İrade Zayıflığı Nasıl Yenilir? Bu Yöntemlerle Başarın

İrade zayıflığı çoğumuzun çok defa duyduğu bir kelime öbeğidir. Kabaca irade nedir konusuna değinelim. İraden anlamı içgüdüsel olarak istediğiniz fakat mantıken yapmak istediğiniz veya istemediğiniz olaya karşı direnmektir. Bu anlama baktığımızda ve tersini düşündüğümüzde irade zayıflığı nedir sorusuna da cevap olmaktadır.

İrade Zayıflığı Yenmek İçin Kullanılacak Teknikler

irade-zayifligi-nasil-yenilir-bu-yontemlerle-basarin8

Eğer bazı kararlar alıp bu kararları uygulamada kendinizi yenemiyorsanız güçlü bir iradeye sahip değilsiniz demektir. Durmadan yola çıkıp daha yolu yarılamadan geri dönüyorsanız iradenizi güçlendirmeniz gereklidir. Bir olayı gerçekleştirmenin birçok farklı yolu ve ilmi olduğu gibi iradenizi güçlendirmenin de çeşitleri teknikleri mevcuttur. İradeli insan davranışları sahibi olmak için bu teknikleri uygulamanız gereklidir.

İrade Zayıflığı Yenmenin İlk Tekniği Gemileri Yakmak

irade-zayifligi-nasil-yenilir-bu-yontemlerle-basarin1

Gemileri yakmak terimini tarihte mutlaka duymuşsunuzdur. Birçok başka komutana ithaf edilse de bunların en meşhuru Tarık Bin Ziyad’dır. Tarık Biz Ziyad komutasındaki ordu gemilerle İspanya’ya ayak basar. Komutan ordunun denizi görebileceği yüksek bir yerde konumlanmasını ister. Küçük bir çocuğa gemileri yakmasını söyler. Bunu gören asker önce bir afallar. Komutan Ziyad şöyle der; gördüğünüz gibi gemiler yandı ya burayı fetih edip yerleşeceğiz ya da öleceğiz. Bu hareket sonunda bugün Emevilerin İspanya’da birçok kültürü miras bıraktıklarını görmekteyiz.

Peki bunu biz nasıl uygulayacağız? Örnek vermek abur cubur yemeyi bırakma istiyorsunuz. Eğer evde abur cubur bulundurmazsanız bunu başarabilmenin ilk adımını atmış olursunuz.

İrade Zayıflığı İçin İkinci Teknik Konfor Alanınızdan Uzaklaşmak

irade-zayifligi-nasil-yenilir-bu-yontemlerle-basarin2

İrade zayıflığı karşısında galip gelmenin bir yolu da konfor alanından uzaklaşmaktır. Bu ne demek? Alışkanlıklarınız bir kenara bırakma demek. Her zaman yaptığınız işleri alışkan olduğunuz şekilde değil farklı yöntemlerle yapmaktır. Nasıl ki bilmediğiniz bir yolda yürürken bildiğiniz bir yere göre daha temkinli olursunuz aynı o şekilde alışkın olmadığınız yöntemler sizin dikkatinizi açmaktadır.

Kayıt Tutmak

irade-zayifligi-nasil-yenilir-bu-yontemlerle-basarin3

İradenizi hangi konu hakkında güçlendirmek istediğinize göre değişecek bir tekniktir. Örneğin bir öğrenci iseniz ve ders çalışmak istiyorsunuz fakat bunu yapamıyorsunuz. Gün içinde yaptıklarınızın kaydını tutabilirsiniz. Bu ne işe yarayacak? Gün sonunda ve ya belirlediğiniz başka bir zaman dilimi sonunda kaç saatinizi neye harcadığınızı göreceksiniz. Bunun analizini yaparak bir sonraki zaman diliminde daha dikkatli olmaya çalışacaksınız.

Ayrıca iradenizi güçlendirmenin yanında karar alma yeteneğinizi de geliştirmek istiyorsanız “Madalyon Tekniği İle Karar Alma Nedir?”  yazımıza göz atabilirsiniz.

Gün İçinde Yapacaklarınızı Hatırlamak

irade-zayifligi-nasil-yenilir-bu-yontemlerle-basarin4

İradenizi güçlendirmenin aslında bir amacı vardır. Yani ders çalışmak için irade güçlendirmek, kilo vermek için irade güçlendirmek. Fakat aslında bunların hepsi aynı kapıya çıkmaktadır. Hepsinde yapmanız gereken bazı sorumluklar bulunmaktadır.

İşte bu sorumlukları kendinizi rahatsız edecek bir yere örneğin bileğinize bileklik olarak ya da boynunuza kolye olarak takmak sizi gün içinde bu rahatsızlık veren eşyadan bir önce kurtulma isteği uyandıracaktır. Bunu anahtarcıların basit anahtarlıklarında farklı renkte alarak içine yapacağınız şeyi yazarak yapabilirsiniz. Her yaptığınız görev için o anahtarlıktan gün içinde kurtulmuş olursunuz.

Farkındalık Oluşturmak

irade-zayifligi-nasil-yenilir-bu-yontemlerle-basarin5

İrade zayıflığı yenme konusundaki bu teknik biraz sosyal irade de isteyen bir yöntemdir. İnsanların ve sizin dikkatini çekecek farklı bir kıyafet giymek. Yolda ya da herhangi bir yerde tuhaf bakışlara maruz kaldığınızda ya da biri size bun ne diye sorduğunda sorumluluklarınızı hatırlatan bir yöntemdir.

Size biri bu farklılığı hatırlattığında otomatikman amacınızdan bahsederek iradenizi kuvvetlendirme adına bir hareket yapmış olacaksınız.

Detoks

irade-zayifligi-nasil-yenilir-bu-yontemlerle-basarin6

Burada detoksun mantığı bir şeylerden mahrum kalmaya alışmaktır. Bu herhangi bir şey olabilir. Örneğin eğer telefon bağımlılığınız var ise kendinizi iki saat veya yapabileceğiniz bir zaman dilimi telefonsuz bir odaya kapatıp başka işler yapmak.

Bu gibi ara ara bazı şeyleri özlemenizi sağlayacak aktiviteler sizi daha güçlü bir iradeye sahip insan yapacaktır. İrade zayıflığı yenme teknikleri sayesinde her koyulduğunuz işte başarılı olma şansınız artacaktır.

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *