J.K. Rowling | Harry Potter ve Felsefe Taşı

Harry Potter ve Felsefe Taşı  J.K. Rowling’in bol ödüllü Harry Potter serisinin ilk kitabıdır. Her zaman büyücülük okulu ve bu okulda okuyan bir çocuğun hikayesini düşünen Rowling bir tren yolculuğunda Harry Potter ve Felsefe Taşı kitabının temelini oluşturmuş ve daha sonrasında kitabı kağıda dökmüştür.

Asıl adı Joanne Kathleen Rowling olan J.K. Rowling’in adının kısaltmasatılmış haliyle kitaplarını çıkarmasının nedeni ise o zaman ki yayımcısının erkek yazarların kitaplarının daha çok satıldığı düşünmesidir. J.K Rowling’in Harry Potter dışında iki serisi daha vardır. Bunlardan biri altı yaşında yazdığı Tavşan isimli kitabıyken diğeri Robert Galbraith mahlası kullanarak yazdığı Cormon Strike serisidir.

Harry Potter ve Felsefe Taşı Kitap ve Film Farkları

fikirsiz-j-k-rowling-harry-potter-ve-felsefe-tasi

Harry Potter ve Felsefe Taşı sadece kitap olarak değil film uyarlaması olarakta gişe rekorları kırarakta oldukça başarılı olmuştur. Fakat her kitap uyarlamasında olduğu gibi Harry Potter ve Felsefe Taşı filminde de kitapta olan ve filme yansıtılmaya sahneler var. Her ne kadar bu farklar hikaye akışını çok etkilemese de kitabın okuyucuları bu sahneleri filmde de görmek isteyebilir. Eğer daha önce Harry Potter ve Felsefe Taşı kitabını okumadıysanız ya da filmini izlemediyseniz bu yazıyı okumamanızı tavsiye ederim.

1- Kitabın Başlangıcı ve Filmin Başlangıcı

fikirsiz-j-k-rowling-harry-potter-ve-felsefe-tasi

Kitabın başlangıcında İngiltere’de olan olandışı olayları okuyoruz. Gündüz vakti uçan baykuşlar, garip giyinişli insanlar ve Mr.Dursley’in sabah evden çıkarken gördüğü harita inceleyen kedi bu garipliklere birkaç örnek olarak verilebilir. Kitabın başlangıcında Dursley ailesini daha yakında tanıyoruz. Mr. Dursley’in ne iş yaptığını ya da Harry gelmeden önce sürdürdükleri hayatıları daha ayrıntılı öğreniyoruz.

Film ise Dumbledore Harry’i bir mektupla direkt Dursley’in kapısını bırakıyor ve sokaktan ayrılıyorlar. Kitapta da filmdeki gibi McGonagall ve Dumbledore arasında Dursley’lerin ne kadar kötü insanlar olduklarına dair bir konuşma geçiyor fakat McGonagall’ın bu düşünceye nasıl sahip olduğu gösterilmiyor oysa ki Mr. Dursley’in sabah gördüğü harita inceleyn kedi McGonagall’dan başkası değildi.

2- Hayvanat Bahçesi Ziyareti

Kitapta Dursley’ler sadece Dudley ve arkadaşı Piers’i hayvanat bahçesine götüreceklerdi. Harry ise komşuları Mrs. Figg’e bırakılacaktı fakat Mrs. Figg’in yaşadığı bir kazadan dolayı Harry’de Dursley’lerle birlikte hayvanat bahçesine gitti. Sürüngenler kısmında Harry’in farkında olmadan yok ettiği cam sayesinde kafesinden kaçan yılan Dursley ve arkadaşıyla biraz uğraştıktan sonra bulunduğu yeri terketmişti.

Film ise Harry’nin Dursley’lerle hayvanat bahçesine gitmesi planlanmış gibi ilerliyor. Kafesin camı yok olduktan sonra dışarı çıkan yılan ise Harry’e teşekkür edip binadan ayrılıyor. Kitaptan farklı olarak Dudley’in kafesin içine düştükten sonra kafesin camı yerine geliyor ve Dudley kafesin içinde hapis kalıyor.

3- Harry Draco ile Cüppe Denerken Tanışıyor

Kitapta Harry Hagrid ile çıktığı alışverişte cüppe denerken Draco’yla tanışıyor. Draco’nun Hagrid ile ilgili söylediği kötü şeylerden dolayı Harry Draco’yu tanır tanımaz sevmiyor.

Filmde ise Draco ve Malfoy’un tanışması Hogwarts’ta olduğunu görüyoruz. Zaman ve mekan farklı olsa bile değişmeyen tek bir şey var. O da Harry’in ilk görüşte Draco’dan hoşlanmaması.

4- Harry Potter ve Felsefe Taşı |Tren Sahnesi

fikirsiz-j-k-rowling-harry-potter-ve-felsefe-tasi

Kitapta Harry’i tren garına bırakanlar Londra trenine binmek isteyen Dursley’lerdi. Harry’in biletinde 9 ¾ peronu yazdığı gören Dursley’ler Harry’yle dalga geçtikten sonra kendi trenlerie binmek için Harry’nin yanından ayrılıyorlar. Weasley’lerin konuşmasını duyan Harry onların yardımı ile 9 ¾ peronuna gidebiliyor.

Filmde ise alışveriş yaptıktan sonra Hagrid Harry’i tren garına götürüyor ve hemen Hogwarts’a gitmesi gerektiğini söyleyip Harry’in yanından ayrılıyor. Buradan sonrası kitap ile aynı. Harry Weasley’ler sayesinde perona girebiliyor.

5- Harry’in Eve Geri Dönme Korkusu

fikirsiz-j-k-rowling-harry-potter-ve-felsefe-tasi

Kitapta Harry sürekli bir yanlışlık yapıldığını ve Dursley’lerin evine geri gönderileceğini düşünüyor. Hatta seçmen şapkanın öğrencileri evlere yerleştirdiği sırada kendisini bir yere yerleştirelemeyeceğini ve okuldan atılacağını düşünüyor. Bu korkusu sadece seçmen şapkanın kararığı beklerken yaşamıyor. Okulda yaşadığı her olumsuzlukta aklına gelen ilk şey okuldan atılacağı oluyor.

Filmde ise Harry’nin yaşadığı bu korkuyu yeterince hissedemiyoruz çünkü Harry’nin iç dünyası yeterince yansılatılamıyor.

6- Quidditch

Kitapta McGonagall’ın Harry’nin yeteneği keşfetmesinden sonra Harry ve Wood kimseye söylemeden Quidditch çalışıyorlar. Bunun nedeni ise Wood’un Harry’i bir koz olarak kullanmak istemesidir. Harry babasınında quidditch takımında olduğunu McGonagall’ın baban seninle gurur duyar demesiyle anlıyoruz.

Filmde ise Harry’nin Quidditch takımına girdiği hemen ortaya çıkıyor ve Harry’e babasınında Quidditch oyuncusu olduğunu söyleyen kişi Hermione’di.

7- Hagrid’in Ejderhası

Kitapta Hagrid’in ejderhasını alması için Ron’un abisi Charlie ile iletişime geçiyorlar. Bir gece Charlie’nin arkadaşları Hogwarts’ geliyorlar ve gizlice ejderhayı okuldan çıkarıyorlar.

Filmde ise Dumbledore Hagrid’in ejderhasını öğreniyor ve ejderhayı Romanya’ya gönderiyor.

8- Kara Orman’daki Ceza

Kitapta ceza aldıkları için Kara Orman’a gidenler Draco, Harry, Hermione ve Neville gidiyolardı. Burada başta Harry, Hermione ve Hagrid bir grup Neville, Draco ve Fang bir grup olarak ayrılıyolardı ve tek boynuzlu atı arıyolardı.

Filmde ise Harry, Hermione, Ron ve Draco ceza alıyorlardı. Harry, Draco ve Fang bir grup Hermione, Ron ve Hagrid diğer grup olup tek boynuzlu atı aramaya başlıyolardır.

9- Fluffy’nin Uyuma Sahnesi

https://www.youtube.com/watch?v=kh5cGDlhB5A

Kitapta Harry, Hermione ve Ron Fluffy’nin durduğu odaya girdiklerinde Fluffy’i uyanık ve patilerinin altında kırık bir harpla görüyolar. Sonrasında Fluffy’i uyutmak için Harry Hagrid’in ona verdiği flütü çalarak Fluffy’i uyutuyor ve üçlü kapaktan geçerek aşağıya düşüyorlar.

Filmde ise üçlü odaya girdiğinde çalan müzik aletleri nedeniyle uyuyan Fluffy’i görüyorlar. Sonrasında müziğin durmasıyla Fluffy’i uyanıyor ve korkan üçlü kendilerini bir anda kapaktan aşağıya atıyorlar.

10- İksir Tuzağı

fikirsiz-j-k-rowling-harry-potter-ve-felsefe-tasi

Kitapta felsefe taşını koruyan tuzaklar biri de Snape’in hazırladığı iksir tuzağıydı. Bu tuzağı geçebilmek için Hermione verilen ipucunu ve zekası kullanıyor. Bu sayede Harry bir sonraki odaya geçebiliyor.

Filmde ise böyle bir sahne yok. Harry Potter ve Felsefe Taşı filmi ve kitabı arasında en bariz fark bu sahnenin filme yansıtılmamasıydı. Sihirbazlar okulunda geçen bir maceranın korku dolu sahneleri sonunda büyük küçük demeden herkesi ekrana kilitlemesi zaten yapıtın en önemli özellikleri arasındadır.

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

This Post Has One Comment

  1. Tam bir Harry Potter fanıyım. Harry Potter ile alakalı olan yazıları kolay kolay beğenen biri değilim bu yüzden. Fakat bu içerik gerçekten faydalı ve eğlenceli olmuş!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *