Japonya Şehirleri Arasında Yer Alan En Gelişmiş 10 Muhteşem Kent

Japonya şehirleri, tüm dünyada büyük ilgi görüyor. Asya ve Japon kültürünün en çok yaşandığı yerler olan bu büyük kentler, turistleri de oldukça cezbediyor. Japonya nüfusunun çoğu, başarılı endüstriyel ve uluslararası ticaret faaliyetleri ile tanınan ülkenin en büyük şehirlerinde yaşıyor. Biz de sizler için en büyük ve gelişmiş Japonya şehirleri hakkında bilmeniz gerekenleri derledik. Listede var olan nüfus rakamları şehirlerin güncel nüfus sayıları baz alınarak hazırlanmıştır.

Japonya Şehirleri Listesi

Japon şehirleri, tüm dünyanın en gelişmiş kentleri arasında da yer almaktadır. Kendine has kültürü ve farklı lezzetleri ile Japonya şehirleri haritası derlememize gelin daha da yakından bakalım. İşte, sizi derhal uçak bileti almaya heveslendirecek en ünlü 10 Japonya şehirleri:

1- Küçük Şehir: Saitama

fikirsiz-japonya-şehirleri

Tokyo’nun hemen güneyindeki Saitama, 2001 yılında dört küçük kasabanın birleşmesinden sonra bir şehir haline geldi ve 1.222.434 nüfusa sahip. Burada ünlü bir spor salonu bulunur ve Japonya’nın önemli bir ticaret kentidir. Aynı zamanda diğer endüstrilere de sahiptir.

2- Sanayi Kenti: Kawasaki

fikirsiz-japonya-şehirleri

1.425.512 nüfusa sahp mütevazı olan bir şehir olan Kawasaki, Japonya’nın en ağır sanayi şehirlerinden biridir. Gelişmiş teknolojileriyle ünlü birçok şirket de burada bulunmaktadır.

3- Dağlar Şehri: Fukuoka

fikirsiz-japonya-şehirleri

Genkai Denizi’ndeki Fukuoka, üç tarafı dağ sıralarıyla çevrilir ve 1.463.743 kişilik bir nüfusa ev sahipliği yapar. Daha önce çok daha küçük olan şehir, 1972’ye kadar şehir statüsüne sahip değildi. Ünlü simge yapılar arasında Hukozaki tapınağı ve eski bir kale bulunmaktadır.

4- Eskilerin Başkenti: Kyoto

fikirsiz-japonya-şehirleri

Japonya’nın eski başkenti Kyoto, bir zamanlar İmparatorluğun merkeziydi ve şimdi UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. İki bin tapınak arasında ünlü Kamigamo tapınağı da var. Savaş öncesi mimariye sahip binalar da bu şehirde bulunuyor. Nüfus 1.474.015 civarında seyrediyor.

5- Ticari Kent: Kobe

fikirsiz-japonya-şehirleri

Kobe, 1.544.200 sakiniyle Honshu adasının güney kenarında dağ sıralarının gölgesindedir. Liman Kulesi, bu endüstriyel konteyner limanının simgelerinden biridir. Bir golf sahası bulunmakta ve şehir moda ve caz festivallerine ev sahipliği yapar.

6- Festivaller Kenti: Sapporo

fikirsiz-japonya-şehirleri

1.913.545 kişiye ev sahipliği yapan Sapporo, Japonya’nın beşinci büyük şehridir ve Hokkaido’nun kuzey adasında yer almaktadır. Biraya adanmış bir müze var ve Yıllık Kar Festivali yerli halk ve turistler arasında popüler.

7- Ticari Japonya Şehirleri: Nagoya

fikirsiz-japonya-şehirleri

Yine 2.263.894 nüfusu ile Pasifik sahil şeridinde Japonya’nın önemli ticaret merkezlerinden bir diğeri. Turizm ayrıca Higashiyama hayvanat bahçesi ve botanik bahçeleri gibi cazibe merkezleriyle yerel ekonomide rol oynar, antik kale ise sazan havuzuyla ünlüdür.

8- Gelişmiş Japon Kenti: Osaka

fikirsiz-japonya-şehirleri

Yodo Nehri’nin Haliçinde yatan Osaka, yoğun bir ticaret limanı ve ekonomi merkezidir. Sosyal aktiviteler arasında çeşitli tiyatrolar, restoranlar ve yoğun bir gece hayatı yer almaktadır. Umeda Sky Binası, 2.665.314 sakinine ev sahipliği yapan şehrin muhteşem manzarasına sahip popüler bir dönüm noktasıdır.

9- Turistik Japonya Şehirleri: Yokohama

fikirsiz-japonya-şehirleri

Yokohama’nın adı, düzgün, düz çizgiyi yansıtan ‘yatay plaj’ anlamına gelir. Bu yoğun liman Tokyo Körfezi’ndedir ve şimdi 1989 yılında inşa edilmiş ve 860 metre uzunluğunda olan ünlü Yokohama Köprüsü’ne sahiptir. Şehir yaklaşık 3.688.773 kişiye ev sahipliği yapmaktadır.

10- En Bilinen Japonya Şehirleri: Tokyo

fikirsiz-japonya-şehirleri

Tokyo Körfezi’nde yer alan Tokyo, Japon limanlarının en büyüğüdür ve 8.945.695 nüfusa sahiptir. Başkent olarak, aynı zamanda hükümetin merkezi ve Japon İmparatorunun evi. Keihin bölgesi yoğun bir şekilde sanayileşmiştir, ancak Ueno Park, bahar kiraz çiçekleri ile ünlü korunan bir alandır.

Bu yazımızda sizlerle Japonya şehirleri listesi hakkında bilmeniz gerekenleri paylaşmak istedik. Japonya kentleri hakkında bilgi sahibi olarak küçük bir Asya gezisi de tertip edebilirsiniz. Bunun yanı sıra sitemizde yer alan “Kopenhag Gezilecek Yerler Listesinde Olması Gereken 5 Yer” isimli yazımızı da okuyabilirsiniz.

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *