İyi Bir Kahve İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

İyi bir kahve, pek çok özelliği bünyesinde barındırır.. Kahve meyvesinin çekirdeklerinin farklı işlemler sonucunda ayrıştırılması, sonrasında kurutulması ve kavrulması sonucunda kahve çekirdekleri, çekilme işlemine hazır hale gelmektedir. Kahvenin çekilme sıklığı ya da kahve çekirdeklerinin kavurması yöntemindeki farklılıklar, kahvenin tadına önemli ölçüde katkı sağlamaktadır. Eğer imkanınız varsa kavrulmuş kahve çekirdeklerini evinizde kendiniz de öğütebilirsiniz. Bu işlem için piyasada çok fazla sayıda makine, çok uygun fiyatlar ile mevcuttur.

Kahvenin Faydaları

Kahvenin faydaları saymakla bitmemektedir. İyi bir kahve beyinden başlayıp bağırsaklara, hatta daha da alt kısımlara bile etki etmektedir. En önemli özelliği olarak, cilt kanserine iyi gelir, bunun gibi farklı kanser tiplerine karşı da etkili olduğu savunulmaktadır. Beyni güçlendirdiği gibi insanda bağışıklık sistemine muazzam bir etkisi vardır. Enerji verir, özellikle kadınlarda depresyon riskini azaltır. Astıma da iyi geldiği ifade edilmiştir. Kadınlarda menopoz döneminin rahat geçmesi için iyi bir kahve yaparak düzenli olarak içmeyi deneyebilirsiniz.

İstanbul’da Kahvenizi Yudumlarken Kitabınızı Okuyabileceğiniz 14 Sakin Yer

Kahvenin Özet Bir Tarihçesi

Etiyopya’da keçi otlatan bir çobanın keçisinin kahve meyvesini yemesi ile normalden farklı bir aktivite sergilemesinin üzerine kahve meyvesinin keşfi süreci başlamıştır. Bu olay M.S. 850 yılına denk gelmektedir. Yine başka bir Etiyopya rivayetine göre yine Etiyopya’da, kölelerin yol kenarında yetişen kahve meyvelerini çiğnemesi ve ardından tükürmesi ile elde ettikleri enerjinin fark edilmesi ve sonrasında Etiyopyalı tüccarların kahve meyvesini pazarlaması sonucu ortaya çıkmıştır.

Başka bir yerde, keşişlerin kahve meyvesinin tadını acı bularak ateşe atmaları ile kahvenin mis gibi kendine has kokusunun etrafa yayılması sonucunda güzel bir kahve kokusu, ilk kez insan içine çıkmıştır ya da öyle olduğu bilinmektedir. Kahvenin Yemen’den gelmesinin hikayesi ise bir rivayete göre Kanuni Sultan Süleyman Dönemi’ne denk gelirken, başka bir rivayete göre de 1.Selim yani Yavuz Sultan Selim Dönemi’ne denk gelir.

Yemen’den gelen kahve, Osmanlı’da giderek popülerlik kazanırken İstanbul’da 1550 yılında ilk kahvehane açılmıştır. Kahvehanelerin zamanla artması da kahveye olan ilginin en önemli göstergesidir. İnsanlar artık kahveyi keşfetmiştir ve kahvenin yanına alternatif tatlar aramaktadır. İstanbul’da açılan çok sayıda kahvehaneden sonra Venedikli tüccarların kahveyi Osmanlı’dan keşfetmesinin önü açılmıştır. 1615 yılına Venedikli tüccarların kahveyi kendi ülkelerine yani İtalya’ya götürmeleri ile İtalyan kahve dönemi başlamıştır.

İtalya’da İlk Starbucks Açılıyor…

İtalyanlara geçen kahve kültürü burada ciddi bir yol almıştır. Bu yol öyle uzamıştır ki günümüzde bile kahvenin adı geçtiğinde Venedikli tüccarların torunlarının torunları olan şimdiki neslin kahve konusundaki hükümranlığı dikkate değerdir. İtalyanlar kahve kültürünü çok geliştirerek günümüzde bile farklı kahve çeşitleri ile kahve sektörünün nabzını tutmaktadır.

İtalyanlar, normalde kahveyi öyle uzun uzadıya içmektense bir mola arasında ya da bir yemek sonrasında kısa sürede tüketirler. Amerikan vatandaşları gibi ya da Türkler gibi uzun uzun oturup kahve keyfi yapmazlar. Ayrıca endüstriyel kahve üretimini de pek tasvip etmezler. Böyle olduğundan olsa gerek ki; ilk Starbucks kahve mağazası İtalya’da 2018 yılında açılmıştır. Farklı bir konsepte sahip olan dükkan, kendine has tarzı ile dünyada toplam 3 tanedir. İtalyanların endüstriyel kahve üretimine bakış açısını değiştirip değiştirmeyeceğini ise zaman gösterecektir.

Kahvenin İtalyan Çeşitlerinden Bazıları…

İtalyan kahvelerine bakacak olursak kahve çeşitleri pek farklı envadır gerçekten. Filtre kahve, espresso, cappuccino, macchiato, americano, latte ve devam eden onlarcası… Filtre kahve, birbirinden fazla olumlu yönleri ile dikkat çekmektedir. İnsan sağlığına pek çok katkısı olduğu kanıtlanmıştır.

Filtre kahveye, “filtre” takısının eklenmesinin sebebi, öğütülmüş kahve çekirdeklerinin sıcak suyla buluşması sırasında bir kağıttan süzülerek aşağıdaki bardağa ya da hazneye sızması ile ortaya çıkan bir kahve türü olması neden olmuştur. Filtre kahve, yağ yakıcı özelliğinin yanında metabolizma hızlandırıcı bir etkiye de sahiptir. Kafein oranı görece yüksektir, bu da enerji sağlamada yardımcı olmaktadır.

Filtre Kahve, adından anlaşıldığı gibi filtreleme işlemi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Çekilmiş kahvenin sıcak suyla birleştirilmesi ile oluşan karışımın kağıt aracılığı ile süzülmesi ile altta bekletilen hazneye biriken kahvenin adıdır. Sıcak suyun, kahvenin belli bir noktasına değil tamamına temas etmesi gerekir. Kahvenin aromasını tam anlamıyla alt hazneye aktarması için bu konu hassastır.

Espresso, biraz daha farklı bir kahve olarak göze çarpmaktadır. Diğer tüm kahvelerin ham maddesi konumundadır. Espresso, suyun basınçlı bir şekilde kahveyle buluşması, bu buluşmanın yani basınçlı suyun kahvenin arasından süzülerek yine alttaki hazneye akması sonucunda oluşur. Sert bir tadı vardır, kafein oranı yüksektir. Herkes tarafından beğenilmeyebilir. Farklı katkılar ile tadı geliştirilmektedir. Yoğun bir tadı ve kıvamı vardır. Kahvenin ince çekilmiş halidir, Türk kahvesine göre daha kalın çekilmektedir.

Cappuccino, espressonun bir türevi olarak, espressonun üzerine sütün köpürtülerek konulması sonucunda oluşur. Sütün köpürtülmesi ve belli bir hacme sahip olması önemlidir. Süt kesinlikle yanmamalıdır. Aksi halde Cappuccino’nun tadı bozulacağı için, Vedat Milor Usta’nın dediği gibi sütü yanmışsa Cappuccino geri gönderilmelidir.

Macchiato, kelime anlamına ve görüntüsüne uygun olarak “lekeli kahve” söylemine de muhatap olan bir kahve çeşididir. Yine espressonun az miktarda sütün köpürtülerek karıştırılması sonucunda oluşur.

Americano, espresso kahveye sıcak su ilave edilmesi ile ortaya çıkar.

Latte, İtalyanca süt anlamına gelir, daha yumuşak bir içim deneyimi yaşatır. Isınarak krema haline bürünen süt, tekil espressonun üzerine eklenir.

Filtre Kahvenizi Doğru Mu Hazırlıyorsunuz? TIKLA

İyi Bir Kahve Nasıl Olur?

İyi bir kahve taze olan kahvedir. Önemli olan kahvenin taze olanını bulabilmektir. Farklı ülkelerin kahve çekirdekleri, ülkenin iklim farklılıkları nedeniyle değişirken, kahve aroması da farklılık arz etmektedir. Kahvenin en çok üretildiği ülkeler; Brezilya, Endonezya, Kolombiya ve Meksika olarak sayılabilir. Kahve, yapısı gereği yağışlı ortamları sevmektedir.

Kahvenin sevdiği ortamlar, kahvenin aromasını da geliştirecektir. Kahve, kavrulma aşamasında aromasının gelişimini tamamlar. Kavrulma aşaması önemlidir. Çünkü kahve çok kavrulursa dokusu ve yapısı zarar görür. İçinde barındırdığı yağlar, çok aşırı ısıdan dolayı kaybolur. Aroması aşınabilir.

Kahvenin taze olmasına dikkat ederken, kahvenin kavrulma tarihi satıcıya sorulabilir. Bazı durumlarda kahve paketinin üzerinde kahvenin kavrulma tarihi de yazılmaktadır. Kahve çekirdeğinin taze olduğundan eminseniz, kahveyi çekirdek halinde alıp, öğütme işlemini evde kendiniz de yapabilirsiniz. Böylece istenilen yoğunlukta çekilen kahvenin tadı da öğütücüsüne göre belirlenebilecektir.

Bazı kahve paketleri, yapıları gereği, kahvenin tazeliğini koruyabilmektedir. Çuvalı anımsatan kahve muhafaza paketleri buna örnektir. Bunun dışında, kağıt paketlerde satılan kahveler zamanla daha da bayat bir hale gelecektir. Piyasada satılan kahveler genellikle bu özelliktedir. Yani bayatlamış durumdadırlar ve bu da kahvenin aromasının kaybolduğu anlamına gelir. Aroması kaybolan kahvenin tadı, içene keyif vermeyecektir. Kahvenin bayat bir hale gelmesi çekilmiş kahvelerin tüketici gözünde de kalitesini aşağı çekecektir.

İçtiğiniz kahvenin taze olduğunu anlamanın bir yolu da çekilmiş kahvenin birbirine yapışmıyor olmasıdır. Elinize bir avuç kahve aldığınızda, kahve tanecikleri birbirine yapışıyorsa, o kahve bayatlamıştır. Bir başka rivayete göre kahve, kendisinin tazeliğini, kokusu ile belli etmektedir. Kahvedeki kendine has kokusunu yoğun bir şekilde alıyorsanız o kahve taze bir haldedir. Bir başka anlatıma göre de kahve içtiğinizde şeker ihtiyacı hissetmiyorsanız yani kahvenin aroması yeterli geliyorsa o kahve de doğru ve taze bir kahvedir.

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *