Huzursuz Bağırsak Sendromu Nedir? Çok Yaygın ama Kimse Umursamıyor!

İşlevsel sindirim sorunlarından biri olan huzursuz bağırsak sendromu bilinen diğer isimleri şu şekildedir; irritabl bağırsak sendromu, hassas bağırsak sendromu, spasstik kolon sendromu. En yaygın bağırsak problemlerinden biri olan bu rahatsızlık ortalama her yüz bireyin on beşinde görülebilmektedir.

Huzursuz Bağırsak Sendromu Nedir?

Huzursuz bağırsak sendromu diğer adıyla irritable bağırsak sendromu (IBS) pek çok kişinin yaşam kalitesini giderek düşürüyor. Halk arasında huzursuz bağırsak hastalığı, kolit, spastik kolit ve sinirsel kolit isimleri ile bilinir. Herhangi bir organik nedene bağlı olmadan karın ağrısı, dışkılama değişiklikleri ve şişkinlik şeklinde baş gösterir.

[geo_alert style=”2″ color=”primary” ]2021’in Yeni Şifa Kaynağı Udi Hindi Yağı Ne İşe Yarar?[/geo_alert]

ISB vücudun ikinci beyni olan bağırsaklarda ortaya çıkar. Kültür, yeme alışkanlıkları, ırk, gelir düzeyi ve iklim gibi faktörlere bağlı olarak değişmeden dünyanın farklı yerlerinde her insanda görülebilen bir hastalıktır. Türkiye’de irritable bağırsak sendromu ile ilgili yapılan araştırmalar bu hastalığın erişkin nüfusta yüzde 6 ile 19 oranında görülme sıklığı olduğunu ortaya koymuştur.

 • Fonksiyonel – işlevsel – gastrointestinel bir bozukluktur.
 • Gençler ve 45 yaş altı bireylerde çok daha yaygındır. Bu yaş ortalamasının üzerinde görülme sıklığı çok düşüktür.
 • İşlevsel bağırsak sisteminde bir tür anormallik görülmekle beraber bağırsak testleri yapıldığı zaman herhangi bir kusur – rahatsızlık saptanamamaktadır.

Huzursuz Bağırsak Sendromu Neden Olur?

Huzursuz Bağırsak Sendromu nedir, neden olur

Bu rahatsızlığın oluşum sebebi tam olarak bilinmemekle beraber aşağıda sıralanan faktörlerin bu rahatsızlığın oluşmasında büyük etkileri bulunmaktadır;

 • Bağırsak kaslarının anormal düzeylerde kasılmaları;  uzun süren kasılmalar gaz, şişkinlik gibi problemlere uygun zemin oluşturur.
 • Sindirim sistemine ait sinir sorunları; sinirler gaz, aşırı sıkışma, aşırı gerilme gibi nedenlerle bu rahatsızlığın oluşumuna neden olabilir. Aynı zamanda beyin – bağırsak sistemine ait zayıf sinir sinyalleri aşırı tepki vererek ağrı, kabızlık gibi sorunlara uygun zemin hazırlayabilir.
 • Şiddetli ya da uzun süreli ishaller bu rahatsızlığa neden olabilir.
 • Uzun süren bazı bağırsak problemlerine dair ilaç tedavileri bu rahatsızlığı tetikleyebilir.
 • Ağır vücut enfeksiyonları geçirenler bakteri sistemindeki yoğun değişimler nedeni ile bu rahatsızlığa yakalanabilir.
 • Bağırsaklarda oluşan iltihaplanmalar, mikrofloral dengedeki azalmalar, yararlı mikro organizmalardaki düşüş seviyeleri gibi nedenler de huzursuz bağırsakların dönüşmesinde görülen temel etkenlerdendir.

Huzursuz Bağırsak Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Huzursuz Bağırsak Sendromu belirtileri

Pek çok olası belirti pek çok hastanın ortak sorunları olsa da bazı hastalardaki belirtiler nadiren de olsa bu belirtilere uymamaktadır. En çok görülen belirtiler aşağıda listelenmiştir;

 • Aşırı gaz ( mide ya da bağırsak gazı )
 • Dışkının aşırı sıvı – yumuşak ya da aşırı katı – sert olması ( aşırı, uzun süreli ya da sık sık oluşan ishal – kabız olmak )
 • Dışkıda mukuslanma olasılıkları

Yukarıda anılan belirtiler zaman zaman tamamen ortadan kaybolsalar da huzursuz bağırsak sendromu rahatsızlığına sahip bireylerde görülen belirtiler çok sürmeden geri gelmektedir.

Huzursuz Bağırsak Sendromu İçin Doktora Gitmeli miyim?

Aşağıda sıralanan maddelerden en az birinden şikayetçiyseniz ya da yukarıda anılan belirtilerden en az biri sizi çok rahatsız ediyor ise bu durumda en yakın Gastroenteroloji uzmanına danışmanız önerilmektedir.

 • Kilo kayıpları
 • Geceleri görülen ishal – kabızlık durumları
 • Demir eksikliği ve demir eksikliğine dair anemi durumları
 • Sebebi belli olmayan kusmalar
 • Yutmada zorlanmalar
 • Gazdan muzdarip olmadıığınız halde karın ağrısı yaşama durumlarınız

Var ise doktora gitmelisiniz..

Huzursuz Bağırsak Sendromunu Tetikleyen Durum ve Yiyecekler

 • Narenciye, fasulya, lahana, tüm gazlı içecekler
 • Tüm süt – süt ürünleri
 • Buğday ve ürünleri

en çok rastlanan tetikleyicilerdir. Bu sebeple mutlaka huzursuz bağırsak sendromu diyeti yapılması önerilir.

[geo-post id=”8830″ label=”Okuma Önerisi”]

Bunun yanı sıra;

 • Hormonal denge sorunları, hormonal denge ilaçları, hormonal sistemde yaşanan geçici ya da kalıcı rahatsızlıklar da bu huzursuz – hassas bağırsak sendorumunu tetikleyebilmektedir. Huzursuz bağırsak sendromu kefir kullanımı içeriğindeki probiyotikler sebebi ile tercih edilebilir.

Huzursuz Bağırsak Sendromu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Huzursuz Bağırsak Sendromu tedavisi

Nadir durumlar dışında tam bir tedavi yapmak mümkündür. Doktorun belirlediği beslenme planlarına uymak ön şarttır. Beslenmedeki alışkanlıkları değiştirerek bu rahatsızlıktan tamamen kurtulmak oldukça kolaydır. Buna ek olarak herhangi bir ek rahatsızlık – ek ilaç tedavileri var ise tedavi ve hastalığın boyutuna göre tedavi sürecinde zaman zaman zorlanmalar yaşanabilir. Sendromda yaşanan problemlerin sıklık ve şiddetine göre doktorunuz tarafından anti sendroma yardımcı olması için çeşitli huzursuz bağırsak sendromu ilaç reçete edilebilir.

[geo_alert style=”2″ color=”primary” ]Crohn Hastalığı Nedir, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?[/geo_alert]

 • Antispazmodik ilaçlar reçete edilerek bağırsaklarda yaşanan ağrıların ve kramp durumlarının indirgenmesine yardımcı olabilir.
 • Kabızlık sorunlarını şiddetli ve sık yaşayan hastalar için müshil tedavisi başlatılır.
 • İshal sorunlarını şiddetli – sık – uzun yaşayan hastalar için bağırsakların kas hareketlerini yavaşlatabilen ilaçlar verilebilir.
 • Trisiklik antidepresan türünde bulunan ilaçlarla hastanın yaşadığı karın ağrıları ve karın kramplarının rahatlatılmasına katkı sunulabilir.
 • Huzursuz bağırsak sendromu diyeti uygulanır

Huzursuz Bağırsak Sendromu Hakkında Sık Sorulan Sorular

Huzursuz Bağırsak Sendromu
Huzursuz Bağırsak Sendromu

Huzursuz bağırsak sendromu nedir, tedavisi var mı ve belirtileri hususunda sizlere bilgiler aktarmaya çalıştık. yazımızın bu kısmında ise sık sorulan sorulara yanıt vermek istiyoruz.

Huzursuz Bağırsak Sendromunun Belirtileri Nelerdir?

Huzursuz bağırsak sendromunun en belirgin belirtileri ağrı, kramp, şişkinlik, gaz ve kabızlıktır. İrritable bağırsak sendromu belirtileri her bireyde farklılık gösterebilir. Dışkılama sonrası meydana gelen kramp, ishal veya kabızlık, aşırı gaz ve şişkinlik, karın ağrısı ve dışkıda mukus görülmesi bu hastalığın diğer yaygın olarak görülen belirtileri arasındadır.

Huzursuz Bağırsak Sendromu Ağrısı Nerede Olur?

Bağırsaklarda ağrılı kramplara, şişkinliğe ve gaza neden olan sendromun bilinen kesin bir nedeni yoktur. Ancak uzmanlar bu hastalığın yoğun stres ve duygusal çatışmalardan dolayı meydana geldiği konusunda ortak bir noktada buluşur. Hastalara büyük ölçüde sıkıntı ve rahatsızlık veren IBS kanama, kansere yol açma gibi bağırsaklarda kalıcı hasarlara neden olmuyor.

Huzursuz Bağırsak Sendromu Kaç Gün Sürer?

Bazı yiyecekler, bazı ilaçlar, enfeksiyonlar, mevsim değişiklikleri, hormonlar, kahve ve kafein içeren maddeler ve stres ile başlayan hassas bağırsak sendromu uzun yıllar süren bir hastalıktır. Bulaşıcı değildir. Aynı zamanda cerrahi operasyonlarla da tedavi edilemez. Diyetler, uygun kimyasal ve bitkisel tedavi yöntemleri ile hastalığın süresi kısaltılabilir.

Huzursuz Bağırsak Sendromu Psikolojik Mi?

Huzursuz bağırsak sendromunun tamamen psikolojik bir rahatsızlık olduğu söylenemez. Ancak yoğun duygusal stres ISB hastalığının ortaya çıkmasına neden olabilir. Stres sonucu kabızlık, şişkinlik, bulantı, kusma gibi şikayetler ortaya çıkabilir. Fakat birey bunları kontrol edemez. Stresli aile ortamı veya stresli iş ortamında bulunan kişiler stres faktörlerini ortadan kaldırdıklarında ISB azalmaya başlar.

Huzursuz Bağırsak Sendromu Diyeti Nasıl Yapılır?

Düzenli olarak diyet yapmak çoğu kişide hassas bağırsak sendromu belirtilerini azaltır. Bir diyet programı oluşturmadan önce hangi yiyeceklerin hastalığı tetiklediğini ve hangi yiyeceklerin hastalığa iyi geldiğini araştırmak önemli. Bir diyetisyene danışarak diyet yapmak her zaman en doğru yöntemdir. Fazla yemek yemenin ishale ve kramplara yol açtığı unutulmamalıdır.

Küçük porsiyonlar, sık ve hafif öğünlerle yeme alışkanlığınızı düzenleyebilirsiniz. Yemek listeniz pirinç, makarna, az yağ, yüksek oranda karbonhidrat, sebze ve meyve, tahıllar ve tam tahıl ekmek içeriyorsa IBS açısından faydalı olabilir. Ayrıca lifli perhiz yemekleri de irritable bağırsak sendoromu belirtilerinin azalmasına yardımcı olur.

Fibromiyalji Huzursuz Bağırsak Sendromu Nedir?

Fibromiyalji vücutta yoğun ağrıların oluşmasına neden olan kronik bir rahatsızlıktır. Fibromiyaljinin ortaya çıkmasına neden olan pek çok etken vardır. Bunlar enfeksiyon, travma, aşırı cerrahi operasyon geçirmiş olmak ve ayrılık veya bir yakının kaybedilmesiyle ortaya çıkan duygusal stres şeklinde sıralanabilir.

Fibromiyalji kas romatizması olarak da adlandırılır. En çok orta yaş grubundaki kadınlarda görülen bu hastalık her yaştan ve cinsiyetten bireyde görülebilir. En sık görülen belirtisi yaygın ağrıdır. Bu ağrılar özellikle boyun ve sırt bölgelerinde yoğunlaşabilir. Ayrıca yorgunluk, uyku kalitesinin bozulması, kas krampları, halsizlik dikkat dağınıklığı gibi belirtileri de vardır.

İrritabl Bağırsak Sendromu Yaşayanlar Nasıl Hisseder?

İrritable bağırsak sendromu genellikle hafif sıkıntılara yol açsa da hareketi kısıtlayıcı etkileri olabilir. bu nedenle yaşam kalitesinde önemli değişikliklere yol açabilir. Irritable bağırsak sendromu olan bireyler iş ortamına girmekten veya sosyal ortamlarda bulunmaktan rahatsız olabilirler.
Sürekli ishal ile baş etmek zorunda olmak, kabızlık ve sık sık tuvalete gitme ihtiyacı kısa süreli yolculuklarda bile sıkıntı yaşanmasına neden olur. Doktorlar tarafından önerilen tedavi yöntemleri, diyetler ve stres yönetimi hastalığın kontrol altında tutulmasına yardımcı olur.

Huzursuz Bağırsak Sendromu İlaç İsimleri Nelerdir?

ISB hastalığının kesin bir nedeni olmadığı gibi kesin tedavi yöntemi de yoktur. Ancak doktorunuz bazı takviye önerilerde bulunabilir. Örneğin doktorunuz tarafından kabızlık durumunda müshil, lif katkıları, serbest satılan antidiyare gibi huzursuz bağırsak sendromu ilaç önerinde bulunabilir. Ek olarak hastalığın etkilerini azaltacak aktivite ve tedavi yöntemleri de uygulanabilir.

İrritabl Bağırsak Sendromu Nasıl Geçer?

Huzursuz bağırsak sendromu bitkisel tedavi yöntemleri ile de tedavi edilebilir. Bitkisel önerilerin başında canlı kültürler içeren ev yoğurdu geliyor. Yoğurt bakteriyel toksinlerin vücuttan temizlemesini sağlar ve bağırsaklarda koruma tabakası oluşturur. Yoğurdu, içine meyve ekleyerek veya sade bir şekilde tüketebilirsiniz. Taze ve olgun muzlar ISB’ye iyi geldiği için yoğurda ilave edebilirsiniz.

Diyet lifi kaynağı olan keten tohumu da ISB’ye iyi gelir. Keten tohumu ayrıca sindirim ve bağışıklık sistemini destekleyerek omega-3 esansiyel yağ oluşumunu tetikler. Bir bardak suya bir kaşık keten tohumu ilave ederek her gün tüketin. Faydalı olan diğer bitkisel ürünler ise nane, rezen tohumları, zencefil, lahana suyu, yulaf kepeği, papatya ve havuçtur.

Gastrit ve Huzursuz Bağırsak Sendromu İlişkili Mi?

İrritable bağırsak sendromu (IBS) kalın bağırsakta işlevsel bozuklukların meydana gelmesi ile oluşan sindirim sorunudur. Bu hastalık toplumun yaklaşık %10 ile %20’sinde görülmektedir. IBS hastalarının hemoroit (H), ürolithiasis ve kornik gastrit (CG) gibi şikayetleri vardır.

İşlevsel gastrointestinal bir bozukluk olan huzursuz bağırsak sendromu sonucu bağırsakta rahatsız edici anormallikler oluşur. Fakat yine de pek çok vakada yapılan testlerin sonucu normal görünebilir. Bağırsaklarında kalıcı değişiklikler olduğun fark eden kişilerin mutlak doktora başvurması gerekir.

Related Posts

DIY Solar Power System Installation Guide

Harnessing solar power for your home is not only eco-friendly but also a cost-effective way to generate electricity. In this comprehensive guide, we’ll walk you through the…

DIY Poly Gel Nails Step-by-Step Guide

Poly gel nails have become a popular choice for those looking to achieve salon-quality nails from the comfort of their own homes. This step-by-step guide will walk…

DIY Old Jeans Makeover Ideas

In the world of fashion, it’s no secret that jeans are a timeless classic. They’re comfortable, versatile, and go well with just about any outfit. However, as…

DIY Kitchen Countertop Installation Guide

Are you ready to give your kitchen a fresh and personal touch? DIY kitchen countertop installation can be a rewarding and cost-effective project. In this comprehensive guide,…

How to Install Tires DIY

Installing tires on your vehicle can seem like a daunting task, but with the right tools and a step-by-step approach, you can do it yourself and save…

How to DIY Inground Pool Installation

Are you dreaming of having your very own inground pool right in your backyard? It’s a fantastic idea to create a personal oasis where you can relax…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *