Keyifli Başkent Turu- Ankara Gezi Rehberi

Ankara gezi rehberi içeriğinde şehrin konumunu, tarihini, özel tatlarını, gidilmesi ve görülmesi gereken yerleri ile konaklama imkanlarına değineceğiz.

Ankara, 1920 yılından bu yana Türkiye’nin başkenti konumunda. Anadolu’nun tam ortasında olması sebebiyle pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Resmi nüfusu 5.600.000 civarında olmakla birlikte bölgenin en kalabalık ili olurken, Türkiye’nin de bu anlamda ikinci büyük ili olmuştur.

https://www.youtube.com/watch?v=0mPTHlOnEFo

Hitit İmparatorluğundan başlayan, Frigler, Lidyalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlı İmparatorluğuna kadar pek çok medeniyete ev sahipliği yaptıktan sonra Türkiye Cumhuriyeti altında en değerli ünvanı da alarak varlığını sürdürmektedir. Lidyalıların hakim olduğu MÖ 7. yüzyılda tahıl üretimi ve hayvancılık alanında faaliyetlere ağırlık verilmiştir. Daha sonrasında Selçuklu İmparatorluğu sınırlarını genişletince Ankara’yı da buraya dahil etmiştir. Bu dönemle birlikte yaklaşık 200 yıl boyunca ciddi anlamda ticaret artışı olmuştur. İpek yolu üzerinde konumlanması sebebiyle buradan gelip geçen hancıların uğrak noktası olmuş ve ticaretin gelişmesi de hız kazanmıştır.

1302 yılında ise Osmanlı İmparatorluğuna geçen şehir, uzun yıllar sürecek bir egemenliğin altında gelişmeye başlar. Çok sayıda cami ve hamam inşa edilir. 1919 yılında ise Osmanlı’nın sonunun geldiğini düşünen Mustafa Kemal, milli mücadelenin merkezi olarak Ankara’yı seçer.

1950 yılından sonra Anadolu’dan gelen çok sayıda göç nedeniyle Ankara kısa sürede büyümeye başlar ve 1984 yılında büyükşehir statüsüne ulaşır. Şehrin simgesi olarak biri mavi biri yeşil göze sahip Ankara kedisini şehrin sembolü olarak seçilir. Ankara’da, keçi yününün kalitesi ve yumuşaklığı nedeniyle de tekstil oldukça ilerlemiştir. Ankara’da görülmesi gereken yerler hakkında bilgi vereceğiz ama 53 müzesi, tarihi kalıntıları, şenlikleri, festivalleri, doğal yaşam alanları derken inanılmaz derecede önemli yerlere sahip olması bakımından hepsine ne yazık ki değinemeyeceğiz.

Ankara Gezi Rehberi  1- Ankara’da Görülmesi Gereken Yerler

Ankara, demokrasi ile özdeşleşmiş bir şehir olması nedeniyle biraz kasvetli bir havaya sahip olduğunu düşünülebilir. Ancak İzmir gibi İstanbul gibi orası da oldukça neşeli bir hayata ve canınız sıkılmadan gezebileceğiniz onlarca mekana ev sahipliği yapar. Ankara’da görülmesi gereken yerler listemize almadığımız yerler mutlaka olacaktır. En azından bir fikir olması bakımından, detaylarına girmesek de Ankara gezi rehberi için her yeri belirtmeye özen göstereceğiz.

Ankara Gezi Rehberi Anıtkabir

Keyifli Başkent Turu- Ankara Gezi Rehberi

Anıtkabir, Ankara ile bütünleşmiş ve Türk milleti için çok önemli noktalardan biridir. Öyle ki her şehrin kalesi ön plandadır ama Ankara için bu durum çok farklı. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk için yapılan bu kompleks, 1944 yılında yapılmaya başlanmış ve 1953 yılında hazır hale getirilmiştir.

Üstün bir mimari özelliği olan mekan iki ana bölümden oluşmaktadır. Aslanlı yoldan giriş yaparak, uzun bir yürüyüşün ardından geniş bir alan sizi karşılayacak. Bu yürüyüş sırasında anlam yüklü semboller ve o geniş aralıklı taşlarla döşenmiş yolda derin duygular hissedeceksiniz. Aynı zamanda her bir kule farklı değerleri temsil etmektedir. Tören meydanına çıktığınızda Atatürk ve Türk Devrimi Kütüphanesi, Atatürk Müzesi, Sanat Galerisi ve İsmet İnönü’nün mezarını görebilirsiniz. Beslediği duygular ve minnet borcumuzu bir nebze de olsa ziyaret ederek ödeyebileceğimiz Anıtkabir, Ankara’da görülmesi gereken yer olarak büyük bir öneme sahiptir.

Tunalı Hilmi Caddesi ve Kuğulu Parkı

Keyifli Başkent Turu- Ankara Gezi Rehberi

Tunalı Hilmi Caddesi, Ankara’nın göz bebeği olan birkaç noktasından biridir. Alışveriş ve sosyal hayatın en üst düzeyde olduğu yerlerdendir. Belki de bu caddeyi bu kadar anlamlı yapan, üst kısmında bulunan Kuğulu Park’tır. Filmlere konu olan ve tarih kokan havası ile şehrin karmaşasından kurtulmanın en etkili yoluna ev sahipliği yapar. Oldukça şirin ve huzur dolu bir yer olan Kuğulu Park, zaman geçirmeniz için oldukça güzel bir yerdir.

Ankara Gezi Rehberi Ulucanlar Cezaevi Müzesi

Keyifli Başkent Turu- Ankara Gezi Rehberi

Siyasi tarihin en önemli sembollerinden biridir Ulucanlar Cezaevi. 2009 yılında yapılan restorasyonla birlikte halkın ziyaretine açılmıştır. Cezaevi 1925 ile 1960 yılları arasında hizmet görmüştür. 1960 kuşağının simge isimleri burada tutulmuştur. O yüzden buranın da derin anlamlar içerdiğini Ankara Gezi rehberi ile mutlaka hissedeceksiniz. Buradaki koğuşlardan birinin manzarası o kadar güzelmiş ki Hilton lakabı bile takılmış. Gidip gördüğünüzde mutlaka o koğuş için ayrı bir parantez açın.

Ankara Gezi Rehberi Birinci Meclis

baskent-turu-ankara-gezi-rehberi

Tarihin başlangıcını görmek istiyorsanız Birinci Meclis, nam-ı diğer Kurtuluş Savaşı Müzesi sizi bekliyor olacak. Atatürk’ün milli mücadeleyi başlatmak için seçtiği Ankara’da İstanbul’da bulunan meclisi iptal ederek burada kurduğu meclisin ilk yeridir. 1920 yılında meclisin ilk toplantısı burada gerçekleşmiştir. Atatürk’ün de rahatça çalışma yapabilmesi için ayrılan bir odası bulunmaktadır. Burada, askeri araç gereçleri, yağlı boyalar ile yapılan tabloları ve hatıra kalan tarihi eşyaları yakından incelemeniz mümkündür.

Gençlik Parkı

Keyifli Başkent Turu- Ankara Gezi Rehberi

Ankara’nın halkının içinde çok önemli bir yer edinen Gençlik Parkı, özellikle 1980’lerde orada yaşayanlar için çok daha büyük bir öneme sahiptir. 1943 yılında hizmete açılan park, daha sonra insanların eğlenebilecekleri bir yer olsun diye lunapark eklenerek genişletilmiştir. 2007 yılında ise tamamen elden geçirilerek bugünkü halini almıştır. 28 hektar genişliğinde bir alana sahip olmakla birlikte yaz aylarında oldukça kalabalık olmaktadır.

Roma Hamamı

Keyifli Başkent Turu- Ankara Gezi Rehberi

Ulus’da ki Çankırı Caddesi üzerinde bulunan Roma Hamamı 3. yüzyılda inşa edilmiş. Araştırmalar neticesinde hamamın bulunduğu bölgenin çok daha kapsamlı bir höyük olduğu anlaşılmış. Bu höyüğün üst tarafında Roma hamamı bulunurken, daha derinlerde Frig devrinden kalma kalıntılara denk gelinmiş. Hamamda ki tasarıma göre ilk giriş spor alanı olarak belirlenmiş ve buranın hemen arkasında yüzme havuzu ile birlikte soyunma yerleri bulunuyor.

Hava Kuvvetleri Müzesi

Keyifli Başkent Turu- Ankara Gezi Rehberi

Ankara gezi rehberi listesine eklemesek olmazdı. 1998 yılında yapılan müzeyi, ilk kadın pilotumuz ve aynı zamanda Atatürk’ün manevi kızı da olan Sabiha Gökçen açılışını yapmıştır. 65.000 metrekare bir alanda bulunan müze de uzun yıllar boyunca Hava Kuvvetlerinde kullanılan çeşitli uçaklar sergilenmektedir. Sadece Türk uçakları değil, Macaristan, Pakistan gibi ülkelerinde kullandığı uçaklar bulunmaktadır.

Uçakların yanı sıra müzenin kapalı alanında ise çok değerli şeyle bulunuyor. Hezarfen Ahmet Çelebi gibi ilk uçuş denemeleri yapan insanların yaşadıklarını anlatan canlandırmalar bulunuyor. Havacılık tarihine dair ne varsa hepsini görebilirsiniz.

Evet, Ankara’da görülmesi gereken yerler hakkında detaylı bilgi vermeye çalıştık. Ankara kalesi, Hamamönü, Anadolu Medeniyetler Müzesi, Rahmi Koç Müzesi, Hacı Bayram Cami, Augustus Tapınağı, Kocatepe Cami, Seğmenler Parkı, Atakule, Atatürk Orman Çiftliği, Devlet Resim ve Heykel Müzesi gibi daha onlarca seçenek bulunurken, yazımızın uzamaması için detaylara yer vermedik.

Ankara Gezi Rehberi  2 – Ankara’da Ne Yenir

Ankara, Anadolu’nun en büyük kenti olduğundan dolayı özel tatları ne yazık ki bulmakta zorlanıyoruz. Sonuçta küçük bir şehir ya da ilçeye özgü tatların burada kalması çok düşünülemezdi. O yüzden adından söz ettiren mekanları yakından inceleyeceğiz. Ankara gezi rehberi yazımıza Ankara’da nerede ne yenir? sorusunun cevabını arayarak devam edelim.

Meşhur Tavacı Recep Usta

Keyifli Başkent Turu- Ankara Gezi Rehberi

Ankara tavası yemek için gidilecek tek adrestir Meşhur Tavacı Recep Usta. İşini severek yapan ve özveri ile çalışan işletme sahibinin tek temennisi farklı ve güzel bir tat sunmak. Mekan oldukça güzel bir alanda, yeşillikler içinde bulunuyor. Bu eşsiz ortamda yemeklerin tadı ayrı bir güzel oluyor. Çankaya Dikmen vadisine gittiğinizde mutlaka Ankara tavayı deneyin.

Meşhur Özçelik Aspava

Keyifli Başkent Turu- Ankara Gezi Rehberi

Kebap, döner üzerine yemek yiyebileceğiniz ve aradığını her çeşidi bulabileceğiniz özel bir yer. 27 yıldır bu sektörde bulunan ve bir zincir olmaya başlayan işletmenin çıkış noktası burası. Yaprak dönerin tadına bakmanız şiddetle tavsiye olunur. Mekan biraz sade yapılmış olsa da yemekleri o açığı kapatıyor.

Atatürk Orman Çiftliği Kokoreççileri

Keyifli Başkent Turu- Ankara Gezi Rehberi

Kokoreç pek çok insanın vazgeçilmezleri arasında bulunur. Her büyük ilde bir alanda toplanmış kokoreççiler bulunur. Ankara’da da Atatürk Orman Çiftliği bölgesinde sayısız küçük dükkan yer alıyor. Orada yiyeceğiniz kokorecin tadı hemen her mekanda aynı gelecektir. İç içe geçmiş bu yerde farklı bir tat bulmak zor. Gözünüze hoş gelen yeren çöküp, kokorecinizi yiyin, tabi yer bulabilirseniz.

Mersinli Ciğerci Apo

Keyifli Başkent Turu- Ankara Gezi Rehberi

ankara gezi rehberi içinde Ciğer üzerine en kaliteli mekan Çankaya Balgat mahallesinde bulunan Mersinli Ciğerci Apo, üstün lezzetli ciğerleri ile sizleri mest edecektir. Yoğun olmasına rağmen hızlı ve hizmet kalitesi de her daim üst seviyede. Müşterilere gösterilen ilgi ve alaka da oldukça şık duruyor.

Düveroğlu

ankara gezi rehberi

Düveroğlu, 48 yıl önce bu sektöre girmiş küçücük bir dükkan iken şimdi büyük bir kitleye hitap eden bir aile işletmesi haline gelmiştir. Gaziantep bölgesinin tatlarını Ankara’da sunan bu işletme, kaliteli hizmetin adresi olarak sizleri bekliyor. Bu işletme de en çok tercih edilen ürün tabi ki Antep lahmacunu. Mekan, Çankaya’da Maltepe mahallesinde bulunuyor.

Ankara gezi rehberi Ankara’da nerede ne yenir hakkında yüzlerce mekan olmasına rağmen buraya ancak birkaç tanesini sığdırabildik. Burada bulunan işletmeler yıllara meydan okumuş ve Ankara ile bütünleşmiş işletmelerdir.

Ankara Gezi Rehberi 3 – Ankara’da Konaklamak

Ankara’ya düzenlediğiniz bir seyahat sırasında eğer akrabalarınız yoksa otellerde konaklama ihtiyacınızı gidereceksiniz. Size ise bu sayısız seçenek arasından sadece seçmek düşüyor. Ankara’da konaklamak için alternatifleri kısaca sizinle paylaşalım. Burada Ankara gezi rehberi için Ankara otelleri arasında bulacağınız en yüksek puanları almış otelleri paylaşacağız.

Hotel Aldino

baskent-turu-ankara-gezi-rehberi

Ankara’da Kavaklıdere bölgesinde bulunan otel, en kalabalık ve en rağbet gören Tunalı Hilmi Caddesinin yakınında bulunuyor. Standart oda hizmetleri yanı sıra sauna, spa ve hamam gibi seçeneklerde bulunuyor. Ortalama gecelik konaklama ücreti 300 lira civarındadır.

Hotel Cinnah

ankara gezi rehberi

Şık ve modern mimarisi ile oldukça dikkat çeken otel, Çankaya’da merkezi bir konumda bulunuyor. Zengin içerikli açık büfe kahvaltısıyla dikkat çekiyor. Otelin restoranı gün boyu kaliteli ve leziz yemekler çıkartıyor. Şehir manzaralı ekonomik odaların gecelik ücreti 220 lira civarında iken, Deluxe odalar 350 liraya kadar çıkabiliyor.

Hotel İçkale

Keyifli Başkent Turu- Ankara Gezi Rehberi

Uygun bütçesi, konumu ve manzarasıyla ziyaretçiler tarafından oldukça beğenilmektedir. Kızılay caddesine 1 km mesafede olan otel, gezmeyi sevenler için oldukça idealdir. Dışarıda yemek yemek isterseniz de çok meşhur olan mekanlarda otelin yakınında bulunuyor. Özellikle iç tasarımı bir sarayı andıran otelin gecelik konaklama ücreti 230 lira civarında bulunuyor. Ankara otelleri arasında en dikkat çeken otel olarak listemize dahil ettik.

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *