Kadın Sporcularla İlgili izlemekten Keyif Alacağınız En İyi 10 Film

Bu yazımız kadın sporcular ile ilgili en iyi 10 film hakkındadır. Uzun zamandır, sporcu olarak kadınların spora katılımı neredeyse sıfırdı. Geçen yüzyılda, modern zihniyetteki değişiklikler nedeniyle, hem amatör hem de profesyonel düzeyde kadınların spora katılımında önemli bir artış oldu. Aynı şekilde kadın sporcular ile ilgili yapılan film sayısı da arttı. Burada, kadın sporcular hakkında filmleri bir araya getirdiğimiz gibi, kadınlar için bazı motivasyonel filmleri de listeye ekledik.

Kadın Sporcular Hakkında En iyi 10 Film

Bu filmler, çeşitli şekilde muhalefete rağmen ilgilendikleri veya iyi oldukları bir şeyde kariyer yapmak isteyen korkusuz sporcu kadınları içeriyor.

 Fast Girls (2012) (Hızlı Kızlar)

kadin-sporcularla-ilgili-izlemekten-keyif-alacaginiz-en-iyi-10-film1

Kadın sporcular ile ilgili en iyi 10 film arasında ilki Regan Hall tarafından yönetilen bir İngiliz dramasıdır. İki kadının (Lenora Crichlow ve Lily James tarafından oynanan) hikayesini ve İngiliz bayrak takımına katılma ve profesyonel sprinter olma yollarını anlatıyor. Rollerini oynamak için aktrisler, çekim başlamadan önce altı hafta yoğun bir eğitimden geçmek zorunda kaldı.  Ancak çekimin ilk gününde, Lenora Crichlow stres kırığı geliştirdi. Ona rağmen oyuncu, filmi bu sorunla tamamladı. Çok popüler bir film olmasa da, serbest bırakıldıktan sonra eleştirmenler tarafından olumlu bir şekilde eleştiri aldı.

 Motocrossed (2001) (Motokros)

kadin-sporcularla-ilgili-izlemekten-keyif-alacaginiz-en-iyi-10-film2

Orijinal bir Disney Kanal Filmi olan Motocrossed, William Shakespeare’in On İkinci Gecesi’ne dayanıyor. Motokros’u seven ancak katılmasına izin verilmeyen Andrea Carson’un (Alana Austin) hikayesidir. Babasının motokrosun kızlar için olmadığını düşünmesi bile onu durduramıyor. Andrea’nın kardeşi yaralandığında kardeşinin yerine geçerek motokrosa katılma şansı elde eder ve olaylar başarı hikayesine doğru uzanır. Motocrossed bir televizyon filmi olarak çekilen filmi Steve Boyum yönetti.

Double Teamed (2002) (Çift Takım)

kadin-sporcularla-ilgili-izlemekten-keyif-alacaginiz-en-iyi-10-film3

Disney Channel orijinal filmi Double Teamed, başlangıçta VHS’de yayınlandı. Ancak, artık herhangi bir baskı bulamıyorsunuz. Film iki beyzbol oyuncusu, ikiz kız kardeşler – Heather Burge (Poppi Monroe) ve Heidi Burge (Annie McElwain) hayatları etrafında dönüyor. IMDB incelemelerine göre, ünlü bir isme sahip olmamasına ve televizyon filmi olduğu için büyük ölçüde göz ardı edilen küçük bir mücevher. Double Teamed, Duwayne Dunham tarafından yönetildi.

 Bring It On (2000) (Getirin)

kadin-sporcularla-ilgili-izlemekten-keyif-alacaginiz-en-iyi-10-film4

Peyton Reed, Amerikan komedi filmi Bring It On’un yönetmenliğini yaptı. Lisesinin ponpon takımını altıncı ulusal şampiyonluğu kazanmak için çağırılan Torrance Shipman’ın (Kirsten Dunst) hikayesi. Ancak kısa sürede en iyi rutininin bir önceki altyazı tarafından çalındığını ve şampiyonun kupasını elinde tutmak için orijinal bir şey bulması gerektiğini keşfediyor. Tipik konvansiyonel ve formülsel plana sahip olmasına rağmen, film büyük beğeni topladı ve bir kült klasiği haline geldi.  Bu yüzden kadın sporcular ile ilgili en iyi 10 film listemize girmeye hak kazandı. Ardından dört devam filmi çekildi. Bunlar;  Tekrar Getirin (2004), Getirin: All or Nothing (2006), Get It On: In It It (2007) ve Get It On: Finish (2009) ).

A LeagueTheir Own (1992) (Beyzbolda Ağlamak Yok – Kendi Ligi)

kadin-sporcularla-ilgili-izlemekten-keyif-alacaginiz-en-iyi-10-film5

Kadın sporcular ile ilgili en iyi 10 film arasında A Leauge Their Own…  Penny Marshall’ın yönettiği, Kendi Ligi bir komedi-drama filmi. Film, All American Girls Professional Beyzbol Ligi’nin (AAGPBL) kurgusal bir anlatımını izliyor. Tom Hanks, Madonna, Geena Davis ve Lori Perry’nin yıldızı. Amerika’da tarihi ve kültürel olarak önemli bir film olarak popüler oldu. Evrensel olmakla övünen A League their own, 2012 yılında Kongre Kütüphanesi tarafından ABD Ulusal Film Sicili’nde olmaya hak kazandı.

 Love & Basketball (2000) (Aşk ve Basketbol)

kadin-sporcularla-ilgili-izlemekten-keyif-alacaginiz-en-iyi-10-film6

Bu romantik drama yönetmen Gina Prince-Bythewood’un ilk yönetmenlik denemesidir. Monica Wright ve Quincy McCall’ın oynadığı film, komşu olan ve bir basketbol kariyeri peşinde olan bir kadın ve bir erkek etrafında dönüyor. En iyi 10 film listemize girmeye hak kazanan film tahmin edebileceğiniz gibi, birbirlerine aşık olan çiftin hikayesinin anlatıldığı film olumlu eleştiriler aldı. IMDB’de bir derleme bu film için “feminist dokunuşla akıllı romantik bir komedi” diyor.

She’s The Man (2006)

kadin-sporcularla-ilgili-izlemekten-keyif-alacaginiz-en-iyi-10-film7

Kadın sporcular ile ilgili en iyi 10 film arasında She’s The Man filmi yer alıyor. Andy Fickman’ın yönettiği She’s The Man, Amerikan romantik bir komedisidir. William Shakespeare’in Onikinci Gecesi oyunundan esinlenilen hikaye, erkeklerin futbol takımına katılmak için bir erkek gibi davranarak kardeşinin okuluna giren Viola Hastings (Amanda Bynes) adlı bir gencin etrafında  gelişen olayları anlatmaktadır. Eleştirmenler filmden memnun olmasa da kadın sporcular hakkında en popüler filmlerden biri olan She’s The Man, ticari olarak çok başarılıydı.

 Million Dolars Baby (2004) (Milyon Dolarlık Bebek)

kadin-sporcularla-ilgili-izlemekten-keyif-alacaginiz-en-iyi-10-film8

Bu Amerikan spor draması, Clint Eastwood’un hem yönetmen, ortak yapımcı ve besteci ve oyuncu olarak birden fazla karpuzu bir koltuğa sığdırdığı filmdir. Milyon Dolarlık Bebek, değersiz bir boks antrenörü altında profesyonel bir boksör olmak için eğitilen çok kararlı ve çalışkan bir kadının (Hilary Swank) hikayesini anlatıyor. Milyon Dolarlık Bebek, En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dallarında dört Oscar Ödülü kazandı.

 Bend İt Like Beckham (2002) Beckham Gibi Eğil

kadin-sporcularla-ilgili-izlemekten-keyif-alacaginiz-en-iyi-10-film9

Yönetmen Gurinder Chadha, romantik bir spor temalı komedi-dramada karşımıza çıkıyor: Bend It Like Beckham. İngiltere’de yapılan film, kısıtlayıcı ebeveynlerinin isteklerine karşı David Beckham gibi bir futbolcu olmak isteyen 18 yaşındaki bir İngiliz-Hintli kız (Parminder Nagra) hakkındadır. Hem eleştirmenler hem de izleyiciler, film çıktıktan sonra Bend It Like Beckham’a olumlu eleştiriler verdi. 2010 yılında, Bend It Like Beckham, Kuzey Kore’de yayınlanan ilk batı filmi oldu. Ve 2015’te bir ekip bu filmi, müzikal bir versiyonu olarak sahneledi. Gurinder Chadha aynı filmde olduğu gibi bu müzikali yönetti.

Whip It (2009)

kadin-sporcularla-ilgili-izlemekten-keyif-alacaginiz-en-iyi-10-film10

Drew Barrymore, bir komedi-dram spor filmi olan ‘Whip It’ adlı filmin yönetmenliğini ve yapımcılığını üstlendi.  Kadın sporcular ile ilgili en iyi 10 Film arasında en güzellerinden biri Genç yetişkin Derby Girl adlı romanından uyarlanan Whip It, Barrymore’un ilk yönetmenlik denemesidir. Film, annesinin güzellik yarışması takıntısından kaçmak için küçük bir derbi takımına katılan uyumsuz bir küçük kasaba gencinin (Ellen Page) hikayesidir. Whip Prömiyer 2009 Toronto Uluslararası Film Festivali’nde yapıldı. Toronto Roller Derby patencileri filmi tanıtmak için bir sergi maçı yaptılar. Eleştirmenler finansal felaket olmasına rağmen olumlu eleştiriler verdi. Yönetmenlik ilk filmi için Barrymore, Stockholm Film Festivali’nde adaylığını kazandı.

 

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *