İç Anadolu’nun Güzelliklerinden Konya Gezilecek Yerler

İç Anadolu bölgesinin onlarca güzelliğini barındıran şehir Konya, birçok gezme alanlarına sahiplik ediyor. Konya gezilecek yerler olarak aradığınız her yeri bu yazıda bulabilirsiniz. Konya’da ailenizle ve sevdiklerinizle vakit geçirmek isteyeceğiniz birçok mekân vardır.

Konya Gezilecek Yerler

Bu mekanlar hem piknik yapabileceğiniz, sakin bir hafta sonu geçireceğiniz hem de gezip görebileceğiniz yerlerdir. Konya’da bulunan birçok tarihi yapılar, camilerin yanında bir de piknik yapılacak, kafa dinleyecek mekanlar aranmaktadır.

Yüzölçümü bakımından ülkemizin en büyük ili olan Konya, geniş bir alana yayılmasından dolayı gezilecek yer bakımından da zengindir. Ovalarıyla, bağlarıyla, mesire alanlarıyla, meşhur yemekleriyle hayran kalacağınız bu güzel mekanları sizler için derledik. Konya piknik alanları nerede, nasıl inceleyebilirim diyorsanız hiç uğraşmayın biz sizin için en çok tercih edilen mekanları söyleyeceğiz.

Konya’da Gezilecek Yerler

Konya Gezilecek Yerler

Konya gezilecek yerler listesi için en başta tarihi mekanları ve camileri görebilirsiniz. Bu mekanların yanında biz sizler için ailecek vakit geçirebileceğiniz, doğa ile buluşabileceğiniz parkları ve piknik alanlarını derledik. Hafta sonu daha kaliteli vakit geçirmek, vücudunuzu ve kafanızı dinlendirmek istiyorsanız bu gezi yazısı tam size göre. Bu yazıda inceleyebileceğiniz mekanlar şunlardır:

  • Meram Bağları
  • Konya Beyşehir Gölü
  • Konya Akyokuş Parkı

Konya’da Gezilecek Yerler: Meram Bağları

Konya Gezilecek Yerler

Konya gezilecek yerler arasında piknik, dinlenme, gezinti denince akla ilk olarak Meram Bağları gelir. Konya ili Meram ilçesinde bulunan bu mekân çok tercih edildiği için içinde birçok restoran, kafe, hediyelik eşya dükkanları barındırır.

Hafta sonu hem gezeyim hem de piknik yapayım diye düşünüyorsanız burası tam size göre.

Mekân içerisinde bulunan Meram Çayı etrafına kurulmuş restoranlar, kafeler ile Çay’a karşı yemek yiyebilir, muhabbet edebilirsiniz.

İçerisindeki Konya yöresel lezzetler dükkanlarında Konya’nın meşhur yiyeceklerini, içeceklerini bulabilirsiniz. Etli ekmek vb. birçok yöresel lezzeti en iyi yapan kişilerden tadabilirsiniz.

Konya Gezilecek Yerler

Piknik yapmak için ayrı bölümlerde kamelyalar bulunmaktadır. Dilerseniz bu kamelyalarda piknik keyfi yaşayabilirsiniz.

Ayrıca mekân içerisinde WC, mescit, çeşme gibi hayat kurtarıcı bölümler de mevcuttur.

Meram Çayı üzerinde çocukların en sevdiği aktivite olan gondolla tur atarak keyifli dakikalar yaşayabilirsiniz.

Konya’da Gezilecek Yerler: Beyşehir Gölü Milli Parkı

Konya Gezilecek Yerler

Beyşehir Gölü Milli Parkı Konya’nın Beyşehir ilçesinde bulunur ve Türkiye’nin en büyük milli parkı olma özelliğini taşır. Bu milli parkta sadece piknik imkânı değil yapabileceğiniz birçok aktiviteye imkân vardır.

Bu aktiviteler arasında olta balıkçılığı, yaban hayatı gözlemciliği, trekking ve jeep safari güzergahları ile çadır ve karavanla kamp yapma olanağı da var.

Bu spor dalları ile ilgileniyorsanız ve ailecek vakit geçirecek yer arıyorsanız bu milli parka mutlaka uğrayın.

Konya Gezilecek Yerler

Milli park Beyşehir Gölü kapsamında olduğu için içerisinde mağaralar, anıt ağaçlar, tarihi yapılar gibi birçok doğal güzelliği de barındırmaktadır.

Parkın içerisinde çeşme, WC, büfe, otopark alanı, etkinlik alanları ve piknik alanları bulunur.

Günlük çadır açabileceğiniz özel alanlar olduğu gibi, hiç zahmete girmeden 4 yataklı veya 6 yataklı kır evleri de kiralayabilirsiniz. Böylece kısa tatillerinizi de burada geçirebilirsiniz.

Milli parka giriş ve içerisindeki imkanlar ücrete tabiidir.

Konya Gezilecek Yerler: Beyşehir Gölü Milli Parkı Giriş Ücretleri

Konya Gezilecek Yerler

Konya gezilecek yerler listesinde yer alan bu muhteşem milli parkı ziyaret edebilmeniz için girişte ücret ödemeniz gerekiyor. Ücret tarifesi şu şekilde belirtilmiştir:


Şahıs-4 TL

İndirimli Şahıs-2 TL

Bisiklet-4 TL

Motorsiklet-6 TL

Otomobil, Kamyonet-12 TL

Minibüs-36 TL

Otobüs-108 TL

1 ünite Çadır (günlük)-14 TL

1 ünite Karavan (günlük)-20 TL

Kır Evi- 4 yataklı (günlük)-65 TL

Kır Evi- 6 yataklı (günlük)-215 TL

Misafirhane (günlük)-20 TL olarak belirlenmiştir.


Konya Gezilecek Yerler: Akyokuş Tabiat Parkı

Konya Gezilecek Yerler

Konya gezilecek yerler rotasından sonuncusu Konya Akyokuş Tabiat Parkı’dır.  Konya ili Selçuklu ilçesinde bulunan bu park size doğanın tüm imkanlarını sunacak.

Bunun yanında Konya’yı en tepeden seyretmek istiyorsanız bu mekân en çok tercih edilen seyir mekanıdır.

İçerisinde çeşme, WC, kır lokantası, kır kahvesi, çocuk parkı, mescit, seyir terası bulunmaktadır.

İsterseniz ailecek piknik yapabilir isterseniz seyir terasında Konya’yı seyredip çayınızı yudumlayabilirsiniz. Ayrıca bu restoranlarda Konya’ya özgü birçok lezzeti tatma imkanına da sahip olabilirsiniz.

Konya Gezilecek Yerler

İçerisinde bulunan çocuk parkı sayesinde çocuklarınız sıkılmadan vakit geçirebilir.

Parkın seyir terasındaki manzara seyri özelliğinden dolayı fotoğraf çekmeyi sevenlerin de tercih yerlerinden olmuştur.

Ailenizle birlikte sessiz, huzurlu ve sakin bir hafta sonu için bu parkı tercih edebilirsiniz. Üstelik giriş ücreti bile ödemeden.

Konya Gezilecek Yerler

Konya gezilecek yerler rotasından birbirinden güzel 3 mekânı siz ve aileniz için paylaştık. Bu mekanlarda sevdiklerinizle güzel vakit geçirebilir ve doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Sessiz ve huzurlu kısa tatillerinizi buralarda geçirebilirsiniz. Mutlu ve sağlıklı günler 😊

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *