İnci Küpeli Kız Filmi Konusu ve Simgeleri

Hollandalı bir ressam olan Johannes Vermeer’in en önemli eseri olan İnci Küpeli Kız sinemaya uyarlanarak senaristlerin ilham kaynağı olmuştur. Tabloda odak olarak belirlenen şey ise inci küpedir. Tablo günümüzde Lahey’de sanatseverlere sunulmaktadır.

Tabloda yer alan kızın sanatçının hayal ürünü mü değil mi hala bilinmemektedir. Çoğu sanat yorumcusu gerçek bir insan olduğunu düşünmektedir. Günümüze kadar gizemini ve büyüsünü kaybetmemiş olan eser roman haline de getirilmiştir.  Tablodan ilham alan ve romandan yola çıkarak bir senaryo hazırlayan Olivia Hetreed ve yönetmenler tarafından sinemaya uyarlanmıştır.

The Girl With A Pearl Earring adı ile 2003 yılında vizyona giren film İngiltere yapımıdır. Filmin başrollerini ise Scarlett Johansson ile Colin Firth paylaşmıştır.

İnci Küpeli Kız Filmi Konusu Nedir?

fikirsiz-inci-kupeli-kiz-filmi-konusu
İnci Küpeli Kız

İnci Küpeli Kız tablosunu konu edinen film 1665 yılında Hollanda’da geçmektedir. 17 yaşındaki Griet babasının geçirdiği iş kazasından sonra işe girmek zorunda kalır ve Johannes adlı bir ressamın yanında işe başlar. Griet’in renklere ve resme olan ilgisi ise ressamın oldukça dikkati çeker. Ressama yardımcı olmak amacıyla işe başlayan Griet bir süre sonra ona modellik yapmaya başlar.

Evin bütün alışveriş işleri genç kıza aittir. Şarküteri alışverişleri esnasında Pieter adında biriyle tanışır ve yakınlaşmaya başlarlar. Genç kızın modellik yapması nedeniyle ressamla da yakınlığı artmaya çalışsa ressam mesafeyi korumaya oldukça dikkat eder. Ressam ile genç kız arasındaki bu yakınlık ise evin hanımını rahatsız eder. Ardından kıskançlıktan doğan sorunlar da ortaya çıkar.

İnci Küpeli Kız tablosu da bu noktadan sonra oluşmaya başlar. Ressamın hazırlamaya başladığı tablosu için Griet’e hanımının inci küpelerini taktırır. Evin hanımı bu durum karşısında çılgına döner ve genç kız evden ayrılır.

Tablodan ilham alınarak gerçekleştirilen filmde üç temel renk esas alınır. Gri, sarı ve mavi olan bu üç renk ise genç kızın eve ilk girdiği günden ayrıldığı güne kadar olan kısmı anlatır. Diğer yandan ise ressam ile aralarında yaşanılan aşkı da simgeler.

Gri, Sarı ve Mavi Tonları Neleri Anlatır? İnci Küpeli Kızın Hikayesi

fikirsiz-inci-kupeli-kiz-filmi-konusu

Gri renk genç kızın eve ilk geldiği dönemi anlatır. Ressamın evinde karşılaştığı soğuk, donuk ortam ile evin hanımının mesafeli ve otoriter tavrı karşısında büyük şaşkınlık yaşar. İnci Küpeli Kız filminde bu kasvetli ortamı kırmak adına büyük çaba sarf eden kızın bu sürecini ressam gri renkte anlatır.

Genç kızın büyük uğraş ve çabaları zamanla meyve vermeye başlar. Alçak gönüllüğü ve dengeyi kurma isteği sayesinde evdeki donuk hava zamanla yerini canlılığa bırakır. Genç kızın bir süre sonra resim atölyesine girmesi ve ressama yardım etmesi sonucunda aralarında bir iletişim başlar. Gri tonlarda olan mesafenin yerini heyecanla gelen sarı tonlar alır.

Zekası, neşesi, pratikliği ve yetenekleriyle Griet ressamın dikkatini çekmeyi başarır. Ressama atölyede birçok konuda yardımcı olan geç kız bir süre sonra ona modellik yapmaya başlar. Modellik yaptığı süre zarfında ise ressama karşı içinde büyük bir hayranlık beslemeye başlar. Daha sonra bu hayranlığı bir aşka dönüşür. İnci Küpeli Kız tablosunun oluşumu sırasında yaşanan bu gelişmeler genç kız ile ressam arasında fikir alışverişlerine kadar ilerler. Ressam kızın eteğini siyah tonlarda resmederken genç kız bundan hoşlanmadığını ve mavi tonlarla resme canlılık katabileceğini söyler. Ressam bu konuşmada kızdaki derinliği hissetmeye başlar. Ressamın kıza olan ilgisi de gün geçtikçe güçlenir. İkisi arasında bu iletişim aşkın mavi tonlarını alır.

Gri, sarı ve mavi tonların bir araya geldiği tablo hazırlanırken geç kız ressama olan aşkını göstermeye çalışır. Ancak ressam her ne kadar kıza büyük bir aşk besle de karısına olan sadakatini koruyarak onu reddeder. Birbirlerine büyük bir aşkla bağlanan ama asla birlikte olmayan bu iki insanın aşkına dair geriye tek kalan ise İnci Küpeli Kız tablosu olur.

Sinemaya ve resme ilgisi olanlar ve aşka inananlar için yapılmış olan The Girl With A Pearl Earring filmi olağanüstü bir yapıttır. Sanat ve aşk filmlerinde aradığınız tüm zarafeti bulabileceğiniz bir senaryoya sahip. Aşkın her zaman kavuşmaktan ve bir ömür mutlu olmaktan ibaret olmadığını renklerle bizlere anlatmayı başarmış bu filmi mutlaka izlemelisiniz.

İnci Küpeli Kız Film İzle Türkçe Dublaj | İnci Küpeli Kızı Filmi Fragman

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

This Post Has One Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *