yapılırken konfor ve zevk çok önemli bir hal alır. Kitap okuma koltukları da bu anlamda konfor ve zevk olarak çok farklı ürünlere sahiptir. Kitap okurken insanlar zihinsel olarak fazlası ile rahatlar.

Zihinsel dinlenmenin fazlası ile yaşandığı bu anda insanlar fiziksel olarak da dinlenme ihtiyacını en üst seviyeye çıkarmak ister. Bu yüzden kitap okunurken en konforlu alan seçilir. Kitap okuma koltuğu modelleri de bu anlamda en iyi dinlenmeyi sağlar.

[geo_alert style=”2″ color=”primary” ]Ofis Dekorasyonu Renk Seçimi Nasıl Yapılır? |6 Adımda En Doğru Ofis Rengi Hangisi Bulalım![/geo_alert]

Bu yüzden de her türlü zevke ve konfora hitap edebilmek için okuma koltuğu modelleri genişlemiştir. Bir diğer yandan bu koltuklar kitap okuma ve anlama konusunda da insanlara yardımcı olur. Zihinsel dinlenmenin tavan yaptığı bu anda fiziksel dinlenme de eklenince verim de artıyor.

Yapılan araştırmalar insanların rahat ettikleri alanlarda kitap okumasının çok daha faydalı olduğunu gösteriyor. Okuma koltukları ise bunun için en iyi seçenek.

Kitap Okuma Koltuğu Modelleri Arasında Sallanan Koltuk

Belki de hem okuma hem de dinlenme amacı ile en çok tercih edilen koltuklardan bir tanesi budur. Sallanan koltuk modelleri tüm dünyada bilinen ve tercih edilen koltukların başında gelir. Maddi olarak da uygun olan bu koltuklar aynı zamanda konfor konusunda da ödün vermez.

Yorgun bir günün ardından bu koltukta kitap okumak herkesi rahatlatır. Ayrıca bu koltuklar ahşabından derisine kadar onlarca farklı modelde bulunur. Bu sayede hem ev içerisinde hem balkonda hem de bahçede rahatça kullanılacak modellere sahiptir.

Ayaklı Kitap Okumak Koltukları

Son yıllarda büyük popülerlik kazanan ayaklı koltuklar okuma koltuğu modelleri arasında en sevilen modellerdendir. Özellikle kitap okuduktan sonra uyuklamak için bu modeller bire bir. Özellikle klasik bir ev düzeni sevenler için ayaklı koltuklar son derece uygun.

Genellikle deri kaplamalı olan koltuklar diğer modelleri de artıyor. Fakat akıllarda her zaman ayaklı koltukların deri modelleri bulunuyor. Kitap okurken oturmayı sevmeyen ve ayaklarını uzatarak dinlendirmeyi sevenlerin kesinlikle kullanması gereken koltuklardan biridir.

Kitap Severler İçin Poang Koltuk

Kitap Okuma Koltuğu İle Keyifli Saatler
İkea Poang Tekli Koltuk

Poang tekli koltuklar kitap okuma koltuğu modelleri arasında sallanan koltuk ile çokça karıştırılır. Fakat hem konfor hem de malzeme olarak çok farklı zevklere hitap eden koltuklardır. Poang, dünyadaki sallanan koltuk furyasına bir alternatif olarak ortaya çıktı.

Çok daha basit bir düzeneğe sahip olan bu koltuklar finansal olarak da daha uygundur. Sallanan koltuklardan farklı olarak bu koltukların ön ayak kısmında destek vardır. Bu yüzden de ağırlık geriye verildikçe koltuk sallanır. Özellikle kitap okuma köşeleri kısıtlı olan alanlarda bu koltuklar en iyi tercihtir.

Recliner Tekli Kitap Okuma Koltuğu

İlk okunduğu zaman Recliner koltuk adı yabancı gelebilir. Fakat bu koltuk özellikle son 5 yılda fazlası ile tercih edilen son derece yaygın bir modeldir. En basit tabiri ile teknolojinin ve koltuk tasarımının en iyi örneklerinden biri olarak görülmektedir.

Tekli, ikili ve üçlü modelleri olan bu koltuk geriye yaslanıldığı zaman ayak kısmını otomatik çıkarır. Bu yüzden de yatar koltuk olarak da bilinir. Hem modern hem de son derece rahat olan bu koltuk rahat bir okuma seansı geçirmek isteyenlerin en iyi tercihlerindendir.

Kitap Okumak İçin Armut Koltuk Modelleri

Kitap Okumak İçin Armut Koltuk Modelleri
Kitap Okumak İçin Armut Koltuk Modelleri

Armut koltuklar genellikle kafelerde ve oyun alanlarında çokça edilen modellerdendir. Bu yüzden aşina olunan okuma koltukları arasında en başlarda gelir. Son derece rahat olan bu koltukların kullanımı da son derece basittir. Ayrıca popülerliği ile armut koltukların modelleri de artmaya başladı.

[geo-post id=”15769″ label=”Öneriler…”]

Evin her köşesine uyum sağlayan bu koltuklar yeni modelleri ile görsel şevklerini de arttırıyor. İlk başlarda şekli yüzünden armut ismini alan bu koltukların artık onlarca farklı şekilde modeli de bulunuyor. Armut koltuklar üstelik fiyat olarak da okuma koltukları arasında en uygun modellerden biridir.

Eames Okuma Koltuk/Sandalyesi

Her insan kitap okurken uzanmak ya da ayaklarını uzatmak zorunda değil. Biraz daha klasik seven insanlar için eames koltuk ya da sandalyeleri oldukça uygun. Basit bir görünüşe sahip olsa da hem dizaynı hem de malzemesi ile bu koltuklar son derece rahat ve konforlu. Ayrıca ufak olması sebebi ile bu koltuklar evin her yerinde kullanılıyor. Buna ek olarak bahçelerde ya da balkonlarda da eames modeller fazlası ile dikkat çeker. Uzun dört ayağı ve konforlu kumaşı ile bu modeller eve de şıklık katıyor.

Kitap Okuma Koltuğu Hakkında Sık Sorulan Sorular

Kitap Okuma Koltuğu İle Keyifli Saatler

Kitap okuma koltuğu modelleri bizlere pek çok konforu bir arada sunuyor. Yazımızın bu kısmında sizler için bazı soruları yanıtlamak istiyoruz.

Sallanan Koltuk IKEA Mağazasında Bulunur Mu?

Tekli sallanan koltuk modelleri IKEA gibi mağazalarda çok geniş çeşitlerde vardır. Fakat IKEA ve benzeri birkaç mağazadaki koltuklar demonte olarak satılmaktadır. Bu yüzden de alan kişiler kurumlarını kendileri yapmalıdır.

Tekli Okuma Koltuğu Fiyatları Ne Kadar?

Kitap okumak koltukları için belli bir fiyat aralığı bulunmuyor. Ayrıca marka ve modele göre fiyatlar oldukça değişiyor. Ortalama olarak ise 500 TL ve 7000 TL arasında kitap okuma koltuğu bulmak mümkün.

En İyi Kitap Okuma Koltuk Markaları Hangileri?

Onlarca farklı okuma koltuğu olduğu için belli bir modele iyi demek oldukça zor. Kitap okuma koltuğu Trendyol ve benzeri tüm sitelerde bulunur. Ayrıca farklı markaların ürünleri de bu sitelerde vardır. Bu mağazalardan yorumlara bakılarak en uygun koltuk seçilebilir.

TV Koltuğu ve Okuma Koltuğu Aynı Şeyler Mi?

Görünüş olarak Televizyon ve okuma koltukları birbirine fazlası ile benzer. Ayrıca TV koltuğu IKEA gibi mağazalarda okuma koltukları ile hep yan yana olduğu için karıştırılmaktadır. Fakat hem konfor hem de kullanım amacı olarak iki koltuk aslında birbirinden son derece farklıdır. TV koltuğu – Bellona ve İstikbal gibi mağazalarda zaman zaman kitap okuma koltuğu olarak da satılır.

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *