İlginç Spor Türü Olan Japon Sporu Bo-Taoshi Nedir

Size göre ilginç spor nedir? İlginç spor denince akla ne gelmelidir? Bu yazıda bahsedeceğimiz bo-taoshi bence yeterince ilginç bir spor türüdür. Bir Japon sporudur. Uzak doğu denilince akla gelen ilk spor genellikle dövüş sanatları olmaktadır. Bo-Taoshi içinde bir miktar dövüşün olduğu fakat sanatın olup olmadığının tartışılacağı bir spordur. Şimdi bu sporun detaylarını inceleyelim. Detayları okumadan önce aşağıdaki videoyu izleyebilir ve bunlar ne yapıyor diye sorabilirsiniz?

İlginç Spor Bo-Taoshi Tarihi

Aslında bu sporun amacı askerleri savaşa hazırlamaktır. Zaten her yıl Japonya Ulusal Savunma Akademisi’nin kuruluş yıldönümünde oynanması da bunun göstergesidir. İlk kez ise İkinci Dünya Savaşı’nın sıkıntılı günlerinde 1945 yılında oynandığı düşünülmektedir. Sadece Savunma Akademisi’nde değil, diğer kültürel ve özel günlerde de bu ilginç spor oynanmaktadır.

İlginç Spor Bo- Taoshi Nasıl Oynanır?

ilginc-spor-turu-olan-japon-sporu-bo-taoshi-nedir1

İki takımla oynanan bir spordur. İki takımda tam 150 kişiliktir. Yanlış okumadınız tam 150 kişi. Her takımın 75 tane savunma oyuncusu varken, 75 tane de hücum oyuncusu bulunmaktadır. Bu ilginç spor bo-taoshi sporunda amaç karşı takımın direğini önce indirmektir. İki takım da aynı anda hücum ederler. Kim daha önce karşı takımın direğini yerle 30 derecelik açı yapana kadar indirmeyi başarırsa o takım oyunu kazanır. Direğin boyu 3.5 m metre ile 4 metre arasında değişmektedir.

[geo-post target=”false” id=”13385″ label=”Önerilen Yazı”]

Her iki takım farklı renkte forma giymektedir. Fakat bu hücum oyuncularını kapsar. Savunma oyuncuları daima beyaz forma giyerler. Oyuna genel manada baktığımızda çok sert bir oyundur. Sakatlık meydana gelmesi olasıdır. Aslında bir nevi topsuz Amerikan futbolu tarzındadır. Uzaktan bakıldığında sadece bir kaos varmış gibi gözükür. Fakat oyun içinde çok fazla taktik ve strateji bulunmaktadır. Her bir takım oyuncusunun savunma ve hücumda farklı görevleri bulunmaktadır.

Aslında size Amerikan futbol tadında kalabalık içerisinde,  biraz boks ve uzak doğu spor sanatlarını de içeren bir spor türü sunulmaktadır.  Maç başlamadan önce çeşitli marşlar eşliğinde gösterilerde bulunulur. Daha sonra müsabakaya hazır olduklarını belirtmek amacıyla savunma oyuncuları direğin etrafına ellerini koyar. Bu durumdan sonra hakemin düdüğüyle hücum oyuncuları hücuma kalkar.

Bo-Taoshi Savunma Birimleri

ilginc-spor-turu-olan-japon-sporu-bo-taoshi-nedir2

Savunma biriminde beş adet farklı görevi olan birimler bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi müdahale adı verilen birimdir. Bu birim eğer hücum oyuncuları ilk savunma hattını geçerse müdahale ederler. İkinci Birim Bariyer birimidir. Bu da adından anlaşılacağı üzere direkt etrafında bariyer ören ekiptir. Bu ilk savunma hattını oluşturmuş olur. Üçüncü Birim direk destekçileridir. Bunların tek görevi direği dik tutmaya çalışmaktır. Hücum oyuncuları nerden geliyorsa aksi yönde güç uygulamaları gerekmektedir.

Duvar önleyiciler bir diğer savunma birimidir. Bunlar direkt duvar kurulmasını engelleyen birimdir. Bu birim alt edilmeden bariyerin geçilip direğe ulaşılması imkansızdır. Bu bakımdan en önemli savunma birimidir.  Son Savunma birimi ise Ninja’dır. Bu bir kişiden oluşur. Direğin tepesine konuşlanmıştır. Hücumcuların direğe ulaşması sonucu ağırlığını kullanarak direği dik tutmaya çalışır. Savunmanın artık delindiği vakitte savunmanın toparlanması için vakit sağlayan son adamdır. Bu yüzden önemli bir görev üstlenmektedir.

Bo-Taoshi Hücum Birimleri

ilginc-spor-turu-olan-japon-sporu-bo-taoshi-nedir3

Bu ilginç spor uzaktan bakıldığında sanki bir kargaşanın olduğu mahalle kavgasına benzemektedir. Fakat bir mahalle kavgasında bile Pal Sokağı Çocukları romanını okuyanlar bilir, bir strateji bulunmaktadır. Aynı bunun gibi uzaktan kaos gibi görünen bu sporun içinde ilgin stratejiler bulunmaktadır.

Üç Adet hücum birimi bulunur. Destek saldırganlar ilk birimdir. Bunların görevi Müdahaleci savunma birimini engelleyip hücum arkadaşlarına yol açmaktır. İkinci hücum birimi ise Duvar görevi görenlerdir. Bunlar bir duvar görevi görerek onların arkasından gelen saldırganların direğe çıkmasını sağlayan birimdir.

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *