İstanbul’da Mutlaka Görmenizi Tavsiye Ettiğimiz 5 Botanik Park

İstanbul’da görmeniz gereken çok farklı mekanlar var ama Botanik Park seviyorsanız sizin için 5 muhteşem önerimiz bulunuyor. İstanbul’da betonlaşmış bir hayata renk katan botanik parklar, özlenen yeşile ait adeta bütün tonları barındırmaktadır. Bitkilerin çeşitlerini, bitki severlere yeni keşfedecekleri türleri gösterecek ve doğanın bütün güzelliğini gözler önüne sermek üzere kurulmuş alanlardır.

Botanik Park İstanbul Listemiz

İstanbul içerisinde bitki severlerin cenneti olarak tarif edebileceğimiz 5 botanik park listemizi buyrun beraber inceleyelim.

Atatürk Arboretumu

Botanik Park İstanbul Listemiz
Botanik Park İstanbul Listemiz

İstanbul’da doğa ile dolu dolu vakit geçirmek isteyenlerin ve kesinlikle görülmesi gerekenler listesinin ilk sırasını hakeden  adres. Orman içerisinde her renkten bitki, çiçek eşliğinde bir de kuş sesleri… inanılmaz kafa dinleyeceğiniz eşsiz bir nokta.

İstanbul Sarıyer’de ( Belgrad Ormanı’na komşudur) yer alan Atatürk Arboretumu’nda 2 tane havuz ve bu havuzlarda yüzen kuğuları ile göz doldurmaktadır. Ağaçların arasından sincapların bile bir anda size selam vermesi mümkün. Sadece tabiat severlerin değil, düğün yapan çiftlerin de özellikle düğün resimleri ve nişan resimleri çekimlerinde özellikle talepte bulunduğu bir yerdir.

Alan toplamda 296 hektarlık bir alana sahiptir ve bünyesinde 2000 çeşit bitki bulunmaktadır. Alana girişte neredeyse her şey yasaklanmıştır. Özellikle çocukla beraber gideceklere önemli uyarı, oyuncaklar yasak, yeme içmeye dair her şey yasak. Çocuğunuzun karnını güzelce doyurmanızda fayda olacaktır, böylece çok daha eğlenceli vakit geçirebilmeniz mümkündür.

[geo_alert style=”2″ color=”primary” ]Evde Spor Yaparken Dinlenecek Müzikler[/geo_alert]

Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi

Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi
Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi

Kimyasal katkı kullanmaksızın, 700 civarında çeşitli bitki yetiştirilen bir parktır. Alanda yılın belirli zamanlarında çeşitli festivaller düzenlenmektedir. Aynı zamanda gönüllü bahçıvanlık yapmak üzere staj başvurusu da alınmaktadır. Her yıl düzenlenen geleneksel tıp festivali ile tez hazırlamak konusundan sağlanan katkı oldukça büyüktür. Tıp alanında ve ziraat alanında çalışmalar yapan herkesin özellikle gitmesi gereken bir yerdir.

Kış mevsiminde ziyaret saatleri 08:30-16:30 saatlerinde yapılabilmektedir. Yaz mevsiminde ise akşam 17:00 ye kadar açıktır. Bahçede piknik yapmak yasaktır. Ziyareti ücretsiz yapılabilmektedir.

Nezahat Gökyiğit Botanik Parkı

Botanik Park İstanbul Listemiz
Botanik Park İstanbul Listemiz

İstanbul Anadolu Yakası Ataşehir ilçesinde yer alan Nezahet Gökyiğit Botanik Parkı, 1995 senesine Ali Nihat Gökyiğit tarafından eşi adına yaptırılmış bir hatıra parkıdır. Bu hatıra parkı yıllar içerisinde yapılan yol çalışmaları sebebi ile oldukça fazla zarar görmüştür. Gördüğü bu zarar karşısında içerisine 50000 tane ağaç ve çalı fidanı dikilmiştir. Toplamda 46 hektarlık bir büyüklüğe sahiptir. Sonrasında hatıra parkından farklı olarak botanik parka çevrilmek üzere planlar yapılmış ve 2002 yılında vatandaşın da ziyaretine açılmıştır.

Bahçede merkez ada,trakya adası, anadolu adası,ertuğrul adası, mesire adası,istanbul adası, arboretum adası ve meşe adası isminde alanlar bulunmaktadır. Bu alanlarda özellikli eğitici nitelikte etkinlikler yapılabilmektedir. İstanbul’un genelinde sayısı azalan ya da bitmek üzere olan bitkiler, zarar görmemesi amaçlı bu alanda toplanmaktadır. Ali Nihat Gökyiğit Vakfı (ANG) ile karayolları bu noktada ortak çalışmalar yürütmektedir.

Bahçenin açılış saati sabah 09:00’dur. Kapanış saatleri ise ; mart-eylül arası 19:00, diğer aylarda ise 18:00 dir. Ataşehir ve Ümraniye’den iki adet girişi bulunmaktadır. Otoyolun tam ortasında yer alan Merkez kampüsünden giriş yapılmamaktadır.

İstanbul Üniversitesi Alfred Heilbronn Botanik Bahçesi

İstanbul Üniversitesi Alfred Heilbronn Botanik Bahçesi
İstanbul Üniversitesi Alfred Heilbronn Botanik Bahçesi

Alfred Heilbronn Botanik Bahçesi, Uluslararası Botanik Bahçeleri (BGCI)’ ne kayıtlı bir alandır. 1933 yılında Dr. Alfred Heilbronn tarafından kurulmuş ve modern bir botanik bahçesidir. Bu modern görünümü yıllar boyu yangınlar ve taşınmalar gibi olumsuz etkiler sebebi ile bozulmuştur. Ilk adı İstanbul Üniversitesi Nebatat Bahçesidir. Bugün kullanılan ismini ise 2003 yılında yapılan bir törenle almıştır.

Bu alanın tamamı 17 bin dönümlük arazi üzerine kuruludur. Neredeyse 5000 çeşit bitki çeşidi bulunan bahçede; 23 havuz ile 430 metrekarelik bir de taş bahçe bulunmaktadır. Uluslararası nadir bulunan bitkiler kayıtlarına geçen 40 bin bitki çeşidi ile çok zor koşullarla toplanabilen bitki çeşitleri bu bahçede yıllardır bakılmaktadır. Aynı zamanda öğrencilerin de uygulama alanıdır. Bitki ve çeşitleri noktasında araştırma yapan, bitki ressamlığı yapan ya da bitkilere karşı hayranlığı olan herkesin ziyaret etmesi gereken çok önemli bir noktadır.

Haftaiçi hergün 09:00-16:30 saatleri arasında ücretsiz şekilde ziyaret edebilme imkanı sunulmaktadır. Bu devasa bahçe İStanbul Fatih’ te yer almaktadır.

[geo-post id=”8887″ label=”Okumanızı Öneriyoruz”]

Bakırköy Botanik Parkı

Bakırköy Botanik Parkı
Bakırköy Botanik Parkı

İstanbul Avrupa Yakası’nda yer alan Bakırköy Botanik Parkı, 2013 yılında 96 bin metrekarelik bir alana kurulmuştur. İncirli metrobüs durağına 100 metre mesafede yer alan parka ulaşım oldukça rahattır.

Park alanı içerisinde göletler, çocuklar için oyun alanları, otopark,11 tane tematik bahçe ve sosyal tesisler bulunmaktadır. Parka giriş ücretsizdir ve ailenizle birlikte doğa ile iç içe çok hoş vakit geçirebileceğiniz bir noktadır.

Bakırköy Botanik Parkı, Türkiye’deki en büyük uzunluğa sahip oyun kulelerinin ev sahibidir. Aynı zamanda yaşlılar ve engellilerin bu alanda rahat hareket edebilmesi için golf arabaları tahsis edilmiştir. Bu botanik parkta yaklaşık olarak 262 bin 500 adet bitki çeşidi olduğu söylenmektedir. Parkın genelinde yapacağınız gezide harika bir yeşil cümbüş ile karşılaşacaksınız. Her gün 07:00-23.00 saatleri arasında istediğiniz vakitte buraya ziyaret gerçekleştirebilmeniz mümkündür.

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *